Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις

tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• Απαντήσεις 9k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Καλησπέρα, Αρχικα, να ευχηθώ σε όλους, καλοταξιδα τα αυτοκίνητα σας. Το θέμα αποτέλεσε αφορμή για πολλούς, που αναζητούσαν να αγοράσουν ένα αυτοκίνητο, πηγή για πληροφορίες και ανταλλαγή απόψεω

To γλύτωσα ευτυχώς Παίδες είμαι πολύ χαρούμενος , ευτυχώς που δεν το ακύρωσα  (ως πρώτες εντυπώσεις και για SUV, για τα περί κατηγορίας απο Δευτέρα που θα το πάω εκδρομή) Ωραία θέση οδήγησης

Τις βραδυνές αύριο γιατί δουλεύει η γυναίκα το βράδυ και δεν θα μπορώ να βγάλω φωτό με τα παιδιά . Πιο όμορφο απο ότι περιμένα ! Εντυπώσεις όταν το οδηγήσω περισσότερο , πάντως φέρνει πάρα π

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Speculoos said:

To Leon διαφέρει στην εσωτερική πλαστικούρα από τα υπόλοιπα Seat; Αν έχουν ακολουθήσει το trend που υπάρχει στα αυτοκίνητα πλέον φοβάμαι ότι τα πάντα θα ρυθμίζονται αποκλειστικά μέσω του infotainment.

καλά μη τρελαίνεσαι ή τουλάχιστον μη στέκεσαι στις προκαταλήψεις

μαλακά πλαστικά έχουν τα περισσότερα Seat και καλύτερα από το μέσο όρο της κατηγορίας κατά κανόνα
σε αντοχή και συναρμογή είναι επίσης παραπάνω από μια χαρά

Επεξ/σία από KoreanW
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
8 λεπτά πριν, KoreanW είπε

καλά μη τρελαίνεσαι ή τουλάχιστον μη στέκεσαι στις προκαταλήψεις

μαλακά πλαστικά έχουν τα περισσότερα Seat και καλύτερα από το μέσο όρο της κατηγορίας κατά κανόνα
σε αντοχή και συναρμογή είναι επίσης παραπάνω από μια χαρά

Καμία προκατάληψη, από πρόσφατη προσωπική εμπειρία σε ibiza, arona και ateca. Το Κaroq πχ έχει πολύ πιο καλά πλαστικά στο ταμπλό. Δεν μπορώ να ξέρω για την ποιότητα συναρμογής και αν μακροπρόθεσμα θα τρίζουν ή όχι, αλλά η αίσθηση που δίνουν αυτά τα seat δεν είναι και η καλύτερη.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, Speculoos said:

Καμία προκατάληψη, από πρόσφατη προσωπική εμπειρία σε ibiza, arona και ateca. Το Κaroq πχ έχει πολύ πιο καλά πλαστικά στο ταμπλό. Δεν μπορώ να ξέρω για την ποιότητα συναρμογής και αν μακροπρόθεσμα θα τρίζουν ή όχι, αλλά η αίσθηση που δίνουν αυτά τα seat δεν είναι και η καλύτερη.

ibiza και arona από τα ελάχιστα Seat που δεν έχουν μαλακά πλαστικά όταν ακόμα και το παλιότερο ibiza είχε
για το Arona συγκεκριμένα έχω αναφερθεί στο παρόν thread προηγουμένως και έχω προτείνει στο φίλο να το εξετάσει σαν επιλογή μόνο με την επένδυση δερματίνης στο ταμπλό

από αυτά λοιπόν δε βγάζεις τα πιο γενικά ασφαλή συμπεράσματα

τώρα περί αισθητικής και διάκοσμου, υποκειμενικό το θέμα

Επεξ/σία από KoreanW
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
16 λεπτά πριν, cuculos είπε

Παιδιά καμιά γνώμη για polo tsi 1.0 115hp? Ή swift hybrid glx?

Τι γνώμη θέλεις για το τελευταίο?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
22 λεπτά πριν, cuculos είπε

Τι γνώμη θέλεις για το πρώτο;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cuculos είπε

Παρόλο που είναι και τα δυο στην κατηγορία B-segment, θεωρώ ότι είναι δυο εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα. Το polo είναι πιο ευρύχωρο, πιο σβέλτο, πιο ποιοτικό αλλά αν το ζορίσεις θα κάψει παραπάνω βενζινούλα. Επιπλέον, το group δεν έχει και το καλύτερο όνομα σε θέματα αξιοπιστίας. Το suzukακι από την άλλη είναι ένα ατμοσφαιρικό, αργό, με έλλειψη χώρων και ποιότητας, όμως οι κάτοχοι του λένε ότι είναι αρκετά οικονομικό σε όλα, και χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας. Άποψη μου ζύγισε τις ανάγκες σου, πήγαινε δες τα και τα 2. Κάνε τα test drive και αποφασίζεις.

Επεξ/σία από giorgos_di
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Παρόλο που είναι και τα δυο στην κατηγορία B-segment, θεωρώ ότι είναι δυο εντελώς διαφορετικά αυτοκίνητα. Το polo είναι πιο ευρύχωρο, πιο σβέλτο, πιο ποιοτικό αλλά αν το ζορίσεις θα κάψει παραπάνω βενζινούλα. Επιπλέον, το group δεν έχει και το καλύτερο όνομα σε θέματα αξιοπιστίας. Το suzukακι από την άλλη είναι ένα ατμοσφαιρικό, αργό, με έλλειψη χώρων και ποιότητας, όμως οι κάτοχοι του λένε ότι είναι αρκετά οικονομικό σε όλα, και χωρίς προβλήματα αξιοπιστίας. Άποψη μου ζύγισε τις ανάγκες σου, πήγαινε δες τα και τα 2. Κάνε τα test drive και αποφασίζεις.

Εχεις μπει στο νεο swift και λες για ελλειψη χώρων? Αν ναι, πόσο ύψος έχεις?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω κάνει test drive και τα δύο. Ανώτερο το Polo με καλύτερη ποιότητα κύλισης. Αλλά αρκετά πιο ακριβό και φοβάμαι αυτά που λένε για την αξιοπιστία του group. Επίσης σκέφτομαι και το yaris 

Επεξ/σία από cuculos
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yπάρχει στον περίγυρό μου και έχω οδηγήσει για πάνω απο 1000km mini cooper '17, swift '18, έχω κάνει test drive το yaris και το fiesta.

To cooper είναι ένα επίπεδο πάνω σε ποιότητα κατασκευής, κρατήματα, τιμόνι, εσωτερικό, 3 επίπεδα πάνω σε επιδόσεις τιμή και κατανάλωση. Δε τρίζει, δεν έχει σκληρά πλαστικά, πολύ όμορφος διάκοσμος μέσα, το πιο μουράτο της κατηγορίας. Οι χώροι (4d) είναι οι μικρότεροι μαζί με του fiesta.  28.000 για αυτόματο, 136hp, led. Θα άλλαζα σίγουρα τα άβολα καθίσματα καθώς και θα έβαζα navi. Δεν συγκρίνεται με τα παρακάτω.

Το yaris είναι ένα απο τα χειρότερα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει, βάρκα στο δρόμο, κουβάς με ρόδες και πολύ φτωχό εσωτερικό. Έχασα μισή ώρα απ' τη ζωή μου στο test drive. Τα καθίσματα μπορώ να πω πως μου φάνηκαν αρκετά άνετα.

Το φιέστα είναι ψιλοόμορφο εξωτερικά, ψεύτικο εσωτερικό (μοιάζει με κακή αντιγραφή του μινι), κακό σε χώρους, παρόμοιο σε επιδόσεις με το σουιφτ και γενικά τίποτα ιδιαίτερο για την τσιμπημένη του τιμή. Γενικά έχω θέμα και με ξενίζουν πολύ τα δήθεν και οι αντιγραφές. Ξεκάθαρα προσπαθεί να δείξει πως είναι κάτι που δεν είναι.

To swift έχει τους μεγαλύτερους χώρους μαζί με το yaris (είμαι 1,93 και κάθομαι πίσω απο τη θέση οδήγησής μου), έχει τον καλύτερο εξοπλισμό, είναι πολύ όμορφο, δε τρίζει, έχει άνετα καθίσματα, δεν έχει θέματα ποιότητας παρότι που τα πλαστικά είναι παντού σκληρά, γενικά δεν προσπαθεί να δείξει κάτι άλλο απο αυτο που είναι (εν αντιθέσει με το φιέστα). Κατανάλωση κάτω απο 5λτ/100κμ για εκτος πόλης διαδρομές (γίνονται πολύ άνετα διαδρομές 300-400 km  με 4 άτομα), μεικτό κύκλο χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια καις περι τα 5,3/100. Όλα τα συστήματα (navi, led, καμερες) λειτουργούν απρόσκοπτα και νομίζω πως προσφέρουν σε βάθος χρόνου στην εμπειρία οδήγησης. Για χαλαρές βόλτες προσφέρει πιο άνετη οδήγηση απο το mini.

To polo δε μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να το οδηγήσω. Άσε που για να είναι σωστά εξοπλισμένο θα ανέβαινε αρκετά η τιμή.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 2
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
30 λεπτά πριν, xgol είπε

Yπάρχει στον περίγυρό μου και έχω οδηγήσει για πάνω απο 1000km mini cooper '17, swift '18, έχω κάνει test drive το yaris και το fiesta.

To cooper είναι ένα επίπεδο πάνω σε ποιότητα κατασκευής, κρατήματα, τιμόνι, εσωτερικό, 3 επίπεδα πάνω σε επιδόσεις τιμή και κατανάλωση. Δε τρίζει, δεν έχει σκληρά πλαστικά, πολύ όμορφος διάκοσμος μέσα, το πιο μουράτο της κατηγορίας. Οι χώροι (4d) είναι οι μικρότεροι μαζί με του fiesta.  28.000 για αυτόματο, 136hp, led. Θα άλλαζα σίγουρα τα άβολα καθίσματα καθώς και θα έβαζα navi. Δεν συγκρίνεται με τα παρακάτω.

Το yaris είναι ένα απο τα χειρότερα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει, βάρκα στο δρόμο, κουβάς με ρόδες και πολύ φτωχό εσωτερικό. Έχασα μισή ώρα απ' τη ζωή μου στο test drive. Τα καθίσματα μπορώ να πω πως μου φάνηκαν αρκετά άνετα.

Το φιέστα είναι ψιλοόμορφο εξωτερικά, ψεύτικο εσωτερικό (μοιάζει με κακή αντιγραφή του μινι), κακό σε χώρους, παρόμοιο σε επιδόσεις με το σουιφτ και γενικά τίποτα ιδιαίτερο για την τσιμπημένη του τιμή. Γενικά έχω θέμα και με ξενίζουν πολύ τα δήθεν και οι αντιγραφές. Ξεκάθαρα προσπαθεί να δείξει πως είναι κάτι που δεν είναι.

To swift έχει τους μεγαλύτερους χώρους μαζί με το yaris (είμαι 1,93 και κάθομαι πίσω απο τη θέση οδήγησής μου), έχει τον καλύτερο εξοπλισμό, είναι πολύ όμορφο, δε τρίζει, έχει άνετα καθίσματα, δεν έχει θέματα ποιότητας παρότι που τα πλαστικά είναι παντού σκληρά, γενικά δεν προσπαθεί να δείξει κάτι άλλο απο αυτο που είναι (εν αντιθέσει με το φιέστα). Κατανάλωση κάτω απο 5λτ/100κμ για εκτος πόλης διαδρομές (γίνονται πολύ άνετα διαδρομές 300-400 km  με 4 άτομα), μεικτό κύκλο χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια καις περι τα 5,3/100. Όλα τα συστήματα (navi, led, καμερες) λειτουργούν απρόσκοπτα και νομίζω πως προσφέρουν σε βάθος χρόνου στην εμπειρία οδήγησης. Για χαλαρές βόλτες προσφέρει πιο άνετη οδήγηση απο το mini.

To polo δε μου αρέσει καθόλου εμφανισιακά οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο να το οδηγήσω. Άσε που για να είναι σωστά εξοπλισμένο θα ανέβαινε αρκετά η τιμή.

Παράξενη η σύγκριση του fiesta με το εσωτερικό τους mini , σε ποια σημεία τα θεωρείς ίδια?

Πραγματικά ρωτάω όχι με ειρωνία, γιατί δεν μου θυμίζει το ένα το άλλο από φωτογραφίες τουλάχιστον

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Παράξενη η σύγκριση του fiesta με το εσωτερικό τους mini , σε ποια σημεία τα θεωρείς ίδια?

Πραγματικά ρωτάω όχι με ειρωνία, γιατί δεν μου θυμίζει το ένα το άλλο από φωτογραφίες τουλάχιστον

Έχει βάλει π.χ. φωτισμό led εσωτερικα. Στο μινι διαλέγεις ένταση, χρώμα κτλ, στο φιέστα ειναι εντελώς απλοικός. Δεν είχα δει σε άλλο αμάξι αυτής της κατηγορίας και αμέσως μου χτύπησε η σύγκριση.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
10 λεπτά πριν, xgol είπε

Έχει βάλει π.χ. φωτισμό led εσωτερικα. Στο μινι διαλέγεις ένταση, χρώμα κτλ, στο φιέστα ειναι εντελώς απλοικός. Δεν είχα δει σε άλλο αμάξι αυτής της κατηγορίας και αμέσως μου χτύπησε η σύγκριση.

Ε εντάξει αυτό γίνεται σε όλα τα μοντέλα όμως και το 2008 το έχει στην GT line έκδοση, και το νέο leon το εχειυ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.