Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τελικά το 500 δεν το είδες καθόλου ε; 

Με το επιτόκιο που έχει ούτε καν ...

παω το απόγευμα να δω τι έχει σε ετοιμοπαράδοτο πούμα  , θα σκεφτώ και αν βάλω ηλιοροφή η όχι και βλέπω 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι ωραία φάση η ηλιοροφή, εγώ που την έβαλα όταν το πήρα δεν το μετάνιωσα και ας περίμενα αρκετό καιρό και πλήρωσα και αρκετά λεφτά, γύρω στα 900-1000€ αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tsofras είπε

θα σκεφτώ και αν βάλω ηλιοροφή η όχι και βλέπω 

Αν και μου αρέσει πάρα πολύ, η άποψή μου είναι να μην βάλεις. Διότι α) με εξαίρεση τον πρώτο καιρό, θα την χρησιμοποιήσεις ελάχιστα (είναι τουλάχιστον ενοχλητική και πολύ θορυβώδης στο δρόμο), και β) βγάζουν πάρα πολύ συχνά θέματα, ιδίως όσο περνάει ο καιρός (ακόμα και σε ακριβά αυτοκίνητα, π.χ. Mercedes C).

Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα κι εγώ θα έβαζα. 😛 😛 

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το πώς από το C5 και το Puma πήγε η κουβέντα στην A class ούτε που το κατάλαβα :D

Στην οικογένεια έχουμε σαν δεύτερο αυτοκίνητο την Α180d (W177, έκανε πέρσι 32000 στο Βέλγιο) και εκεί που το παραδέχομαι είναι στα ηλεκτρονικά του. Είναι η χαρά του γκατζετάκια, το μισό ταμπλό είναι ουσιαστικά μία οθόνη (βασικά είναι δύο αλλά πολύ κοντά ή μία με την άλλη) και φοβερό step up σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο. Καλύτερος και πιο μοντέρνος εξοπλισμός, κορυφαία πλαστικά και ποιότητα, πολύ καλύτερη οδήγηση αλλά φυσικά μόνο το αστέρι στο τιμόνι δείχνει ότι είναι mercedes, τίποτα άλλο. Kίνηση μπροστά με τον κινητήρα του Dacia Duster 😅

Βεβαια για να μην παρεξηγούμαστε είναι η μέρα με την νύχτα με το τίμιο Dacia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άκυρο το πούμα τελικώς πήγαμε μέσα με την γυναίκα μου να το δούμε καλύτερα και απογοήτευση...

Η θέση οδήγησης δεν σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε suv εκτός αν το βάλεις τέρμα επάνω που σχεδόν βρίσκει το κεφάλι μου

Επίσης είναι λίγο αποπνικτικό, το leon ήταν πιο άνετο στα πόδια και σε εμένα και ειδικά στην γυναίκα μου

Την πήγα και στο C5 και ενθουσιάστηκε αλλά είναι μεγάλο παιδιά. Για Αθήνα δεν θα με βολεψει και θα το μετανιώσω

Δεν ξέρω και το νέο leon πότε θα έρθει ακι σε τιμή θα είναι.

Θα ξανασκεφτώ την λογική του μικρού τύπου κορσα με μπαγκαζιερα που γλυτώνω και κανα ταληρο.

ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ

50 σελίδες θα φτάσει το ποστ 🤣

 

 

3 ώρες πριν, magnam είπε

Αν και μου αρέσει πάρα πολύ, η άποψή μου είναι να μην βάλεις. Διότι α) με εξαίρεση τον πρώτο καιρό, θα την χρησιμοποιήσεις ελάχιστα (είναι τουλάχιστον ενοχλητική και πολύ θορυβώδης στο δρόμο), και β) βγάζουν πάρα πολύ συχνά θέματα, ιδίως όσο περνάει ο καιρός (ακόμα και σε ακριβά αυτοκίνητα, π.χ. Mercedes C).

Βέβαια κατά πάσα πιθανότητα κι εγώ θα έβαζα. 😛 😛 

Είχα στο Leon 7 χρόνια δεν έπαθε τίποτα , εντάξει με μεγάλη ταχύτητα έχει θόρυβο για την βόλτα είναι όχι για εθνική.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο όμως είναι το φως που περνάει και νιώθεις ότι δεν πνίγεσαι στο αυτοκίνητο

Γνωρίζει κάποιος πια μικρά έχουν ράγες οροφής για μπαγκαζιέρα?

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δηλαδή τώρα είσαι στο μηδέν και χωρίς αμάξι; Ζόρι τελικά να διαλέξεις!

Ναι ευτυχώς δουλεύω από το σπίτι αλλά τάε παιδιά τα παίρνουν οι παππούδες με το δικό τους και διακοπές με το c3 αν δεν έχω βγάλει άκρη.

Δουλειά αν χρειαστεί πάω και με το πατίνι ή ποδήλατο ( πήγαινα για 2 χρόνια με ποδήλατο απλά κουράστηκα να το κατεβάζω από τον πέμπτο)

Μόλις τώρα, kostasbm είπε

αν αργησεις λιγο σε βλεπω να κοιτας και τα ηλεκτρικα.........

Μπα έχουμε χρόνια με τέτοιες αυτονομίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tsofras είπε

Άκυρο το πούμα τελικώς πήγαμε μέσα με την γυναίκα μου να το δούμε καλύτερα και απογοήτευση...

Η θέση οδήγησης δεν σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε suv εκτός αν το βάλεις τέρμα επάνω που σχεδόν βρίσκει το κεφάλι μου

Επίσης είναι λίγο αποπνικτικό, το leon ήταν πιο άνετο στα πόδια και σε εμένα και ειδικά στην γυναίκα μου

Την πήγα και στο C5 και ενθουσιάστηκε αλλά είναι μεγάλο παιδιά. Για Αθήνα δεν θα με βολεψει και θα το μετανιώσω

Δεν ξέρω και το νέο leon πότε θα έρθει ακι σε τιμή θα είναι.

Θα ξανασκεφτώ την λογική του μικρού τύπου κορσα με μπαγκαζιερα που γλυτώνω και κανα ταληρο.

ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ

50 σελίδες θα φτάσει το ποστ 🤣

Είχα στο Leon 7 χρόνια δεν έπαθε τίποτα , εντάξει με μεγάλη ταχύτητα έχει θόρυβο για την βόλτα είναι όχι για εθνική.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο όμως είναι το φως που περνάει και νιώθεις ότι δεν πνίγεσαι στο αυτοκίνητο

Γνωρίζει κάποιος πια μικρά έχουν ράγες οροφής για μπαγκαζιέρα?

Το Leon επδ το ζαχαρώνω και γω, σε κάποιους η αντιπροσωπεία μας έχει πει για άφιξη μέσα στον Ιούνιο και σε άλλους για μέσα στον Ιούλιο...
Αν κρίνω από τις τιμές του Golf, στην έκδοση με τον 1.5άρι και τα 150PS, υπολογίζω το Leon στα περί 22.000-23.000 στις εκδόσεις FR & Xcellence και περίπου στα 20.000-21.000 στις Style & Reference...Υπάρχει βέβαια και η έκδοση με τα 130 άλογα, αν και στο Golf είναι διαθέσιμη μόνο στην απλή έκδοση με τιμή 21.800, οπότε υπολόγισε και κει 1000-2000 ευρώ κάτω στις Style & Reference (την άποψή μου εκφέρω απλά, αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας ενημερώσει)
Μπορείς επίσης πάντα να πάρεις και το τωρινό Leon όσο περίεργο και αν ακούγεται :P :D 
Μιας και ήσουν στη Ford ίσως έπρεπε να κοιτάξεις και το Focus...
Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι το Ceed gtline 1.4-140PS καλύπτει πολλά από τα κουτάκια που είχες θέσει αρχικά...
Από B-SUV πιστεύω ότι και το Kamiq είναι ταμάμ από μέγεθος-χώρους, ρίξε μια ματιά και σε αυτό, εδώ που φτάσαμε ποτέ δεν ξέρεις (ίσως και το Captur)!!
Τέλος, επδ ήμουν πολύ κοντά στο να κλείσω το 208 (το οποίο στην ουσία είναι ένα πιο ακριβό Corsa), τλκ το απέρριψα βάση λογικής καθώς ήταν πάρα πολύ σφιχτά τα πράγματα μέσα από άποψη χώρων, οπότε αν το Puma σου φάνηκε αποπνικτικό, πιστεύω ότι σε αυτή την κατηγορία θα τα βρεις ακόμα πιο σκούρα...Ίσως μόνο το καινούργιο Clio να είναι κάπως άνετο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Άκυρο το πούμα τελικώς πήγαμε μέσα με την γυναίκα μου να το δούμε καλύτερα και απογοήτευση...

Η θέση οδήγησης δεν σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε suv εκτός αν το βάλεις τέρμα επάνω που σχεδόν βρίσκει το κεφάλι μου

Επίσης είναι λίγο αποπνικτικό, το leon ήταν πιο άνετο στα πόδια και σε εμένα και ειδικά στην γυναίκα μου

Την πήγα και στο C5 και ενθουσιάστηκε αλλά είναι μεγάλο παιδιά. Για Αθήνα δεν θα με βολεψει και θα το μετανιώσω

Δεν ξέρω και το νέο leon πότε θα έρθει ακι σε τιμή θα είναι.

Θα ξανασκεφτώ την λογική του μικρού τύπου κορσα με μπαγκαζιερα που γλυτώνω και κανα ταληρο.

ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ

50 σελίδες θα φτάσει το ποστ 🤣

Είχα στο Leon 7 χρόνια δεν έπαθε τίποτα , εντάξει με μεγάλη ταχύτητα έχει θόρυβο για την βόλτα είναι όχι για εθνική.

Αυτό που μου άρεσε περισσότερο όμως είναι το φως που περνάει και νιώθεις ότι δεν πνίγεσαι στο αυτοκίνητο

Γνωρίζει κάποιος πια μικρά έχουν ράγες οροφής για μπαγκαζιέρα?

Μα κι εγώ για αυτό σου το είπα δες για μικρό που θα το έχεις για μεγαλύτερο από το 95% του χρονου της μετακίνησης σου.

1000χλμ ταξίδι είναι 10 ώρες αλλά 4000χλμ μέσα στην πόλη είναι είναι τουλάχιστον 200ώρες (5χλμ = 15 λεπτά το λιγότερο, για εμένα στο κέντρο έιναι 30λεπτά) + τον χρόνο του παρκαρίσματος. 

Να σημειώσω ότι έχω διαθέσιμο προς χρήση κάμπριο, μεγάλο (πασσατ) και C-SUV. Αυτό που χρησιμοποιώ είναι το πούντο, για όλα εκτός από βόλτες ΣΚ με το κάμπριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν διαβασα ολο το θρεντ αλλα υποψιαζομαι οτι εχουν απορριφθει πολλα αμαξια ως τωρα. Προτεινω οπως μου ερχονται χωρις να ξερω αν εχουν απορριφθει ηδη:

Kia ceed, ford focus, hyundai i 30 .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Δεν διαβασα ολο το θρεντ αλλα υποψιαζομαι οτι εχουν απορριφθει πολλα αμαξια ως τωρα. Προτεινω οπως μου ερχονται χωρις να ξερω αν εχουν απορριφθει ηδη:

Kia ceed, ford focus, hyundai i 30 .

Άκυρα και τα 3 🤣

Θα κάνω έναν κόπο σε λίγο να ενημερώσω το πρώτο ποστΑν δεν έβγαινε το νέο leon τώρα θα πήγαινα σε αυτό που είχα νά τελειώνω

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, tsofras είπε

Άκυρα και τα 3 🤣

Θα κάνω έναν κόπο σε λίγο να ενημερώσω το πρώτο ποστΑν δεν έβγαινε το νέο leon τώρα θα πήγαινα σε αυτό που είχα νά τελειώνω

Μας έσκασες . Περίμενε τότε να βγει το chaos αλλά κλείδωσαν το νήμα να μαθαίνεις νέα ποτέ θα βγει..( πλάκα κάνω )

Πηγες στο 500Χ ; 

Αν το έχεις αποκλείσει τότε περίμενε το λεον . 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μας έσκασες . Περίμενε τότε να βγει το chaos αλλά κλείδωσαν το νήμα να μαθαίνεις νέα ποτέ θα βγει..( πλάκα κάνω )

Πηγες στο 500Χ ; 

Αν το έχεις αποκλείσει τότε περίμενε το λεον . 

Τώρα έβλεπα review για το leon , πολύ όμορφο , εσωτερικά θυμίζει αρκετά το δικό μου , αλλά έχει και αυτό την βλακεία με το κλίμα από την κονσόλα και το ενοχλητικό lane assist πρέπει να το απενεργοποιεις κάθε φορά.

Ωραία θα μπαίνεις μέσα στο αμάξι και θα ψάχνεις να απενεργοποιεις το start stop, μετά το lane assisted , μετά να βάζεις κλίμα , ε μετά από κάνα 5 λεπτό θα ξεκινάς 🤣

3 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Και το xceed λέμε!

Δεν δίνω 22.000 για τον χιλιαρη της κια λέμε 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...