Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, hountalas είπε

Μην νομίζεις ότι είσαι ο μόνος που σκας. Εγώ από τον Ιανουάριο διαβάζω και ψάχνω...

Μου φαίνεται εάν δεν είσαι φαν συγκεκριμένης μάρκας είναι πιο δύσκολο να αποφασίσεις.

Το puma και εμενα ενώ μου αρέσει και είναι ότι πρέπει για την περίπτωση μου, οι χώροι του με κάνουν να κολλάω. Χώροι, εσωτερικό 2017 και λίγο ο κώλος.

Το 2008 αν εξαιρέσεις το μαλακισμένο τιμόνι - πρωτοτυπία των Γάλλων, είναι ότι πρέπει και ειδικά στην έκδοση allure με τα 100 άλογα πάει κοντά 22.200. Είναι από τα "μεγάλα" b suv.

Έχει ομάδα στο fb και για το puma και για το 2008, οπότε μπες και εκεί να δεις έχει μερικά χρήσιμα post.

Το golf life που έχει πολύ καλό εξοπλισμό για vw πρώτη φορά με τον 1.0 116hp βγαίνει 20.500 + πινακίδες και έξοδα ότι βγει , ενώ με τον 1.5 130 hp 21.800 + πινακίδες και έξοδα ότι βγει. Αξίζει να το σκεφτείς.

Δεν έχω Facebook καρδιά μου ( ναι είμαι από αυτούς  🤣 )

Golf life? Πάω να το δω δεν το έχω ξανακουσει

Edit : α η έκδοση εξοπλισμού είναι

Καλά κρασιά με τα 150 μεταλλικό και 17ρες πάει στα 24.000+

Έχουν την κλασική βλακεία που μετά τα 17.000! Προ φόρων βαράει η φορολογία στα εξτρας

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, hountalas είπε

Έχει αλλάξει μοντέλο το golf...βασικά facelift κάνει αλλά λένε ότι άλλαγε μοντέλο. Αν σαρέσει το golf τότε αξίζει να περιμένεις το νέο leon που είναι 95% ίδιο στο εσωτερικό του.

Έκανα edit από πάνω για το golf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τι θετε τέλος πάντων ;

Περιμενε το λεον.

Ακριβώς ότι βιώνει ο εγκέφαλος μου αυτές τις ημέρες, δεν ήμουν έτσι εγώ έμπαινα και ψώνιζα, η πολύ πληροφορία κάνει ζημιά

Βασικά το θέμα είναι ότι κανένα δεν έχει το wow factor , το προηγούμενο πέρναγα και το έβλεπα κάθε μήνα ενώ ήξερα ότι δεν μπορώ να δώσω 24.000€ και όταν το πέτυχα μεταχειρισμένο απλά το αγόρασα

Ξαναλέω αν δεν έβγαινε το νέο Leon θα το ξαναεπαιρνα και θα ήμουν και ευχαριστημένος

6 λεπτά πριν, hountalas είπε

Νομίζω δεν αξίζει να πας στα 150. Ακριβώς για τον λόγο που λες και εσύ. Ενώ με τα 130 νομίζει είσαι κάτω από τα 17

Sorry λάθος έκανα με τα 130 το έκανα και απλά μεταλλικό και 17αρες δεν έκανα και καμιά υπερβολή.

Εντάξει χωρίς ζάντες είναι σταρ 22.400 όντως έχει καλό εξοπλισμό , αυτό είναι καλό για το leon αν παίξει έστω και 1000 κάτω

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Περίμενε το . Καντο από τωρα παραγγελια και τέλος. 

Αν δεν ξέρω την τιμή ρε ( φιλικά το ρε μην παρεξηγηθω) πως θα παραγγείλω? Θα πάρω αύριο τηλέφωνο για ένα που έχει σαν το δικό μου με led, ηλιοροφή, 18ρες με τα 150 στα 19600

Θα ξαναπάρω και Σεατ αν έχουν μάθει τίποτα

Και θα αγοράσω κάτι τελείως άσχετο

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν δεν ξέρω την τιμή ρε ( φιλικά το ρε μην παρεξηγηθω) πως θα παραγγείλω? Θα πάρω αύριο τηλέφωνο για ένα που έχει σαν το δικό μου με led, ηλιοροφή, 18ρες με τα 150 στα 19600

Θα ξαναπάρω και Σεατ αν έχουν μάθει τίποτα

Και θα αγοράσω κάτι τελείως άσχετο

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Δεν πιστευω να είναι το ίδιο. Μιλάς για το μοντέλο που είναι ένα μοντέλο πιο καινούριο από ότι είχες. Αν σου κάνει δώρο και επέκταση εγγύησης μια χαρά εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε tsofras, με περισια υπομονη και αγωνια εχω διαβασει ολο το post απο την αρχη και μπορω να καταλαβω και να συμμεριστω τους προβληματισμους σου στην αγορα αυτοκινητου την σημερινη εποχη. Μπορω να πω οτι σε τετοια "φαση" βρισκεται ενα μερος του αγοραστικου κοινου μιας ηλικιας κοντα στα πρωτα "ηντα" γιατι ειχαμε συνηθησει εως τωρα διαφορατικη φιλοσοφια κατασκευαστικη στα αυτοκινητα.Σημερα δυστυχως ολες οι εταιριες ακολουθουν λιγο πολυ την ιδια φολοσοφια.Λιγο πολυ δινουν βαρος στον ογκο , στα ηλεκτρονικα , και στους ρυπους λογω νομοθεσιων. Μπορω να ομολογησω οτι και εγω καπως ετσι ειμαι τωρα που σκεφτομαι να αφησω το Octavia Rs μου του 2006, που εχει βγει σκυλι μεχρι σημερα με 180,000 χιλ. Μεχρι τελευταια  που εκανα ερευνα αγορας με απελπισια μπορω να πω οτι εχω καταληξει καπου σε ενα καλο μεταχειρισμενο Octavia 1400 με 150ιππους και χειροκινητο εξαρι.Οντως μπορω να συμφωνησω μαζι σου οτι απο οποιες εκθεσεις εχω περασει τους τελευταιους μηνες οι υπαλληλοι δεν δινουν σημασια.Νομιζουν οτι οποιος μπαινει μεσα πρεπει να παρει οτι θελουν αυτοι και οντως μοιαζει να μην τους ενδιαφερει. Παντως οτι και να αποφασισεις να ειναι καλοταξιδο και καλοτυχο γιατι το χρειαζομαστε στην σημερινη μαζικη παραγωγη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου φαίνεται λογικό να δώσεις 9 χιλιάρικα για να πάρεις σαν αυτό που είχες...

Αφού το έδωσες και υπάρχει κι άλλο αμάξι να κάνεις τη δουλειά σου μη πάρεις κάτι βιαστικά απλά για να πάρεις. Περίμενε να βγουν και τα άλλα μοντέλα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν και αποφάσισε.

Ρίξε καμιά ματιά και για κανένα μεταχειρισμένο-ευκαιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν δεν ξέρω την τιμή ρε ( φιλικά το ρε μην παρεξηγηθω) πως θα παραγγείλω? Θα πάρω αύριο τηλέφωνο για ένα που έχει σαν το δικό μου με led, ηλιοροφή, 18ρες με τα 150 στα 19600

Θα ξαναπάρω και Σεατ αν έχουν μάθει τίποτα

Και θα αγοράσω κάτι τελείως άσχετο

🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Κτλβ ποιο λες...Έχει 2 η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία, ίδια απλά σε διαφορετικά χρώματα νμζ..
Τα έχω σταμπάρει κ γω αυτά τα 2 στο car καιρό τώρα!!
Αναφέρει ότι έχει και επέκταση εγγύησης, 4 χρόνια σύνολο και 2 χρόνια οδική!
Αν μάθεις πληροφορίες για το καινούργιο πάντως κάνε μια ενημέρωση και εδώ αν δεν σου κάνει κόπο!
Πάντως δεν είσαι ο μόνος σε αυτή την κατάσταση, εγώ κοντεύω να κλείσω χρόνο τόσο καιρό που ψάχνω, απλά δεν ξεκινούσα θέμα εδώ γτ φοβόμουν το κράξιμο. :P  Κάποιος έπρεπε να κάνει την αρχή μάλλον για να πάρουμε θάρρος και οι υπόλοιποι :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν πιστευω να είναι το ίδιο. Μιλάς για το μοντέλο που είναι ένα μοντέλο πιο καινούριο από ότι είχες. Αν σου κάνει δώρο και επέκταση εγγύησης μια χαρά εισαι

Όχι ρε αυτό που είχα εννοώ

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εμένα δε μου φαίνεται λογικό να δώσεις 9 χιλιάρικα για να πάρεις σαν αυτό που είχες...

Αφού το έδωσες και υπάρχει κι άλλο αμάξι να κάνεις τη δουλειά σου μη πάρεις κάτι βιαστικά απλά για να πάρεις. Περίμενε να βγουν και τα άλλα μοντέλα που μπορεί να σε ενδιαφέρουν και αποφάσισε.

Ρίξε καμιά ματιά και για κανένα μεταχειρισμένο-ευκαιρία.

Δεν έχεις άδικο για αυτό κρατιεμαι και εγώ

Όπως βλέπετε ενημερώνω για τα πάντα , οπότε αν μάθω κάτι για το Leon θα σας πω πάντως καλό φαίνεται και το golf δεν το είχα παρατηρήσει , βέβαια ξεκίνησα στα 20.000 και έχω φτάσει σχεδόν 23.000

Θα πάω να το δω και αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι ρε αυτό που είχα εννοώ

Τότε άστο.τι να το κανείς ; Το ίδιο αυτοκίνητο θα ξανά πάρεις; 


ωραίο και το Mazda 3 αλλά την έχει δει μερσεντές αυτη η εταιρία. Είχα πάρει κούτα το 3 φουλ έξτρα στα 18500 το 2007. Τωρα με τέτοιες τιμές και κινητηρεσ απορώ αν πουλήσει έστω ένα αυτοκίνητο.

Υ.γ όχι το γκολφ. Το γκολφ

 

 

Επεξ/σία από mp123
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τότε άστο.τι να το κανείς ; Το ίδιο αυτοκίνητο θα ξανά πάρεις; 


ωραίο και το Mazda 3 αλλά την έχει δει μερσεντές αυτη η εταιρία. Είχα πάρει κούτα το 3 φουλ έξτρα στα 18500 το 2007. Τωρα με τέτοιες τιμές και κινητηρεσ απορώ αν πουλήσει έστω ένα αυτοκίνητο.

Υ.γ όχι το γκολφ. Το γκολφ

Κάτι δεν κατάλαβα στο υστερόγραφο

Mazda πανάκριβη και ατμόσφαιρα απορώ αν μείνει ανοιχτή

Μου άρεσε που διαβάζει κόσμος ότι θα κλείσω το C5 και κάνει like, μετά συνεχίζει και διαβάζει ότι θα κλείσω το πούμα και κάνει likeΟταν φτάσετε σε αυτό το ποστ μην βρίζετε 😅

 

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως είχα πεί, και εγώ είχα πάει να δώ το puma και είχα αισθανθεί πολύ στενά.

Βέβαια είχα πρώτα πάει και είχα δεί το Renagade, οπότε τουλάχιστον σε χώρους μέσα, δεν έχει καμία σχέση. Επίσης έχει την αίσθηση του Jeep, δλδ, ψηλή θέση, καλή ορατότητα κλπ κλπ.

Τo jeep ήταν το πρώτο που είδα, και αυτό που ήθελα, απλά νόμισα οτι ανεβαίνει, πολύ σε τιμή. Αλλά τελικά οχι και τόσο, οπότε, ήταν εύκολη η επιλογή!!!!!!!

Φίλε μου, δεν ξέρω τι να σου πώ, αλλά κοίτα κάτι σε SUV...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Οπως είχα πεί, και εγώ είχα πάει να δώ το puma και είχα αισθανθεί πολύ στενά.

Βέβαια είχα πρώτα πάει και είχα δεί το Renagade, οπότε τουλάχιστον σε χώρους μέσα, δεν έχει καμία σχέση. Επίσης έχει την αίσθηση του Jeep, δλδ, ψηλή θέση, καλή ορατότητα κλπ κλπ.

Τo jeep ήταν το πρώτο που είδα, και αυτό που ήθελα, απλά νόμισα οτι ανεβαίνει, πολύ σε τιμή. Αλλά τελικά οχι και τόσο, οπότε, ήταν εύκολη η επιλογή!!!!!!!

Φίλε μου, δεν ξέρω τι να σου πώ, αλλά κοίτα κάτι σε SUV...

Το μονυ SUV που έμεινε και πάει περίπου 23.000 με καλούς χώρους και εξοπλισμό χωρίς να είναι τεράστιο είναι το νέο capture

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...