Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tsofras είπε

Cruise control , navi , camera , αναδιπλούμενους καθρέφτες δεν έχει ?

Γιατί στο site που βλέπω στα 28300 δεν τα έχει μέσα αυτά

Τα γραφει σε μια απο τις φωτο. Cruise control και αναδιπλουμενους θερμαινόμενους εχει. Navi και καμερα οπισθοπορείας δεν εχει, αλλα για πλοήγηση παιζει mirroring στην οθονη και το Virtual Cockpit (το τελευταιο feature μαμει κ δερνει) και η καμερα οπισθοπορείας μπαινει εργοστασιακή στην πορεια με περιπου 3-3.5 κατοστάρικα με την τοποθετηση-προγραμματισμό...

 

 

 

21 λεπτά πριν, sargus είπε

Αυτό που παρέθεσε ο παυλιδης παραπάνω είναι μια χαρά. Πλούσιο όχι αλλά μια χαρά δεδομένου και ότι είναι ανώτερο κατασκευαστικά αυτοκίνητο από το σιτροεν και έχει και ισχυρότερο κινητήρα.

Πόσο κοστίζει όμως αυτή η διαμόρφωση;

29400 με το κλειδι στο χέρι... το ασπρο πεφτει λιγο ακόμη κιολας......

δε βρισκω κατι που να χρειαζομαι και να του λείπει παντως... και Lane assist εχει κ auto brake εχει κ αυτοματο cc...

και με σημερινα δεδομενα οι ρυποι του ειναι 130 ή 139 που σημαινει 150-160€ τελη...

 

 

@tsofras

maxresdefault[1].jpg

 

maxresdefault[1].jpg

Επεξ/σία από paylidis
edit: photo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα το Q3 μια διαμόρφωση τώρα σύμφωνα με το παραπάνω. Βγαίνει 33.200 με άσπρο χρώμα όμως. Αν αλλάξεις χρώμα ανεβαίνεις 400 ευρώ (για μπλε ή πορτοκαλί) ενώ αν θες μεταλλικό ανεβαίνεις 900 ευρώ. Επίσης οι απατεώνες οι Γερμανοί χρεώνουν χωριστά τους πλευρικούς αερόσακους για τα παιδιά σου (πίσω). Άλλα 400 ευρώ. Ποιος δε θα το βάλει. Άρα για μαύρο και πίσω αερόσακους πάμε στα 34.782.  Με το κλειδί στο χέρι λοιπόν αγγίζουμε τις 36.000. Σχεδόν 30% πάνω. Και λείπουν και κάποια ψιλά στοιχεία εξοπλισμού σε σχέση με το σιτροεν. Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη καθόλου φίλε μου. Άλλες κατηγορίες τιμής εντελώς. 

Εντιτ: τώρα είδα την τιμή που έγραψες. 6.000 κάτω από το διαμορφωτή; είσαι σίγουρος για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Τι ισχυει, εχεις μπερδευτει ο ιδιος

Μήπως εσύ όπως τα διαβάζεις  ή κάτι μου ξέφυγε ? Edit.  έχεις δίκιο δεν είχα γράψει τις εκδόσεις συγνώμη

C5 Aircross

Έκδοση Inspire Μηχανικό 22500

Έκδοση Feel Μηχανικό 25900

Αυτόματο 30,000+

C3 Aircross

Έκδοση Shine 2ης γενιάς 1.2 110 μηχανικό 18700

Έκδοση Shine 2ης γενιάς 1.2 110 αυτόματο 21300

Έκδοση Shine 3ης γενιάς 1.2 130 αυτόματο 23900

Αυτά :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, sargus είπε

Έκανα το Q3 μια διαμόρφωση τώρα σύμφωνα με το παραπάνω. Βγαίνει 33.200 με άσπρο χρώμα όμως. Αν αλλάξεις χρώμα ανεβαίνεις 400 ευρώ (για μπλε ή πορτοκαλί) ενώ αν θες μεταλλικό ανεβαίνεις 900 ευρώ. Επίσης οι απατεώνες οι Γερμανοί χρεώνουν χωριστά τους πλευρικούς αερόσακους για τα παιδιά σου (πίσω). Άλλα 400 ευρώ. Ποιος δε θα το βάλει. Άρα για μαύρο και πίσω αερόσακους πάμε στα 34.782.  Με το κλειδί στο χέρι λοιπόν αγγίζουμε τις 36.000. Σχεδόν 30% πάνω. Και λείπουν και κάποια ψιλά στοιχεία εξοπλισμού σε σχέση με το σιτροεν. Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη καθόλου φίλε μου. Άλλες κατηγορίες τιμής εντελώς. 

Εντιτ: τώρα είδα την τιμή που έγραψες. 6.000 κάτω από το διαμορφωτή; είσαι σίγουρος για αυτό;

τοσο σιγουρος που το παραλαμβανω την προσεχη εβδομάδα, ηρθε ηδη στην αντιπροσωπεια. τα εχω ξαναπει 100 φορες μη κοιτατε τη διαμορφωση και τους ονλαιν καταλογους (τουλαχιστον στα γερμανικά)... :) 

 

υ.γ. η τιμη που μου εδωσε η καρεντα ήταν οντως 33200 για ασπρο ως την πιο οικονομικη λυση...... 😅

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε @tsofras μόλις μίλησα με γιαννίρη στην Θεσσαλονίκη και μου είπε 22300 τελική για C3 aircross 1.2 130hp auto σε ασπρο στην feel έκδοση .Εσένα 24χιλ σου είπανε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, theoilia είπε

φίλε @tsofras μόλις μίλησα με γιαννίρη στην Θεσσαλονίκη και μου είπε 22300 τελική για C3 aircross 1.2 130hp auto σε ασπρο στην feel έκδοση .Εσένα 24χιλ σου είπανε; 

23900 για ανθρακί (οπότε έχει μεταλλικό) έκδοση Shine (η πιο πλούσια )

Edit : Άκυρο τώρα είδα η Feel είναι καλύτερη WTF γιατί τόσο μεγάλη διαφορά ?

Και τα 23900 είναι με 500ε έκπτωση

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

23900 για ανθρακί (οπότε έχει μεταλλικό) έκδοση Shine (η πιο πλούσια )

οκ, περιμένω μειλ με την προσφορά τους και θα ενημερώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, theoilia είπε

οκ, περιμένω μειλ με την προσφορά τους και θα ενημερώσω 

Νόμιζα ότι η Shine είναι η καλυτερή τους , επίσης ότι με τα 130 βγαίνει μόνο στην Shine

Μπήκα τώρα μία στον διαμορφωτή και τα δείχνει με aircondition όλα τα C3 aircross δεν ξέρω τι παίζει

Edit πάλι : Καλά θυμάμαι κάτι παίζει στο site μάλλον , έχω το χαρτί με όλες τις εκδόσεις , η Shine είναι η τελευταία και σε σχέση με το Feel έχει

Navi

Αυτόματο κλιματισμό , αυτόματους καθαριστήρες , εσωτερικό καθρέπτη ηλεκτροχρωμίου

Ασύρματη φόρτιση

Συρόμενα πίσω καθίσματα

Κάμερα οπισθοπορείας

Εμπρός αισθητήρες παρκαρίσματος

Πίσω φυμέ τζάμια

Οροφή Bi-Ton

Ζάντες 17αρες

Σύστημα Grip Control

Οπότε την αξίζει την διαφορά

 

Απλά η βλακεία είναι ότι πήγαν και έβαλαν μπροστά την ασύρματη φόρτιση και δεν έχει ποτηροθήκες (ΕΛΕΟΣ)

Edit: Η Feel είναι μόνο πετρέλαιο αυτόματο , σε Βενζίνη μόνο η Shine

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, tsofras είπε

Εδώ ο εξοπλισμός του Citroen C5 Aircross 1.2 130 Manual στα 25960 (που ξεφεύγω σε budget , οπότε τα 27.000ε ούτε καν τα σκέφτομαι) με 5 χρόνια εγγύηση και 15% έκπτωση σε service για 2 αυτοκίνητα και δώρο συναγερμός , φιμέ επιτόκιο 7.5%

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΒΑΣΙΚΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ

 
ΑΝΕΣΗ & ΕΥΚΟΛΙΑ
  • Αυτόματος διζωνικός κλιματισμός με Air Quality System
     
  • Εσωτερικός αντιθαμβωτικός καθρέπτης
     
  • Ανάρτηση με Progressive Hydraulic Cushions®
     
  • Δερμάτινο τιμόνι
     
  • Αυτόματη λειτουργία προβολέων και υαλοκαθαριστήρων
     
  • Κάθισμα οδηγού με ρύθμιση μέσης
     
  • Pack City Camera: Κάμερα οπισθοπορείας και Αισθητήρες παρκαρίσματος μπροστά
     
  • Τρία ανεξάρτητα πίσω καθίσματα, συρόμενα κατά 150mm, πλήρως αναδιπλούμενα και με ρύθμιση πλάτης σε 5 θέσεις
     
  • Ηλεκτρικοί, θερμαινόμενοι και ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι καθρέπτες
     
ΑΣΦΑΛΕΙΑ
  • Ηλεκτρικό χειρόφρενο
     
  • Σύστημα αναγνώρισης σημάτων ορίων ταχύτητας (Traffic Sign Recognition)
     
  • Σύστημα ειδοποίησης ξεκούρασης οδηγού (Coffee Brake Alert)
     
  • Σύστημα Grip Control με Hill Assist Descent
     
  • Προβολείς ομίχλης με cornering light
     
  • Pack Safety Plus: Προηγμένο Σύστημα αυτόματου φρεναρίσματος με λειτουργία αναγνώρισης πεζών, δικύκλών και Front Cross Traffic Alert (Advanced Active Safety Brake - ενεργό μέχρι 140 km/h), Σύστημα προειδοποίησης σύγκρουσης (Collision Warning Alert), Ενεργό σύστημα επιτήρησης τυφλού σημείου (Active Blind Spot Monitoring - ενεργό από 12 έως 140 km/h)
     
  • Ενεργό σύστημα υποβοήθησης διατήρησης λωρίδας (Lane Keeping Assist - ενεργό από 65 έως 180 km/h)
     
ΤΡΟΧΟΙ / ΖΑΝΤΕΣ
  • Ζάντες αλουμινίου 18" diamantee bi-ton Swirl
     
ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ
  • Pack Color Silver
     
COLOR PACK
  • Μπάρες Οροφής Bi-Ton Silver
     
ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ & MULTIMEDIA
  • Ψηφιακός πίνακας οργάνων 12,3"
     
  • Citroën Connect Radio & Mirror Screen με έγχρωμη οθόνη αφής 8"
     
1 ώρα πριν, paylidis είπε

το ξαναλεω αν ειναι να πας 26-27 χιλιαδες για ενα σιτροεν με 110-120 άλογα στειλε μου πχ να σε κατευθυνω για Q3 που ειναι πολυ "πιο αυτοκινητο"...

+3.9% επιτοκιο που το κρυβουν οι εμποροι...

 

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

29400 με το κλειδι στο χέρι... το ασπρο πεφτει λιγο ακόμη κιολας......

αν ισχυει αυτο το επιτοκιο, η τελικη τιμη μετα την εξοφληση του δανειου βγαινει 1400 2221 ευρω (για 4 χρονια) παραπανω το Q3. Ασημαντη η διαφορα.

Επεξ/σία από bjj-p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Νόμιζα ότι η Shine είναι η καλυτερή τους , επίσης ότι με τα 130 βγαίνει μόνο στην Shine

Μπήκα τώρα μία στον διαμορφωτή και τα δείχνει με aircondition όλα τα C3 aircross δεν ξέρω τι παίζει

Πάρε και ρώτα σε όλες τις αντιπροσωπείες όταν καταλήξεις ποιο αυτοκίνητο θες.

Εγώ την τελευταία στιγμή κατάφερα και γλύτωσα ένα 500αρικο με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

αν ισχυει αυτο το επιτοκιο, η τελικη τιμη μετα την εξοφληση του δανειου βγαινει 1400 παραπανω το Q3. Ασημαντη η διαφορα.

μη με βαλετε να σκαναρω και τη συμβαση δανειου 😅 οχι τιποτα αλλο αλλα την εχω σπιτι

οι πωλητες κανουν οτι δε το ξερουν υπαρχει ωστόσο στο σαιτ και με λιγο πιεση "το βρισκουν ω του θαυματος". το μονο εξτρα στο ποσό των τοκων ειναι φυσικά τα εξοδα φακέλου ~280€ και ασφαλιση δανειου ~450€ σε περιπτωση ατυχήματος/ανικανότητας εργασίας/θανατου κλπ να εξοφληθεί απο την Metlife.

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

μη με βαλετε να σκαναρω και τη συμβαση δανειου 😅 οχι τιποτα αλλο αλλα την εχω σπιτι

οι πωλητες κανουν οτι δε το ξερουν υπαρχει ωστόσο στο σαιτ και με λιγο πιεση "το βρισκουν ω του θαυματος". το μονο εξτρα στο ποσό των τοκων ειναι φυσικά τα εξοδα φακέλου ~280€ και ασφαλιση δανειου ~450€ σε περιπτωση ατυχήματος/ανικανότητας εργασίας/θανατου κλπ να εξοφληθεί απο την Metlife.

το διορθωσα. αυτα τα εξοδα τα εχουν ολα τα δανεια. Με ποια τραπεζα δινει αυτο το επιτοκιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, djcat είπε

Πάρε και ρώτα σε όλες τις αντιπροσωπείες όταν καταλήξεις ποιο αυτοκίνητο θες.

Εγώ την τελευταία στιγμή κατάφερα και γλύτωσα ένα 500αρικο με αυτόν τον τρόπο.

Δεν διαφωνώ , απλά συνήθως πάω για service το αμάξι απο εκεί που το αγόρασα για να είμαι και κοντά.

Να ας πούμε αν πάω σε αυτόν που πήραμε και της γυναίκας θα έχω έκπτωση 15% και στα 2 αυτοκίνητα σε service , ανταλλακτικά και απο ότι είδα είναι καλοί στις τιμές και τα δώρα

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

το διορθωσα. αυτα τα εξοδα τα εχουν ολα τα δανεια. Με ποια τραπεζα δινει αυτο το επιτοκιο;

Φαντάζομαι VW bank που έχει όλο το group

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, theoilia είπε

φίλε @tsofras μόλις μίλησα με γιαννίρη στην Θεσσαλονίκη και μου είπε 22300 τελική για C3 aircross 1.2 130hp auto σε ασπρο στην feel έκδοση .Εσένα 24χιλ σου είπανε; 

 

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

23900 για ανθρακί (οπότε έχει μεταλλικό) έκδοση Shine (η πιο πλούσια )

Edit : Άκυρο τώρα είδα η Feel είναι καλύτερη WTF γιατί τόσο μεγάλη διαφορά ?

Και τα 23900 είναι με 500ε έκπτωση

μηπως μιλατε για εκδοση 2ης γενιας ο ενας και 3ης γενιας ο αλλος γιαυτο και η διαφορα τιμης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...