Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Burgos είπε

Κι από την εφαρμογή της bmw τα ίδια κάνεις. Κλείδωμα ξεκλείδωμα, ανοίγει το κλίμα και βλέπεις που είναι το αυτοκίνητο, αν είναι κλειδωμένο και αν τα παράθυρα είναι κλειστά, πόσο καύσιμο έχει και πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει.

@Papakaliati νομίζω υπάρχει σε κάποια αυτοκίνητα το σύστημα βοηθητικής θέρμανσης αλλά πληρώνεις για να το ενεργοποιήσεις. Όταν παρήγγειλα την Glc δεν το έδινε καν σαν επιλογή (υποθέτω ανεβάζει τους ρύπους που είναι ήδη οριακά) και μου είπαν ότι λογικά θα μπορώ να το αγοράσω σαν έξτρα μέσω του mercedes me.

Το ανέφερα παραπάνω, το auxiliary heating. Αλλα χρειαζεται εξτρα hardware. (https://www.standheizungs-shop.de/webasto-standheizung-mercedes-benz-glc-250-d-4-matic για παραδειγμα). Δεν ειναι δηλαδη μονο software. Αυτο που ειναι software ειναι το remote engine start, που ανοιγει δηλαδη την μηχανη και σαν αποτελεσμα και το συστημα κλιματισμου, αλλα οπως ανεφερα στην Ευρωπη (εκτος Ρωσιας) ειναι απενεργοποιημενο λογω Ευρωπαικων κανονισμων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2021 στις 10:41 ΜΜ, Burgos είπε

Αυτό εννοώ που το έβαλαν ενώ πρέπει να κλείνεις τους καθρέφτες με το χέρι! Πραγματικά δεν μπορώ να το χωνέψω 🤣

IMG_8242.JPG

Και εγώ στην ίδια φάση είμαι. Αγορά Mini Cooper, 28.000 ευρώ και δεν έχει αναδιπλούμενους καθρέφτες και car play, και έχει αισθητήρες μόνο πίσω !! Βεβαίως και εμένα έχει κάτι παρόμοιο με τον επάνω φίλο, και εσωτερικό φωτισμό 10 χρωμάτων.

949B275F-E645-41A1-A549-22024F6DD8D3.jpeg

Επεξ/σία από johny.keha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τί αναμένατε και γιατί σας φαίνεται παράλογο.
Ένα πιο premium σήμα είναι και αυτοκίνητο που το αγοράζετε ακριβά.

Αν ήταν με τα 28.000 να αγοράζετε και πλήρη προαιρετικό εξοπλισμό στην πρέμιουμ κατηγορία,
το περιθώριο κέρδους για τους κατασκευαστές θα ήταν μικρότερο.

Το νόημα της πρέμιουμ τιμολόγησης είναι πως στη βασική έκδοσοη δε θα έχει πλούσιο εξοπλισμό,
ούτε καν πλήρη πολλές φορές
Ώστε αν το συγκρίνετε με mainstream
για να έχετε τον ίδιο εξοπλισμό, η τελική τιμή θα έρχεται υψηλότερα.

Επιλογή κάνετε, θέλετε το σήμα και όχι τον εξοπλισμό.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KoreanW είπε

Δεν καταλαβαίνω τί αναμένατε 

Επιλογή κάνετε, θέλετε το σήμα και όχι τον εξοπλισμό.

Όχι ακριβώς, στους Γερμανούς μέχρι πρόσφατα έπαιρνες το κορυφαίο μοντέλο M3/RS4/amg/whatever και μπορεί πάλι οι καθρέφτες να μην έκλειναν ηλεκτρικά, ή να πλήρωνες έξτρα τους φωτοχρωματικους και αυτόματα φώτα πχ 

Οπότε ίσως όταν δίνεις 30k να δικαιολογείται κάπως (που δεν, αλλά λέμε) όταν δίνεις όμως 80-100k min απαιτείς να μην κάνουν τέτοιες γυφτιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, and_64 said:

Όχι ακριβώς, στους Γερμανούς μέχρι πρόσφατα έπαιρνες το κορυφαίο μοντέλο M3/RS4/amg/whatever και μπορεί πάλι οι καθρέφτες να μην έκλειναν ηλεκτρικά, ή να πλήρωνες έξτρα τους φωτοχρωματικους και αυτόματα φώτα πχ 

Οπότε ίσως όταν δίνεις 30k να δικαιολογείται κάπως (που δεν, αλλά λέμε) όταν δίνεις όμως 80-100k min απαιτείς να μην κάνουν τέτοιες γυφτιες...

να το επαναλάβω

στα 28.000 αγοράζεις σήμα και όχι εξοπλισμό

αν θες και σήμα και εξοπλισμό,
δε δίνεις 28.000 αλλά πολλά πολλά περισσότερα

αν θες και σήμα και επιδόσεις (amg, m3, rs4) και υπερπλήρη εξοπλισμό,
δίνεις τα ακόμα πάμπολλα περισσότερα,
αν δεν τα έχεις, συμβιβάζεσαι με λιγότερο εξοπλισμό ή με λιγότερο σήμα

οπότε καλά τα λέω
και δε σε υποχρεώνει κανένας με ποιά επιλογή θα συμβιβαστεις:
ο καθένας φτάνει μέχρι εκεί που θέλει και μπορεί

απλά να ξέρεις ότι ο λόγος που δεν απέκτησες το πλήρες πακέτο σήμα-επιδόσεις-εξοπλισμός,
είναι ότι τελικά δεν τα έχεις δώσει όλα αυτά τα πάμπολλα λεφτά που θέλει η πρέμιουμ τιμολόγηση,
συμβιβάστηκες και αρκέστηκες στο σήμα χωρίς τον εξοπλισμό

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω ξαναπεί
αγαπήστε τα αυτοκίνητα που αγοράσατε.

Ακόμα κι αν δεν αγαπάτε τις επιλογές σας,
δεν έχει νόημα να μισείτε τα αυτοκίνητα των άλλων.

Δεν είναι καλό για την ψυχολογία σας.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...