Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, terry308 είπε

Συνεννοηθείτε και πάτε μια βόλτα, άσε τους configurators

Κοίτα να δείς μαν , μπορεί να είναι αρκετά τα 28κ για το Leon αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με την ίδια τιμή θα βγεί Α3.

Αντίστοιχα έχουν ανέβει οι τιμές σε όλα , οπότε αν συγκρίνουμε ίδια πακέτα εξοπλισμού (γιατί αυτό είναι το σωστό , θα μπορούσα να πάρω και s-line με 110 άλογα ας πούμε ) αφού το Leon πάει 28 , το golf πάει αντίστοιχα 33+ και το Α3 πρέπει να πλησιάζει τα 38κ

Α3 1.5 DSG S-Line απλά με Άσπρο μεταλλικό ,18αρες , Ηλιοροφή και Full LED = 36.186 EUR χωρίς καμία άλλη προσθήκη , με τον αντίστοιχο εξοπλισμό μάλλον θα φτάνει και τα 40κ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα να δείς μαν , μπορεί να είναι αρκετά τα 28κ για το Leon αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με την ίδια τιμή θα βγεί Α3.

Συμφωνώ, αφιέρωσε όμως 1 ώρα, πιείτε ένα καφεδάκι με το Παυλίδη, πάτε ένα test drive , γύρνα και πες έχω 28Κ κάνε μου μια προσφορά για το Α3, και σύγκρινε τα, τι χάνεις τι κερδίζεις κτλ

Μπορεί να τα βλέπω ρομαντικά τα πράγματα,ξέρω

Έκανα και εγώ χθες δοκιμές και έβγαινε με 31Κ περίπου... 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι 675 σελιδες μετα πρωτη φορα ειναι τοσο αποφασισμενος χωρις ενδοιασμους και αμφιβολιες. Επειδη στο τελος της ημερας ειναι παντα υποκειμενικο και οπως ειπε και η γυναικα σου ''παρτο να ηρεμησεις'' την ιδια συμβουλη θα δωσω και εγω. Ψυχολογικα θα εισαι καλα και με ακριβως αυτο που ηθελες εξαρχης με 2-3 αμαξια και μερικες χιλιαδες ευρω φτωχοτερος αλλα πλουσιοτερος σε εμπειριες για τους νεους :P 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα εαν κανεις καποιες παραχωρήσεις πχ στα full led και βαλεις απλα Led πεφτει, ομοιως το s-line (ok ομορφο και διαφέρει αλλα ανεβαζει πολυ τη τιμή και δε θεωρω οτι ειναι αναγκαίο σε ένα ήδη ομορφο κ ακριβο αυτοκινητο). Απλα δε μου καθεται καλα 28,5 για λεον οταν με τα ίδια παιρνεις ενα Α3 (ή καποιο άλλο Premium anyway) για αυτό κ στο πρότεινα. Θα προτιμουσα δηλαδη να εχω Α3 με απλα Led παρα λεον με φουλ ;) Σε καθε περίπτωση η ερώτηση και ενα td ειναι τσαμπα αν ενδιαφερεσαι να κανονισουμε με τον δικο μου στειλε πμ (όσοι πηγαν παντως εμειναν αφωνοι με τη τιμη σε σχέση με τη μεγαλη-γνωστή  αντιπροσωπεία της αττικης)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Κοιτα εαν κανεις καποιες παραχωρήσεις πχ στα full led και βαλεις απλα Led πεφτει, ομοιως το s-line (ok ομορφο και διαφέρει αλλα ανεβαζει πολυ τη τιμή και δε θεωρω οτι ειναι αναγκαίο σε ένα ήδη ομορφο κ ακριβο αυτοκινητο). Απλα δε μου καθεται καλα 28,5 για λεον οταν με τα ίδια παιρνεις ενα Α3 (ή καποιο άλλο Premium anyway) για αυτό κ στο πρότεινα. Θα προτιμουσα δηλαδη να εχω Α3 με απλα Led παρα λεον με φουλ ;) 

αη χέσου και εσύ

θα πάω σήμερα πριν το κρεβάτι του πόνου να μπώ μία μέσα , κανόνισε να μου αρέσει , έτρωγα κράξιμο εχθές απο τον πατέρα μου όταν τον πήρα τηλέφωνο και του είπα πάω για test drive , που να σκάσω μύτη με Audi :D

Κοίτα μέσα μου αρέσει περισσότερo το A3 έχει και τους διακόπτες , και αν κρίνω απο το προηγούμενο που το είχα κάνει test drive είναι ανώτερο σε ποιότητα υλικών και κίνησης απο το Leon.

Απο την άλλη το άλλο είναι πιο αλήτικο - καγκούρικο όπως είπες , είναι πιο κοντά στην φιλοσοφία μου

Άσχετο αλλά ξεκίνησα να κάνω μετάβαση σε Apple οικοσύστημα (  @haHa πιές ) και κατάλαβα ότι ούτε άνθρωπος του iPhone είμαι ούτε του apple watch. Είμαι του Redmi note και το samsung gear :D

Κάπως έτσι και στα αμάξια , το μόνο που δεν σκέφτομαι τα τελευταία χρόνια είναι το status , αν ήταν στα ίδια λεφτά και το A3 είναι ανώτερο ποιοτικά - οδηγικά οκ . Δεν θα προτιμήσω όμως λιγότερο εξοπλισμό (απλά φώτα ας πούμε) απλά για να πάρω Audi

Αλλά θα πάω , εδώ έκανα την χάρη στον @mp123 που είχε λυσσάξει με το Fiat και πήγα και το είδα :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα να δείς μαν , μπορεί να είναι αρκετά τα 28κ για το Leon αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με την ίδια τιμή θα βγεί Α3.

Αντίστοιχα έχουν ανέβει οι τιμές σε όλα , οπότε αν συγκρίνουμε ίδια πακέτα εξοπλισμού (γιατί αυτό είναι το σωστό , θα μπορούσα να πάρω και s-line με 110 άλογα ας πούμε ) αφού το Leon πάει 28 , το golf πάει αντίστοιχα 33+ και το Α3 πρέπει να πλησιάζει τα 38κ

Α3 1.5 DSG S-Line απλά με Άσπρο μεταλλικό ,18αρες , Ηλιοροφή και Full LED = 36.186 EUR χωρίς καμία άλλη προσθήκη , με τον αντίστοιχο εξοπλισμό μάλλον θα φτάνει και τα 40κ

Καλημέρα φίλε μου. Εγώ ήμουν ανάμεσα στην bmw 1 και στο 3θυρο Mini Cooper και κατέληξα στο δεύτερο. Εσένα που σε ενδιαφέρουν οι χώροι γιατί δεν σε ενδιαφέρει το πρώτο; Έχει για μένα το καλύτερο και πιο ποιοτικό εσωτερικό της κατηγορίας. Η τιμή της είναι εκεί που θες στο πακέτο bmw 118 sport line με 136 άλογα και αυτόματο διπλοσυμπλεκτο αυτόματο κιβώτιο που είναι κορυφαίο ( το ίδιο φοράει και το μινι μου). Η ποιοτικά κύλησης είναι επίσης πολύ καλή και νομίζω εκτός ήλιο οροφής όλα τα υπόλοιπα έξτρα που θες και παραπάνω τα έχει! 
 

https://www.car.gr/32614419-bmw-118-sport-line

Επεξ/σία από johny.keha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, johny.keha είπε

Καλημέρα φίλε μου. Εγώ ήμουν ανάμεσα στην bmw 1 και στο 3θυρο Mini Cooper και κατέληξα στο δεύτερο. Εσένα που σε ενδιαφέρουν οι χώροι γιατί δεν σε ενδιαφέρει το πρώτο; Έχει για μένα το καλύτερο και πιο ποιοτικό εσωτερικό της κατηγορίας. Η τιμή της είναι εκεί που θες στο πακέτο bmw 116 sport line με 136 άλογα και αυτόματο διπλοσυμπλεκτο αυτόματο κιβώτιο που είναι κορυφαίο ( το ίδιο φοράει και το μινι μου). Η ποιοτικά κύλησης είναι επίσης πολύ καλή και νομίζω εκτός ήλιο οροφής όλα τα υπόλοιπα έξτρα που θες και παραπάνω τα έχει! 

118 Sportline απλά με LED δεν έχω βάλει τίποτα άλλο ούτε καν μεταλλικό , τέλη , πινακίδες μου το βγάζει 31.800ε

Με μεταλλικό και aircondition σε χειροκίνητο κιβώτιο 33.062

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsofras είπε

αη χέσου και εσύ

θα πάω σήμερα πριν το κρεβάτι του πόνου να μπώ μία μέσα , κανόνισε να μου αρέσει , έτρωγα κράξιμο εχθές απο τον πατέρα μου όταν τον πήρα τηλέφωνο και του είπα πάω για test drive , που να σκάσω μύτη με Audi :D

Κοίτα μέσα μου αρέσει περισσότερo το A3 έχει και τους διακόπτες , και αν κρίνω απο το προηγούμενο που το είχα κάνει test drive είναι ανώτερο σε ποιότητα υλικών και κίνησης απο το Leon.

Απο την άλλη το άλλο είναι πιο αλήτικο - καγκούρικο όπως είπες , είναι πιο κοντά στην φιλοσοφία μου

Άσχετο αλλά ξεκίνησα να κάνω μετάβαση σε Apple οικοσύστημα (  @haHa πιές ) και κατάλαβα ότι ούτε άνθρωπος του iPhone είμαι ούτε του apple watch. Είμαι του Redmi note και το samsung gear :D

Κάπως έτσι και στα αμάξια , το μόνο που δεν σκέφτομαι τα τελευταία χρόνια είναι το status , αν ήταν στα ίδια λεφτά και το A3 είναι ανώτερο ποιοτικά - οδηγικά οκ . Δεν θα προτιμήσω όμως λιγότερο εξοπλισμό (απλά φώτα ας πούμε) απλά για να πάρω Audi

Αλλά θα πάω , εδώ έκανα την χάρη στον @mp123 που είχε λυσσάξει με το Fiat και πήγα και το είδα :D

Να σου στείλω αντιπρόσωπο-πωλητή; Ή πας στο κοντινότερο κ να σου βγάλει μετά τιμή ο δικός μου..; Γιατί στην καρεντα θα απογοητευτείς αν ακούσεις τιμή 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικη ερωτηση για τον @tsofras:
αφου γενικοτερα δεν ξερεις ακριβως τι θελεις, ηδη εχεις παρει σε μισο χρονο 2 καινουρια αυτοκινητα που δεν σε ικανοποιουν, το ιδιο και με αλλα προιοντα(κινητα, υπολογιστες κλπ), γιατι δεν κοιτας να παρεις ενα μεταχειρισμενο 2 ετων ωστε ολη την χασουρα(αγορα καινουριου και πωληση σαν μεταχειρισμενο ενω δεν εχει καν παλιωσει) να την εχει επωμιστει καποιος αλλος;

Χοντρικα, ποσο χρηματα εχασες στην πωληση του πρωτου αμαξιου και ποσα υπολογιζεις να χασεις για το 2ο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

118 Sportline απλά με LED δεν έχω βάλει τίποτα άλλο ούτε καν μεταλλικό , τέλη , πινακίδες μου το βγάζει 31.800ε

Καμία σχέση οι τιμές που βλέπεις με Της αντιπροσωπίας. Το Mini 29.000 έβγαινε περίπου όπως το είχα διαμορφώσει και το πήρα μετρητά 25.500 ακριβώς με την ίδια διαμόρφωση καινούργιο! Θεωρώ ότι θα σου βγει κάπου στα 28! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Να σου στείλω αντιπρόσωπο-πωλητή; Ή πας στο κοντινότερο κ να σου βγάλει μετά τιμή ο δικός μου..; Γιατί στην καρεντα θα απογοητευτείς αν ακούσεις τιμή 😂

ε καρεντα έχω κοντά μου , καλά τόση διαφορά έχουν σε τιμή ?

Θα πάω να το δώ αν είναι σήμερα και θα σου πώ , αν και νομίζω τσάμπα το μπλέξιμο

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Πραγματικη ερωτηση για τον @tsofras:
αφου γενικοτερα δεν ξερεις ακριβως τι θελεις, ηδη εχεις παρει σε μισο χρονο 2 καινουρια αυτοκινητα που δεν σε ικανοποιουν, το ιδιο και με αλλα προιοντα(κινητα, υπολογιστες κλπ), γιατι δεν κοιτας να παρεις ενα μεταχειρισμενο 2 ετων ωστε ολη την χασουρα(αγορα καινουριου και πωληση σαν μεταχειρισμενο ενω δεν εχει καν παλιωσει) να την εχει επωμιστει καποιος αλλος;

Χοντρικα, ποσο χρηματα εχασες στην πωληση του πρωτου αμαξιου και ποσα υπολογιζεις να χασεις για το 2ο;

Δεν έχεις άδικο το έχω σκεφτεί και αυτό , έχω ξαναπεί ότι αν και δεν είμαι του μεταχειρισμένου , ότι αγόρασα το Leon που έκανε 24.500 στα 16500 και το έδωσα 11500 μετά απο 5 χρόνια ήταν απο τις καλύτερες επιλογές που είχα κάνει

Αλλά δεν υπάρχει κάτι σε μεταχειρισμένο που να με συγκινεί οπότε ότι και να πάρω πάλι θα φύγει

Χασούρα σύνολο αν πουλήσω και το 2ο είναι περίπου 2500 - 2800

Α να μπώ και κανα car γιατί τόσο καιρό έψαχνα μέχρι 25κ , να δούμε μέχρι τα 30κ τι παίζει αφού έφτασα εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν έχεις άδικο το έχω σκεφτεί και αυτό , έχω ξαναπεί ότι αν και δεν είμαι του μεταχειρισμένου , ότι αγόρασα το Leon που έκανε 24.500 στα 16500 και το έδωσα 11500 μετά απο 5 χρόνια ήταν απο τις καλύτερες επιλογές που είχα κάνει

Αλλά δεν υπάρχει κάτι σε μεταχειρισμένο που να με συγκινεί οπότε ότι και να πάρω πάλι θα φύγει

Χασούρα σύνολο αν πουλήσω και το 2ο είναι περίπου 2500 - 2800

Ναι, αλλα το μεταχειρισμενο που δεν σε συγκινει και παλι θα φυγει, δεν θα σου φερει χασουρα.

Ηδη με τα 2500-3000€ που εχεις χασει, αν τα ειχες εξαρχης στο μαυλο σου σαν διαθεσιμα, θα ανεβαινες σχεδον κατηγορια ή τουλαχιστον θα επαιρνες καλυτερο κινητηρα.

Τελος, αφου ακομα και τωρα δεν εισαι σιγουρος, γιατι δεν σκεφτεσαι να νοικιασεις 2-3 μοντελα για 1 μηνα το καθενα;
Φθηνοτερα θα σου ερχεται απο το να αλλαζεις αυτοκινητα, δεν μπλεκεις με ασφαλειες, δεν μπλεκεις με αντιπροσωπειες και μεταπωληση κλπ.
Σε μισο χρονο που θα εχεις κατασταλλαξεις και θα εχεις οδηγησει τα μοντελα που σε ενδιαφερουν, πας και αγοραζεις(καινουριο ή μεταχειρισμενο) αυτο που σου αρεσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Ναι, αλλα το μεταχειρισμενο που δεν σε συγκινει και παλι θα φυγει, δεν θα σου φερει χασουρα.

Ηδη με τα 2500-3000€ που εχεις χασει, αν τα ειχες εξαρχης στο μαυλο σου σαν διαθεσιμα, θα ανεβαινες σχεδον κατηγορια ή τουλαχιστον θα επαιρνες καλυτερο κινητηρα.

Τελος, αφου ακομα και τωρα δεν εισαι σιγουρος, γιατι δεν σκεφτεσαι να νοικιασεις 2-3 μοντελα για 1 μηνα το καθενα;
Φθηνοτερα θα σου ερχεται απο το να αλλαζεις αυτοκινητα, δεν μπλεκεις με ασφαλειες, δεν μπλεκεις με αντιπροσωπειες και μεταπωληση κλπ.
Σε μισο χρονο που θα εχεις κατασταλλαξεις και θα εχεις οδηγησει τα μοντελα που σε ενδιαφερουν, πας και αγοραζεις(καινουριο ή μεταχειρισμενο) αυτο που σου αρεσει.

Βασικά τώρα σίγουρος είμαι , το ευχαριστήθηκα πολύ το Leon εχθές και πιστεύω ότι είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι

Οι άλλοι με μπριζώνουν να κοιτάξω BMW , Audi σε αυτή την τιμή 🤣

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να σου στείλω αντιπρόσωπο-πωλητή; Ή πας στο κοντινότερο κ να σου βγάλει μετά τιμή ο δικός μου..; Γιατί στην καρεντα θα απογοητευτείς αν ακούσεις τιμή 😂

Με αφορμη αυτο, θελω να κανω ενα μινι rant για το ποσο ξεπερασμενη ειναι η διαδικασια με τους εμπορους αυτοκινητων.
Μου φαινεται αδιανοητο να θελεις να παρεις αυτοκινητο και να πρεπει να πας σε διαφορους αντιπροσωπους, την τιμη την λενε μονο απο κοντα, ο καθενας να σου λεει αλλη τιμη, αλλα δωρα, αν σε δουν οτι το δεν εισαι σιγουρος σου κανουν μεγαλυτερη εκπτωση κλπ.

Επρεπε να ειναι πολυ πιο απλη η διαδικασια, η τιμη να ειναι στανταρ και να μπορεις να το αγορασεις απο τον υπολογιστη σου.
Μονο για τα test drive να ειναι οι αντιπροσωποι.

Καπως ετσι ειναι πχ η αγορα Tesla και καπως ετσι ειναι η αγορα των περισσοτερων αγαθων.

 

------------------

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Βασικά τώρα σίγουρος είμαι , το ευχαριστήθηκα πολύ το Leon εχθές και πιστεύω ότι είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι

Οι άλλοι με μπριζώνουν να κοιτάξω BMW , Audi σε αυτή την τιμή 🤣

Τωρα με τι εισαι; Το Leon ειναι test drive;

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tsofras είπε

καρεντα έχω κοντά μου , καλά τόση διαφορά έχουν σε τιμή ?

Θα πάω να το δώ αν είναι σήμερα και θα σου πώ , αν και νομίζω τσάμπα το μπλέξιμο

Πηγαινε δες το αν σου αρέσει κ οδήγησε το κ θα σου έλεγα να μη πάρεις καν προσφορά από αυτούς. Είναι τελειως εκτός πραγματικότητας. Τα έχω γράψει πάνω από 4Κ διαφορά στο δικό μου...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...