Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, _BASSstarlet_ είπε

Εμπρός για ακόμα περισσότερα (και μεγαλύτερα) άρματα μάχης στους δρόμους.

Ναι, επειδή αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας, τα μεγάλα συνχρονα αυτοκίνητα, όχι τα σαραβαλάκια 20+ ετών.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Ναι, επειδή αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας, τα μεγάλα συνχρονα αυτοκίνητα, όχι τα σαραβαλάκια 20+ ετών.

20 ετων καλα ειναι........εδω βλεπω αυτοκινητα  μοντελα 80-85 και λες τωρα τι θα πεσει ,φαναρι,φτερο......

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κακά τα ψέματα, άσχετα με χώρους ανέσεις , τι είναι περισσότερο αμάξι για τα λεφτά και όλα τα σχετικά που λέμε εδώ μέσα , η αλήθεια είναι τι άνθρωπος είσαι και τι ζητάς από ένα αμάξι.

Αν εξαιρέσω το C5 που μου άρεσε μέσα η καμπίνα και η άνεση αλλά η θέση οδήγησης που την είδα εχθές με άλλη εμπειρία πλέον και ήταν φάση καρέκλα και αυτή , ποτέ μα ποτέ δεν έχω γυρίσει να κοιτάξω SUV στο δρόμο , σε βίντεο ακόμη και στις αντιπροσωπείες όλα μου ήταν αδιάφορα.

Το Karoq ναι αν ήθελα τόσο πολύ χώρους θα το έπαιρνα , αλλά εξωτερικά δεν μου λέει τίποτα.

Έχω ακόμη την καγκουρια μέσα μου και δεν ξέρω αν φύγει ποτέ, γύρισα όλες τις αντιπροσωπείες στα μονά αμάξια που μπήκα και λιγουρευτηκα ήταν το megane RS και το Leon cupra.

Όλα τα άλλα είναι φάση απλά να πάρω ένα αμάξι, δεν ξέρω πώς θα είναι το νέο  Leon FR αλλά είναι το μόνο σε αυτή την τιμή που θα μου δώσει αυτή την καγκουρια που ζητάω.

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε 😅

Γι'αυτο όταν ξεκίνησα το ποστ ζηταγα όχι SUV και χαμηλή θέση οδήγησης

Φταίω και εγώ που μπήκα στο τρυπακι του ψηλού και της άνεσης αλλά να τα βράσω, θέλω να χαλβαδιαζω το αμάξι όταν το βλέπω

Αυτά 👍

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ πριν δύο χρόνια που έκανα έρευνα για αμάξι συνειδητοποιησα ότι το λεον ήταν το πιο value for money αυτοκίνητο που μπορούσε να πάρει κάποιος. Συγκεκριμένα, έπαιρνες το Leon 1.8 180ps fr έκδοση με επιπλέον ηλιοροφη, full led (παντού - ούτε ένα μικρό λαμπάκι αλογόνου σε όλο το αμάξι), 18αρες κτλ κτλ. στα 22-23.000 κλειδί. Δεν υπάρχει/υπήρχε αυτό πουθενά!!!! Στην υπόλοιπη Ευρώπη αυτό το αμάξι κόστιζε γύρω στα 27-30.000!!

Δεν ξέρω τι μαγκιά έχει κανει ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπος αλλά είναι λογικό να περιμένουμε ότι και το νέο θα έχει φοβερή τιμή! Σίγουρα τα Suv που πουλάνε πολύ και είναι της μόδας δε θα μπορούν να σταθουν δίπλα του σαν value for money. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sargus είπε

Πάντως εγώ πριν δύο χρόνια που έκανα έρευνα για αμάξι συνειδητοποιησα ότι το λεον ήταν το πιο value for money αυτοκίνητο που μπορούσε να πάρει κάποιος. Συγκεκριμένα, έπαιρνες το Leon 1.8 180ps fr έκδοση με επιπλέον ηλιοροφη, full led (παντού - ούτε ένα μικρό λαμπάκι αλογόνου σε όλο το αμάξι), 18αρες κτλ κτλ. στα 22-23.000 κλειδί. Δεν υπάρχει/υπήρχε αυτό πουθενά!!!! Στην υπόλοιπη Ευρώπη αυτό το αμάξι κόστιζε γύρω στα 27-30.000!!

Δεν ξέρω τι μαγκιά έχει κανει ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπος αλλά είναι λογικό να περιμένουμε ότι και το νέο θα έχει φοβερή τιμή! Σίγουρα τα Suv που πουλάνε πολύ και είναι της μόδας δε θα μπορούν να σταθουν δίπλα του σαν value for money. 

Γενικά κάνει πολύ καλά deals και αντίστοιχα περιμένουν και για το νέο.

Και τώρα δλδ αυτό γίνεται είναι τα αμάξια τελωνείο και παζαρευουν τις τιμές

Άντε να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν σκεφτείς ότι τα SUV είναι στο 35-40% της αγοράς και ανεβαίνουν, πρέπει κάπως να κάνεις ελκυστικά και τα άλλα σου μοντέλα.

Νομίζω ότι τιμολογιακα το VAG τα έχει πολύ καλά δομημένα σε σχέση πχ με την Ford που έχει Puma-Focus να κανιβαλιζουν το ένα το άλλο στα 22-23 και μετά ένα άλμα στα 28 που πάει το νέο Kuga.

Αντιθέτως το VAG έχει τις φτηνές Skoda,Seat που είναι αρκετά vfm και κρατά τα δικά του VW και Audi για μεγαλύτερα πορτοφόλια

Όσο για την επέλαση των SUV, κερδίζουν γιατί πολύ απλά προσφέρουν τεράστιους χώρους, άνεση και οδηγηγικη πολυθρόνα σε σχέση με τα hatchback. Ότι επιζητά η μέση οικογένεια με μικρά παιδιά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tutuyo είπε

Ε αν σκεφτείς ότι τα SUV είναι στο 35-40% της αγοράς και ανεβαίνουν, πρέπει κάπως να κάνεις ελκυστικά και τα άλλα σου μοντέλα.

Νομίζω ότι τιμολογιακα το VAG τα έχει πολύ καλά δομημένα σε σχέση πχ με την Ford που έχει Puma-Focus να κανιβαλιζουν το ένα το άλλο στα 22-23 και μετά ένα άλμα στα 28 που πάει το νέο Kuga.

Αντιθέτως το VAG έχει τις φτηνές Skoda,Seat που είναι αρκετά vfm και κρατά τα δικά του VW και Audi για μεγαλύτερα πορτοφόλια

Όσο για την επέλαση των SUV, κερδίζουν γιατί πολύ απλά προσφέρουν τεράστιους χώρους, άνεση και οδηγηγικη πολυθρόνα σε σχέση με τα hatchback. Ότι επιζητά η μέση οικογένεια με μικρά παιδιά

Συμφωνώ , πριν μπω στην αναζήτηση και αγορά δεν καταλάβαινα τον λόγο ύπαρξης τονε SUVw , τώρα είδα τα πλεονεκτήματα τους άσχετα αν δεν είναι για εμένα.

Την επόμενη δεκαετία μπορεί ( αν καιεμε βλέπω για κάμπριο γιατί θα έχουν μεγαλώσει τα παιδιά τότε 😅)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε δίκιο είχα για το Leon, εύγε tsofra και welcome back to the group

Έχει και έκδοση με πάνω από 150 άτια? Όχι cupra

Αν παίζει (λογικά θα παίζει) με το VCDS , ψάξου μετά την αγορά για τίποτα soft mods, να έρθω να στα φτιάξω :-)

Λέω για κάτι του στυλ follow me home lights κτλ που τα χρέωναν παλιά, και είναι δυο clicks στο laptop. Δεν ξέρω τι παίζει στην MQB βέβαια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Συμφωνώ , πριν μπω στην αναζήτηση και αγορά δεν καταλάβαινα τον λόγο ύπαρξης τονε SUVw , τώρα είδα τα πλεονεκτήματα τους άσχετα αν δεν είναι για εμένα.

Την επόμενη δεκαετία μπορεί ( αν καιεμε βλέπω για κάμπριο γιατί θα έχουν μεγαλώσει τα παιδιά τότε 😅)

Ε ναι, αν δεν πάρεις το καμπριο στα 25 θα το πάρεις μετά τα 50 στην κλιμακτήριο 😂😂

Και μένα με κόβω να ψήνομαι μετά τα 55 για mustang αφού δεν μπορούσα όταν ήμουν ελεύθερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

Όποτε δίκιο είχα για το Leon, εύγε tsofra και welcome back to the group

Έχει και έκδοση με πάνω από 150 άτια? Όχι cupra

Αν παίζει (λογικά θα παίζει) με το VCDS , ψάξου μετά την αγορά για τίποτα soft mods, να έρθω να στα φτιάξω :-)

Λέω για κάτι του στυλ follow me home lights κτλ που τα χρέωναν παλιά, και είναι δυο clicks στο laptop. Δεν ξέρω τι παίζει στην MQB βέβαια... 

Όχι μόνο κουπρα έχει μετά , thx man θα σε έχω στα υπόψιν

 

3 λεπτά πριν, Burgos είπε

Ε ναι, αν δεν πάρεις το καμπριο στα 25 θα το πάρεις μετά τα 50 στην κλιμακτήριο 😂😂

Και μένα με κόβω να ψήνομαι μετά τα 55 για mustang αφού δεν μπορούσα όταν ήμουν ελεύθερος

Ε είπαμε έτσι πάει αν δεν το είχες πριν θα το πάρεις μετά (υγεία να έχουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Ναι, επειδή αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας, τα μεγάλα συνχρονα αυτοκίνητα, όχι τα σαραβαλάκια 20+ ετών.

Άς αφήσουμε «το πρόβλημα της Ελλάδας», εδώ πρόκειται για μια μόδα που βγάζει στο δρόμο αυτοκίνητα-περίπτερα, για τους κομπασμένους ή για τις γυναίκες που αισθάνονται ασφάλεια εκεί μέσα.

Αυτοκίνητα-καρικατούρες (χαρακτηρισμός πρώην δημάρχου Παρισίου) που δεν έχουν σχεδόν κανένα λόγω ύπαρξης σε περιβάλλον πόλης.

 

 

 

7 ώρες πριν, chill είπε

Κρίνοντας από το nick του που περιέχει μέσα το....starlet....λογικά θεωρεί τα SUV άρματα μάχης και πιστεύει πως όλοι θα μπορούσαμε να κάνουμε την δουλειά μας με κανένα starletάκι

😛

Γιατί, τα sedan δεν είναι αρκετά μεγάλα;

 

 

 

και για προλάβω τους εξυπναδοέλληνες, συγγενής πρώτου βαθμού έχει Lexus υβριδικό και θα μπορούσα να πουλάω μούρη χωρίς να πληρώνω τίποτα...

Επεξ/σία από _BASSstarlet_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...