Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Ηγετη σε καλημεριζω παλι μετα απο καιρο.

ακολουθω τα χναρια σου απλα χωρις να προβαινω στις αγορες, καταληγω καπου, το αφηνω λιγο στο μυαλο μου να ψηνεται 10-15 μερες και μετα κανω κωλοτουμπα. Ετσι το προσωπικο μου serial εκτυλισσεται στο κεφαλι μου.

Ομοιοτητες οτι ξεκινησαμε καλοκαιρι και για το νεο Leon και καταληγουμε προς τα εκει.

Πανω λοιπον που ειχα καταληξει σε yaris για να οδηγησει και η γυναικα, δεν μπορεσα να χωνεψω την τιμη, μου εκανε και κατι κολωτουμπες στο τι θα οδηγησει (μπορει να παρει leasing απο τη δουλεια λεει σε 6 μηνες), εσκασε και εξτρα -400ε εκπτωση με το νεο ετος στα corolla/C-HR και πηγα να τα κανω test-drive.

και τα 2 ΟΚ ειναι, πολυ καλη αναρτηση (πολλαπλοι γαρ) και φαινεται αυτο, το CHR πανεμορφο αλλα το πληρωνεις στα πισω παραθυρα, το corolla hybrid στα 22k που βγαινει η Active Plus με μεταλλικο ειναι πολυ καλα.

Αρνητικο ομως οτι δεν εχουν γκαζακι (hybrid γαρ) , ειναι καπως κακη η αποκριση, αν επιμεινεις δινει, αλλα σε δευτερο χρονο.

Ετσι αποφασισα να αφησω stand-by το corolla και να δω και το Leon παλι. Βεβαια για Leon εγω θελω το CNG που δε το εχουν φερει ακομα.....και ιδανικα να το βγαλουν και στην εκδοση Excelence, αλλα λεω να παω να κανω ενα test drive αυτο με τον TSI 130hp βενζινης να παρω μια καλη γευση.

Θα μπορεσω να βρω το συγκεκριμενο αραγε για test drive που δεν ειναι στα στανταρακια? (150hp απλο, eTSI)

Χειροκίνητο 1.5 υπάρχει για test drive και το υβριδικό 1.4 204hp σε DSG .

Τα οδήγησα και τα 2

1 λεπτό πριν, JailbrokenDiesel είπε

Φίλος μου από Ολλανδία, γύρισε Ελλάδα για καραντίνα για να είναι με οικογένεια κλπ και νοίκιασε από το Auto Τώρα της Budget Mercedes A class 14€/μέρα 

430 ο μήνας δλδ

σιγουρα υπάρχουν και πιο οικονομικές επιλογές αμα θέλεις να κλείσεις το Λιοντάρι κ να δώσεις Ιμπιθα μην έχεις άλλη «χασούρα» 

πάντως αν είχα την διάθεση να δώσω 28Κ για αμάξι + εξοπλισμό, το Α3 θα πήγαινα να το δω. 

Θα πάω σήμερα με φάγατε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Χειροκίνητο 1.5 υπάρχει για test drive και το υβριδικό 1.4 204hp σε DSG .

Τα οδήγησα και τα 2

Θα πάω σήμερα με φάγατε 🤣

Good Lad 😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν τα έχω cash με χρηματοδότηση θα πάω , αλλιώς έχω πετύχει κάτι ωραίες ευκαιρίες απο car αυτό το διάστημα

Υπαρχουν χρηματοδοτησεις για να παρεις μεταχειρισμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Υπαρχουν χρηματοδοτησεις για να παρεις μεταχειρισμενο.

ε είναι μεγάλο το επιτόκιο που φτάνει σε σημείο να μην συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

ε είναι μεγάλο το επιτόκιο που φτάνει σε σημείο να μην συμφέρει

Απο οτι μου εχουν πει, αν το ψαξεις, υπαρχουν καλες χρηματοδοτησεις, σχεδον επιπεδου μαντρων.
Αν ειναι καλη η ευκαιρια που βρισκεις, τοτε αξιζει ακομα και αν πληρωσεις λιγο παραπανω επιτοκιο σε σχεση με αυτο που πληρωνεις σε αντιπροσωπεια.

Τελος, επειδη ακριβως αρκετοι δεν εχουν ευκολα πχ 25.000€ μετρητα, η εκπτωση που πετυχαινεις σε μεταχειρισμενα σε σχεση με την αρχικη τιμη που γραφουν στην αγγελια ειναι μεγαλη.
Στα φθηνοτερα μεταχειρισμενα αυτοκινητα δεν παιζει τοσο μεγαλη εκπτωση, αλλα δεν ειναι σπανιο να παρεις 25.000€ κατι που το πουλαγε καποιος 30.000+€.

Γενικοτερα, οι τιμες στο car.gr σε αυτοκινητα ανω των 25.000€ δεν ειναι ακριβως αντιπροσωπευτικες, γιατι τελικως αυτα που πραγματι πωλουνται, φευγουν σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.

Πχ φιλος πηρε BMW X1 20d xdrive αυτοματη στα 25.000€ με 70.000km , 4 ετων. Το αυτοκινητο ειχε τιμη αγορας ~50.000€, τιμη στην αγγελια 30.000€ και εφυγε στα 25.000€.
 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, terry308 είπε

Η επίσημη απάντηση τους :Μάρτιο αναμένονται τα αυτοκίνητα με DSG και Μάιο αυτά με το χειροκίνητο κιβώτιο.

πολυ ενδιαφερον... για Πασχα μου ειχαν πει και εμενα χοντρικα αλλα οχι συγκεκριμενα και για το χειροκινητο κλπ.

Απο ποια αντιπροσωπια ειναι οι πληροφοριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

πολυ ενδιαφερον... για Πασχα μου ειχαν πει και εμενα χοντρικα αλλα οχι συγκεκριμενα και για το χειροκινητο κλπ.

Απο ποια αντιπροσωπια ειναι οι πληροφοριες; 

Μέσω messenger μου έδωσαν την απάντησή 

Screenshot_20210115_135043.jpg

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

Αφου εχεις φτασει στα 30Κ γιατι δεν βλεπεις το Civic? Ηρεμα ρωταω.... εκανα ταξιδι και εκλαψα απο συγκινηση προσφατως (π.Κ)

Πολύ μεγάλο και καγκούρικο για τα γούστα του Θωμά (αν και πριν έλεγε ότι προτιμά το λίγο καγκούρικο στυλ). 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Χειροκίνητο 1.5 υπάρχει για test drive και το υβριδικό 1.4 204hp σε DSG .

Τα οδήγησα και τα 2

Θα πάω σήμερα με φάγατε 🤣

Άλλο που δεν ήθελες. Γέλασα πολύ με.την εικόνα των σχεδιαστών του audi τα τελευταία 15 χρόνια. Δες και το α1 για να συγκρίνεις με το ibiza

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Grim Ripper είπε

Πολύ μεγάλο και καγκούρικο για τα γούστα του Θωμά (αν και πριν έλεγε ότι προτιμά το λίγο καγκούρικο στυλ). 😛

η καγκουριά δεν με πειράζει είναι όντως πολύ μεγάλο όμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

η καγκουριά δεν με πειράζει είναι όντως πολύ μεγάλο όμως

Κάνε έστω ένα test drive μωρέ.

Btw η Honda γιατί δεν έχει configurator;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βεβαίως να προτιμήσω Audi αλλά όχι σε κάποια από τις "φτηνές" πλατφόρμες που μοιράζεται με VW-SEAT-Skoda

εκτός από το σήμα μάλιστα
το A3 υστερεί απέναντι στο Leon σε τομείς όπως χώροι, ασφάλεια, οδηγική συμπεριφορά
και ποιοτικά η απόσταση έχει κλείσει όσο ποτέ άλλοτε

έτσι παρόλο που η εμφάνιση είναι υποκειμενική,
ο ουσιαστικότερος λόγος για να προτιμήσει κάποιος το Α3 είναι μάλλον ο εσωτερικός διάκοσμος (;) και οι φυσικοί διακόπτες του αιρκοντίσιον

προσωπικά θα επέλεγα Mercedes στο C-segment παρά Audi

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Πολύ μεγάλο και καγκούρικο για τα γούστα του Θωμά (αν και πριν έλεγε ότι προτιμά το λίγο καγκούρικο στυλ). 😛

για αυτο το ειπα.

 

ειναι ερωτικα ωραιο αμαξι παντως και στο δρομο σε σχεση με το δικο μου(citroen DS3 ) η μερα με την νυχτα 

6 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Κάνε έστω ένα test drive μωρέ.

Btw η Honda γιατί δεν έχει configurator;

Ειναι κορυφη εξαρχης. δεν το χρειαζεται 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...