Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τώρα ανάλογα το TD  στο Tcross ας πούμε μου έδωσαν τα κλειδιά για 15 λεπτά ( στα 8 λεπτά τα είχα γυρίσει πίσω)

Στο C5 κάναμε παρέα βόλτα 1.5 ώρα

 

Με τον πωλητή μέσα στο αμάξι κάνατε TD; Είναι νορμάλ κάτι τέτοιο; (συγγνώμη αν ακούγεται αστείο, δεν έχω ιδία εμπειρία σε τέτοια θέματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

1 λεπτό πριν, Speculoos είπε
 

Με τον πωλητή μέσα στο αμάξι κάνατε TD; Είναι νορμάλ κάτι τέτοιο; (συγγνώμη αν ακούγεται αστείο, δεν έχω ιδία εμπειρία σε τέτοια θέματα).

καποιες αντιπροσωπείες στο δινουν και φευγεις για 1-2 ωρες καποιες αλλες εχουν μεσα πωλητη ή καποιον βοηθό. Τωρα λόγω covid όλες στο εδιναν να φυγεις μονος σου (πλην της MB που από ότι μου είπαν ειχε συνοδηγό με μασκα μιας χρήσης και σου εβγαζε αυτος τη διαδρομή)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, zio10 είπε

@tsofras πως πάει η αγγελία; Υπάρχει ενδιαφέρον;

Την έχουν παρκάρει 27 άτομα απο εχθές , σε τηλέφωνα 2 με έχουν πάρει ήδη , για να δούμε

9 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ωπ για πες τί σε χάλασε?

Ποιο πολύ το έκανα για να δώ τον 1.0 κινητήρα που λέγαμε επειδή δεν είχα εμπειρία , ωραίο ήταν γενικά αλλά παντελώς αδιάφορο και οδηγικά και μέσα το αυτοκίνητο (edit: ναι αν ξαναδιαβάσω την πρόταση δεν μένει και κάτι ωραίο :D )

7 λεπτά πριν, Speculoos είπε
 

Με τον πωλητή μέσα στο αμάξι κάνατε TD; Είναι νορμάλ κάτι τέτοιο; (συγγνώμη αν ακούγεται αστείο, δεν έχω ιδία εμπειρία σε τέτοια θέματα).

Ναι , άλλοι σου λένε πάρτο για λίγο και φέρτο, άλλοι έρχονται μαζί σου και σου λένε την διαδρομή που θα ακολουθήσεις. Εμένα επειδή ήθελε να με ψήσει για το αμάξι με πήγε και σε κάτι στροφούλες που έχει πίσω απο το παλιό αεροδρόμιο για να το στρίψω λίγο να δούμε πώς πάει

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αδερφε.. Πας με κλειστα ματια στο FORD FOCUS. ο ecoboost 1.0 125 ειναι τερας αξιοπιστιας οποτε δεν λεμε πολλα.. το αμαξι εχει 8 χρονια εγγυηση ποιοτητα κυλισης και τιμονι FORD (κανε ενα τεστ drive και θα δεις.. τελος αν σου φανουν λιγα τα 125 αλογατα που εχει το περνας κι ενα προγραμμα με 300 ευρο και το κανεις 155 ιππους και εισαι κουκλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mperis_gr είπε

Λοιπον αδερφε.. Πας με κλειστα ματια στο FORD FOCUS. ο ecoboost 1.0 125 ειναι τερας αξιοπιστιας οποτε δεν λεμε πολλα.. το αμαξι εχει 8 χρονια εγγυηση ποιοτητα κυλισης και τιμονι FORD (κανε ενα τεστ drive και θα δεις.. τελος αν σου φανουν λιγα τα 125 αλογατα που εχει το περνας κι ενα προγραμμα με 300 ευρο και το κανεις 155 ιππους και εισαι κουκλος.

Περιμένω να με πάρουν για TD , παντού διαβάζω και ακούω καλά λόγια για το τιμόνι και γενικά την αίσθηση στην οδήγηση για το νέο FORD .

Αν ξεφύγει σε τιμή το Leon , και επειδή το Focus και ωραίο είναι , δεν έχει και τα χαζά με τις οθόνες κτλ. έχει και 8 χρόνια εγγύηση μου δείχνει πολύ καλή επιλογή.

Το είχα ακυρώσει μόνο επειδή είχα πάρει την απόφαση για SUV και για τον κινητήρα.

Αφού το θέμα SUV το έκλεισα και είδα ότι ακόμη και 1.2 τρικύλινδρος μία χαρά είναι σαν κινητήρας , απλά ήθελα καμία 30αρια άλογα παραπάνω , θα το δώ με άλλη οπτική.

Πάντως άσχετα με ότι είχα ακούσει , εμένα ο ήχος του τρικύλινδρου μου αρέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως όσο και να μην συμφωνώ με τις συγκεκριμένες υλοποιήσεις με τα all-inclusive infotainment σε τοσο μικρούλες οθόνες (δεν παραπονέθηκε τόσος πολύς κόσμος για το infotainment ενός Tesla φερ' ειπείν)

τελείως ακριβές δεν είναι ότι το κλιματιστικό του Leon το ρυθμίζεις μέσα από το infotainment μόνο

από κάτω από την οθόνη υπάρχει μια μπάρα με πλήκτρα και επιφάνεια αφής που χρησιμεύουν ακριβώς για το σκοπό αυτό και όχι μόνο
(τις φωνητικές εντολές δεν τις μετράω γιατί προς το παρόν δεν είναι στα ελληνικά)
και χωριστά επίσης έχει τα κουμπιά (κι αυτά αφής) για το ξεθάμπωμα παρμπρίζ μπρος και πίσω

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, KoreanW είπε

πάντως όσο και να μην συμφωνώ με τις συγκεκριμένες υλοποιήσεις με τα all-inclusive infotainment σε τοσο μικρούλες οθόνες (δεν παραπονέθηκε τόσος πολύς κόσμος για το infotainment ενός Tesla φερ' ειπείν)

τελείως ακριβές δεν είναι ότι το κλιματιστικό του Leon το ρυθμίζεις μέσα από το infotainment μόνο

από κάτω από την οθόνη υπάρχει μια μπάρα με πλήκτρα και επιφάνεια αφής που χρησιμεύουν ακριβώς για το σκοπό αυτό και όχι μόνο
(τις φωνητικές εντολές δεν τις μετράω γιατί προς το παρόν δεν είναι στα ελληνικά)

H επιφάνεια αφής αν δεν κάνω λάθος που έχω δεί απο βιντεο είναι μόνο για την ένταση του ήχου.

Πλήκτρα δεν νομίζω να έχει πάλι απο ότι έχω δεί

Στο 2008 ας πούμε έχει το καλό ότι έχει 2 φυσικά κουμπιά που με το ένα το βάζει στο full και με το άλλο το κλείνει. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις όμως μόνο μέσα απο την οθόνη

Ξαναλέω , άσχετα με το ότι δεν είναι βολικό να τα ρυθμίζεις απο την οθόνη , εμένα μου προκαλεί και ένα άγχος αν χαλάσει κάτι στο ηχοσύστημα ότι δεν θα έχεις κλιματισμό .

Και ναι κάτι σαν και αυτό όσο το σκέφτομαι μπορεί να είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά ενός αυτοκινήτου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tsofras said:

H επιφάνεια αφής αν δεν κάνω λάθος που έχω δεί απο βιντεο είναι μόνο για την ένταση του ήχου.

Πλήκτρα δεν νομίζω να έχει πάλι απο ότι έχω δεί

Στο 2008 ας πούμε έχει το καλό ότι έχει 2 φυσικά κουμπιά που με το ένα το βάζει στο full και με το άλλο το κλείνει. Για τις υπόλοιπες ρυθμίσεις όμως μόνο μέσα απο την οθόνη

Ξαναλέω , άσχετα με το ότι δεν είναι βολικό να τα ρυθμίζεις απο την οθόνη , εμένα μου προκαλεί και ένα άγχος αν χαλάσει κάτι στο ηχοσύστημα ότι δεν θα έχεις κλιματισμό .

Και ναι κάτι σαν και αυτό όσο το σκέφτομαι μπορεί να είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την αγορά ενός αυτοκινήτου

η επιφάνεια αφής έχει ρύθμιση για τον ήχο +/-

αλλά έχει και on-off,
θερμοκρασία δεξιά και αριστερά +/-
B5F-1271.jpg

υπάρχουν χωριστά τα πλήκτρα αφής για το ξεθάμπωμα μπρος-πίσω
B5F-1189.jpg
η ανακύκλωση μπορεί να είναι αυτόματη, υπάρχουν προφίλ χρήσης (πχ χέρια κρύα)
και οι αεραγωγοί μπορούν να κλείνουν κάθε ένας χωριστά με το φυσικό διακόπτη που έχουν

το φωνητικό έλγχο είπα δε στο μετράω, και δεν ξέρω αν παίζει και gestures πάνω στην επιφάνεια φής (όπως νομίζω στο Golf)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KoreanW είπε

η επιφάνεια αφής έχει ρύθμιση για τον ήχο +/-

αλλά έχει και on-off,
θερμοκρασία δεξιά και αριστερά +/-
B5F-1271.jpg

υπάρχουν χωριστά τα πλήκτρα αφής για το ξεθάμπωμα μπρος-πίσω
B5F-1189.jpg
η ανακύκλωση μπορεί να είναι αυτόματη, υπάρχουν προφίλ χρήσης (πχ χέρια κρύα)
και οι αεραγωγοί μπορούν να κλείνουν κάθε ένας χωριστά με το φυσικό διακόπτη που έχουν

το φωνητικό έλγχο είπα δε στο μετράω, και δεν ξέρω αν παίζει και gestures πάνω στην επιφάνεια φής (όπως νομίζω στο Golf)

Έχω δεί ότι βιντεο κυκλοφορεί σχεδόν για το νέο Leon , κανείς δεν έκανε αναφορά για την θερμοκρασία εκεί που δείχνεις

ευχαριστώ για την πληροφορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα.

Πιστευω εκανα ενα τρομερο λαθος. Εχω παραγγειλει A180d Progressive Line αλλα βλεποντας το καινουργιο Audi A3 κατι με τρωει μεσα μου.. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BufferOverflow είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Πιστευω εκανα ενα τρομερο λαθος. Εχω παραγγειλει A180d Progressive Line αλλα βλεποντας το καινουργιο Audi A3 κατι με τρωει μεσα μου.. 

Καλώς ήρθες στην παρέα.

Δικό μου είσαι και εσύ (με μία επιφύλαξη γιατί σε βλέπω φρέσκο μέλος :d )

ήρθε το νέο A3 ?

αν είσαι σε παραγγελία μπορείς πάντα να ακυρώσεις :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, tsofras said:

Έχω δεί ότι βιντεο κυκλοφορεί σχεδόν για το νέο Leon , κανείς δεν έκανε αναφορά για την θερμοκρασία εκεί που δείχνεις

ευχαριστώ για την πληροφορία

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...