Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Το civic όντως δεν μου αρέσει πίσω αλλά θα έκανα υποχώρηση αν δεν ήταν 4.5 μετρα

Το megane πολύ όμορφο μέσα , έξω μου είναι απλά οκ

Το focus όντως είναι μόνο ο χιλιανής αλλά το πας μαμά στα 155 με 300€ και εγγύηση  θα το πάρω για ένα test drive γιατί μου άρεσε που το είδα και εξωτερικά και εσωτερικά και έχει εσωτερικό πιο κοντά στα γούστα μου

το νέο Leon μου αρέσει παρά πολύ , αλλά αυτή η μόδα που όλες οι λειτουργικές και ειδικά του κλιματισμού που είναι μέσα από την οθόνη με εκνευρίζει αφάνταστα .

μου την σπάει στο c3 της γυναίκας , το ίδιο είναι και στο 2008 , ε την ίδια βλακεία πήγαν και έκαναν και στο νέο Leon 

Δεν ξέρω έχει και την 8ετη εγγύηση που είναι καλή περίπτωση 

Μετά αρχίζω πάλι να σκέφτομαι «λογικά» και λέω μήπως είναι κάπως επικίνδυνη η απόφαση για το Leon εφόσον δεν θα το έχω οδηγήσει και δεν ξέρουμε καν τις παιδικές ασθένειες που μπορεί να έχει ?
Απο την άλλη δύσκολα βρίσκεις άλλου τον κινητήρα που φοράει 

Το focus δεν εχει ερθει ακομα με mild hybrid για να το πας 155. Παρολα αυτα καποιο αντιπροσωποι το πανε 140 και σου κρατουν την εγγυηση.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα...οχι οτι μου ζητηθηκε, αλλα θελω να μοιραστω μαζι σας τη θεση οδηγησης κ την καταναλωση στο 2008 

Αυτη η φωτογραφια ειναι στο υψος των ματιων μου, θυμιζω 1,90 υψος. τα ποδια δε βρισκουν πουθενα διπλα κ το τιμονι στριβει οκανονικα χωρις να ακουμπα. Καταναλωση στο φουλ γεμισμα με 615χλμ ειναι στο 6,1/100χλμ. Κ τελος ο χωρος πισω απο το καθισμα μου που καθομαι κ εγω

336570182__Viber_2020-06-10_07-41-47.jpg.f06c4f22e35af5067be93310dbea6188.jpg1323509442__Viber_2020-06-10_07-41-46.jpg.3c446a3af93e535e45660a197f757ec8.jpg

εικόνα_Viber_2020-06-10_07-41-48.jpg

εικόνα_Viber_2020-06-10_07-41-481.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@drgeri79 To navi retrofit? μοιαζει με το igo που ειχα προ ετών σε μια οθόνη (τραγικό απο πλευράς χαρτών)...

7 ώρες πριν, barimagas είπε

Όχι test drive στην Κηφισίας και πίσω. Καλό test drive σημαίνει το νοικιάζω για ένα τριήμερο κάνω το ταξίδι μου, ζυγίζω τις ανάγκες μου τα + και - χωρις τον σπαστικό πωλητη μεσα, και αποφασιζω με ελαφρια την καρδιά - με άνεση και όχι εν θερμώ.

 

Πολύ σωστό. Εγω το mercedes το εκανα πολυημερο test drive λόγω γνωριμίας με τον ιδιοκτήτη της αντιπροσωπείας και το audi 3 test drive εκ των οποίων το ένα ήταν 24ωρο και συμπεριελάμβανε μεχρι και αυτοσχέδιο moose test... και πάλι εχω μια ανασφάλεια!

 

επισης να ψάχνετε να βρείτε ακριβως αυτο που θα παρετε γιατι μπορει να σας περιμενουν εκπλήξεις (π.χ. το tiguan με 130 αλογα οι πωλητες σου λενε δε θα δεις διαφορα κλπ σε σχέση με το 150 αλλα στην πραγματικότητα ειναι τάφος όπως επίσης ειναι εντονη η διαφορα manual/auto)... Όλο και κάπου θα υπάρχει! 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

To navi retrofit? μοιαζει με το igo που ειχα προ ετών σε μια οθόνη (τραγικό απο πλευράς χαρτών)...

Το igo ειναι...προφανως δε βαλανε το κανονικο,αλλα δε θα παραπονεθω. κυριως χρησιμοποιω με το καλωδιο το google maps, αλλα χρησιμο ειναι να υπαρχει. 

δεν ανοιγει πατωντας το "κουμπι" για τον πλοηγο στην οθονη, αλλα απο το τιμονι,σαν να μπαινει σε αλλο μενου κ λειτουργει. πατεντα, αλλα δε με πειραζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αγόρασα το world sygic d traffic με 19,99€ 

https://eshop.sygic.com/en/#product-164

εφ ορού ζωής ανανέωση χαρτών και αναβαθμίσεις, ούτε καλώδια ούτε τίποτα, Hotspot δεδομένα από το κινητό. 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, terry308 είπε

Εγώ αγόρασα το world sygic d traffic με 19,99€ 

https://eshop.sygic.com/en/#product-164

εφ ορού ζωής ανανέωση χαρτών και αναβαθμίσεις, ούτε καλώδια ούτε τίποτα, Hotspot δεδομένα από το κινητό. 

K πως το χρησιμοποιεις στο αυτοκινητο? το android auto θελει καλωδιο. κ τι προσφερει παραπανω απο το google maps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Για τα δικά μου δεδομένα είναι

Βασικά άσχετα απο το αμάξι που σίγουρα δεν μου κάνει , δεν ξέρω με έχει πιάσει μία απογοήτευση με τα αυτοκίνητα που είδα , μία απάθεια , κάτι του στυλ δεν ξέρω τι θέλω ....

Δεν ξέρω όπως είχα ξαναπεί έχω και τα ψυχολογικά μου κλεισμένος μέσα στο σπίτι εδώ και 2.5 μήνες

Απο την μία λέω δεν κάνω χιλιόμετρα, με την κατάσταση που έχουμε τι κάθομαι και σκάω για το αμάξι , απο την άλλη το πήρα για ένα Σ/Κ και ξενέρωσα γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλω

Πφφφ

Πάω να πάρω ένα RX-8 να μου μείνουν και ρέστα , να κάνω και το κομμάτι μου να τελειώνω :D (ναι μου πέρασε απο το μυαλό και αυό που το έχω άχτι εδώ και τόσα χρόνια , αλλά ξέρω είναι ιδιαίτερο αμάξι)
 

Πέραν της πλάκας , το μεγάλο μου λάθος ήταν που πήρα SUV ενώ ήξερα ότι δεν μου αρέσει αυτή η κατηγορία. Οτιδήποτε άλλο σε hatchback, έστω και μικρό να είχα πάρει θα το κράταγα 

Λεω να πάω και για ένα test drive για το focus τώρα που μου έφυγε το ψυχολογικό με τα χιλιάρικα. Επίσης επειδή την πάτησα με το 2008 σκέφτομαι μην την πατήσω πάλι με το νέο Leon που σιγά μην έχει test drive και το πάρω πάλι στα τυφλά.
Βασικά  ότι αμάξι έχω πάρει στα τυφλά ( 2008 και το astra j) το μετάνιωσα 

Ελα κάτι είναι και αυτό τουλάχιστον μετά από 115 σελίδες και μια λάθος αγορά μπορώ να πω με σιγουριά ότι στο πρώτο ποστ που έλεγα ότι δεν θέλω SUV είχε τελικά κάποια βάση.

Τωρα μπορώ να το πω και εμπειρικά , νομίζω ότι δεν θα τα ξανά κοιτάξω ποτέ ως κατηγορία εκτός αν δεν υπάρχει άλλη κατηγορία στο μέλλον.

Ετσι για να γράφουμε και τα καλά που αποκομίσαμε μετά από τόσες σελίδες και 2000€ χασούρα 🤣

...εν τω μεταξύ, πολλοί λένε ότι το νέο leon είναι αντιγραφή του focus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεις να ζητησεις TD ενα ΣΚ ας πουμε? Θα το δωσουν?

@drgeri79 πιθανολογω οτι βλεπεις ανετα το καντραν λογω υψους, η οπτικη σου ειναι επανω απο το τιμονι, καποιος 10 εκ κοντυτερος απλα δεν θα βλεπει

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

Μπορεις να ζητησεις TD ενα ΣΚ ας πουμε? Θα το δωσουν?

@drgeri79 πιθανολογω οτι βλεπεις ανετα το καντραν λογω υψους, η οπτικη σου ειναι επανω απο το τιμονι, καποιος 10 εκ κοντυτερος απλα δεν θα βλεπει

εξαρταται απο την αντιπροσωπεία, εαν θέλουν ναι μπορούν να δώσουν παντως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, drgeri79 είπε

K πως το χρησιμοποιεις στο αυτοκινητο? το android auto θελει καλωδιο. κ τι προσφερει παραπανω απο το google maps?

Το έχω κάνει εγκατάσταση στο infotainment του αυτοκινήτου. 

Τι παραπάνω προσφέρει δε ξέρω, αλλά επειδή έχω δουλέψει και τα 2, είναι σχεδόν πανομοιότυπα. 

Επίσης το sygic μπαίνει σε έως 3 συσκευές και δουλεύει κι αυτό και offline. Το χρησιμοποιώ και στο κινητό με την ίδια άδεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Το έχω κάνει εγκατάσταση στο infotainment του αυτοκινήτου. 

Τι παραπάνω προσφέρει δε ξέρω, αλλά επειδή έχω δουλέψει και τα 2, είναι σχεδόν πανομοιότυπα. 

Επίσης το sygic μπαίνει σε έως 3 συσκευές και δουλεύει κι αυτό και offline. Το χρησιμοποιώ και στο κινητό με την ίδια άδεια. 

Για να λες Infotainment μαλλον το εβαλες σε VAG... για δωσε ινφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για να λες Infotainment μαλλον το εβαλες σε VAG... για δωσε ινφο...

Seat ibiza https://navismedia.gr/seat-ibiza-car-multimedia/

Το κακό είναι ότι έχει 1gb ram... θα ήθελα να το αναβαθμίσω... κάποιοι τυχεροί νεότεροι κάτοχοι πήραν με 2gb ram. 

Επίσης εχώ την 8αρα οθόνη, όχι την 6.5 που φαίνεται στη σελίδα 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

εξαρταται απο την αντιπροσωπεία, εαν θέλουν ναι μπορούν να δώσουν παντως...

To αυτό, είναι καθαρά στον πωλητή και είναι φαινόμενο γενικότερο. Θυμάμαι όταν είχα πάει εδώ στις Βρυξέλλες να ζητήσω το Volvo για TD μου κάνει ο πωλητής, φυσικά πότε και για πόση ώρα το θέλετε. Όταν του είπα, ε, για καμιά ώρα ίσως; με κοίταξε σαν εξωγήινο. Μου λέει τι θα καταλάβεις σε μια ώρα, θες τουλάχιστον μια μέρα να το οδηγήσεις μέσα στην πόλη, έξω, σε μικρό δρόμο, στην εθνική. Έτσι κι έγινε. Αντίθετα όταν πήγα στην Audi έπρεπε σχεδόν να πω πρώτα ότι δεσμεύομαι να το αγοράσω προτού μπω για TD. Έφυγα και δεν ξαναπάτησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, drgeri79 είπε

Καλημερα...οχι οτι μου ζητηθηκε, αλλα θελω να μοιραστω μαζι σας τη θεση οδηγησης κ την καταναλωση στο 2008 

Αυτη η φωτογραφια ειναι στο υψος των ματιων μου, θυμιζω 1,90 υψος. τα ποδια δε βρισκουν πουθενα διπλα κ το τιμονι στριβει οκανονικα χωρις να ακουμπα. Καταναλωση στο φουλ γεμισμα με 615χλμ ειναι στο 6,1/100χλμ. Κ τελος ο χωρος πισω απο το καθισμα μου που καθομαι κ εγω

336570182__Viber_2020-06-10_07-41-47.jpg.f06c4f22e35af5067be93310dbea6188.jpg1323509442__Viber_2020-06-10_07-41-46.jpg.3c446a3af93e535e45660a197f757ec8.jpg

εικόνα_Viber_2020-06-10_07-41-48.jpg

εικόνα_Viber_2020-06-10_07-41-481.jpg

Αυτό ακριβώς όπως είσαι στη φωτό για να βλέπεις το καντράν , τα πόδια σου είναι λες και κάθεσαι σε καρέκλα και τα χέρια αναγκαστικά κρέμονται τουλάχιστον σε εμένα που είμαι 1.83

Χειρότερη θέση δεν υπάρχει , σαν να κάθεσαι σε καρέκλα είναι με σχεδόν ορθή γωνία στην σπονδυλική στήλη και τέρμα λυγισμένα τα χέρια

Με τέρμα το κάθισμα κάτω και ξαπλωμένη την πλάτη γίνεται λίγο καλύτερα , αλλά και πάλι δεν είναι ιδανικά και εκεί εγώ δεν βλέπω τίποτα μόνο την κορυφή από το στροφόμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...