Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Αντε να ανοιξουν οι δρομοι να παμε να τα ευχαριστηθουμε.. Πως πας εσυ με το Λεον εχω χασει μερικες σελιδες σταθερος ελπιζω ε χαχαχ

Ναι σταθερός δεν με παίρνει έτσι και αλλιώς για κάτι άλλο θα με κλείσουν μετά μέσα :D

Μία χαρά σε γενικές γραμμές πολύ ευχαριστημένος , θέλω να το βγάλω μία βόλτα της προκοπής και εγώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, tsofras είπε

 δεν με παίρνει έτσι και αλλιώς για κάτι άλλο θα με κλείσουν μετά μέσα :D

Μία χαρά σε γενικές γραμμές 

Κρατάω μόνο αυτά τα κομμάτια απ' τις δηλώσεις σου και υπάρχει ακόμα ελπίδα...

Η ζωή μου ξαναποκτά νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cloud13 είπε

Θα τις δεις απο κοντα και θα αλλαξεις γνωμη 17 ειναι οτι πρεπει για αυτο το σασι για μενα. Αν εβγαιναν σε 17 και οι katana ( οι 18αρες που δινει σαν εξτρα) ειναι ομορφοτερες αλλα οκ δεν βαριεσαι..

Για το φιλο που το ψαχνει με το focus καθε φορα που μπαινω μεσα εγω καραγουσταρω παντως, το τιμονι δεν παυει να με εντυπωσιαζει, τη μια φορα που το εβαλα στο sport εφτασα πολυ ξεκουραστα τα 160 με 3500 στροφες στην εκτη και γενικα ειμαι υπερευχαριστημενος χωρις να εχει λυθει το μοτερ ακομα και χωρις να εχουν πατησει καλα τα λαστιχα (600 χλμ εχω ακομα)

Το προγραμμα αν και δε το εχει αναγκη ειναι απο τις φασεις που μας τρωει ολους απλα για να νιωσουμε ποσο πιο σβελτο θα γινει ειδικα στις χαμηλες. Κατα τα αλλα για τους λοιπους σορρυ που εχω χαθει δουλευω και ΣΚ πλεον για να βγει ο ογκος εχουμε πηξει καλα αλλα δε παραπονιεμαι αφου πληρωνεται ο καρχαριας 😂

ΥΓ ΧΑΡΔΑΛΙΑ ΑΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΒΟΛΤΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟ FOCUS ΑΜΑ ΘΕΣ

 

Inked157562894_1938581702958283_2375417912247961086_n_LI.jpg.302fb0025cf8ed6c41494cace65a51dc.jpg

ναι ναι και τα αλλα χρωματα ειναι ωραια ναι φυσικα ναι, γιατι οχι

ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΠΛΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ EVAH😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει παρα πολυ το Juke το καινουριο, τοσο οσο δε μου αρεσε το παλιο. Τι κριμας ρε παιδι μου που το καταστρεφει ο κινητηρας.... ουτε καν τον mhev δε φιλοτιμηθηκαν να του βαλουν....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Μου αρεσει παρα πολυ το Juke το καινουριο, τοσο οσο δε μου αρεσε το παλιο. Τι κριμας ρε παιδι μου που το καταστρεφει ο κινητηρας.... ουτε καν τον mhev δε φιλοτιμηθηκαν να του βαλουν....

Κι εγώ την ίδια άποψη είχα θεωρητικά. Έκανα 2 test drive, μια το χειροκίνητο και μια το αυτόματο. Το βρήκα αρκετά σβέλτο (μην τρελαθούμε, δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο) και πήρα το αυτόματο. Τώρα τρώγομαι να το πατήσω (ειδικά στο πρόγραμμα σπορ) αλλά θέλει στρώσιμο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrNick είπε

Κι εγώ την ίδια άποψη είχα θεωρητικά. Έκανα 2 test drive, μια το χειροκίνητο και μια το αυτόματο. Το βρήκα αρκετά σβέλτο (μην τρελαθούμε, δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο) και πήρα το αυτόματο. Τώρα τρώγομαι να το πατήσω (ειδικά στο πρόγραμμα σπορ) αλλά θέλει στρώσιμο...

σε σβελταδα δεν αμφιβαλω, μια χαρα θα ειναι. Απλα θα "καιει" ρε γμτ....εκει ηθελα κατι παραπανω, και δε το βγαζουν καν με πετρελαιο οπως το αδελφο captur (οχι οτι θα επαιρνα πετρελαιο, αλλα λεμε τωρα, εστω για αλλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrNick είπε

Κι εγώ την ίδια άποψη είχα θεωρητικά. Έκανα 2 test drive, μια το χειροκίνητο και μια το αυτόματο. Το βρήκα αρκετά σβέλτο (μην τρελαθούμε, δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο) και πήρα το αυτόματο. Τώρα τρώγομαι να το πατήσω (ειδικά στο πρόγραμμα σπορ) αλλά θέλει στρώσιμο...

Κούκλα , καλοτάξιδο φίλε μου , πανέμορφο είναι όπως είπε και το @Thrylos7 μόνο στον κινητήρα το χάνει και για εμένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, calenter2003 είπε

Δεν συμφωνώ καθόλου, το πιο όμορφο SUV εξωτερικά τουλάχιστον μαζί με το CHR και οι πωλήσεις τους το επιβεβαιώνουν. Αυτά που αναφέρονται παραπάνω είναι από μέτρια εμφανισιακά (captur) έως και άσχημα(kamiq). 

Οι πωλησεις δεν ειναι κριτηριο ομορφιας. 
Ακομα και αν ηταν, οι πωλησεις δεν το επιβεβαιωνουν: δεν ειναι καν στο top10 πωλησεων SUV παγκοσμιως. Στην Ελλαδα ειναι στην 10-11η θεση πωλησεων SUV. Κι ολα αυτα παρολο που ειναι πολυ καινουριο μοντελο και οι πωλησεις του αναμενεται να πεφτουν οσο περνανε τα χρονια.

Οπως και να εχει γουστα ειναι αυτα. Για εμενα το puma ειναι μια ζωγραφια 5χρονου στο windows paint, ειναι τελειως ακομψο μπροστα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες:

22 ώρες πριν, Ioannis1908 είπε

Συμφωνώ για puma, αταίριαστο και άκομψο το μπροστινό τμήμα. Επίσης εσωτερικά είναι ένα άλλο fiesta, που δε 

δικαιολογεί την υψηλή τιμή που έχει.

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrNick είπε

Ήρθε και το δικό μου... Μόλις καταργήθηκε ο κωδικός 6 με όχημα εντός νομού... 😠

 

Πολλά ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα να έχεις - είχα οδηγήσει ένα juke το 2017, πολύ μου άρεσε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrNick είπε

Κι εγώ την ίδια άποψη είχα θεωρητικά. Έκανα 2 test drive, μια το χειροκίνητο και μια το αυτόματο. Το βρήκα αρκετά σβέλτο (μην τρελαθούμε, δε βάζει φωτιά στην άσφαλτο) και πήρα το αυτόματο. Τώρα τρώγομαι να το πατήσω (ειδικά στο πρόγραμμα σπορ) αλλά θέλει στρώσιμο...

καλα χιλιομετρα να εχεις! τιμη αν θες να μας πεις,εκδοση και καμια φωτο απο μεσα όποτε εχεις χρονο!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, haHa είπε

Οι πωλησεις δεν ειναι κριτηριο ομορφιας. 
Ακομα και αν ηταν, οι πωλησεις δεν το επιβεβαιωνουν: δεν ειναι καν στο top10 πωλησεων SUV παγκοσμιως. Στην Ελλαδα ειναι στην 10-11η θεση πωλησεων SUV. Κι ολα αυτα παρολο που ειναι πολυ καινουριο μοντελο και οι πωλησεις του αναμενεται να πεφτουν οσο περνανε τα χρονια.

Οπως και να εχει γουστα ειναι αυτα. Για εμενα το puma ειναι μια ζωγραφια 5χρονου στο windows paint, ειναι τελειως ακομψο μπροστα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες:

 

Πράγματι αλλά αν οι πωλήσεις δεν είναι κριτήριο πρέπει να δεχθούμε ότι αγοράζουμε άσχημα αυτοκίνητα με δόλο πρώτου βαθμού πράγμα παράλογο. Όσο για το πούμα αν και καινούριο μοντέλο έχει πουλήσει στην Ευρώπη πάνω από 118.000 ενώ ήταν 2ο σε πωλήσεις στην Βρετανία.

https://www.newsauto.gr/specials/to-top-10-ton-best-seller-suv-stin-evropi/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, calenter2003 είπε

Πράγματι αλλά αν οι πωλήσεις δεν είναι κριτήριο πρέπει να δεχθούμε ότι αγοράζουμε άσχημα αυτοκίνητα με δόλο πρώτου βαθμού πράγμα παράλογο. Όσο για το πούμα αν και καινούριο μοντέλο έχει πουλήσει στην Ευρώπη πάνω από 118.000 ενώ ήταν 2ο σε πωλήσεις στην Βρετανία.

https://www.newsauto.gr/specials/to-top-10-ton-best-seller-suv-stin-evropi/ 

Ακριβως, επιβεβιαωνεται οτι δεν ειναι στις τοπ πωλησεις.
Κατα τα αλλα, ο σχεδιασμος ειναι υποκειμενικςο και προσωπικα μου φαινεται σαν σχεδιο 5χρονου στο paint.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πωλησεις ειναι περιεργη μετρικη, κυριως για 2 λογους. Brand loyalty και value for money (στην αγορα). Το πρωτο ειναι και τεχνητο, οταν δινεις πισω το παλιο leased για να παρεις ενα της ιδιας μαρκας/ομιλου ενω το δευτερο ειναι απλα μια συγκριση μιας checklist. Το ενα σου δινει ACC το αλλο οχι, το ενα εχει ηλιοροφη το αλλο οχι, αλλα ειναι ιδιο segment και παρομοια σε τιμη. 

Προσωπικη μου αποψη, ο κοσμος αγοραζει πολλες φορες λαθος οχηματα. Και για τα σεναρια χρησης του, αλλα και για την ικανοτητα του να χειριστει/συντηρησει το οχημα. Αυτο ειναι καλο γιατι βρισκεις ωραιες ευκαιριες στα μεταχειρισμενα, αλλα ειναι κακο γιατι οδηγει ολες τις εταιρειες να φτιαχνουν απλα αυτο που πουλαει (πχ SUV vs saloon).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ο σχεδιασμός του Puma.
Για να μην πω ότι αυτά τα φανάρια πάνω από τη μάσκα μου φέρνουν σε κάτι άλλο.
ford-puma-titanium-x-1.jpg
2017_porsche_macan_angularfront.jpg


Ίσως θα έλεγα είναι από τις πιο επιτυχημένες εφαρμογές αυτού του χρυσόψαρο-like στυλ της Ford.

Τώρα για το Yaris, θου Κύριε...
Μάλλον η Τoyota εστιάζει όλη την ασχήμια σε ένα μοντελο.
Και κλασική ποιότητα τενεκέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...