Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Ειχε φιλη μου το προηγουμενο Captur και εχω κανει αρκετα χιλιομετρα. Τα ταμπουρα ειναι το λιγοτερο. 

Ειναι θεωρω τραγικο αυτοκινητο για τα χρηματα του, με αισθητα υποδεεστερη οδηγικη συμπεριφορα σε σχεση με μικρα αυτοκινητα, πχ Yaris, huyndai i20. Μεγαλες κλισεις αμαξωματος, κακο φρεναρισμα, βαρκα στις στροφες, τελειως ασαφες τιμονι.

Για ποιοτητα δεν θα το συζητησω καν, ειναι ο ορισμος του "γλυκουλικου" γυναικειου αυτοκινητου αλλα απο ουσια και ποιοτητα μηδεν. Κακη εργονομια μεσα οσον αφορα ποτηροθηκες κλπ. Τριξιματα στον χρονο πανω. Τραγικο κιβωτιο 5 σχεσεων 
Μονο πλεονεκτημα του οι χωροι και το οκ infotainment για την κατηγορια του.


Τυπικο, φθηνιαρικο γαλλικο. Απο μακρια και αγαπημενοι.

Χρησιμες πληροφορίες... δε το οδηγησα καν, δεν επαιζε να περιμενουμε τοσο καιρό, οσο καλη τιμη κ αν ειχε... πραγματικα σα να μη θελουν να το πουλησουν ενα πραγμα ήταν η φαση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Ειχε φιλη μου το προηγουμενο Captur και εχω κανει αρκετα χιλιομετρα. Τα ταμπουρα ειναι το λιγοτερο. 

Ειναι θεωρω τραγικο αυτοκινητο για τα χρηματα του, με αισθητα υποδεεστερη οδηγικη συμπεριφορα σε σχεση με μικρα αυτοκινητα, πχ Yaris, huyndai i20. Μεγαλες κλισεις αμαξωματος, κακο φρεναρισμα, βαρκα στις στροφες, τελειως ασαφες τιμονι.

Για ποιοτητα δεν θα το συζητησω καν, ειναι ο ορισμος του "γλυκουλικου" γυναικειου αυτοκινητου αλλα απο ουσια και ποιοτητα μηδεν. Κακη εργονομια μεσα οσον αφορα ποτηροθηκες κλπ. Τριξιματα στον χρονο πανω. Τραγικο κιβωτιο 5 σχεσεων 
Μονο πλεονεκτημα του οι χωροι και το οκ infotainment για την κατηγορια του.


Τυπικο, φθηνιαρικο γαλλικο. Απο μακρια και αγαπημενοι.

Μάλιστα , ακόμη καλύτερες πληροφορίες γιατί και οι δικές μου ήταν απλά εμπειρίες απο την αντιπροσωπεία δεν έχω οδηγήσει κανένα απο τα 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

Χρησιμες πληροφορίες... δε το οδηγησα καν, δεν επαιζε να περιμενουμε τοσο καιρό, οσο καλη τιμη κ αν ειχε... πραγματικα σα να μη θελουν να το πουλησουν ενα πραγμα ήταν η φαση...

 

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μάλιστα , ακόμη καλύτερες πληροφορίες γιατί και οι δικές μου ήταν απλά εμπειρίες απο την αντιπροσωπεία δεν έχω οδηγήσει κανένα απο τα 3

Ηταν το προηγουμενο μοντελο Capture βεβαια. Ομως η συγκριση που εκανα ηταν με αντιστοιχης ηλικιας (και τιμης) μικρα αυτοκινητα.
Κερδιζεις σε χωρους, αλλα πραγματικα σαν αυτοκινητο ηταν τραγικο για τα λεφτα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Ηταν το προηγουμενο μοντελο Capture βεβαια. Ομως η συγκριση που εκανα ηταν με αντιστοιχης ηλικιας (και τιμης) μικρα αυτοκινητα.
Κερδιζεις σε χωρους, αλλα πραγματικα σαν αυτοκινητο ηταν τραγικο για τα λεφτα του.

A οκ για το προηγούμενο και εγώ διάβαζα παντού τα χειρότερα , για το νέο πάλι λένε παντού ότι είναι πολύ ανώτερο και δεν έχει σχέση με το προηγούμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

A οκ για το προηγούμενο και εγώ διάβαζα παντού τα χειρότερα , για το νέο πάλι λένε παντού ότι είναι πολύ ανώτερο και δεν έχει σχέση με το προηγούμενο

Παντως βλεπω οτι η εταιρια συνεχιζει να κανει επιλογες που δεν βγαζουν κανενα νοημα. Βασικα δειχνουν μια εταιρια που θεωρει πιο σημαντικα τα φρου-φρου και τα αρωματα απο οτι την ουσια.

Ακομα και στην πιο φθηνη εκδοση εχει βαλει 17αρες ζαντες! Μιλαμε για ενα αυτοκινητο με 0-100 14" και 90 αλογα στο οποιο επελεγξε να βαλει 17αρες ζαντες αντι να βαλει δισκοφρενα και ας ειχε μικροτερες ζαντες.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, h3342 είπε

Ο πετρελαιο κινητήρας του καπτουρ πάντως είναι εξαιρετικός και πολύ οικονομικός.

Διαφωνω, δεν εχει κατι το εξαιρετικο. Ο αντιστοιχος πχ του yaris ειναι 1,4Lt αντι για 1,5Lt και εχει 0-100 10.8s αντι για 13,1s που εχει το captur. Σε ρεπριζ ειναι ακομα μεγαλυτερες οι διαφορες.
Οκ, ειναι ελαφρυτερο κατα 90 κιλα το yaris, αλλα εχει αισθητα καλυτερες επιδοσεις.

Και ακριβως επειδη ο κινητηρας ειναι ανεπαρκης για αυτο το αυτοκινητο(κινειται πραγματικα σαν χελωνα, δεν το βοηθαει και το απαραδεκτο 5ταχυτο κιβωτιο), εχει αυξημενη καταναλωση οταν θελεις να κινηθεις λιγο αξιοπρεπως. 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haHa είπε

 

Ειχε φιλη μου το προηγουμενο Captur και εχω κανει αρκετα χιλιομετρα. Τα ταμπουρα ειναι το λιγοτερο. 

Ειναι θεωρω τραγικο αυτοκινητο για τα χρηματα του, με αισθητα υποδεεστερη οδηγικη συμπεριφορα σε σχεση με μικρα αυτοκινητα, πχ Yaris, huyndai i20. Μεγαλες κλισεις αμαξωματος, κακο φρεναρισμα, βαρκα στις στροφες, τελειως ασαφες τιμονι.

Για ποιοτητα δεν θα το συζητησω καν, ειναι ο ορισμος του "γλυκουλικου" γυναικειου αυτοκινητου αλλα απο ουσια και ποιοτητα μηδεν. Κακη εργονομια μεσα οσον αφορα ποτηροθηκες κλπ. Τριξιματα στον χρονο πανω. Τραγικο κιβωτιο 5 σχεσεων 
Μονο πλεονεκτημα του οι χωροι και το οκ infotainment για την κατηγορια του.


Τυπικο, φθηνιαρικο γαλλικο. Απο μακρια και αγαπημενοι.

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.. Κακό αμάξι το Capture.. 

 

Επίσης θα ήθελα να κάνω ενα σχόλιο για το Puma. Δε ξέρω για εσάς ρε παιδιά αλλά είναι από τα αυτοκίνητα που όσο περισσότερο το βλέπω τόσο λιγότερο μου αρέσει.... Εχει ένα - κάπως- υπερβολικά ψηλό μούτρο το οποίο σαν να μην δένει με το υπόλοιπο σύνολο. Πολύ μούτρα για όχι τόσο πολύ αμάξι. Δε ξέρω πως να το περιγράψω σωστά. 

Δεν το έχω οδηγήσει, αλλά επειδή το έχει ένα φιλαράκι παίζει να το κάνω μια βόλτα και θα πω μια άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, eMike είπε

Επίσης θα ήθελα να κάνω ενα σχόλιο για το Puma. Δε ξέρω για εσάς ρε παιδιά αλλά είναι από τα αυτοκίνητα που όσο περισσότερο το βλέπω τόσο λιγότερο μου αρέσει.... Εχει ένα - κάπως- υπερβολικά ψηλό μούτρο το οποίο σαν να μην δένει με το υπόλοιπο σύνολο. Πολύ μούτρα για όχι τόσο πολύ αμάξι. Δε ξέρω πως να το περιγράψω σωστά. 

+1000

Ειναι σαν να βγηκε απο παιδικη ζωγραφια οπου χρησιμοποιησαν το paint και ψηλωσαν λιγο το αυτοκινητο και του εβαλαν ψηλη/μεγαλη μασκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haHa είπε

+1000

Ειναι σαν να βγηκε απο παιδικη ζωγραφια οπου χρησιμοποιησαν το paint και ψηλωσαν λιγο το αυτοκινητο και του εβαλαν ψηλη/μεγαλη μασκα.

Το παθαίνω με το 2008: στην αρχή είχα πάθει πλάκα, ισως γιατί είχε μεγάλη διαφορά από το προηγούμενο: όσο το βλέπω στο δρόμο (λέμε τώρα) παρατηρώ ατέλειες που με κάνουν να το θεωρώ άσχημο για τα γούστα μου, ειδικά πλάι και πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, haHa είπε

+1000

Ειναι σαν να βγηκε απο παιδικη ζωγραφια οπου χρησιμοποιησαν το paint και ψηλωσαν λιγο το αυτοκινητο και του εβαλαν ψηλη/μεγαλη μασκα.

Δεν συμφωνώ καθόλου, το πιο όμορφο SUV εξωτερικά τουλάχιστον μαζί με το CHR και οι πωλήσεις τους το επιβεβαιώνουν. Αυτά που αναφέρονται παραπάνω είναι από μέτρια εμφανισιακά (captur) έως και άσχημα(kamiq). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 9:12 ΜΜ, tsofras είπε

Έχει πέσει κόντρα Ford vs VAG εδω μέσα :D

Να είναι καλά ο φίλος σου να το χαρεί

Αυτό το χρώμα είναι πανέμορφο το έχουμε ξαναπεί και στον φίλο συμφορουμίτη που το πήρε , αυτές οι ζάντες όμως ρε γμτ είναι σαν μικρές για αυτό το αμάξι , ιδέα μου είναι ? Απο την αρχή έτσι μου φαινόντουσαν δεν ξέρω γιατί αλλά είναι σαν 15αρες

Θα τις δεις απο κοντα και θα αλλαξεις γνωμη 17 ειναι οτι πρεπει για αυτο το σασι για μενα. Αν εβγαιναν σε 17 και οι katana ( οι 18αρες που δινει σαν εξτρα) ειναι ομορφοτερες αλλα οκ δεν βαριεσαι..

Για το φιλο που το ψαχνει με το focus καθε φορα που μπαινω μεσα εγω καραγουσταρω παντως, το τιμονι δεν παυει να με εντυπωσιαζει, τη μια φορα που το εβαλα στο sport εφτασα πολυ ξεκουραστα τα 160 με 3500 στροφες στην εκτη και γενικα ειμαι υπερευχαριστημενος χωρις να εχει λυθει το μοτερ ακομα και χωρις να εχουν πατησει καλα τα λαστιχα (600 χλμ εχω ακομα)

Το προγραμμα αν και δε το εχει αναγκη ειναι απο τις φασεις που μας τρωει ολους απλα για να νιωσουμε ποσο πιο σβελτο θα γινει ειδικα στις χαμηλες. Κατα τα αλλα για τους λοιπους σορρυ που εχω χαθει δουλευω και ΣΚ πλεον για να βγει ο ογκος εχουμε πηξει καλα αλλα δε παραπονιεμαι αφου πληρωνεται ο καρχαριας 😂

ΥΓ ΧΑΡΔΑΛΙΑ ΑΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ FOCUS ΑΜΑ ΘΕΣ

 

Inked157562894_1938581702958283_2375417912247961086_n_LI.jpg.302fb0025cf8ed6c41494cace65a51dc.jpg

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Θα τις δεις απο κοντα και θα αλλαξεις γνωμη 17 ειναι οτι πρεπει για αυτο το σασι για μενα. Αν εβγαιναν σε 17 και οι katana ( οι 18αρες που δινει σαν εξτρα) ειναι ομορφοτερες αλλα οκ δεν βαριεσαι..

Για το φιλο που το ψαχνει με το focus καθε φορα που μπαινω μεσα εγω καραγουσταρω παντως, το τιμονι δεν παυει να με εντυπωσιαζει, τη μια φορα που το εβαλα στο sport εφτασα πολυ ξεκουραστα τα 160 με 3500 στροφες στην εκτη και γενικα ειμαι υπερευχαριστημενος χωρις να εχει λυθει το μοτερ ακομα και χωρις να εχουν πατησει καλα τα λαστιχα (600 χλμ εχω ακομα)

Το προγραμμα αν και δε το εχει αναγκη ειναι απο τις φασεις που μας τρωει ολους απλα για να νιωσουμε ποσο πιο σβελτο θα γινει ειδικα στις χαμηλες. Κατα τα αλλα για τους λοιπους σορρυ που εχω χαθει δουλευω και ΣΚ πλεον για να βγει ο ογκος εχουμε πηξει καλα αλλα δε παραπονιεμαι αφου πληρωνεται ο καρχαριας 😂

ΥΓ ΧΑΡΔΑΛΙΑ ΑΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ FOCUS ΑΜΑ ΘΕΣ

 

Inked157562894_1938581702958283_2375417912247961086_n_LI.jpg.302fb0025cf8ed6c41494cace65a51dc.jpg

Τις έχω δεί και απο κοντά αφού το focus ήταν ανάμεσα στις επιλογές μου για hatchback μαζί με το Leon

Τώρα για την βόλτα και εγώ το έχω και σκονίζεται :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τις έχω δεί και απο κοντά αφού το focus ήταν ανάμεσα στις επιλογές μου για hatchback μαζί με το Leon

Τώρα για την βόλτα και εγώ το έχω και σκονίζεται :(

Αντε να ανοιξουν οι δρομοι να παμε να τα ευχαριστηθουμε.. Πως πας εσυ με το Λεον εχω χασει μερικες σελιδες σταθερος ελπιζω ε χαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...