Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα, οι περισσοτεροι με παιδια απο χατσμπακ ξεκινησαν, δεν νομιζω να πηγαν κατευθειαν SUV, οποτε μια συγκριση την εχουν

Βεβαια δεν ξερω εαν εχει νοημα η συγκριση χατσμπακ 12ετιας με ενα σημερινο SUV

3 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

 Αν κάποιος οδηγούσε ένα απλό αμαξάκι πριν ναι το suv θα του φανεί θεϊκό.

Εχεις απολυτο δικιο και στο κατω κατω αυτη ειναι η εξελιξη. Η αναγκη για μεγαλυτερους χωρους σε διωχνει απο το πορτ μπαγκαζ των χατσμπακ και σε παει στα SUV.

Φυσικα η ανταλλαγη ειναι η ακαμψια στις στροφες, για αυτο και αλλωστε πρεπει να προσαρμοσεις την οδηγηση σου. Γι αυτο και ενδεχομενως προσαρμοζεις την οδηγηση σου ωστε να μην το κανεις επιπονο στους επιβατες σου, ποσο μαλλον σε στροφιλικια τυπου Καταρας.

 

απο εκει και περα φυσικο ειναι ενα ψηλοτερο αμαξωμα να σου δινει την αισθηση πλεουμενου, δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης των φυσικων κανονων.

Για την ασταθεια που αποδιδεις στο 2008, προσωπικα νομιζω οτι ειναι στο αυτοκινητο, τα B-SUV επειδη προσπαθουν να ειναι λιγο απο ολα, καταληγουν να τα κανουν ολα μετρια. Σε 3 διαφορετικα C-SUV που εχω μπει  3008, Karoq και Grandland X, δεν ειχα θεμα στηριξης στην θεση του οδηγου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απλά να προσθέσω για ένα λάθος που συνηθίζουμε να κάνουμε γενικότερα όταν συγκρίνουμε αυτοκίνητα

με τον ίδιο τρόπο που ένας κινητήρας 150 πχ αλόγων δεν είναι το ίδιο να μπει σε ένα Up και σε ένα Phaeton,
με τον ίδιο τρόπο είναι λάθος να θεωρούμε το ίδιο να συγκρίνουμε τα ίδια άλογα σε ένα SUV και ένα χαμηλό hatchback

για διάφορους λόγους (πχ τα περισσότερα ΙΧ που είναι προσθιοκίνητα ή δεν έχουν μόνιμη τετρακίνηση) το τράβηγμα στις στροφές έχει να κάνει και με τον κινητήρα

καλώς ή κακώς τα σημερινά αυτοκίνητα δεν έχουν ονομαστικά επαρκείς ιπποδυνάμεις, αλλά έχουν και αυξημένο βάρος αμαξώματος ή αυξημένες απώλειες σε ιπποδύναμη (πχ καταναλώσει από κλιματιστικά)

το συμπέρασμα που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο ίδιος κινητήρας εκεί που στο ένα αυτοκίνητο μπορεί να είναι επαρκής, στην πραγματικότητα μπορεί να είναι απλά οριακός κι ας ξεγελάει σε αίσθηση

και σίγουρα, δεν είναι ίδια η συμπεριφορά συγκεκριμένης πλατφόρμας-κινητήρα-κιβωτίου που μπαίνει σε αμάξωμα SUV και σε αμάξωμα hatchback, αντικειμενικά υφίστανται διαφορές

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όμως είναι και οι οικονομικοί συσχετισμοί.

Βλέπεις ότι με τα σημερινά δεδομένα (downsizing, αυξημένες τιμές) εκεί στα 22-23κ, οι ανώτερες ιπποδυνάμεις που μπορείς να αγοράσεις είναι 130-150. Που μπορεί να είναι απλά επαρκείς,αλλά δεν θα σε ενθουσιάσουν κιόλας.

Βέβαια εδώ που τα λέμε, δεν νομίζω ότι ο σκοπός των SUV είναι να σε συναρπάσει οδηγικά. People carriers είναι

Για οτιδήποτε παραπάνω, πρέπει να ανέβεις κατηγορία.

Εάν λοιπόν έχεις συνηθίσει στους 180 και θες να αλλάξεις αυτοκίνητο η θα πας σε κάτι με μικρότερη ιπποδύναμη η θα τα σκάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, KoreanW είπε

καλά μη τσακώνεστε ποιό είναι το «απόλυτο οικογενειακό» :D

Δεν τσακωνόμαστε καλέ , φυσιολογικό διάλογο κάνουμε

Στην τελική ο καθένας ότι του αρέσει επιλέγει , απλά όπως είπατε και εσείς , αναφέρω ότι ο όρος "πιο πολύ αμάξι" είναι σχετικός , και το θέμα μας είναι η "αίσθηση στις στροφές" και όχι πόσο καλά τις παίρνει.

17 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Για την ασταθεια που αποδιδεις στο 2008, προσωπικα νομιζω οτι ειναι στο αυτοκινητο, τα B-SUV επειδη προσπαθουν να ειναι λιγο απο ολα, καταληγουν να τα κανουν ολα μετρια. Σε 3 διαφορετικα C-SUV που εχω μπει  3008, Karoq και Grandland X, δεν ειχα θεμα στηριξης στην θεση του οδηγου

Επειδή απέκτησα περισσότερη εμπειρία σε B-SUV  , και λίγο που έκανα test drive το C5 , το C5 σίγουρα ήταν καλύτερο σαν αίσθηση σε σχέση με το 2008 , αλλά και πάλι δεν ήταν αυτό που περίμενα.

Αλλά συμφωνώ ότι είναι και στο αυτοκίνητο , ήθελα να κάνω test drive το Karoq απλά για να έχω την σύγκριση και απο αυτό.

Άσχετα με όλα αυτά που συζητάμε, το σημαντικότερο όλων για εμένα όπως ξανα είπα είναι ότι ήδη σκέφτομαι το Leon σε ανθρακί να γυαλίζει με σηκωμένη την οροφή (και στο μέλλον τον πίσω προφυλακτήρα του νέου Cupra) . Και αυτό δεν το είχα με κανένα άλλο

Αν σταματήσει η αγάπη μου για αυτού του είδους τα αυτοκίνητα (που νόμιζα ότι είχε σταματήσει όταν άνοιξα το ποστ , αλλά στην πορεία κατάλαβα ότι απλά με κάλυπτερ αυτό που είχα για αυτό δεν αναζητούσα κάτι νέο) τότε θα είναι και η στιγμή που θα σκεφτώ πάλι την κατηγορία του SUV

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, tutuyo said:

Το θέμα όμως είναι και οι οικονομικοί συσχετισμοί.

Βλέπεις ότι με τα σημερινά δεδομένα (downsizing, αυξημένες τιμές) εκεί στα 22-23κ, οι ανώτερες ιπποδυνάμεις που μπορείς να αγοράσεις είναι 130-150. Που μπορεί να είναι απλά επαρκείς,αλλά δεν θα σε ενθουσιάσουν κιόλας.

Βέβαια εδώ που τα λέμε, δεν νομίζω ότι ο σκοπός των SUV είναι να σε συναρπάσει οδηγικά. People carriers είναι

Για οτιδήποτε παραπάνω, πρέπει να ανέβεις κατηγορία.

Εάν λοιπόν έχεις συνηθίσει στους 180 και θες να αλλάξεις αυτοκίνητο η θα πας σε κάτι με μικρότερη ιπποδύναμη η θα τα σκάσεις.

μα τα πάντα είναι οι οικονομικοί συσχετισμοί

όπως δεν έχει την ίδια συμπεριφορά ένα SUV 300 ίππων με ένα SUV 150 ίππων,
έτσι και είναι απόλυτα λογικό να σκέφτεσαι τις κατηγορίες και τα λεφτά με τα οποία αγοράζεις το ο,τιδήποτε

ποιός θα έλεγε λχ ότι μια Urus δεν πατάει καλά σε σχέση με ένα hatchback,
έχει όμως το στήσιμο, τον κινητήρα, το κόστος αγοράς...

και εδώ πάμε και σε ένα ακόμα παράγοντα περί των SUV:
το προφίλ του κοινού στο οποίο απευθύνονται

με τον ίδιο τρόπο που δεν είναι ίδιο το κοινό και οι απαιτήσεις του ανάμεσα σε ένα Cayenne/Urus και σε ένα Tiguan
με τον ίδιο τρόπο είναι και το στήσιμο και τα τεχνικά των εν λόγω SUV

αλλά και πριν πάμε να συγκρίνουμε φτηνά και ακριβά SUV από το θέμα της τιμής και μόνο,
είναι άλλο το κοινό που θα αγοράσει ένα ABT πακέτο στο SUV και άλλο αυτό που θα πάρει τη βασική έκδοση

καλώς ή κακώς, τα SUV όπως έχω πει πιο πίσω είναι τα νέα οικογενειακά και οικογενειακός είναι ο προσανατολισμός τους
πράγμα που σημαίνει ότι σε συνδυασμό με τις φυσικές αδυναμίες τους (βάρος, αεροδυναμική κλπ)
κατά κανόνα δε συγκρίνονται απευθείας με ένα αντίστοιχης ιπποδύναμης-κόστους hatchback
ξεκινούν από διαφορετικές αφετηρίες είτε γιατί μειονεκτούν αντικειμενικά είτε γιατί είναι ρυθμισμένα να απευθύνονται σε άλλο αγοραστικό κοινό

και όλα αυτά ακριβώς γιατί κάνουμε τους οικονομικούς συσχετισμούς πάντα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν τσακωνόμαστε καλέ , φυσιολογικό διάλογο κάνουμε

Στην τελική ο καθένας ότι του αρέσει επιλέγει , απλά όπως είπατε και εσείς , αναφέρω ότι ο όρος "πιο πολύ αμάξι" είναι σχετικός , και το θέμα μας είναι η "αίσθηση στις στροφές" και όχι πόσο καλά τις παίρνει.

Επειδή απέκτησα περισσότερη εμπειρία σε B-SUV  , και λίγο που έκανα test drive το C5 , το C5 σίγουρα ήταν καλύτερο σαν αίσθηση σε σχέση με το 2008 , αλλά και πάλι δεν ήταν αυτό που περίμενα.

Αλλά συμφωνώ ότι είναι και στο αυτοκίνητο , ήθελα να κάνω test drive το Karoq απλά για να έχω την σύγκριση και απο αυτό.

Άσχετα με όλα αυτά που συζητάμε, το σημαντικότερο όλων για εμένα όπως ξανα είπα είναι ότι ήδη σκέφτομαι το Leon σε ανθρακί να γυαλίζει με σηκωμένη την οροφή (και στο μέλλον τον πίσω προφυλακτήρα του νέου Cupra) . Και αυτό δεν το είχα με κανένα άλλο

Αν σταματήσει η αγάπη μου για αυτού του είδους τα αυτοκίνητα (που νόμιζα ότι είχε σταματήσει όταν άνοιξα το ποστ , αλλά στην πορεία κατάλαβα ότι απλά με κάλυπτερ αυτό που είχα για αυτό δεν αναζητούσα κάτι νέο) τότε θα είναι και η στιγμή που θα σκεφτώ πάλι την κατηγορία του SUV

https://www.gocar.gr/news/feed/31699,Pote_erxetai_to_neo_Seat_Leon_Oles_oi_pl.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

 

Δεν είπα ότι δεν μπορεί το αμάξι να στρίψει , μίλησα για την αίσθηση που σου δίνει.

Εγώ απλά ζητάω την "αίσθηση ότι μπορεί να στρίψει" όχι να στρίβει πραγματικά γιατί δεν πάω έτσι με την οικογένεια στο αμάξι.

Οπότε είναι απλά καθαρά θέμα αίσθησης.

Τώρα αν πεί κάποιος ότι η αίσθηση στις στροφές για τις κατηγορίες των SUV που συζητάμε είναι ίδια με τα hatchback , συγνώμη αλλά είτε λέει ψέμματα είτε δεν έχει οδηγήσει κάποιο hatchback.

Eχω την αισθηση οτι ειπες πολλες φορες τη λεξη αισθηση 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από cloud13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cloud13 είπε

Eχω την αισθηση οτι ειπες πολλες φορες τη λεξη αισθηση 🤣🤣🤣

δική σου .... αίσθηση :D

13 λεπτά πριν, s2000rr είπε


Καλό σημάδι ότι υπήρξε κάποια ενημέρωση επιτέλους

GOGOGOGOGO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενώ έφευγα για τεχνικο έλεγχο στο όχημα μου για την ανταλλαγή - υπενθυμίζω πως μου χαν δώσει τιμή χώμα - το πούλησα τελικά σε κάποιον από την γειτονιά μου, ένα 500αρικακι παραπάνω. Μιλάω για όχημα 15ετιας έτσι...not bad. Το όχημα θα μείνει σε μένα μέχρι να πάρω το καινούργιο.... Κασέρι στο χέρι, τα έβαλα τράπεζα με κατάθεση χρημάτων από πώληση - έτσι μου πέ η λογιστρια - και την μεταβίβαση από βδομάδα. Εννοείται ότι δεν έχω δώσει κλειδια. Την ασφάλεια μπορώ να την μεταβιβασω; έχω ένα δίμηνο ακόμα.... 

 

Πηγα αντιπροσωπεία, έκανα την τελευταία μεταφορά χρημάτων, υπέγραψα 8.000 χαρτιά 😂 και Τρίτη παραλαμβάνω. 

 

Το ρεζουμέ με δανειοδότηση βγαίνει σχεδόν 24.000. Kamiq style 1000αρι 116hp Με μικτή ασφάλεια για 42 μήνες, 3 service και 4 χρόνια εγγύηση. Έδωσα μια νορμάλ προκαταβολή, έχω πολύ μικρή δόση για 35μηνο, 6 μήνες χάρισμα (πρώτη δόση Γενάρη) και ένα normal balloon την 36 δόση (42 μήνες μετά). 

Το όχημα στην τιμή έχει 18αρα ζάντα και μου βάλανε συναγερμό - δεν ζήτησα και δεν είχα σκοπό να βάλω, αφενός γιατί είναι ασφαλισμένο αφετέρου γιατί δεν θα ρίσκαρα πλέον σαν οικογενειαρχης την ζωή μου για... Λαμαρίνα.... Στα νιάτα μου είχα αφήσει αναίσθητο αλλοδαπό κλέφτη ξημερώματα με BB gun που πήγε να κλέψει αυτοκίνητο συγγενή... Αλλά μυαλά στα 17 αλλά στα σχεδόν 40...ευτυχως - και κλασσικά πατάκια 😆

Επεξ/σία από chill
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πεις λεπτομεριες για προκαταβολη , δοση και balloon ? το balloon το δινεις ειτε ολο στο τελος η ξανα με δοσεις ?

εχω ενα αμαξι και εγω του 2007 και σκευτομαι να το δωσω και θα με ενδιεφερε να δω τα δικα σου στοιχεια στον τροπο πληρωμης κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας που παρέλαβε. Καλορίζικο και καλοταξιδο να είναι.

Όταν λες δωρεάν σερβίς, φαντάζομαι τα αναλώσιμα θα τα πληρώσεις κανονικά ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Άλλος ένας που παρέλαβε. Καλορίζικο και καλοταξιδο να είναι.

Όταν λες δωρεάν σερβίς, φαντάζομαι τα αναλώσιμα θα τα πληρώσεις κανονικά ε;

Ευχαριστώ. Δεν παρέλαβα ακόμη 😆

Αναλώσιμα + εργατικά!!! 

 

18 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

μπορεις να πεις λεπτομεριες για προκαταβολη , δοση και balloon ? το balloon το δινεις ειτε ολο στο τελος η ξανα με δοσεις ?

εχω ενα αμαξι και εγω του 2007 και σκευτομαι να το δωσω και θα με ενδιεφερε να δω τα δικα σου στοιχεια στον τροπο πληρωμης κτλ

 Σου στέλνω pm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chill είπε

 Σου στέλνω pm

@chill αν δεν εχεις θεμα πες τα εδω να παρουμε κ εμεις οι υπολοιποι μια ιδεα που μπορει να μας ενδιαφερει :)

Επεξ/σία από ritualistic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, chill είπε

Ενώ έφευγα για τεχνικο έλεγχο στο όχημα μου για την ανταλλαγή - υπενθυμίζω πως μου χαν δώσει τιμή χώμα - το πούλησα τελικά σε κάποιον από την γειτονιά μου, ένα 500αρικακι παραπάνω. Μιλάω για όχημα 15ετιας έτσι...not bad. Το όχημα θα μείνει σε μένα μέχρι να πάρω το καινούργιο.... Κασέρι στο χέρι, τα έβαλα τράπεζα με κατάθεση χρημάτων από πώληση - έτσι μου πέ η λογιστρια - και την μεταβίβαση από βδομάδα. Εννοείται ότι δεν έχω δώσει κλειδια. Την ασφάλεια μπορώ να την μεταβιβασω; έχω ένα δίμηνο ακόμα.... 

Πηγα αντιπροσωπεία, έκανα την τελευταία μεταφορά χρημάτων, υπέγραψα 8.000 χαρτιά 😂 και Τρίτη παραλαμβάνω. 

Το ρεζουμέ με δανειοδότηση βγαίνει σχεδόν 24.000. Kamiq 1000αρι 116hp. Με μικτή ασφάλεια για 42 μήνες, 3 service και 4 χρόνια εγγύηση. Έδωσα μια νορμάλ προκαταβολή, έχω πολύ μικρή δόση για 35μηνο, 6 μήνες χάρισμα (πρώτη δόση Γενάρη) και ένα normal balloon την 36 δόση (42 μήνες μετά). 

Το όχημα στην τιμή έχει 18αρα ζάντα και μου βάλανε συναγερμό - δεν ζήτησα και δεν είχα σκοπό να βάλω, αφενός γιατί είναι ασφαλισμένο αφετέρου γιατί δεν θα ρίσκαρα πλέον σαν οικογενειαρχης την ζωή μου για... Λαμαρίνα.... Στα νιάτα μου είχα αφήσει αναίσθητο αλλοδαπό κλέφτη ξημερώματα με BB gun που πήγε να κλέψει αυτοκίνητο συγγενή... Αλλά μυαλά στα 17 αλλά στα σχεδόν 40...ευτυχως - και κλασσικά πατάκια 😆

Άντε με το καλό

Την ασφάλεια να την διακόψεις μετά την μεταβίβαση όταν βγάλει ο νέος κάτοχος για να μην βρεθεί ανασφάλιστο έστω και μία ημέρα το αμάξι , και θα πάρεις πίσω τα μη δεδουλευμένα απο την ασφαλιστική σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Άντε με το καλό

Την ασφάλεια να την διακόψεις μετά την μεταβίβαση όταν βγάλει ο νέος κάτοχος για να μην βρεθεί ανασφάλιστο έστω και μία ημέρα το αμάξι , και θα πάρεις πίσω τα μη δεδουλευμένα απο την ασφαλιστική σου

Θενκς. 

 

Δεν θέλω να την πάρω πίσω, θέλω να την μεταβίβασω και αυτή. 500,00 ευρώ που δεν περίμενα είναι αυτά, νιώθω λαρτζ 😂θα την αφήσω στον άνθρωπο. 2 μήνες εξάλλου έχει ακόμα ασφάλεια. 

6 λεπτά πριν, ritualistic είπε

@chill αν δεν εχεις θεμα πες τα εδω να παρουμε κ εμεις οι υπολοιποι μια ιδεα που μπορει να μας ενδιαφερει :)

Check pm

Ρε @tsofras να σου στείλω κ εσένα pm να σε γλυκάνω να τελειώσεις χαχα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...