Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, kalmik said:

Δηλ. ποιό ακριβώς ήταν το θέμα, να πληροφορούμαστε και μεις;

ID3. Κοντά 2 μηνες τωρα  στο συνεργείο και δεν μπορεσαν να το φτιαξουν. 

Ηλεκτρονικα/μπαταρια/software. 

 

Τελικα δέχτηκαν ειπαν να μου δωσουν τα λεφτα μου πίσω,  τώρα ειναι νεκρο στο πάρκινγκ μου (οταν λεμε νεκρο, δεν ανοίγουν ουτε οι πόρτες. "Ετοιμο ελα παρτο " μου ειπαν και λιγα μίλια μετα έβγαλε κοκκινο λαμπάκι για "Engine fault " Κατάφερα και το πηγα σπίτι οπου και ειναι νεκρο.

 

Τα ID3 forums γεμάτα με κοσμο με το ιδιο προβλημα, ολοι παρεα να βριζουμε

 

Μακριά 

Επεξ/σία από Que sera sera
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με εξαντλησατε σήμερα αύριο η συνέχεια καλό βράδυ στη παρέα

Μην δώσεις 28 για το Λεόν.. πάρα πολλά τα χρήματα.. Επειδή νομίζω σε έχω ψυχολογησει λίγο και έχω βγει σωστός στα περισσότερα που έλεγα από την αρχή του νήματος σε αυτά τα χρήματα κοντά είναι το i30N. Από ότι ξέρω θα βγει και με αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη αν δεν έχει ήδη κυκλοφορήσει.

Το μόνο που με χαλάει είναι λίγο η κονσόλα, αν ξεπεράσεις αυτό είναι ένα αυτοκίνητο που θα σου χαρίζει χαμόγελα κάθε φορά που το οδηγείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras

Πριν πάρεις το Leon δεν θες να πάρεις ένα Aegean Blue Honda Civic hatchback; Βολεύομαι και με το χιλιάρι δεν έχω θέμα. 😛

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

@tsofras

Πριν πάρεις το Leon δεν θες να πάρεις ένα Aegean Blue Honda Civic hatchback; Βολεύομαι και με το χιλιάρι δεν έχω θέμα. 😛

Χιλιόμετρα δεν είπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, terry308 είπε

Χιλιόμετρα δεν είπες 

Εντάξει, δεν νομίζω να χρειάζεται αφού μέχρι τα 600-700χλμ θα το κρατήσει όπως πάντα. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Κοιτάω να δώ εξοπλισμό προφυλακτήρες βάζω και μετά από S3 Κλάιν να δω τι άλλο δεν έχει όμως σε σχέση με το Leon

Άσχετο και χωρίς σχόλια , πολύ όμορφο το νέο Q2 καμία σχέση με το προηγούμενο

Ρε Κερατάδες δεν με αφήνετε να στεριωσω βέβαια από τα 16000€ του Ibiza φτάσαμε κοντά στα 30.000€

Tragic

Βασικά αν ανεβω αλλά τόσα βγάζω και Giulia

Άντε γειά ρε άντε γεια

E ναι ρε συ δεν εχει σχέση με το λεον, το ενα ειναι πριμιοθμ το άλλο καπως "καγκουρικο" εαν με εννοείς...

Παντως αν αρχίσεις κ βαζεις καβαλαει προτου το καταλαβεις την τριανταρα. Χθες που το ειδα πάντως με comfort pack (που περιλαμβανει διζωνικο κλιμα κ το μεταλλικό χρωμα και κατι άλλα χαζα), πακετο φωτισμου led μεσα εξω και ηλιοροφη καπως ειχα καταφερει να το βγαλω 28400-28500 

υ.γ. το Q2 f/l πραγματι πολυ ομορφο (το εγραψα μερικές σελίδες πριν μονο η οθονη που πεταει δε μου πολυαρεσει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, terry308 είπε

Χιλιόμετρα δεν είπες 

Όπως κατάλαβες δεν είναι ήθελα να μου σπρώξει το δικό του , να αγοράσω για να το πάρει με την ειδική έκπτωση ήθελε :D

Καλημέρα σε όλους

7 ώρες πριν, Liapisftw είπε

Μην δώσεις 28 για το Λεόν.. πάρα πολλά τα χρήματα.. Επειδή νομίζω σε έχω ψυχολογησει λίγο και έχω βγει σωστός στα περισσότερα που έλεγα από την αρχή του νήματος σε αυτά τα χρήματα κοντά είναι το i30N. Από ότι ξέρω θα βγει και με αυτόματο κιβώτιο διπλού συμπλέκτη αν δεν έχει ήδη κυκλοφορήσει.

Το μόνο που με χαλάει είναι λίγο η κονσόλα, αν ξεπεράσεις αυτό είναι ένα αυτοκίνητο που θα σου χαρίζει χαμόγελα κάθε φορά που το οδηγείς..

Ξέρεις ποιο είναι το θέμα με το Hyundai ?

Πολύ ωραίο σύνολο , τούμπανο κινητήρας , εξάτμιση κτλ. αλλά όπως έχουν πεί και άλλοι σε reviews , ποιοτικά μέσα είναι απλά ένα i30 .

Και όταν πήγα και το είδα είναι απλά meh ..

Τέλος όχι πως έχει και πολύ νόημα ώς ερώτηση γιατί την απάντηση την ξέρω μάλλον , αλλά στο να μην δώσω 28κ για το Leon , δέχομαι προτάσεις για :

Αμάξι αυτής της κατηγορίας (τουλάχιστον 380λ πορτ μπαγκαζ)

Κινητήρα 4κύλινδρο τουλάχιστον 150 άλογα

Διπλοσύμπλεκτο

Απαραίτητος εξοπλισμός :

Ηλιοροφή , LED φώτα , ανοιγόμενοι καθρέφτες , αισθητήρες βροχής /φωτός , android auto -car play

Δεν με απασχολεί κάτι άλλο , ας έχει και air condition αλλά τα παραπάνω τα θέλω

Αν τα καταγράψουμε εδω , θα είναι μετρημένα στο ένα χέρι , αν βάλουμε και τον εξοπλισμό το Leon παίζει να είναι φθηνότερο από όλα

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Όπως κατάλαβες δεν είναι ήθελα να μου σπρώξει το δικό του , να αγοράσω για να το πάρει με την ειδική έκπτωση ήθελε :D

Καλημέρα σε όλους

Το κατάλαβα.... σου είπε ακριβώς και το χρώμα που το θέλει όμως, για να μη σε πιάσει πονοκέφαλος 😉 

Πάρε τον Παυλίδη και πηγαίνετε για Α3, περιμένουμε νεότερα για τιμή και οδηγική σύγκριση με το leon, θα γίνεις και δοκιμαστής αυτοκινήτων σε λίγο, νέα καριέρα ξεκινάει 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασα γλενταρα απο χτες το βραδυ ε.. Απο οσα εγραψες Θωμα δε ξερω μονο αν ειναι ο τυπος του αυτοματου που θελεις το 1.5 st line X κατα τα αλλα ιδια τιμη θα βγει με μεταλλικο οποτε θα πας για Λεον που σε καιει εξαρχης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμάξι αυτής της κατηγορίας (τουλάχιστον 380λ πορτ μπαγκαζ)

Κινητήρα 4κύλινδρο τουλάχιστον 150 άλογα

Διπλοσύμπλεκτο

Απαραίτητος εξοπλισμός :

Ηλιοροφή , LED φώτα , ανοιγόμενοι καθρέφτες , αισθητήρες βροχής /φωτός , android auto -car play

Δεν με απασχολεί κάτι άλλο , ας έχει και air condition αλλά τα παραπάνω τα θέλω

Αν τα καταγράψουμε εδω , θα είναι μετρημένα στο ένα χέρι , αν βάλουμε και τον εξοπλισμό το Leon παίζει να είναι φθηνότερο από όλα

 

Ξαναλέω, Α3 με όλα τα παραπάνω και με διζωνικό κλιμα και CC και καμερα οπισθοπορείας και μεταλλικό χρώμα και θα σου το βγαλω στα ίδια πανω κατω με το λεοντα... 😉 αν δε σε νοιαζει κλιμα κλπ (που διαφωνώ) κ τα υπολοιπα θα εχεις και μπολικα ρεστα. Αυτο που πραγματικα θα εχει ενδιαφερον ειναι μια συγκριση το στήσιμο/πατημα τους και η συμπεριφορα του κιβωτίου (μου εχουν πει φίλοι με dsg οτι του audi ειναι ανωτερο - πραγμα που μου φαινεται περίεργο καθως πρακτικά ειναι το ιδιο πραγμα)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ξερεις ποιο είναι το θέμα με το Hyundai ?

Πολύ ωραίο σύνολο , τούμπανο κινητήρας , εξάτμιση κτλ. αλλά όπως έχουν πεί και άλλοι σε reviews , ποιοτικά μέσα είναι απλά ένα i30 .

Και όταν πήγα και το είδα είναι απλά meh ..

Συμφωνώ στο ότι το εσωτερικό δεν είναι τόσο όμορφο. Από ποιότητα νομίζω είναι καλύτερα τα περισσότερα πλαστικα καθώς και τα καθίσματα κλπ.

Από κινητήρα και στήσιμο δεν το συζητάμε ότι είναι φοβερό.. Γνώμη μου κάνε ένα τεστ ντραιβ πιστεύω θα το ερωτευτείς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αμάξι αυτής της κατηγορίας (τουλάχιστον 380λ πορτ μπαγκαζ)

Κινητήρα 4κύλινδρο τουλάχιστον 150 άλογα

Διπλοσύμπλεκτο

Απαραίτητος εξοπλισμός :

Ηλιοροφή , LED φώτα , ανοιγόμενοι καθρέφτες , αισθητήρες βροχής /φωτός , android auto -car play

Δεν με απασχολεί κάτι άλλο , ας έχει και air condition αλλά τα παραπάνω τα θέλω

Αν τα καταγράψουμε εδω , θα είναι μετρημένα στο ένα χέρι , αν βάλουμε και τον εξοπλισμό το Leon παίζει να είναι φθηνότερο από όλα

 

Ξαναλέω, Α3 με όλα τα παραπάνω και με διζωνικό κλιμα και CC και καμερα οπισθοπορείας και μεταλλικό χρώμα και θα σου το βγαλω στα ίδια πανω κατω με το λεοντα... 😉 αν δε σε νοιαζει κλιμα κλπ (που διαφωνώ) κ τα υπολοιπα θα εχεις και μπολικα ρεστα. Αυτο που πραγματικα θα εχει ενδιαφερον ειναι μια συγκριση το στήσιμο/πατημα τους και η συμπεριφορα του κιβωτίου (μου εχουν πει φίλοι με dsg οτι του audi ειναι ανωτερο - πραγμα που μου φαινεται περίεργο καθως πρακτικά ειναι το ιδιο πραγμα)

Είσαι σίγουρος ότι βγαίνει ρε μαν? Δεν ξέρω αν έχουν κάνει update με τα νέα ΤΤ στην Audi γιατί έτσι εμφανίζει το μήνυμα

Εγώ μπήκα τώρα μία και με μία γρήγορη στον διαμορφωτή το αμάξι σε έκδοση advanced ( χωρίς δλδ πακέτο S-line που κανονικά αυτό είναι το αντίστοιχο του FR )

Με 17αρες αντί για 18αρες

2ζωνικό αντί 3ζωνικό (κλάιν)

Χωρίς Camera , αισθητήρες φωτός / βροχής ,νομίζω χωρίς keyless

Με sport καθίσματα , full led (μέσα -έξω), ηλιοροφή , audi smartphone interface , ανοιγόμενους καθρέφτες

και αν ψάξω θα δώ τι άλλο λείπει

Έφτασε τα 32.942 EUR

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είσαι σίγουρος ότι βγαίνει ρε μαν? Δεν ξέρω αν έχουν κάνει update με τα νέα ΤΤ στην Audi γιατί έτσι εμφανίζει το μήνυμα

Εγώ μπήκα τώρα μία και με μία γρήγορη στον διαμορφωτή το αμάξι σε έκδοση advanced ( χωρίς δλδ πακέτο S-line που κανονικά αυτό είναι το αντίστοιχο του FR )

Με 17αρες αντί για 18αρες

2ζωνικό αντί 3ζωνικό (κλάιν)

Χωρίς Camera , αισθητήρες φωτός / βροχής ,νομίζω χωρίς keyless

Με sport καθίσματα , full led (μέσα -έξω), ηλιοροφή , audi smartphone interface , ανοιγόμενους καθρέφτες

και αν ψάξω θα δώ τι άλλο λείπει

Έφτασε τα 32.942 EUR

Κάποια πράγματα τα βάζεις Ελλάδα για να μη καβαλήσει κλίμακα στα ΤΤ (πχ κάμερα κ smartphone interface). Οι αισθητήρες φωτός είναι από ότι θυμαμαι στάνταρ. Τα led επίσης standard (δε ξέρω μήπως επέλεξες τα Μάτριξ κ ανέβηκε τόσο). Keyless επίσης σίγουρα δεν έβαλα ούτε επέλεξα σπορ καθίσματα   Τέλος εχε κατά νου ότι από αυτά που λέει το config υπολογίζεις τουλάχιστον 1-1.5Κ κάτω στην πραγματικότητα (εμένα στο config βγαίνει κοντά 34Κ)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Συμφωνώ στο ότι το εσωτερικό δεν είναι τόσο όμορφο. Από ποιότητα νομίζω είναι καλύτερα τα περισσότερα πλαστικα καθώς και τα καθίσματα κλπ.

Από κινητήρα και στήσιμο δεν το συζητάμε ότι είναι φοβερό.. Γνώμη μου κάνε ένα τεστ ντραιβ πιστεύω θα το ερωτευτείς..

Αν είχε έρθει το αυτόματο θα πήγαινα , χειροκίνητο μπααα

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Κάποια πράγματα τα βάζεις Ελλάδα για να μη καβαλήσει κλίμακα στα ΤΤ (πχ κάμερα κ smartphone interface). Οι αισθητήρες φωτός είναι από ότι θυμαμαι στάνταρ. Τα led επίσης standard (δε ξέρω μήπως επέλεξες τα Μάτριξ κ ανέβηκε τόσο). Keyless επίσης σίγουρα δεν έβαλα ούτε επέλεξα σπορ καθίσματα 

Έχει τα απλά LED , εγώ έβαλα τα full όπως και στο Leon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...