Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

Το στροφομετρο ειναι οντως αναποδα, αλλα δεν ενοχλει. Ισα ισα σαν να σου λεει να κοιτας στο κεντρο.

Δεν έχει και πολύ σημασία έτσι και αλλιώς όπως έβαλα το κάθισμα εγώ δεν βλέπω κάτι 🤣

48 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχεις πέσει αρκετά στην τιμή νομίζω και γράφεις και συζητήσιμη. Ή 17500 τελική κάντο ή 18 συζητήσιμη.

Ε εντάξει είμαι και ρεαλιστής για 1000€ θα το πάρει ο άλλος καινούριο , ποντάρω στα 1500€ κάτω και ότι δεν θα περιμένει μέχρι Οκτώβριο κάποιος που το θέλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ηθικό δίδαγμα. Δεν μπαίνεις σε οριστική σχέση συμβίωσης με γυναίκα και αμάξι πριν εκτεταμένη δοκιμή. Το test drive δεν φθάνει ούτε στην μία ούτε στην άλλη περίπτωση!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε εντάξει είμαι και ρεαλιστής για 1000€ θα το πάρει ο άλλος καινούριο , ποντάρω στα 1500€ κάτω και ότι δεν θα περιμένει μέχρι Οκτώβριο κάποιος που το θέλει

Μη πέσεις πιο κάτω. Καινούργιο πλέον πάνω από 20 κ θα αργήσει... βγάλε το συζητήσιμη συμφωνώ κ εγώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ το έβγαλα το συζητήσιμη , αύριο έχω ραντεβού να το δει κάποιος

1 ώρα πριν, hountalas είπε

Εγώ προς 2008 allure 1.2 100 καταλήγω. Απλά το παιδεύω λίγο ακόμα μπας και.

Δεν άξιζε το allure n, πάρε active 🤔

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Είπα να μην το βάλω για να μην λέτε ότι διαφημίζω τον εαυτό μου :D

https://www.car.gr/29197901-peugeot-2008-active-1-2-puretech-110hp

Προτείνω να γράψεις στην περιγραφή και μέχρι πότε έχει εγγύηση το όχημα! Μετά τα "καλοτάξιδο" τώρα σου λέμε "καλοπούλητο"!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, zourman1981 είπε

στα αληθεια δεν σε πιστευω

ειναι καινουριο αμαξι 

ειναι τοσο χαλια που δεν το αντεχεις ?

μηπως συνηθισεις την θεση οδηγησης ?

Για τα δικά μου δεδομένα είναι

Βασικά άσχετα απο το αμάξι που σίγουρα δεν μου κάνει , δεν ξέρω με έχει πιάσει μία απογοήτευση με τα αυτοκίνητα που είδα , μία απάθεια , κάτι του στυλ δεν ξέρω τι θέλω ....

Δεν ξέρω όπως είχα ξαναπεί έχω και τα ψυχολογικά μου κλεισμένος μέσα στο σπίτι εδώ και 2.5 μήνες

Απο την μία λέω δεν κάνω χιλιόμετρα, με την κατάσταση που έχουμε τι κάθομαι και σκάω για το αμάξι , απο την άλλη το πήρα για ένα Σ/Κ και ξενέρωσα γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλω

Πφφφ

Πάω να πάρω ένα RX-8 να μου μείνουν και ρέστα , να κάνω και το κομμάτι μου να τελειώνω :D (ναι μου πέρασε απο το μυαλό και αυό που το έχω άχτι εδώ και τόσα χρόνια , αλλά ξέρω είναι ιδιαίτερο αμάξι)
 

Πέραν της πλάκας , το μεγάλο μου λάθος ήταν που πήρα SUV ενώ ήξερα ότι δεν μου αρέσει αυτή η κατηγορία. Οτιδήποτε άλλο σε hatchback, έστω και μικρό να είχα πάρει θα το κράταγα 

Λεω να πάω και για ένα test drive για το focus τώρα που μου έφυγε το ψυχολογικό με τα χιλιάρικα. Επίσης επειδή την πάτησα με το 2008 σκέφτομαι μην την πατήσω πάλι με το νέο Leon που σιγά μην έχει test drive και το πάρω πάλι στα τυφλά.
Βασικά  ότι αμάξι έχω πάρει στα τυφλά ( 2008 και το astra j) το μετάνιωσα 

Ελα κάτι είναι και αυτό τουλάχιστον μετά από 115 σελίδες και μια λάθος αγορά μπορώ να πω με σιγουριά ότι στο πρώτο ποστ που έλεγα ότι δεν θέλω SUV είχε τελικά κάποια βάση.

Τωρα μπορώ να το πω και εμπειρικά , νομίζω ότι δεν θα τα ξανά κοιτάξω ποτέ ως κατηγορία εκτός αν δεν υπάρχει άλλη κατηγορία στο μέλλον.

Ετσι για να γράφουμε και τα καλά που αποκομίσαμε μετά από τόσες σελίδες και 2000€ χασούρα 🤣

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το focus είναι εξαιρετικό οδηγικά. Δυστυχώς νομίζω ότι πλέον έρχεται μόνο με 1000άρι κινητήρα. Κοίταξε το πάντως.

Καλή πρόταση οδηγικά είναι και οι Γάλλοι (Megane και 308). Ξέρω ότι το 308 είναι παλιό αλλά είναι πολύ ωραίο στην οδήγηση. Δεν ξέρω πια και αυτά τα δύο όμως με τι κινητήρες τα φέρνουν.

Για εμένα το καλύτερο στο δρόμο στην κατηγορία (που το πήρα κιόλας) είναι το Civic. Αλλά έχεις πει ότι δε σου αρέσει νομίζω ή είναι πάνω από το μπάτζετ σου.

Πάντως και εγώ σαν και εσένα είμαι των χατς. Δε με συγκινούν τα ψηλά, δεν τα απολαμβάνω. 

Αλλά τεστ ντραιβ! Πάντα τεστ ντραιβ! Και όχι ένα, ούτε καν δύο! Περισσότερα και αν γίνεται και μεγάλα και αν γίνεται και μόνος σου και στις συνηθισμένες σου διαδρομές. Μόνο έτσι μπορείς να καταλάβεις (και πάλι όχι απόλυτα) αν σου αρέσει/κάνει ένα αμάξι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, sargus είπε

Το focus είναι εξαιρετικό οδηγικά. Δυστυχώς νομίζω ότι πλέον έρχεται μόνο με 1000άρι κινητήρα. Κοίταξε το πάντως.

Καλή πρόταση οδηγικά είναι και οι Γάλλοι (Megane και 308). Ξέρω ότι το 308 είναι παλιό αλλά είναι πολύ ωραίο στην οδήγηση. Δεν ξέρω πια και αυτά τα δύο όμως με τι κινητήρες τα φέρνουν.

Για εμένα το καλύτερο στο δρόμο στην κατηγορία (που το πήρα κιόλας) είναι το Civic. Αλλά έχεις πει ότι δε σου αρέσει νομίζω ή είναι πάνω από το μπάτζετ σου.

Πάντως και εγώ σαν και εσένα είμαι των χατς. Δε με συγκινούν τα ψηλά, δεν τα απολαμβάνω. 

Αλλά τεστ ντραιβ! Πάντα τεστ ντραιβ! Και όχι ένα, ούτε καν δύο! Περισσότερα και αν γίνεται και μεγάλα και αν γίνεται και μόνος σου και στις συνηθισμένες σου διαδρομές. Μόνο έτσι μπορείς να καταλάβεις (και πάλι όχι απόλυτα) αν σου αρέσει/κάνει ένα αμάξι.

Το civic όντως δεν μου αρέσει πίσω αλλά θα έκανα υποχώρηση αν δεν ήταν 4.5 μετρα

Το megane πολύ όμορφο μέσα , έξω μου είναι απλά οκ

Το focus όντως είναι μόνο ο χιλιανής αλλά το πας μαμά στα 155 με 300€ και εγγύηση  θα το πάρω για ένα test drive γιατί μου άρεσε που το είδα και εξωτερικά και εσωτερικά και έχει εσωτερικό πιο κοντά στα γούστα μου

το νέο Leon μου αρέσει παρά πολύ , αλλά αυτή η μόδα που όλες οι λειτουργικές και ειδικά του κλιματισμού που είναι μέσα από την οθόνη με εκνευρίζει αφάνταστα .

μου την σπάει στο c3 της γυναίκας , το ίδιο είναι και στο 2008 , ε την ίδια βλακεία πήγαν και έκαναν και στο νέο Leon 

Δεν ξέρω έχει και την 8ετη εγγύηση που είναι καλή περίπτωση 

Μετά αρχίζω πάλι να σκέφτομαι «λογικά» και λέω μήπως είναι κάπως επικίνδυνη η απόφαση για το Leon εφόσον δεν θα το έχω οδηγήσει και δεν ξέρουμε καν τις παιδικές ασθένειες που μπορεί να έχει ?
Απο την άλλη δύσκολα βρίσκεις άλλου τον κινητήρα που φοράει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Τωρα μπορώ να το πω και εμπειρικά , νομίζω ότι δεν θα τα ξανά κοιτάξω ποτέ ως κατηγορία εκτός αν δεν υπάρχει άλλη κατηγορία στο μέλλον.

Ετσι για να γράφουμε και τα καλά που αποκομίσαμε μετά από τόσες σελίδες και 2000€ χασούρα 🤣

Αυτό ίσως να μην είναι και πολύ απόλυτο. Και εμένα δεν με συγκινούν τα SUV ιδιαίτερα, αλλά αν το σκεφτώ λίγο καλύτερα θα πω ότι δε με συγκινούν τα SUV αυτής της οικονομικής κατηγορίας.

Γενικά πιστεύω ότι τα SUV σε αυτή την κατηγορία έχουν αρκετούς συμβιβασμούς, ανάλογα πάντα και από τι αμάξι προέρχεσαι. Νομίζω ότι κάποιο SUV υψηλότερης κατηγορίας, με τη σωστή μηχανή, τα σωστά άλογα κτλ θα μας άφηνε άλλες εντυπώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To resume του πράγματος μιας και έχω από την αρχη παρακολουθησει το ανατρεπτικό αυτό θέμα κατ' εμε:

ΠΡΏΤΟΝ

Αγοράζουμε αυτό που θέλουμε και μας αρέσει περισσότερο !!ΕΜΆΣ!!, όσο ρωτάς τόσο μπλέκεις, στο τέλος μπερδευεσαι - παρασυρεσαι -καταλήγεις να αγοράσεις αυτό που θέλουν οι άλλοι.

Ειδικα στο 4t forum οι αγοραστές επιλέγουν αυτό που θα τους πούνε οι περισσότεροι ώστε να αυτο-επιβεβαιωνονται και να ευλογούν ομαδικά τα γένια τους. 

ΔΕΎΤΕΡΟΝ

Όχι test drive στην Κηφισίας και πίσω. Καλό test drive σημαίνει το νοικιάζω για ένα τριήμερο κάνω το ταξίδι μου, ζυγίζω τις ανάγκες μου τα + και - χωρις τον σπαστικό πωλητη μεσα, και αποφασιζω με ελαφρια την καρδιά - με άνεση και όχι εν θερμώ.

Και εγώ την πάτησα με c3 82 όταν καταλάβα ότι έπρεπε το 110, αλλά το παντρεύτηκα και ζω με αυτό το σπάσιμο που με τρώει όταν σκέφτομαι πόσο καλυτερο θα ήταν, πόσο πιο εύκολα θα πήγαινε στην ανηφόρα και άλλα τέτοια χαζά...

 

Επεξ/σία από barimagas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, barimagas είπε

To resume του πράγματος μιας και έχω από την αρχη παρακολουθησει το ανατρεπτικό αυτό θέμα κατ' εμε:

ΠΡΏΤΟΝ

Αγοράζουμε αυτό που θέλουμε και μας αρέσει περισσότερο !!ΕΜΆΣ!!, όσο ρωτάς τόσο μπλέκεις, στο τέλος μπερδευεσαι - παρασυρεσαι -καταλήγεις να αγοράσεις αυτό που θέλουν οι άλλοι.

Ειδικα στο 4t forum οι αγοραστές επιλέγουν αυτό που θα τους πούνε οι περισσότεροι ώστε να αυτο-επιβεβαιωνονται και να ευλογούν ομαδικά τα γένια τους. 

ΔΕΎΤΕΡΟΝ

Όχι test drive στην Κηφισίας και πίσω. Καλό test drive σημαίνει το νοικιάζω για ένα τριήμερο κάνω το ταξίδι μου, ζυγίζω τις ανάγκες μου τα + και - χωρις τον σπαστικό πωλητη μεσα, και αποφασιζω με ελαφρια την καρδιά - με άνεση και όχι εν θερμώ.

Και εγώ την πάτησα με c3 82 όταν καταλάβα ότι έπρεπε το 110, αλλά το παντρεύτηκα και ζω με αυτό το σπάσιμο που με τρώει όταν σκέφτομαι πόσο καλυτερο θα ήταν, πόσο πιο εύκολα θα πήγαινε στην ανηφόρα και άλλα τέτοια χαζά...

Συμφωνώ αλλά δεν βρίσκεις εύκολα νέα αυτοκίνητα να τα νοικιάσεις για τριήμερο 

Το c3 για εμένα είναι πολύ τίμιο αυτοκίνητο , εμείς που πήραμε την έκδοση itouch στα 13200 αν θυμάμαι καλά , δεν έχει να ζηλέψει τίποτα σε εξοπλισμό από αυτοκίνητα των 20.000€ που είδα.

ο κινητήρας με κλίμα δεν είναι αρκετός όντως , για το βάρος του αυτοκινήτου όμως και ειδικά μέσα σε πόλη είναι μια χαρά , και το λέω εγώ που ήμουν με 180 άλογα Τούρμπο. Για ατμόσφαιρα είναι αρκετά καλός 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Για τα δικά μου δεδομένα είναι

Βασικά άσχετα απο το αμάξι που σίγουρα δεν μου κάνει , δεν ξέρω με έχει πιάσει μία απογοήτευση με τα αυτοκίνητα που είδα , μία απάθεια , κάτι του στυλ δεν ξέρω τι θέλω ....

Δεν ξέρω όπως είχα ξαναπεί έχω και τα ψυχολογικά μου κλεισμένος μέσα στο σπίτι εδώ και 2.5 μήνες

Απο την μία λέω δεν κάνω χιλιόμετρα, με την κατάσταση που έχουμε τι κάθομαι και σκάω για το αμάξι , απο την άλλη το πήρα για ένα Σ/Κ και ξενέρωσα γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλω

Πφφφ

Πάω να πάρω ένα RX-8 να μου μείνουν και ρέστα , να κάνω και το κομμάτι μου να τελειώνω :D (ναι μου πέρασε απο το μυαλό και αυό που το έχω άχτι εδώ και τόσα χρόνια , αλλά ξέρω είναι ιδιαίτερο αμάξι)
 

Πέραν της πλάκας , το μεγάλο μου λάθος ήταν που πήρα SUV ενώ ήξερα ότι δεν μου αρέσει αυτή η κατηγορία. Οτιδήποτε άλλο σε hatchback, έστω και μικρό να είχα πάρει θα το κράταγα 

Λεω να πάω και για ένα test drive για το focus τώρα που μου έφυγε το ψυχολογικό με τα χιλιάρικα. Επίσης επειδή την πάτησα με το 2008 σκέφτομαι μην την πατήσω πάλι με το νέο Leon που σιγά μην έχει test drive και το πάρω πάλι στα τυφλά.
Βασικά  ότι αμάξι έχω πάρει στα τυφλά ( 2008 και το astra j) το μετάνιωσα 

Ελα κάτι είναι και αυτό τουλάχιστον μετά από 115 σελίδες και μια λάθος αγορά μπορώ να πω με σιγουριά ότι στο πρώτο ποστ που έλεγα ότι δεν θέλω SUV είχε τελικά κάποια βάση.

Τωρα μπορώ να το πω και εμπειρικά , νομίζω ότι δεν θα τα ξανά κοιτάξω ποτέ ως κατηγορία εκτός αν δεν υπάρχει άλλη κατηγορία στο μέλλον.

Ετσι για να γράφουμε και τα καλά που αποκομίσαμε μετά από τόσες σελίδες και 2000€ χασούρα 🤣

Πρώτη μου φορά στο συγκεκριμένο thread :P
Και γω διαβάζοντας την ιστορία απορώ που δεν πηγαίνεις σε κάνα RX8, scirocco ή κάτι πιο σπορ, να το ευχαριστηθείς και να σου μείνουν και λεφτά :P
Έχετε και το C3 στην τελική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως βγαζετε συμπερασμα με τα test drive. Εγω δεν εχω βρει ποτε το set up που θελω σε test drive σε οποια κατηγορια και να κοιτουσα(απο μικρα μεχρι SUV) ωστε να εχω αμεση συγκριση.To οτι δεν μου αρκουν τα 100 αλογα του test drive δεν σημαινει οτι θα με καλυπτουν τα 130 της επομενης εκδοσης.

Για εμενα μονο βασικες πληροφοριες παιρνεις απο τη δοκιμη. Γενικη αισθηση, θεση οδηγησης, τριγμοι-θορυβοι , εργονομια και λιγοτερο το πως αποδιδει  η μηχανη , τα φρενα, οι αναρτησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...