Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δυστυχώς το ανθρακί με τα 22500 που είχε τότε έφυγε , κρίμα ήταν πάρα πολύ καλή προσφορά βλακεία έκανα που δεν το πήρα τότε

Έχει άλλα 2 σε αυτή την έκδοση (business είναι σαν την Inspire με 18αρες και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι) στο λιμάνι της Γαλλίας , ίδια τιμή θα ξέρουμε απο Δευτέρα , Τρίτη αν έρθει.

Και έχει άλλα 2 άσπρα (γμτ πάλι άσπρο δεν θέλω , θέλω ανθρακί το κερατό μου να χαρώ λίγο μεταλλικό και άλλο χρώμα) σε έκδοση Feel (αρκετά πλούσια με ακόμη πιο όμορφο εσωτερικό , κάμερα , ζάντες , σύστημα ασφάλειας κτλ) στα 25960 με την έκπτωση

Οπότε ξεφεύγουμε πάλι , αν και πιστεύω τα αξίζει το συγκεκριμένο αμάξι γιατί μέχρι τα 26.000ε , αν εξαιρέσουμε μεταχείρο bmw με λίγα χλμ , αυτόματο στα 25.000ε δεν υπάρχει τίποτε άλλο

Άντε και το νέο Leon όταν αξιωθεί και έρθει , αλλά έχω την εντύπωση ότι τελικά με τους χώρους και την άνεση που βλέπω στα SUV θα με χαλάσει

Τέλος σαν επιλογή το C3 Aircross όχι όμως το καινούριο στα 24.000ε , αλλά αυτό που παίζει στο car με τα 110 άλογα στα 21300 (είναι κοντά 5.000ε κάτω απο το C5 οπότε αξίζει η σκέψη)

Οπότε περιμένω απο Δευτέρα , Τρίτη να δώ τι γίνεται με αυτά που είναι στο λιμάνι

Επίσης στην αντιπροσωπεία που πήγα εχθές είχε ένα C5 aircross άσπρο έκδοση Feel με 190χλμ στα 24500 , οπότε είναι 1500ε κάτω απο το καινούριο.

Αλλά δεν θα ήθελα πάλι άσπρο ....

Δεν βάζω τα παιδιά μου εκεί πίσω , δεν υπάρχει χειρότερο αμάξι για τους πίσω θεωρώ

Έχω κάτσει  πίσω.ναι οκ δεν είναι όπως τα άλλα αμάξια  είναι  λίγο κάπως.αλλα Όχι σε βαθμό  που δεν το αγόραζα  εγώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bjj-p είπε

Στο καρ παιζει απο 28k το αυτοματο που σημαινει οτι ειχε 30+. Το εχει καινουριο αυτοματο 22k και 25k?

Περιεργο...

To C3 aircross σε αυτές τις τιμές , το C5 aircross πάει πάνω απο 30κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, s2000rr είπε

Επειδή  η ομορφιά  είναι υποκείμενικη. Δεν το αγόραζα  και κάτω  από 20κνα είχε...Και λέω εγώ...Γιατί απλά δεν μου αρεσει 

Τι σχέση έχει ρε φίλε η ομορφιά; Εσύ είπες ότι είναι ακριβό το αμάξι και "κατούρα λίγο ρε Σιτροεν". Και σου λέω εγώ ότι το αμάξι τα κάνει τα λεφτά του. Που κολλάει η ομορφιά σε οτιδήποτε. Πες ότι εσένα δε σου αρέσει και δε θα το έπαιρνες. Όχι "κατούρα και λίγο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Νότια Ελλάδα, το άσπρο χρώμα είναι η καλύτερη επιλογή. Ηλιοφάνεια  300 μέρες το χρόνο....δεν λερώνει εύκολα...τυχών γρατζουνιές, μικροχτυπήματα διορθώνονται απείρως ευκολότερα. 

 

Άσπρο all the way....και ειδικά το cream του C5 - όχι το μεταλλικό - του πάει απίστευτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Προφανώς και είναι άλλη κατηγορία , απλά από την αρχή έβλεπα το μέγεθος και το φοβήθηκα λόγω όγκου στα χαρτιά είναι 80 χιλιοστά μεγαλύτερο από το Άστρα

Νιώθω πολύ βλάκας πλέον γιατί ήταν το πρώτο που είδα μου άρεσε και θα είχα γλυτώσει όλη την ταλαιπωρία

Τεσπά μου το λέγατε και εσείς αλλά είχα φάει σκάλωμα

Μόνο που το αυτόματο πάει ψηλά αλλά χαλάλι

Πραγματικά ελπιζω να κατέληξες να βρεις την ηρεμια σου 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Masma είπε

Πραγματικά ελπιζω να κατέληξες να βρεις την ηρεμια σου 😁

Εντάξει τα μαζεύω σιγά σιγά , τουλάχιστον μετά απο τόσο καιρό καταλαβαίνω τι πραγματικά θέλω

Στα των τιμών θα δείξει , αλλά σίγουρα θέλω άνεση , χώρους και μάλλον πάω πάλι για SUV

Αν θέλω να κάνω την υπέρβαση στα λεφτά θα πάω για C5 , αν όχι παίζει για C3 aircross αυτόματο , και επειδή οδήγησα το μηχανικό με τα 110 άλογα , στα 18700 αυτό που είχα κλείσει στην αρχή και ακύρωσα είναι πάρα πολύ καλή επιλογή με - 7.000ε απο το C5

Θα τα σκεφτώ καλά το Σ/Κ και πάω απο Citroen την Δευτέρα

Άντε μήπως έρθει και το Leon να το δώ και αυτό έστω σαν αίσθηση γιατί για τεστ ντραιβ δεν θα γίνει ποτέ εκτός αν περιμένω άλλους 6 μήνες

Ε εκεί θα παίζει και το νέο Mokka , C4 αλλά πάει πολύ τόσους μήνες χωρίς αμάξι , δεν παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ξαναλεω αν ειναι να πας 26-27 χιλιαδες για ενα σιτροεν με 110-120 άλογα στειλε μου πχ να σε κατευθυνω για Q3 που ειναι πολυ "πιο αυτοκινητο"...

+3.9% επιτοκιο που το κρυβουν οι εμποροι...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

το ξαναλεω αν ειναι να πας 26-27 χιλιαδες για ενα σιτροεν με 110-120 άλογα στειλε μου πχ να σε κατευθυνω για Q3 που ειναι πολυ "πιο αυτοκινητο"...

+3.9% επιτοκιο που το κρυβουν οι εμποροι...

Εδώ ο εξοπλισμός του Citroen C5 Aircross 1.2 130 Manual στα 25960 (που ξεφεύγω σε budget , οπότε τα 27.000ε ούτε καν τα σκέφτομαι) με 5 χρόνια εγγύηση και 15% έκπτωση σε service για 2 αυτοκίνητα και δώρο συναγερμός , φιμέ επιτόκιο 7.5%

 

Spoiler

ΒΑΣΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

 

ΑΝΕΣΗ & ΕΥΚΟΛΙΑ
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός με Air Quality System
     
  • Εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέπτης
     
  • Ανάρτηση με Progressive Hydraulic Cushions®
     
  • Δερμάτινο τιμόνι
     
  • Αυτόματη λειτουργία προβολέων και υαλοκαθαριστήρων
     
  • Κάθισμα οδηγού με ρύθμιση μέσης
     
  • Pack City Camera: Κάμερα οπισθοπορείας και Αισθητήρες παρκαρίσματος μπροστά
     
  • Τρία ανεξάρτητα πίσω καθίσματα, συρόμενα κατά 150mm, πλήρως αναδιπλούμενα και με ρύθμιση πλάτης σε 5 θέσεις
     
  • Ηλεκτρικοί, θερμαινόμενοι και ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες
     
ΑΣΦΑΛΕΙΑ
  • Ηλεκτρικό χειρόφρενο
     
  • Σύστημα αναγνώρισης σημάτων ορίων ταχύτητας (Traffic Sign Recognition)
     
  • Σύστημα ειδοποίησης ξεκούρασης οδηγού (Coffee Brake Alert)
     
  • Σύστημα Grip Control με Hill Assist Descent
     
  • Προβολείς ομίχλης με cornering light
     
  • Pack Safety Plus: Προηγμένο Σύστημα αυτόματου φρεναρίσματος με λειτουργία αναγνώρισης πεζών, δικύκλών και Front Cross Traffic Alert (Advanced Active Safety Brake - ενεργό μέχρι 140 km/h), Σύστημα προειδοποίησης σύγκρουσης (Collision Warning Alert), Ενεργό σύστημα επιτήρησης τυφλού σημείου (Active Blind Spot Monitoring - ενεργό από 12 έως 140 km/h)
     
  • Ενεργό σύστημα υποβοήθησης διατήρησης λωρίδας (Lane Keeping Assist - ενεργό από 65 έως 180 km/h)
     
ΤΡΟΧΟΙ / ΖΑΝΤΕΣ
  • Ζάντες αλουμινίου 18" diamantee bi-ton Swirl
     
ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ
  • Pack Color Silver
     
COLOR PACK
  • Μπάρες Οροφής Bi-Ton Silver
     
ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ & MULTIMEDIA
  • Ψηφιακός πίνακας οργάνων 12,3"
     
  • Citroën Connect Radio & Mirror Screen με έγχρωμη οθόνη αφής 8"
     

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εδώ ο εξοπλισμός του Citroen C5 Aircross 1.2 130 Manual στα 25960 (που ξεφεύγω σε budget , οπότε τα 27.000ε ούτε καν τα σκέφτομαι) με 5 χρόνια εγγύηση και 15% έκπτωση σε service για 2 αυτοκίνητα και δώρο συναγερμός , φιμέ επιτόκιο 7.5%

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΒΑΣΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

 
ΑΝΕΣΗ & ΕΥΚΟΛΙΑ
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός με Air Quality System
     
  • Εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέπτης
     
  • Ανάρτηση με Progressive Hydraulic Cushions®
     
  • Δερμάτινο τιμόνι
     
  • Αυτόματη λειτουργία προβολέων και υαλοκαθαριστήρων
     
  • Κάθισμα οδηγού με ρύθμιση μέσης
     
  • Pack City Camera: Κάμερα οπισθοπορείας και Αισθητήρες παρκαρίσματος μπροστά
     
  • Τρία ανεξάρτητα πίσω καθίσματα, συρόμενα κατά 150mm, πλήρως αναδιπλούμενα και με ρύθμιση πλάτης σε 5 θέσεις
     
  • Ηλεκτρικοί, θερμαινόμενοι και ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες
     
ΑΣΦΑΛΕΙΑ
  • Ηλεκτρικό χειρόφρενο
     
  • Σύστημα αναγνώρισης σημάτων ορίων ταχύτητας (Traffic Sign Recognition)
     
  • Σύστημα ειδοποίησης ξεκούρασης οδηγού (Coffee Brake Alert)
     
  • Σύστημα Grip Control με Hill Assist Descent
     
  • Προβολείς ομίχλης με cornering light
     
  • Pack Safety Plus: Προηγμένο Σύστημα αυτόματου φρεναρίσματος με λειτουργία αναγνώρισης πεζών, δικύκλών και Front Cross Traffic Alert (Advanced Active Safety Brake - ενεργό μέχρι 140 km/h), Σύστημα προειδοποίησης σύγκρουσης (Collision Warning Alert), Ενεργό σύστημα επιτήρησης τυφλού σημείου (Active Blind Spot Monitoring - ενεργό από 12 έως 140 km/h)
     
  • Ενεργό σύστημα υποβοήθησης διατήρησης λωρίδας (Lane Keeping Assist - ενεργό από 65 έως 180 km/h)
     
ΤΡΟΧΟΙ / ΖΑΝΤΕΣ
  • Ζάντες αλουμινίου 18" diamantee bi-ton Swirl
     
ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ
  • Pack Color Silver
     
COLOR PACK
  • Μπάρες Οροφής Bi-Ton Silver
     
ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ & MULTIMEDIA
  • Ψηφιακός πίνακας οργάνων 12,3"
     
  • Citroën Connect Radio & Mirror Screen με έγχρωμη οθόνη αφής 8"
     

 

13 λεπτά πριν, sargus είπε

Για πες τιμές κ εξοπλισμό στο Q3. Έχω περιέργεια γιατί έχω την εντύπωση ότι θα έχουν 15-20.000 ευρώ διαφορά στον ίδιο περίπου εξοπλισμό.

 

a.PNG

a1.PNG

a2.PNG

a3.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παρέθεσε ο παυλιδης παραπάνω είναι μια χαρά. Πλούσιο όχι αλλά μια χαρά δεδομένου και ότι είναι ανώτερο κατασκευαστικά αυτοκίνητο από το σιτροεν και έχει και ισχυρότερο κινητήρα.

Πόσο κοστίζει όμως αυτή η διαμόρφωση;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Δυστυχώς το ανθρακί με τα 22500 που είχε τότε έφυγε , κρίμα ήταν πάρα πολύ καλή προσφορά βλακεία έκανα που δεν το πήρα τότε

Έχει άλλα 2 σε αυτή την έκδοση (business είναι σαν την Inspire με 18αρες και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι) στο λιμάνι της Γαλλίας , ίδια τιμή

Και έχει άλλα 2 άσπρα  στα 25960 με την έκπτωση

Οπότε ξεφεύγουμε πάλι , αν και πιστεύω τα αξίζει το συγκεκριμένο αμάξι γιατί μέχρι τα 26.000ε , αν εξαιρέσουμε μεταχείρο bmw με λίγα χλμ , αυτόματο στα 25.000ε δεν υπάρχει τίποτε άλλο

 

 

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Στο καρ παιζει απο 28k το αυτοματο που σημαινει οτι ειχε 30+. Το εχει καινουριο αυτοματο 22k και 25k?

Περιεργο...

 

1 ώρα πριν, tsofras είπε

To C3 aircross σε αυτές τις τιμές , το C5 aircross πάει πάνω απο 30κ

Τι ισχυει, εχεις μπερδευτει ο ιδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...