Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλώς ήρθες στην παρέα.

Δικό μου είσαι και εσύ (με μία επιφύλαξη γιατί σε βλέπω φρέσκο μέλος :d )

ήρθε το νέο A3 ?

αν είσαι σε παραγγελία μπορείς πάντα να ακυρώσεις :D

 

Υπηρχε παλιο ακκαουντ που δεν μπορω να βρω τον κωδικο απο το email για reset (πρεπει να ημουν 17 χρονων οταν το εφτιαξα, δυστυχως μεγαλωσαμε). Αλλα πρωτη φορα γραφω στο Auto & Moto. Μιας και ειναι το 1ο μου αυτοκινητο!

Το αυτοκινητο θα ειναι σε κανα μηνα προς παραδοση. Οποτε ειναι δυσκολη η θεση μου, μιας και εχει προηγηθει προτακαβολη. 

Το A3 μονο σε φωτογραφιες. Απο φθινοπωρο λογικα θα μπορει καποιος να το παρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Είχα δεί το πρώτο , δεν το παρατήρησα καν :D

1 λεπτό πριν, BufferOverflow είπε

Υπηρχε παλιο ακκαουντ που δεν μπορω να βρω τον κωδικο απο το email για reset (πρεπει να ημουν 17 χρονων οταν το εφτιαξα, δυστυχως μεγαλωσαμε). Αλλα πρωτη φορα γραφω στο Auto & Moto. Μιας και ειναι το 1ο μου αυτοκινητο!

Το αυτοκινητο θα ειναι σε κανα μηνα προς παραδοση. Οποτε ειναι δυσκολη η θεση μου, μιας και εχει προηγηθει προτακαβολη. 

Το A3 μονο σε φωτογραφιες. Απο φθινοπωρο λογικα θα μπορει καποιος να το παρει. 

To είδα τώρα στο site ωραίο είναι

Άκου εδώ τον έμπειρο (εμένα δλδ :D ) αν το μετάνιωσες ακύρωσε και πάρε τα λεφτά πίσω. Εγώ έτσι έκανα πριν κανα μήνα με το C3 aircross και είχα δώσει 10.000ε , απλά πήγα να το ξανακάνω και με το 2008 αλλά είχαν πάρει τα λεφτά ήδη επειδή ήταν ετοιμοπαράδοτο.

Οπότε προλαβαίνεις να ακυρώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, drgeri79 είπε

Καλημερα...οχι οτι μου ζητηθηκε, αλλα θελω να μοιραστω μαζι σας τη θεση οδηγησης κ την καταναλωση στο 2008 

Αυτη η φωτογραφια ειναι στο υψος των ματιων μου, θυμιζω 1,90 υψος. τα ποδια δε βρισκουν πουθενα διπλα κ το τιμονι στριβει οκανονικα χωρις να ακουμπα. Καταναλωση στο φουλ γεμισμα με 615χλμ ειναι στο 6,1/100χλμ. Κ τελος ο χωρος πισω απο το καθισμα μου που καθομαι κ εγω

336570182__Viber_2020-06-10_07-41-47.jpg.f06c4f22e35af5067be93310dbea6188.jpg1323509442__Viber_2020-06-10_07-41-46.jpg.3c446a3af93e535e45660a197f757ec8.jpg

εικόνα_Viber_2020-06-10_07-41-48.jpg

εικόνα_Viber_2020-06-10_07-41-481.jpg

 

Nα εκτελέσουν τους σχεδιαστές που κατέστρεψαν ένα αρκετά καλό αμάξι με αυτό το τιμόνι και γενικά την ηλιθιότητα με τη χαμηλή τοποθέτηση στο ταμπλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει όπως υπάρχουν και οι ιστορίες στο άλλο πόστ ( με την πώληση αυτοκινήτου) με πήρε τώρα κάποιος , ειλικρινέστατος , να μου πεί ότι δεν ενδιαφέρεται , αλλά το έχει παραγγείλει και ήθελε να δεί γιατί το πουλάω μήπως έχει κάποιο θέμα σαν αυτοκίνητο για να το ακυρώσει :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2020 στις 10:06 ΜΜ, paylidis είπε

Μαύρο! Κ φυσικά ψάχνω κ εγώ τώρα εγκατάσταση φιμέ που να μη πρέπει να ξεκουμπωσει πλαστικά 😇

εννοειται θα έρθει φωτό...

3Μ 15 χρονια μετα και καλα κρατει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε εντάξει όπως υπάρχουν και οι ιστορίες στο άλλο πόστ ( με την πώληση αυτοκινήτου) με πήρε τώρα κάποιος , ειλικρινέστατος , να μου πεί ότι δεν ενδιαφέρεται , αλλά το έχει παραγγείλει και ήθελε να δεί γιατί το πουλάω μήπως έχει κάποιο θέμα σαν αυτοκίνητο για να το ακυρώσει :)

Ειναι αρκετα τα λεφτα της προκαταβολης και μαλλον θα με πονεσει να το ακυρωσω τωρα. Και απο την αλλη θα βγει περισσοτερα το A3 νομιζω, οποτε θα ζοριστω και εκει!  Ελπιζω να μην το μετανιωσω. 

 

Παντως το 2008 το θεωρω κορυφαιο στην κατηγορια του. Βασικα ειναι το μονο SUV που μ'αρεσει. Πωλειται λογω λαθος επιλογη κατηγοριας αν καταλαβαινω καλα ?

Επεξ/σία από BufferOverflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mperis_gr είπε

Λοιπον αδερφε.. Πας με κλειστα ματια στο FORD FOCUS. ο ecoboost 1.0 125 ειναι τερας αξιοπιστιας οποτε δεν λεμε πολλα.. το αμαξι εχει 8 χρονια εγγυηση ποιοτητα κυλισης και τιμονι FORD (κανε ενα τεστ drive και θα δεις.. τελος αν σου φανουν λιγα τα 125 αλογατα που εχει το περνας κι ενα προγραμμα με 300 ευρο και το κανεις 155 ιππους και εισαι κουκλος.

Το έκανα σήμερα td 1.0 125 st-line. Καλή ποιότητα κύλισης, ωραίο τιμόνι, ευανάγνωστος πίνακας και οθόνη.  Αλλά μέχρι εκεί. Στην st-line έκδοση η οροφή είναι μαύρη και με τα υπόλοιπα μαύρα πλαστικά, υφάσματα και δέρματα είναι σαν να μπαίνεις σε λαγούμι. Οι μικρές σχετικά γυάλινες επιφάνειες δεν βοηθούν. Ωστόσο deal-breaker για μένα αποτελουν:

ο κινητήρας που είναι οριακός για τα κιλά του αυτοκινήτου, και ο ήχος του που είναι εμφανής και άσχημος μόλις πατήσεις λίγο παραπάνω το γκαζι. 

η ανάρτηση πίσω με ημιακαμπτο που κοπαναει ελαφρώς.

Τα πλαστικά σε αρκετά σημεία και ιδιαίτερα στις πίσω πόρτες που είναι απαράδεκτα για την...

Τιμή του. Είναι αρκετά ακριβό για αυτά που προσφέρει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Ειναι αρκετα τα λεφτα της προκαταβολης και μαλλον θα με πονεσει να το ακυρωσω τωρα. Και απο την αλλη θα βγει περισσοτερα το A3 νομιζω, οποτε θα ζοριστω και εκει!  Ελπιζω να μην το μετανιωσω. 

Παντως το 2008 το θεωρω κορυφαιο στην κατηγορια του. Βασικα ειναι το μονο SUV που μ'αρεσει. Πωλειται λογω λαθος επιλογη κατηγοριας αν καταλαβαινω καλα ?

Πώς είναι κορυφαίο τη στιγμή που οι μισοί δεν μπορούν να το οδηγήσουν εξ αιτίας του τιμονιού και του ταμπλό. 

Να μου πεις για το Πούμα να το δεχτώ.

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Ειναι αρκετα τα λεφτα της προκαταβολης και μαλλον θα με πονεσει να το ακυρωσω τωρα. Και απο την αλλη θα βγει περισσοτερα το A3 νομιζω, οποτε θα ζοριστω και εκει!  Ελπιζω να μην το μετανιωσω. 

Παντως το 2008 το θεωρω κορυφαιο στην κατηγορια του. Βασικα ειναι το μονο SUV που μ'αρεσει. Πωλειται λογω λαθος επιλογη κατηγοριας αν καταλαβαινω καλα ?

Ναι ακριβώς , την προκαταβολή δεν την χάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Πώς είναι κορυφαίο τη στιγμή που οι μισοί δεν μπορούν να το οδηγήσουν εξ αιτίας του τιμονιού και του ταμπλό. 

Να μου πεις για το Πούμα να το δεχτώ.

Μιας και δεν εχω ψαξει στην συγκεκριμενη κατηγορια μιας και δεν με ενδιαφερει, δυστυχως δεν γνωριζα για το συγκεκριμενο προβλημα. Αυτο δεν φανηκε απο την πρωτη στιγμη σε Test Drive ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nemesis000 είπε

Το έκανα σήμερα td 1.0 125 st-line. Καλή ποιότητα κύλισης, ωραίο τιμόνι, ευανάγνωστος πίνακας και οθόνη.  Αλλά μέχρι εκεί. Στην st-line έκδοση η οροφή είναι μαύρη και με τα υπόλοιπα μαύρα πλαστικά, υφάσματα και δέρματα είναι σαν να μπαίνεις σε λαγούμι. Οι μικρές σχετικά γυάλινες επιφάνειες δεν βοηθούν. Ωστόσο deal-breaker για μένα αποτελουν:

ο κινητήρας που είναι οριακός για τα κιλά του αυτοκινήτου, και ο ήχος του που είναι εμφανής και άσχημος μόλις πατήσεις λίγο παραπάνω το γκαζι. 

η ανάρτηση πίσω με ημιακαμπτο που κοπαναει ελαφρώς.

Τα πλαστικά σε αρκετά σημεία και ιδιαίτερα στις πίσω πόρτες που είναι απαράδεκτα για την...

Τιμή του. Είναι αρκετά ακριβό για αυτά που προσφέρει.

Αυτό με την μαυρίλα το παρατηρήσαμε με την γυναίκα μου , όταν μπήκαμε μέσα μας έπιασε μία κατάθλιψη. Ειδικά στο πουμα που είναι ακόμη πιο κλειστοφοβικό .

Τώρα για την ανάρτηση , σε αυτά τα λεφτά λίγα έρχονται με πολλαπλών πίσω

Κοιτάξτε αν δεν μου ήταν τόσο άθλια η θέση οδήγησης και δεν με κούραζε τόσο , πιθανόν για όλα τα υπόλοιπα να μην έμπαινα στην θέση να το πουλήσω , αλλά αυτή τη στιγμή οποιοδήποτε hatchback μου φαίνεται ότι θα είναι αρκετά καλύτερο.

Μπορεί να κάνω και λάθος δεν ξέρω....

 

1 λεπτό πριν, BufferOverflow είπε

Μιας και δεν εχω ψαξει στην συγκεκριμενη κατηγορια μιας και δεν με ενδιαφερει, δυστυχως δεν γνωριζα για το συγκεκριμενο προβλημα. Αυτο δεν φανηκε απο την πρωτη στιγμη σε Test Drive ?

Εγώ δεν το είχα κάνει test drive , αλλά και πάλι δεν το κατάλαβα στα πρώτα χιλιόμετρα που έκανα στην Αθήνα , αλλά στο πρώτο ταξίδι που ήταν 200χλμ και στα μισά έκανα στάση να ξεπιαστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O μαυρος ουρανος επειδη  κ στο fiesta ειναι το ιδιο θελει 2-3 μερες συνηθεια κ μετα θα σ αρεσει κιολας.Κ μενα μου ειχε ξινισει στην αρχη ερχομενος απο παραδοσιακο corolla με μπεζ ουρανο κ το σκεφτομουνα ακομα κ για αλλη εκδοση (μονο στην st line ειναι μαυρος).Mε το που το πηρα απ το γκαραζ της αντιπροσωπειας κ το βγαλα στον δρομο δεν καταλαβα καμια διαφορα.Στο focus που εχει ακομα μεγαλυτερους χωρους κ γενικα εχει ευρυχωρο σαλονι δεν νομιζω οτι θα σε αποσχολησει καν.

edit :Επισης στο focus νομιζω το κοκκινο ειναι η κορυφαια επιλογη.Δεν παιζει να δεις στον δρομο κοκκινο focus κ να μην γυρισεις.H αντιθεση με την τεραστια μαυρη μασκα μπροστα δεν παιζεται.

Επεξ/σία από alimentas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το focus είναι πολύ ωραίο αμάξι, όπως πάντα. Απλά εσύ @tsofras σκέψου το πολύ καλά λόγω του κινητήρα, μήπως θέλεις πιο πολύ δύναμη.

Θα είναι κρίμα να έχει γίνει όλο αυτό και να πάρεις κάτι που και πάλι δεν θα σε ικανοποιεί 100% σε κάτι βασικό. 

Νομίζω για την περίπτωσή σου μόνο το leon είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BufferOverflow είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Πιστευω εκανα ενα τρομερο λαθος. Εχω παραγγειλει A180d Progressive Line αλλα βλεποντας το καινουργιο Audi A3 κατι με τρωει μεσα μου.. 

Τι ακριβώς σου αρέσει στο νεο Audi?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέροχο το Leon. Λίγο μεγάλο μου φαίνεται.

Χιλιαρι Focus με 125 άλογα  δεν θα έπερνα. Μόνο το 1,5 αλλά νομίζω έρχεται μόνο στην έκδοση Vigniale.

Και σίγουρα αμάξι με πολλαπλούς πίσω, τι διάολο στο 2020 ζούμε. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...