Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για VHS rip


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Αν κατάλαβα καλά, η κάμερα δίνει σωστά εικόνα μόνο από μια τέτοια έξοδο:

spacer.png

Τότε ίσως με ένα απλό TV Tuner να γίνεται η δουλειά.

Όμως έχω πολλές αμφιβολίες για την ποιότητα του αποτελέσματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Nikosokin είπε

Παραθέτω την κάμερα. Δυστυχώς και άλλο καλώδιο (κίτρινο) που δοκίμασα έστω προς την τηλεόραση δεν δίνει σήμα. Ο μόνος τρόπος είναι μέσω κεραίας βάζοντας τον αντάπτορα που επίσης επισυνάπτω. Άλλη έξοδο δεν έχει. Παρατήρησα πως το μεσαίο βύσμα από τον αντάπτορα είναι για να δίνει ρεύμα. Ίσως μόνο με το κίτρινο να μη μπορεί να μου δώσει; 

Καμία ιδέα πως να πάρω digital τα αρχεία; 

Νιώθω πως είμαι σε dead end

100671809_3501333523213089_3007730730844291072_n.jpg

100696672_686664181879827_7353067955887800320_n.jpg

100790533_2657318981201114_723738174475468800_n.jpg

101215147_676684389544359_7538286955943952384_n.jpg

101216485_728883317921621_7783778666583949312_n.jpg

      'Όπως σου γράφει και ο micos0000 η κάμερα σου είναι video 8 και είναι αναλογική οπότε ξεχνάς την ψηφιακή σύνδεση.

      Το βύσμα ήχου στην κάμερα είναι θηλυκό RCA και είναι μονοφωνικό, πράγμα που σημαίνει αν θέλεις stereo θα χρειαστείς μετατροπέα.

      Για να δεις εικόνα μέσω του usb stick θα πρέπει από τις ρυθμίσεις σήματος να επιλέξεις σαν πηγή το composite. Από την μάνα τους όλα αυτά τα sticks έχουν σαν προεπιλογή την s-video.

Επεξ/σία από afm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, afm είπε

      'Όπως σου γράφει και ο micos0000 η κάμερα σου είναι video 8 και είναι αναλογική οπότε ξεχνάς την ψηφιακή σύνδεση.

      Το βύσμα ήχου στην κάμερα είναι θηλυκό RCA και είναι μονοφωνικό, πράγμα που σημαίνει αν θέλεις stereo θα χρειαστείς μετατροπέα.

      Για να δεις εικόνα μέσω του usb stick θα πρέπει από τις ρυθμίσεις σήματος να επιλέξεις σαν πηγή το composite. Από την μάνα τους όλα αυτά τα sticks έχουν σαν προεπιλογή την s-video.

Εικόνα γενικά από το composite δεν δίνει ούτε στην τηλεόραση, με 2 καλώδια που δοκίμασα. Οπότε κατ'επέκταση το ίδιο γίνεται και με το grabber.Για την ακρίβεια, δίνει ελάχιστα και μετά κοβέται ή δε δίνει καθόλου. Για το μετατροπέα του ήχου το κατάλαβα αλλά είπα να το δω σε δεύτερο χρόνο αφού λύσω το πρόβλημα της εικόνας. 

14 ώρες πριν, micos000 είπε

Ή κάμερα σου είναι video 8 (8mm) και είναι αποκλειστικά αναλογική. Είναι το αντιστοιχο του απλού vhs, οπότε μη ψάχνεις dv και ψηφιακά. Περισσότερα στο λινκ

http://videotransferboston.com/8mm-hi8-and-digital8/

Δε γίνεται επειδή η κάμερα δεν είναι ικανή να δώσει εικόνα μόνο μέσω του composite? Γιατί αυτό είναι το θέμα μου με usb stick αυτή τη στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην τηλεόραση πως το συνδέεις? Χρειάζεσαι απο το video out της κάμερας ένα rca αρσενικό σε rca αρσενικό. Η τηλεόραση έχει είσοδο video in rca ή θέλει scart? Πριν κανένα 4μηνο με τον αντάπτορα που ήδη ανέφερα και την κάμερα σαν την δικιά σου απο το rca out με απλό καλώδιο, εκανα δουλειά. Να έχει καει η έξοδος rca της, μου φαινεται κάπως απίθανο.

Dv δεν γίνεται επειδή η κάμερα σου δεν έχει dv out

Επεξ/σία από bbbb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/5/2020 στις 12:15 ΜΜ, Ηλεκτροσόκ είπε

Αν κατάλαβα καλά, η κάμερα δίνει σωστά εικόνα μόνο από μια τέτοια έξοδο:

spacer.png

Τότε ίσως με ένα απλό TV Tuner να γίνεται η δουλειά.

Όμως έχω πολλές αμφιβολίες για την ποιότητα του αποτελέσματος...

Λάθος. Αυτό είναι βύσμα κεραίας και όχι rca. Εσύ χρειάζεσαι ένα τέτοιο...

xlarge_20181227160042_nedis_cable_compos

Θα συνδέσεις π.χ. το κόκκινο στο video out και το άσπρο στο audio out και μετά στην τηλεόραση θα εντοπίσεις τις ανάλογες εισόδους video και audio in.

Αναφορά σε κείμενο

Σύνδεσα την κάμερα ( Sony CCD TR202E , handycam , 8 κασσέτα)με το grabber από την έξοδο video out που έχει , με το κίτρινο καλώδιο της εικόνας προς το κίτρινο του grabber. 'Ηχο δεν πήρα καθώς δεν είχα, καλώδιο από μόνο σε RCA , γιατί δεν έχει καρφί 3,5 ως έξοδο, αλλά βύσμα ίδιο με του κίτρινου, δε ξέρω πως λέγεται. 

Αν θέλεις δύο κανάλια θα πάρεις τα παρακάτω.

Θα συνδέσεις τον αντάπτορα στην κάμερα και δύο καλώδια του ήχου σε αυτόν.

xlarge_20190312121846_nedis_rca_male_2x_           

https://www.skroutz.gr/s/17691729/Nedis-RCA-male-2x-RCA-female-CAGP24940BK-10τμχ.html

 

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, micos000 said:

Λάθος. Αυτό είναι βύσμα κεραίας και όχι rca. Εσύ χρειάζεσαι ένα τέτοιο...

xlarge_20181227160042_nedis_cable_compos

Θα συνδέσεις π.χ. το κόκκινο στο video out και το άσπρο στο audio out και μετά στην τηλεόραση θα εντοπίσεις τις ανάλογες εισόδους video και audio in.

Από ό,τι κατάλαβα’ η κάμερα έχει αντάπτορα που γυρνάει το composite σε RF, οπότε θεωρητικά θα μπορούσε να το συνδέσει σε συσκεύη με tuner. Αυτό βέβαια δεν βοηθάει στην περίπτωση του φίλου που θέλει να χρησιμοποιήσει τον grabber. Από την άλλη, εφόσον δουλεύει αυτό στην tv, σημαίνει ότι το composite out της κάμερας λειτουργεί. Το γιατί βλέπει εικόνα απ^ το RF και όχι απ’το Composite δεν ξέρω αλλά υποψιάζομαι ότι έχει σχέση με τα menu και τις επιλογές εξόδου της κάμερας ή/και εισόδου του grabber (ή της TV).

 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bbbb είπε

Στην τηλεόραση πως το συνδέεις? Χρειάζεσαι απο το video out της κάμερας ένα rca αρσενικό σε rca αρσενικό. Η τηλεόραση έχει είσοδο video in rca ή θέλει scart? Πριν κανένα 4μηνο με τον αντάπτορα που ήδη ανέφερα και την κάμερα σαν την δικιά σου απο το rca out με απλό καλώδιο, εκανα δουλειά. Να έχει καει η έξοδος rca της, μου φαινεται κάπως απίθανο.

Dv δεν γίνεται επειδή η κάμερα σου δεν έχει dv out

Στην τηλεόραση με τον αντάπτορα που έδειξα. Καταλήγει στην κεραία. 

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Από ό,τι κατάλαβα’ η κάμερα έχει αντάπτορα που γυρνάει το composite σε RF, οπότε θεωρητικά θα μπορούσε να το συνδέσει σε συσκεύη με tuner. Αυτό βέβαια δεν βοηθάει στην περίπτωση του φίλου που θέλει να χρησιμοποιήσει τον grabber. Από την άλλη, εφόσον δουλεύει αυτό στην tv, σημαίνει ότι το composite out της κάμερας λειτουργεί. Το γιατί βλέπει εικόνα απ^ το RF και όχι απ’το Composite δεν ξέρω αλλά υποψιάζομαι ότι έχει σχέση με τα menu και τις επιλογές εξόδου της κάμερας ή/και εισόδου του grabber (ή της TV).

Σωστά είναι όπως το λες. Από το composite μόνο, πάει να δώσει, σβήνει, πάει ξανά αλλά δεν. Σαν να μη μπορεί. Δοκίμασα δύο καλώδια. Η λύση είναι θεωρητικά το tv tuner αλλά δεν πιστεύω ότι θα έχει καν το αποτέλεσμα του grabber. Το οποίο δε μπορεί να κάνει τίποτα στην προκειμένη περίπτωση. Ο αντάπτορας τώρα που καταλήγει στην κεραία έχει στη μέση ένα βύσμα που λέγεται DC out. Οπότε με κάποιο τρόπο φαντάζομαι δίνει την απαιτούμενη ενέργεια. 

7 ώρες πριν, micos000 είπε

Λάθος. Αυτό είναι βύσμα κεραίας και όχι rca. Εσύ χρειάζεσαι ένα τέτοιο...

xlarge_20181227160042_nedis_cable_compos

Θα συνδέσεις π.χ. το κόκκινο στο video out και το άσπρο στο audio out και μετά στην τηλεόραση θα εντοπίσεις τις ανάλογες εισόδους video και audio in.

Αν θέλεις δύο κανάλια θα πάρεις τα παρακάτω.

Θα συνδέσεις τον αντάπτορα στην κάμερα και δύο καλώδια του ήχου σε αυτόν.

xlarge_20190312121846_nedis_rca_male_2x_           

https://www.skroutz.gr/s/17691729/Nedis-RCA-male-2x-RCA-female-CAGP24940BK-10τμχ.html

ο  CheOnWeb το αναφέρει στην απάντηση του , περί κεραίας και βυσμάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν έχεις ενα παλιό δυνατο pc quad/dual core βάζεις μια τέτοια καρτα η παρομια και σου δίνει hw encode mpeg2 που έχει καλη συμπίεση μετα πας σε h264-5 αν θες

https://www.cnet.com/products/hauppauge-wintv-hvr-3000-dvb-t-dvb-s-receiver-analog-tv-tuner-video-input-adapter-pci-series/

 

Επεξ/σία από Aris_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2020 στις 1:37 ΜΜ, Ηλεκτροσόκ είπε

Φίλε πόσες κασέτες έχεις;;;

Tέτοιυ είδους καμιά 10αρια και μετά κλασικές που μπαίνουν βίντεο περίπου άλλες τόσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
58 λεπτά πριν, Nikosokin είπε

Tέτοιυ είδους καμιά 10αρια και μετά κλασικές που μπαίνουν βίντεο περίπου άλλες τόσες. 

Έχεις σκεφτεί μήπως τελικά αξίζει, από άποψη ποιότητας αλλά και δουλειάς, να τις πας έξω;

Ξέρω ότι δεν ψάχνεις αυτό εδώ, αλλά καλό είναι να το χεις στο νου σου και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κάμερά σου δε βγάζει svideo;

Εγώ έτσι τις έκανα όλες τις κασέτες και με μία κάρτα crypto, σχεδόν ίδια  κάρτα που είπε ο φίλος πριν. Αναλογικό σήμα παίρνει.

Μετά virtualdub χωρίς συμπίεση και μετά συμπίεση σε ότι θες.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2020 στις 9:19 ΜΜ, Ηλεκτροσόκ είπε

Έχεις σκεφτεί μήπως τελικά αξίζει, από άποψη ποιότητας αλλά και δουλειάς, να τις πας έξω;

Ξέρω ότι δεν ψάχνεις αυτό εδώ, αλλά καλό είναι να το χεις στο νου σου και αυτό.

Το έχω σκεφτεί ναι, απλά τελικά λέω μία πχ το μήνα να πάει πιο μαλακά

Στις 1/6/2020 στις 10:59 ΜΜ, Lanike71 είπε

Η κάμερά σου δε βγάζει svideo;

Εγώ έτσι τις έκανα όλες τις κασέτες και με μία κάρτα crypto, σχεδόν ίδια  κάρτα που είπε ο φίλος πριν. Αναλογικό σήμα παίρνει.

Μετά virtualdub χωρίς συμπίεση και μετά συμπίεση σε ότι θες.

¨Οχι δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 ώρες πριν, Nikosokin είπε

Το έχω σκεφτεί ναι, απλά τελικά λέω μία πχ το μήνα να πάει πιο μαλακά

Αν το κάνεις ψάξου με τις τεχνικές λεπτομέρειες του υλικού που θα παραλάβεις.

Μην σου δώσει ότι πιο συμπιεσμένο και εύκολο μπορεί.

Ή τέλος πάντων αν σου δώσει κάτι τέτοιο να έχει και αντίστοιχη τιμή.

Επίσης ρώτα μήπως βάζει τπτ υδατογραφήματα διαφημιστικά και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, επανέρχομαι γιατί δυστυχώς το Easycap δεν άντεξε τελικά. Άρχισε να αλλοιώνει την εικόνα και όταν το κουνάω σαν να φτιάχνει λίγο.

Γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποιο αξιόλογο για να το αντικαταστήσω;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Cyberdemon87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...