Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ @tsofras και αγαπητή παρέα σας παρακολουθώ αρκετό καιρό εδώ και σας χαίρομαι για τη διάθεση που επιδεικνύετε για τα αυτοκίνητα και πιστέψτε με, τη μεταδίδετε κιόλας καθιστώντας έτσι πολύ πιο ευχάριστη την ανάγνωση των εμπειριών. Επίσης βλέπω το εγχείρημα που θέλει να επιχειρήσει ο φίλος πιο πάνω με το νέο Seat Leon το οποίο προφανώς είναι παρά πολύ καλό και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μειώσω τον ενθουσιασμό του αλλά έχω ένα ερώτημα γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να σχολιάσω. Σε αυτά τα χρήματα και την κατηγορία και σε αυτή τη χρονική στιγμή δεν είναι λίγο παράδοξο ο ημιάκαμπτος άξονας πίσω στο Leon; Το θεωρώ από τις βασικές παραμέτρους αν επέλεγα σήμερα αυτοκίνητο. Και πάλι παιδιά μπράβο σας και εύχομαι συνεχίσετε με την ίδια όρεξη και να χαίρομαι να σας διαβάζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φίλε Θωμά, καλός, χρυσός ο Λέοντας, αλλά εγώ θα κερναγα ένα καφεδάκι τον @paylidis στην Audi.. 

έτσι για το γαμώτο, να δεις τη διαφορά  που μπορείς να πιάσεις με/χωρίς διαμορφωτή 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JailbrokenDiesel είπε

μικρό το κακο, μπορεί να έχει ετοιμοπαράδοτα A3 😄

Άσε που σε 5 μήνες, μαζεύεις παραπάνω φράγκα να είσαι πιο Μπρούκλης :) 

Ε ναι το θέμα σε αυτό είναι :

1) Σταματάω την πώληση του Ibiza γιατί 5 μήνες χωρίς αμάξι δεν μπορώ να μείνω έστω και για τα λίγα km που κάνω

2) Το δίνω για ανταλλαγή όταν έρθει το Leon με ότι χασούρα έχω λόγω αντιπροσωπείας

3) Έχετε καταλάβει τι άνθρωπος είμαι , αν περιμένω 5 μήνες παίζει να αγοράσω και άλλο ένα στο ενδιάμεσο μέχρι να έρθει 🤣

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Ε ναι το θέμα σε αυτό είναι :

1) Σταματάω την πώληση του Ibiza γιατί 5 μήνες χωρίς αμάξι δεν μπορώ να μείνω έστω και για τα λίγα km που κάνω

Γιατι δεν νοικιαζεις καποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με τι κόστος τον μήνα ?

Ειναι παρα πολυ φθηνα τωρα λογω πανδημιας και χειμωνα, ολα τα εχουν και καθονται, παρε μερικα τηλεφωνα.
Βρισκεις και με κατω απο 300€/μηνα και δεν πληρωνεις ασφαλειες, service κλπ.

Τοσο σχεδον χανεις καθε μηνα που κρατας το αυτοκινητο σου(που δεν θελεις) και πληρωνεις και ασφαλειες κλπ.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηγετη σε καλημεριζω παλι μετα απο καιρο.

ακολουθω τα χναρια σου απλα χωρις να προβαινω στις αγορες, καταληγω καπου, το αφηνω λιγο στο μυαλο μου να ψηνεται 10-15 μερες και μετα κανω κωλοτουμπα. Ετσι το προσωπικο μου serial εκτυλισσεται στο κεφαλι μου.

Ομοιοτητες οτι ξεκινησαμε καλοκαιρι και για το νεο Leon και καταληγουμε προς τα εκει.

Πανω λοιπον που ειχα καταληξει σε yaris για να οδηγησει και η γυναικα, δεν μπορεσα να χωνεψω την τιμη, μου εκανε και κατι κολωτουμπες στο τι θα οδηγησει (μπορει να παρει leasing απο τη δουλεια λεει σε 6 μηνες), εσκασε και εξτρα -400ε εκπτωση με το νεο ετος στα corolla/C-HR και πηγα να τα κανω test-drive.

και τα 2 ΟΚ ειναι, πολυ καλη αναρτηση (πολλαπλοι γαρ) και φαινεται αυτο, το CHR πανεμορφο αλλα το πληρωνεις στα πισω παραθυρα, το corolla hybrid στα 22k που βγαινει η Active Plus με μεταλλικο ειναι πολυ καλα.

Αρνητικο ομως οτι δεν εχουν γκαζακι (hybrid γαρ) , ειναι καπως κακη η αποκριση, αν επιμεινεις δινει, αλλα σε δευτερο χρονο.

Ετσι αποφασισα να αφησω stand-by το corolla και να δω και το Leon παλι. Βεβαια για Leon εγω θελω το CNG που δε το εχουν φερει ακομα.....και ιδανικα να το βγαλουν και στην εκδοση Excelence, αλλα λεω να παω να κανω ενα test drive αυτο με τον TSI 130hp βενζινης να παρω μια καλη γευση.

Θα μπορεσω να βρω το συγκεκριμενο αραγε για test drive που δεν ειναι στα στανταρακια? (150hp απλο, eTSI)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras και εμενα η προταση μου ειναι να κανεις μια βολτα απο τον φιλο μας εκει στα δυτικα προαστια μπορει τα πραγματα να ειναι πιο ευελικτα απο οσο φανταζεσαι και τελικα να βρεθεις με Α3.

Μπορει και οχι ομως αλλα τουλαχιστον μη μεινεις με την απορια!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

 

Ετσι αποφασισα να αφησω stand-by το corolla και να δω και το Leon παλι. Βεβαια για Leon εγω θελω το CNG που δε το εχουν φερει ακομα.....)

Η επίσημη απάντηση τους :Μάρτιο αναμένονται τα αυτοκίνητα με DSG και Μάιο αυτά με το χειροκίνητο κιβώτιο.

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, squib είπε

@tsofras αν είχα αυτά τα χρήματα εγώ πάντως θα έφερνα καλό μεταχειρισμένο Α45 από Γερμανία. 

Δεν τα έχω cash με χρηματοδότηση θα πάω , αλλιώς έχω πετύχει κάτι ωραίες ευκαιρίες απο car αυτό το διάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου από Ολλανδία, γύρισε Ελλάδα για καραντίνα για να είναι με οικογένεια κλπ και νοίκιασε από το Auto Τώρα της Budget Mercedes A class 14€/μέρα 

430 ο μήνας δλδ

σιγουρα υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές αμα θέλεις να κλείσεις το Λιοντάρι κ να δώσεις Ιμπιθα μην έχεις άλλη «χασούρα» 

πάντως αν είχα την διάθεση να δώσω 28Κ για αμάξι + εξοπλισμό, το Α3 θα πήγαινα να το δω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...