Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, korakios είπε

@tsofrasπιο θα πάρεις τελικά ? Έχω χαθεί πλέον . Σε ποια τουλάχιστον είσαι ανάμεσα?

Εδώ εγώ έχω χαθεί :D

Είμαι ανάμεσα σε

Ford Focus 1.0 125 Αυτόματο ST Line

Seat Leon FR 1.5 150 DSG ( όταν έρθει και δώ τις τιμές )

Citroen C3 Aircross 1.2 130 (Λόγω χώρων , άνεσης , aisin κιβωτίου , τιμής)

Θα περάσω να ρίξω μία ματιά σήμερα και το Skoda Kamiq 1.5 150 DSG

Σε αυτόματα δεν έχει κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει σε τιμές κοντά στα  22.000 , ακόμη και το focus πάει στα 24.000

Την απόφαση θα την πάρω όταν έρθει το Leon και δώ τιμές και αν μου αρέσει (που πιστεύω πως θα μου αρέσει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, theoilia είπε

Μωρέ το c5 aircross θα πάρει αλλά δεν το ξέρει ακόμη...

20 πόντους μικρότερο να ήταν θα το είχα πάρει ήδη , ειλικρινά το μόνο που με χάλασε σε αυτό το αμάξι , αδιάφορο μου ήταν αν είχε led ή τι άλλο έλλειπε

Και ένας απο τους λόγους που σκέφτομαι και το Leon είναι ότι το μεγάλωσαν και αυτό και είναι κοντά 4.4μ

Δεν θέλω τόσο μεγάλο , τα 4.2 που ήταν το προηγούμενο ήταν ιδανικό

Γιατί μετά όντως μπαίνεις σε σκέψεις και λές για 10 πόντους γιατί να μην πάρεις το C5 , ανάμεσα σε Leon και C5 θα προτιμούσα το C5

Περισσότερο "αμάξι" για τα λεφτά του όπως λέμε εδω μέσα :)

Επίσης άλλος ένας λόγος που κοιτάω και το C3 Aircross

 

12 λεπτά πριν, kalmik είπε

Πραγματικά συμφέρει να παίρνεις ένα αξιόπιστο αυτοκίνητο να του πίνεις το αίμα (ευγενικά βέβαια...) για μια πενταετία και να το αλλάζεις. Δεύτερο ένα εργάτη τύπου Atos, Yaris 1ης γενιάς των 2.000-2.500 για τις βαριές δουλειές και φορτία που δεν χρειάζεται να φθείρουν το "καλό" όχημα και έτσι εξασφαλίζεις τη minimum απώλεια κεφαλαίου και κάνεις δουλειά για μια οικογένεια με δύο οδηγούς που συνεννοούνται. Βέβαια αν θέλουν και οι δύο το "καλό" τα πράγματα μπλέκονται...

Εντάξει αναλόγως , εμείς βάζουμε και οι 2 τα παιδιά στο αυτοκίνητο , οπότε σε χρέπι χωρίς ασφάλεια δεν τα βάζω τα παιδιά , για αυτόν τον λόγο αλλάξαμε και το Suzuki Alto της γυναίκας μου στα 9 χρόνια

size1.png

size2.png

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Δεν παίζει αυτό ρε φίλος!

Αν το vag έδινε 7 χρόνια εγγύηση θα έμπαινε μέσα με τα τσαρούχια! Ο φιλοσίδης θα δούλευε δωρεάν, όλη μέρα θα άλλαζε πολλαπλασιαστές, αισθητήρες, λαμπάκια και μεκατρόνικ.

Δηλαδή η φορντ χρειάζεται μερίδιο και έδωσε 8 χρόνια ή μήπως η τογιότα που δίνει 5?  Μέχρι και η οπελ δίνει 5 χρόνια!

Είναι ξεκάθαρα ντροπή η 2ετία του γκρουπ (υπόψιν έχω 2 από αυτά αλλά η αλήθεια να λέγεται...)

 

Δεν είπα πουθενά ότι το vag θα δώσει 7 χρόνια. Είπα ότι δεν έχει ανάγκη να δώσει 7 για να πουλήσει. 

Η Kia και η κάθε Kia από την άλλη...επειδη είναι μέτριο  label κάπου πρέπει να προσφέρει παραπάνω για να μπορέσει να καταφέρει να πάρει μερίδιο που θέλει. 

Ford εγγύηση 2 ή 3 χρονια μου έδιναν προ μηνών και με επέκταση 5. Ε και το vag πάει στα 4 από τον επίσημο αντιπρόσωπο. 

https://traction.gr/top-10-i-markes-pou-taxinomisan-ta-perissotera-aftokinita-stin-evropi/

 

Βάσει του ανωτέρω ούτε Kia ούτε Hyundai βλέπω στο χάρτη.... Και που να τις δω δηλαδή με το όνομα που έχουν....

Α ναι ούτε.... Tata βλέπω που είναι ίδιου επιπέδου 😂😂😂

 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εδώ εγώ έχω χαθεί :D

Είμαι ανάμεσα σε

Ford Focus 1.0 125 Αυτόματο ST Line

Seat Leon FR 1.5 150 DSG ( όταν έρθει και δώ τις τιμές )

Citroen C3 Aircross 1.2 130 (Λόγω χώρων , άνεσης , aisin κιβωτίου , τιμής)

Θα περάσω να ρίξω μία ματιά σήμερα και το Skoda Kamiq 1.5 150 DSG

Σε αυτόματα δεν έχει κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει σε τιμές κοντά στα  22.000 , ακόμη και το focus πάει στα 24.000

Την απόφαση θα την πάρω όταν έρθει το Leon και δώ τιμές και αν μου αρέσει (που πιστεύω πως θα μου αρέσει)

Κοίτα , επειδή και εγώ πριν πάρω αμάξι ήμουν σε 3-4 επιλογές για να αποφασίσω τελικά ήταν πολύ απλό.

Έστω ότι έπρεπε να πάω με το αμάξι κάπου. Δίπλα μου ,υποθετικά, έχω 4 κλειδιά αυτοκινήτων που με περιμένουν στο γκαράζ μου.

Ποιο αμάξι θα κινούσα?

Εκεί μέσα σε 10 δευτερόλεπτα πήρα απόφαση. Έτσι απλά.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Κοίτα , επειδή και εγώ πριν πάρω αμάξι ήμουν σε 3-4 επιλογές για να αποφασίσω τελικά ήταν πολύ απλό.

Έστω ότι έπρεπε να πάω με το αμάξι κάπου. Δίπλα μου ,υποθετικά, έχω 4 κλειδιά αυτοκινήτων που με περιμένουν στο γκαράζ μου.

Ποιο αμάξι θα κινούσα?

Εκεί μέσα σε 10 δευτερόλεπτα πήρα απόφαση. Έτσι απλά.

Αυτό το κάπου όμως κάνει την διαφορά

π.χ. στην λίστα που παρέθεσα

Αν ήθελα να πάω κάπου με θέμα πάρκινγ τότε το μικρότερο C3 Aircross

Αν ήθελα να πάω ατσαλάκωτος ταξίδι τότε το C5 Aircross

Αν ήθελα να πάω βόλτα να το ευχαριστηθώ τότε μάλλον το Leon

Το focus είναι απλά σπόντα που μου αρέσει εξωτερικά , αλλά άποψη θα έχω σε καμια ώρα που θα το κάνω test drive έστω και πετρέλαιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω το C3 Aircross σου κάνει... οπως και ναχει μην το ψαχνεις τόσο πολύ γιατί πάντα κάτι θα σου λείπει, μιλάμε για απλές μηχανές όχι για ανθρώπους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό το κάπου όμως κάνει την διαφορά

Α! Είσαι δύσκολη περίπτωση , παράλειψή μου :

Ταξίδι πολύωρο , που δε θα βρεις εύκολα παρκινγκ, Τσικνοπέμπτη που είναι όλοι τύφλα και θα δεις μια φίλη σου (τούμπανο) μετά από πολλά χρόνια.

Με ποιο θα πας?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

Α! Είσαι δύσκολη περίπτωση , παράλειψή μου :

Ταξίδι πολύωρο , που δε θα βρεις εύκολα παρκινγκ, Τσικνοπέμπτη που είναι όλοι τύφλα και θα δεις μια φίλη σου (τούμπανο) μετά από πολλά χρόνια.

Με ποιο θα πας?!

Κοίτα για να έχει σημασία η απάντηση

Δεν θα πάω βασικά.

Είμαι παντρεμένος, δεν γκομενιζω και δεν βγαίνω ποτέ τσικνοπέμπτη για τους λόγους που περιγράφεις 🤣🤣🤣

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Κανονική ρεζέρβα, ένα απο τα μεγάλα μείων που με απασχολούν στο focus που είναι με κιτ επισκευής .

 

 

Εισαι σιγουρος; Το Active εχει ρεζερβα παντως. Για τσεκαρισε το τωρα που θα πας για το st line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κοίτα για να έχει σημασία η απάντηση

Δεν θα πάω βασικά.

Είμαι παντρεμένος*, δεν γκομενιζω και δεν βγαίνω ποτέ τσικνοπέμπτη για τους λόγους που περιγράφεις 🤣🤣🤣

Τέλεια, την πάτησες ! Φεύγει το Leon που θες και να το *ευχαριστηθείς , το ford *ακριβό , vw μόνο για CNG λόγω έλλειψης επιλογών αλλά δε σε ενδιαφέρει, C5 μεγάλο,

Σε τι χρώμα θα πάρεις το C3?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έδωσες το 2008 και να θες το αδερφάκι του C3 aircross μόνο εμένα ξεπερνάει ως σκέψη;

Σε σχέση με Leon, Focus είναι εντελώς Γκουβάς.

Έχει πάντως κάτι C4 cactus στην Ωμέγα Ελλάς, μούρλια. Κάτω απο 13 μεταχειρισμένοι.

Πάντως αντίλογος θα υπάρχει για κάθε επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω ηθελε με 1.2 100 αλογα να μην χρειαζεται κατεβασμα με 120 σε ανηφορικο δρομο εθνικης με 4 ατομα φορτωμενο οπως το dsg με πυκνοτερη κλιμακωση 50 αλογα παραπανω και 600 κυβικα παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, majnun είπε

Το να έδωσες το 2008 και να θες το αδερφάκι του C3 aircross μόνο εμένα ξεπερνάει ως σκέψη;

Σε σχέση με Leon, Focus είναι εντελώς Γκουβάς.

Έχει πάντως κάτι C4 cactus στην Ωμέγα Ελλάς, μούρλια. Κάτω απο 13 μεταχειρισμένοι.

Πάντως αντίλογος θα υπάρχει για κάθε επιλογή.

Τα cactus έχουν πολύ μικρό χώρο αποσκευών(350 lt), τα κοίταζα κι εγώ και εξωτερικά εσωτερικά μου άρεσαν αλλα πορτ μπαγκάζ πολύ μικρό. Πιο μικρό κι απ' το Celica μου. Δεν θα το συνιστούσα σε κάποιον που θέλει να κουβαλάει πράγματα άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...