Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα στην ωραια παρεα

Ψαχνω αυτοματο για την γυναικα μου, (αμαξι οχι οπλο) θελω να μου προτεινετε μερικα για να παω να τα δω και απο κοντα, το προβλημα μου ειναι οτι ειδα απο κοντα το corsa και το micra αλλα ειχαν για test drive μονο χειροκινητο..

Τιμη μεγεθος κιβικα πανω κατω σαν το corsa και το micra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν το συζητάω αυτό , πάω αυτή την εβδομάδα να δώ το καινούριο

Είναι πολύ πιθανό να ξενερώσεις, καθώς ο όμιλος VAG συνηθίζει σε κάθε νέο μοντέλο να "ρίχνει" την απτή ποιότητα του εσωτερικού (σε σχέση με το απελθόν μοντέλο) ώστε να βγάζει τη χασούρα από τα καινούργια ηλεκτρονικά συστήματα που πρέπει να βάζει πλέον. 

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να σε ξενερώσει το καινούργιο μέσα σε σχέση με το πρώην δικό σου. Εννοώ σε ποιότητα πλαστικών, υφασμάτων κτλ. 

Αλλά εντάξει, εσύ δεν έχεις πρόβλημα αφού σε αυτήν την περίπτωση δε σε πειράζει να πάρεις και το απελθόν μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sargus είπε

Είναι πολύ πιθανό να ξενερώσεις, καθώς ο όμιλος VAG συνηθίζει σε κάθε νέο μοντέλο να "ρίχνει" την απτή ποιότητα του εσωτερικού (σε σχέση με το απελθόν μοντέλο) ώστε να βγάζει τη χασούρα από τα καινούργια ηλεκτρονικά συστήματα που πρέπει να βάζει πλέον. 

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να σε ξενερώσει το καινούργιο μέσα σε σχέση με το πρώην δικό σου. Εννοώ σε ποιότητα πλαστικών, υφασμάτων κτλ. 

Αλλά εντάξει, εσύ δεν έχεις πρόβλημα αφού σε αυτήν την περίπτωση δε σε πειράζει να πάρεις και το απελθόν μοντέλο.

Σε reviews που το έχω δει λένε ότι είναι το ίδιο ποιοτικό με το προηγούμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, tsofras said:

Σε reviews που το έχω δει λένε ότι είναι το ίδιο ποιοτικό με το προηγούμενο

συνολικά ίσως και ακόμα παραπάνω πχ λένε για περισσότερο βελτιωμένη ηχομόνωση

συν μεγαλύτερο μεταξόνιο ( σε σχέση και με το προηγούμενο Leon αλλά και με το νέο Golf/A3 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Leon διαφέρει στην εσωτερική πλαστικούρα από τα υπόλοιπα Seat; Αν έχουν ακολουθήσει το trend που υπάρχει στα αυτοκίνητα πλέον φοβάμαι ότι τα πάντα θα ρυθμίζονται αποκλειστικά μέσω του infotainment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε

To Leon διαφέρει στην εσωτερική πλαστικούρα από τα υπόλοιπα Seat; Αν έχουν ακολουθήσει το trend που υπάρχει στα αυτοκίνητα πλέον φοβάμαι ότι τα πάντα θα ρυθμίζονται αποκλειστικά μέσω του infotainment.

Σε σχέση με το προηγούμενο πλέον ενσωμάτωσαν τον κλιματισμό στο infotainment. Ζήλεψαν φαίνεται από τους Γάλλους. Καθόλου εργονομικό. Γενικά οι αυτοκινοτοβιομηχανίες πρέπει να προσλάβουν UX designers, ή να απολύσουν αυτούς που έχουν ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Σε σχέση με το προηγούμενο πλέον ενσωμάτωσαν τον κλιματισμό στο infotainment. Ζήλεψαν φαίνεται από τους Γάλλους. Καθόλου εργονομικό. Γενικά οι αυτοκινοτοβιομηχανίες πρέπει να προσλάβουν UX designers, ή να απολύσουν αυτούς που έχουν ήδη. 

Δεν είναι μόνο οι Γάλλοι, τέτοια υλοποίηση έχω δει πρόσφατα και σε Γερμανούς και σε Σουηδοκινέζους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ακομα προχωραει αυτο το θρεντ ε; :lol:

Με τέτοια ανατροπή πως να μη προχωράει; 

Άσε που έχει γίνει και λίγο γενικότερο για όποιον ψάχνει αμάξι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Speculoos said:

To Leon διαφέρει στην εσωτερική πλαστικούρα από τα υπόλοιπα Seat; Αν έχουν ακολουθήσει το trend που υπάρχει στα αυτοκίνητα πλέον φοβάμαι ότι τα πάντα θα ρυθμίζονται αποκλειστικά μέσω του infotainment.

καλά μη τρελαίνεσαι ή τουλάχιστον μη στέκεσαι στις προκαταλήψεις

μαλακά πλαστικά έχουν τα περισσότερα Seat και καλύτερα από το μέσο όρο της κατηγορίας κατά κανόνα
σε αντοχή και συναρμογή είναι επίσης παραπάνω από μια χαρά

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KoreanW είπε

καλά μη τρελαίνεσαι ή τουλάχιστον μη στέκεσαι στις προκαταλήψεις

μαλακά πλαστικά έχουν τα περισσότερα Seat και καλύτερα από το μέσο όρο της κατηγορίας κατά κανόνα
σε αντοχή και συναρμογή είναι επίσης παραπάνω από μια χαρά

Καμία προκατάληψη, από πρόσφατη προσωπική εμπειρία σε ibiza, arona και ateca. Το Κaroq πχ έχει πολύ πιο καλά πλαστικά στο ταμπλό. Δεν μπορώ να ξέρω για την ποιότητα συναρμογής και αν μακροπρόθεσμα θα τρίζουν ή όχι, αλλά η αίσθηση που δίνουν αυτά τα seat δεν είναι και η καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Speculoos said:

Καμία προκατάληψη, από πρόσφατη προσωπική εμπειρία σε ibiza, arona και ateca. Το Κaroq πχ έχει πολύ πιο καλά πλαστικά στο ταμπλό. Δεν μπορώ να ξέρω για την ποιότητα συναρμογής και αν μακροπρόθεσμα θα τρίζουν ή όχι, αλλά η αίσθηση που δίνουν αυτά τα seat δεν είναι και η καλύτερη.

ibiza και arona από τα ελάχιστα Seat που δεν έχουν μαλακά πλαστικά όταν ακόμα και το παλιότερο ibiza είχε
για το Arona συγκεκριμένα έχω αναφερθεί στο παρόν thread προηγουμένως και έχω προτείνει στο φίλο να το εξετάσει σαν επιλογή μόνο με την επένδυση δερματίνης στο ταμπλό

από αυτά λοιπόν δε βγάζεις τα πιο γενικά ασφαλή συμπεράσματα

τώρα περί αισθητικής και διάκοσμου, υποκειμενικό το θέμα

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...