Προς το περιεχόμενο

Assassin’s Creed Valhalla [PC]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ρίχνει και κάνα CTD που και που, διαβάζω πολλούς με crashes. Σε 51 ώρες playtime έχω φάει 4-5.

Εχω κάνα 10ωρο εγώ, δεν έχω φάει ακόμα crash. Μόνο η καημένη η 5700 ζοριζεται συχνά και είναι και flashed σε xt..l

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 846
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Psycho_Warhead said:

Ρίχνει και κάνα CTD που και που, διαβάζω πολλούς με crashes. Σε 51 ώρες playtime έχω φάει 4-5.

Και εγω έχω φάει κάποια μετά το τελευταίο patch. Δείχνει να έστρωσε κάπως (μάλλον) όταν έκανα verify files (είχα κάνει rename κάποια για να skipάρω τα intro videos, δεν ξέρω αν έφταιγε αυτό)

Επεξ/σία από Parapas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ κάποιες φορές κρασάρει μόλις πατάω quit. Δεν το έχει καθόλου με το DX12 API η Ubisoft, τα ίδια γίνονται ακόμα και στο Division 2 με DX12. Με 6800/6900XT είναι αρκετά πιο συχνά διαβάζω.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ειμαι και μετα απο clean install των windows,παιζει και ρολο τι εχει κανει ο καθενας στο μηχανακι του.

Αυτο που κανει σε εμενα ειναι κατι σποραδικα κοψιματα στον ηχο για κανα 2 δευτερολεπτα και κατι γκλιτσακια στα γραφικα.

Eπισης το HDR ειναι σπασμενο..

Το performance ομως ειναι αψογο,ουτε stutter,ουτε drops στα fps.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαινω τιποτα,τρεχει αψογα.

Το benchmark εχει προβλημα απο τοτε που βγηκε το παιχνιδι,δεν αντικατοπτριζει το performance οταν παιζεις..

Και στο laptop μου βουτυρο τρεχει σε 1080p.

 

Annotation 2021-01-19 103357 (1).png

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

In-game για την ακρίβεια τα frames είναι πιο κάτω από το benchmark σε κάποιες περιοχές, π.χ Jorvik. Τίγκα στα spikes είναι και σένα όπως βλέπεις στο γράφημα, απλά κάποια μάτια δεν είναι τόσο ευαίσθητα στα micro-stutters(Τυχεροί) και δεν τα βλέπουν.

Btw, το ΑΑ στο low σημαίνει ότι δεν τρέχεις σε native resolution.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω τι εχεις κανει στο μηχανημα σου εγω σου ξαναλεω ουτε spikes καταλαβαινω,ουτε micro stutter,oυτε mega stutter.

20 ωρες και τρεχει καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλο assasins εχω παιξει..

Τωρα δεν ξερω τι εχεις κανει στο pc σου (με οc,μνημες κτλ) και τι τρεχεις στο background,ψαξου λιγο.

Μεχρι και στο laptop με την pascal smoothιλα ειναι το παιχνιδι.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με clean install είμαι σε NVMe, δεν τρέχει τίποτα απολύτως στο backround και το παιχνίδι είναι όντως smooth αλλά υπάρχουν στιγμές που κάνει κάτι ψιλά micro-stutters, στο auto-save ή όταν πλησιάζεις πόλη. Το πανάρισμα της κάμερας ή όταν κάνεις συγχρονισμό στα view points είναι εντελώς smooth.

Βάλε το AA στο High να ξεθολώσει το παιχνίδι :P

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το γράφημα που πόσταρες υπάρχουν απλά δεν τα αντιλαμβάνεσαι εσύ. Anyway, το Low AA κάνει render σε χαμηλότερη ανάλυση από το 3840*1600 που είναι η native του monitor σου, δεν δουλεύει όπως στα άλλα παιχνίδια που το Low AA είναι απλά 2x αντί για 4x.

Στα του παιχνιδιού, είναι το πιο προχειροφτιαγμένο AC από τα 3 τελευταία και φυσικά το χειρότερο. Μόνο τα raids αξίζουν από τις προσθήκες στο οποίο για να ανοίξεις τα boxes θέλει βοήθεια από κάποιον της clan σου και κάποιες φορές bug-άρει και δεν έρχεται κανείς, και το story που είναι κάπως καλύτερο. Ευελπιστώ σε καλύτερα DLC.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σύμφωνα με το γράφημα που πόσταρες υπάρχουν απλά δεν τα αντιλαμβάνεσαι εσύ. Anyway, το Low AA κάνει render σε χαμηλότερη ανάλυση από το 3840*1600 που είναι η native του monitor σου, δεν δουλεύει όπως στα άλλα παιχνίδια που το Low AA είναι απλά 2x αντί για 4x.

Στα του παιχνιδιού, είναι το πιο προχειροφτιαγμένο AC από τα 3 τελευταία και φυσικά το χειρότερο. Μόνο τα raids αξίζουν από τις προσθήκες στο οποίο για να ανοίξεις τα boxes θέλει βοήθεια από κάποιον της clan σου και κάποιες φορές bug-άρει και δεν έρχεται κανείς, και το story που είναι κάπως καλύτερο. Ευελπιστώ σε καλύτερα DLC.

Όντως ισχύει αυτό με το ΑΑ, ωστόσο η διαφορά στο οπτικό αποτέλεσμα δεν δικαιολογεί επ' ουδενί την μείωση των fps, οπότε συνίσταται το low με συνδυασμό sharpening από drivers, ειδικά για πιο μεγάλες αναλύσεις. Δες το σαν το dlss των nvidia (sort of)

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε το resolution scale, το ίδιο πράγμα θα είναι. Το DLSS πλέον σε quality mode πετυχαίνει native 4Κ αποτέλεσμα που δεν μπορείς να το πετύχει με resolution scale ή sharpening(Ψεύτικη λεπτομέρεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ρίξε το resolution scale, το ίδιο πράγμα θα είναι. Το DLSS πλέον σε quality mode πετυχαίνει native 4Κ αποτέλεσμα που δεν μπορείς να το πετύχει με resolution scale ή sharpening(Ψεύτικη λεπτομέρεια).

Άμα δεις το συγκεκριμένο παιχνίδι, όχι δεν είναι οπτικά το ίδιο, δοκίμασε αν θες να δεις και κάνε σύγκριση quality-fps ανάμεσα σε αυτά τα 2. Για το dlss δεν σχολιάζω περαιτέρω διότι α) θα βγούμε off-topic, β) δεν τα συνέκρινα άμεσα μεταξύ τους, είπα sort of

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...