Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΒΟΗΘΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, εύχομαι ολοι σας αυτές  της δύσκολες ήμερες να είστε καλα. 

Το πρόβλημα μου είναι ότι τον Οκτώβριο που μας πέρασε εκανα μια γάμο βάφτιση . Σαν φωτογράφο επέλεξα μια γνωστη μου, μας  είχε δείξει δουλειές( που τώρα αμφιβάλουμε εάν είναι δικιές της ) της και είχαμε μείνει ενθουσιασμένοι. Και ενώ είχαμε κάποια προβλήματα πριν τον γάμο μαζί της ( ήταν μονιμά εξαφανισμένη και αλλά παρόμοια ) δεν φανταζόμασταν αυτό που θα ακολουθούσε. 4 μήνες αργότερα μας έδωσε φωτογραφίες οπου είναι απαράδεκτες  λείπουν βασικές φωτογραφίες η λεγόμενές κλασικές ενώ δεν εχω μια φωτογραφία σωστη με τον πατερά μου , το παιδί με τους νονούς μετα την βαφτισή και τα ρούχα του και άλλες πολλές,  και  το χειρότερο είναι ότι με πηρέ τηλέφωνο προχθες και μου ανακοίνωσε ότι της χακαραν τον υπολογιστή και όλα τα αρχεία της χάλασαν και δεν μπόρεσε να σώσει τίποτα, οσο αφορά το βίντεο του γάμου και της βάφτισης ούτε καν η εταιρία που κανεί ανάκτηση δεδομένων σε σκληρούς.  Δεν γνωρίζω τι ακριβως εχει γίνει αλλά κατι δεν μου αρέσει σε ολο αυτό...

ΒΟΗΘΕΙΑ τι μπορώ να κανω ? 

Ευχαριστώ πολύ καλή δύναμη σε ολους σας.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω................... να ξανακάνεις το γαμο με αλλο φωτογραφο.

Μαυρο χιούμορ και πιθανως καθολου αστειο απο μερος μου αλλα δεν νομιζω οτι έχεις επιλογη

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gabriel82, σε σχέση με τη φωτογράφο δεν έχω άποψη. Σε σχέση όμως με τις "χαμένες" φωτογραφίες, θα ξεκινούσα ήδη (αν δεν το έχεις κάνει) τα τηλέφωνα σε συγγενείς και φίλους που θυμάστε με ή πιστεύετε ότι μπορεί να είχαν μαζί τους, φωτογραφικές μηχανές, κινητά τηλέφωνα σε ρόλο μηχανής κ.λπ., προκειμένου να μαζέψετε ό,τι έχει ο καθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για μια εταιρία την recoverfab  εδρεύει Γερμανια   η οποία κανει θαύματα, ξέρετε κατι? Νομικά μπορώ να κανω κατι?

Μόλις τώρα, Gabriel82 είπε

Διάβασα για μια εταιρία την recoverfab  εδρεύει Γερμανια   η οποία κανει θαύματα, ξέρετε κατι? Νομικά μπορώ να κανω κατι?

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως επαγγελματίας φωτογράφος τα χάνει όλα? cloud εξωτερικοί δίσκοι υπολογιστές? όλα χακαριστικαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Gabriel82 είπε

Νομικά μπορώ να κανω κατι? Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως επαγγελματίας φωτογράφος τα χάνει όλα? cloud εξωτερικοί δίσκοι υπολογιστές? όλα χακαριστικαν ?

Εάν τα αρχεία χάθηκαν, δεν υπάρχει ελπίδα, είτε νομικά ή με οποιονδήποτε τρόπο. Υποψιάζομαι ransomware .

Το δικαστήριο τι θα κάνει, θα γυρίσει τ ο χρόνο πίσω και θα την αναγκάσει να έχει σωστό backup πριν γίνει η ζημιά; Τώρα έγινε, πάνε τα αρχεία. Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Gabriel82 είπε

Της εχω δωσει 1000 ευρω...

Όλα προβλέπονται στο συμφωνητικό, από τη στιγμή που έχετε κάνει. Τι συμβαίνει εάν δεν είσαι ικανοποιημένος, τι συμβαίνει εάν δε παραδώσει καν, κλπ . Διάβασέ το, ή δώστο σε δικηγόρο να το διαβάσει. Επί του πρακτέου όμως, φωτογραφίες δε παίρνεις. Πάνε, χάθηκαν. Το πολύ πολύ να πάρεις κάποια αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσές σε περίπτωση φίλε, για αρχή μιλάς με συγγενείς και φίλους για να πάρεις ότι υλικό υπάρχει όπως είπαν τα παιδιά. Όσο για το βίντεο επειδή φαντάζομαι δεν το τραβηξε αυτή εφόσον φωτογράφιζε αλλα συνεργάτης της την ρωτάς μήπως το έχει αυτός. Επέμενε λίγο για τα αρχεία και πες το αυτονόητο που λες και εδώ ρωτώντας την αν έχει πουθενά back up και γενικά πίεσε λίγο το θέμα μπας και έχει χαθεί κάπου το αρχείο σου και σου λέει ψεματα.

Τώρα όσον αφορά το συμφωνητικό που λες το διαβάζεις και μιλάς με δικηγόρο, περίεργο πάντως μου ακούγεται φωτογράφος που να έχει πάρει μόνο 1000 ευρώ για γάμοβάπτιση, που δεν κάνει σωστά backup και γενικά δεν φαίνεται τόσο επαγγελματίας (τουλάχιστον βάση του Post σου) να έχε κάνει συμφωνητικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, snik είπε

Επεσές σε περίπτωση φίλε, για αρχή μιλάς με συγγενείς και φίλους για να πάρεις ότι υλικό υπάρχει όπως είπαν τα παιδιά. Όσο για το βίντεο επειδή φαντάζομαι δεν το τραβηξε αυτή εφόσον φωτογράφιζε αλλα συνεργάτης της την ρωτάς μήπως το έχει αυτός. Επέμενε λίγο για τα αρχεία και πες το αυτονόητο που λες και εδώ ρωτώντας την αν έχει πουθενά back up και γενικά πίεσε λίγο το θέμα μπας και έχει χαθεί κάπου το αρχείο σου και σου λέει ψεματα.

Τώρα όσον αφορά το συμφωνητικό που λες το διαβάζεις και μιλάς με δικηγόρο, περίεργο πάντως μου ακούγεται φωτογράφος που να έχει πάρει μόνο 1000 ευρώ για γάμοβάπτιση, που δεν κάνει σωστά backup και γενικά δεν φαίνεται τόσο επαγγελματίας (τουλάχιστον βάση του Post σου) να έχε κάνει συμφωνητικό.

Η αρχική συμφωνία ήταν 1700 , είχε πάρει τα 1000 σε δυο δόσεις και την εξοφλήσει όταν μου παράδιδε ολο το υλικο. Υποτεθείτε ότι ήταν καλή τιμή λόγω γνωριμίας. Μας έδειξε προηγούμενες δουλειές της και φαινόταν παρα πολύ καλες. Προφανος  ήταν  ψέμα. Έπρεπε να το είχα ψάξει παραπάνω. Το συμφωνικό εμείς της το ζητήσαμε αλλά και παλι είναι πολύ βασικο , δεν γράφει λεπτομέρειες  για το εάν κατι δεν πάει καλα τι θα γίνει. Εχω μιλήσει με δικηγόρο, θα της ζητήσω τους σκληρούς να δω τι εχει γίνει, γιατί μου μυρίζει κατι άλλο, δεν ξερω τι αλλά σιγουρά δεν μου λέει αλήθεια. Τώρα το υλικο από φίλους εχω ξεκινήσει αλλά δυστυχώς  είναι φτωχο και σε χαμηλή ανάλυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αφου τραβαγε με ψηφιακη τις καρες sd τι της εκανε???φορματ αμεσως δεν ξερω κανεναν φωτογραφο να το κανει στις sd....σκληρο εξωτερικο σιγουρα εχουν ολοι και

αυτος χακαριστηκε..... ...ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε νομιζω ότι μπορείς να της ζητήσεις τους σκληρούς νομικα. Ότι και να έγινε και χάλια να ήταν το αρχείο από θέμα λήψης τίποτα δεν είναι χειρότερο από το να χαθεί αν δηλαδή πηγαίνει εκει το μυαλό σου. Έχω δει χάλια αρχείο με ένα καλό μοντάζ να γίνεται μια αξιοπρεπεστατη δουλειά. Δες με τον δικηγόρο σου μήπως βγει κάτι από το όλο θέμα και βλέπεις. 

Όσο για τις κάρτες που αναφέρεις Κώστα εγώ προσωπικά όπως και αρκετοί συνάδελφοι που ξέρω με το που περνάμε τα αρχεία σε 2 και 3 μερη μετά τις σβήνουμε. Όταν εχεις μυστήριο 3 φορές την εβδομάδα χρειάζεσαι κάρτες οπότε το να τις κρατάς είναι πολυτέλεια. 

Επεξ/σία από snik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gabriel82 είπε

Εχω μιλήσει με δικηγόρο, θα της ζητήσω τους σκληρούς να δω τι εχει γίνει, γιατί μου μυρίζει κατι άλλο, δεν ξερω τι αλλά σιγουρά δεν μου λέει αλήθεια. 

Δεν υπάρχει ούτε 1% πιθανότητα να πάρεις τους σκληρούς της, με δικηγόρο ή χωρίς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...