Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟ ΒΟΗΘΕΙΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν θέματα  GDPR , και επειδή οι σκληροί της περιέχουν λογικά υλικό και απο άλλους γάμους-βαφτήσεις λογικά δεν θα έχεις το νομικό δικαίωμα να τους πάρεις. Ό,τι είπαν τα παιδιά.. Προσπάθησε νομικά να αποζημιωθείς στο ακέραιο και ψάξε υλικό απο γύρω γύρω.. Πραγματικά καλή τύχη.. 

Επεξ/σία από TheoharrisT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκε σχετικά, αλλά να υποθέσω ότι της έκανες ήδη συζήτηση για επιστροφή χρημάτων και αρνήθηκε;

Ρώτησες αν έχει τις κάρτες μνήμης;

Οι επαγγελματικές φωτογραφικές μηχανές έχουν δύο card slot. Χάθηκαν τα αρχεία και από τις δύο;

Κατόπιν αυτού, αναρωτιέμαι αν είναι καλή σκέψη σε τέτοιες περιπτώσεις να περιλαμβάνεται όρος να αγοραστούν κάποιες κάρτες μνήμης από τον πελάτη πριν τη φωτογράφηση, να δοθούν στο φωτογράφο για το σκοπό αυτό και αμέσως μετά τη φωτογράφηση να δοθεί η μια σειρά καρτών επί τόπου στον πελάτη και η άλλη να κρατηθεί από το φωτογράφο για να τις δουλέψει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Δεν αναφέρθηκε σχετικά, αλλά να υποθέσω ότι της έκανες ήδη συζήτηση για επιστροφή χρημάτων και αρνήθηκε;

Ρώτησες αν έχει τις κάρτες μνήμης;

Οι επαγγελματικές φωτογραφικές μηχανές έχουν δύο card slot. Χάθηκαν τα αρχεία και από τις δύο;

Κατόπιν αυτού, αναρωτιέμαι αν είναι καλή σκέψη σε τέτοιες περιπτώσεις να περιλαμβάνεται όρος να αγοραστούν κάποιες κάρτες μνήμης από τον πελάτη πριν τη φωτογράφηση, να δοθούν στο φωτογράφο για το σκοπό αυτό και αμέσως μετά τη φωτογράφηση να δοθεί η μια σειρά καρτών επί τόπου στον πελάτη και η άλλη να κρατηθεί από το φωτογράφο για να τις δουλέψει.

Δύσκολα φωτογράφος να δωσει ολο το πρωτογενές υλικό, ο φίλος έμπλεξε είτε ειναι αλήθεια οτι του χακαραν τον υπολογιστή είτε οχι. Δεν ειμαι πια επαγγελματίας φωτογράφος αλλά οταν δούλευα μου χάλασε μια cf κάρτα με το υλικό μιας βάπτισης και μέχρι μεχρι να μου πουν από την εταιρεία ανάκτησης οτι υπάρχουν τα αρχεία δεν κοιμόμουν τα βράδια. Και φυσικά το κόστος ανάκτησης ηταν πολλαπλάσιο της αμοιβής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Κατόπιν αυτού, αναρωτιέμαι αν είναι καλή σκέψη σε τέτοιες περιπτώσεις να περιλαμβάνεται όρος να αγοραστούν κάποιες κάρτες μνήμης από τον πελάτη πριν τη φωτογράφηση, να δοθούν στο φωτογράφο για το σκοπό αυτό και αμέσως μετά τη φωτογράφηση να δοθεί η μια σειρά καρτών επί τόπου στον πελάτη και η άλλη να κρατηθεί από το φωτογράφο για να τις δουλέψει.

Το πρωτογενές, όπως αναφέρθηκε, δε το δίνει κανείς. Ποτέ & σε καμία περίπτωση!

Εάν ψάξεις (επαγγελματία) φωτογράφο θέτονας τέτοιο όρο, κατά 99,9%... δε θα βρεις φωτογράφο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theoilia είπε

Δύσκολα φωτογράφος να δωσει ολο το πρωτογενές υλικό

Στο γάμο μου, η φωτογράφος , στενή συγγενής της συζύγου μου, δέχθηκε με δυσκολία να μας τις δώσει. Ενώ μας είχε χρεώσει όσο και τους τελείως ξένους, χωρίς έκπτωση ούτε 0.50€.

Επειδή μας έδωσε dvd με jpg , δεν μας έδωσε ούτε μία τυπωμένη , ούτε άλμπουμ φυσικά και όλα όσα έδινε σε όλους τους άλλους.

Παράδειγμα κακού επαγγελματία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 7:22 ΜΜ, snik είπε

Δε νομιζω ότι μπορείς να της ζητήσεις τους σκληρούς νομικα. Ότι και να έγινε και χάλια να ήταν το αρχείο από θέμα λήψης τίποτα δεν είναι χειρότερο από το να χαθεί αν δηλαδή πηγαίνει εκει το μυαλό σου. Έχω δει χάλια αρχείο με ένα καλό μοντάζ να γίνεται μια αξιοπρεπεστατη δουλειά. Δες με τον δικηγόρο σου μήπως βγει κάτι από το όλο θέμα και βλέπεις. 

Όσο για τις κάρτες που αναφέρεις Κώστα εγώ προσωπικά όπως και αρκετοί συνάδελφοι που ξέρω με το που περνάμε τα αρχεία σε 2 και 3 μερη μετά τις σβήνουμε. Όταν εχεις μυστήριο 3 φορές την εβδομάδα χρειάζεσαι κάρτες οπότε το να τις κρατάς είναι πολυτέλεια. 

συμφωνώ γιατί ξέρω πως γίνεται η δουλειά,βοηθω ένα φίλο μου καμμία φορά όταν είναι μπουκομενος,αλλα για να χαθούν πράγματα ξέρεις πολύ καλά ότι είναι δύσκολο .

θυμάμαι στις αρχές που ξεκίνησε φύλαγε τις κάρτες μαζί με το φακελλο του ζευγαριού γιατί είχε το άγχος μη χαθεί κάτι αλλά και γιατί πολλά ζευγάρια τις ήθελαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Haldol είπε

Το πρωτογενές, όπως αναφέρθηκε, δε το δίνει κανείς. Ποτέ & σε καμία περίπτωση!

Εάν ψάξεις (επαγγελματία) φωτογράφο θέτονας τέτοιο όρο, κατά 99,9%... δε θα βρεις φωτογράφο. :P

Εγώ πήρα 70 gb raw αρχεία από τον δικό μου φωτογράφο και στην βάπτιση αλλά και στον γάμο. 

Και είναι και πολύ γνωστός εδώ στην Πάτρα. Έχουν εννοείται το copyright του μέσα στο raw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Στο γάμο μου, η φωτογράφος , στενή συγγενής της συζύγου μου, δέχθηκε με δυσκολία να μας τις δώσει. Ενώ μας είχε χρεώσει όσο και τους τελείως ξένους, χωρίς έκπτωση ούτε 0.50€.

Επειδή μας έδωσε dvd με jpg , δεν μας έδωσε ούτε μία τυπωμένη , ούτε άλμπουμ φυσικά και όλα όσα έδινε σε όλους τους άλλους.

Παράδειγμα κακού επαγγελματία. 

Έτσι είναι. Στα φιλικά λένε, μπαίνουν τα καλύτερα γκολ. Όπως κατάλαβες, σκόραρε από τα τριάντα μέτρα και στημένη φάση και το έστειλε και παραθυράκι το τόπι.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Το πρωτογενές, όπως αναφέρθηκε, δε το δίνει κανείς. Ποτέ & σε καμία περίπτωση!

Εάν ψάξεις (επαγγελματία) φωτογράφο θέτονας τέτοιο όρο, κατά 99,9%... δε θα βρεις φωτογράφο

Γιατί το κάνουν αυτό οι φωτογράφοι; Θέλω να πω, αν πληρωθούν γι' αυτό, γιατί να μη δώσουν τα RAW; Όλα θέμα κόστους είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Γιατί το κάνουν αυτό οι φωτογράφοι; Θέλω να πω, αν πληρωθούν γι' αυτό, γιατί να μη δώσουν τα RAW; Όλα θέμα κόστους είναι.

Γιατί δυσφημίζονται. Τα RAW είναι χάλια. Ο (επαγγελματίας) φωτογράφος θέλει να σου δώσει ολοκληρωμένη δουλειά που να μπορεί να φανεί και παραέξω, όχι το τι έβγαλε ο σένσορας της μηχανής του. Ίσα - ίσα που όσο πιο καλός (και ακριβός) είναι ο φωτογράφος, τόσο πιο απίθανο είναι να πάρεις RAW. Κάνας που ξεκινάει τώρα, ή κάνας παπατρέχας, μπορεί να τα δώσει.

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 2/5/2020 στις 9:32 ΜΜ, Haldol είπε

Γιατί δυσφημίζονται. Τα RAW είναι χάλια. Ο (επαγγελματίας) φωτογράφος θέλει να σου δώσει ολοκληρωμένη δουλειά που να μπορεί να φανεί και παραέξω, όχι το τι έβγαλε ο σένσορας της μηχανής του. Ίσα - ίσα που όσο πιο καλός (και ακριβός) είναι ο φωτογράφος, τόσο πιο απίθανο είναι να πάρεις RAW. Κάνας που ξεκινάει τώρα, ή κάνας παπατρέχας, μπορεί να τα δώσει.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ποτέ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...