Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tsofras είπε

 

Θα πάω να τα δω αλλά ξεφεύγουν για λίγο, θα παίξει ρόλο πόσο θα δώσω και το δικό μου

Από τα λεγόμενα σου δωστο τωρα που πιάνει τιμή . Αφού το αποφάσισες και να το δώσεις 500 ευρώ κάτω από τι λέει το car he κερδισμένος είσαι. Όσο το κρατάς τόσο χάνεις. Μια φορά να ξαναβγάλει ζημιά ορίστε η διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Μπορείς λίγο να γράψεις γιατί SUV? Ειλικρινά έχω την απορία

Την βλέπω στο επίσημο site από 26000€

Στο autotritiτο δείχνει στα 22.000 αλλά 2 χρόνια εγγύηση μόνο έλεος. Και δεν ξέρω τι παίζει σε τιμές για service κτλ

Δεν νομίζω ότι είναι ο ποπός μου για Mercedes, BMW , Audi

Στις 22 είναι η τιμή του έχω προσφορά. Το γιατί γράφουν παραπάνω τιμές στα επίσημα όλες σχεδόν οι μάρκες δε το ξέρω. Η εγγύηση όντως είναι λίγη αλλά υπάρχει προγραμμα επέκτασης στα 5 με μικρή σχετικά διαφορά (κ μπορείς να το κανείς στους 23 μήνες). 
 

απο συντήρηση εφόσον είσαι ηδη group vag θα είσαι στα ίδια, αν αναλογιστείς ότι Θα γλυτώσεις κ τις ζημιές του dsg ίσως κ λιγότερα. Γενικά δεν είναι φιατ Η Χιουντάι στο σέρβις του αλλά δεν απέχει από το Ford πάνω από 10%...

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Ford, έχω ακούσει και εγώ από συναδέλφους ότι είναι λίγο τσιμπημενο το σέρβις.

Τώρα για την πληθώρα SUV που λες, είναι μια κατάσταση που συντηρείται και από τους καταναλωτές που τα προτιμούν και από τις εταιρείες που τα παράγουν.

Δεν θα επιχειρηματολογήσω υπέρ η κατά, είναι τι ανάγκη έχει ο καθένας εμένα πχ με το βάλε βγάλε τα μικρά πίσω,το ύψος με έχει βολεύει αφάνταστα στην μέση

Θα κοιτούσα επίσης 2008 και Juke

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kia Ceed 1.4 140hp
Hyundai i30/i30 fastback 1.4 140hp (ίδιος κινητήρας με του Ceed)
Renault Megane 1.3 Tce 140hp (ίδιος κινητήρας με της Mercedes A-Class)
Για τα Hyundai μέσα στο καλοκαίρι έρχεται facelift, επίσης το νέο Leon. Γενικά περίμενε μέχρι να ξεμπερδέψουμε από την πανδημία, και πιστεύω θα δούμε αρκετές προσφορές στην αγορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Από τα λεγόμενα σου δωστο τωρα που πιάνει τιμή . Αφού το αποφάσισες και να το δώσεις 500 ευρώ κάτω από τι λέει το car he κερδισμένος είσαι. Όσο το κρατάς τόσο χάνεις. Μια φορά να ξαναβγάλει ζημιά ορίστε η διαφορά.

Είδες την αγγελία μου? Στην τύχη έβαλα τιμή απλά δεν βρήκα άλλο σαν το δικό μου πριν κάτι μέρες που κοιτάγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Είδες την αγγελία μου? Στην τύχη έβαλα τιμή απλά δεν βρήκα άλλο σαν το δικό μου πριν κάτι μέρες που κοιτάγα

Όχι. 9 έχω πουλήσει. Συν 2 σκουτερ και μια μηχανή. Πάντα τα έβαζα 500 ευρώ πιο κάτω και τα πούλαγα. Τα αντάξια τα έδινα εκεί που έπαιρνα τα καινούργια. Πάντα μπαίναμε στο car και τα έδινα 1000 πιο κάτω. Ετσι είναι πρέπει να βγάλει κάτι .Αλλα κατσε να το δω τωρα που το είπες αν το έχεις βάλει σε καλή τιμή για να φύγει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Για Ford, έχω ακούσει και εγώ από συναδέλφους ότι είναι λίγο τσιμπημενο το σέρβις.

Τώρα για την πληθώρα SUV που λες, είναι μια κατάσταση που συντηρείται και από τους καταναλωτές που τα προτιμούν και από τις εταιρείες που τα παράγουν.

Δεν θα επιχειρηματολογήσω υπέρ η κατά, είναι τι ανάγκη έχει ο καθένας εμένα πχ με το βάλε βγάλε τα μικρά πίσω,το ύψος με έχει βολεύει αφάνταστα στην μέση

Θα κοιτούσα επίσης 2008 και Juke

Εγώ έχω ακούσει το αντίθετο ότι έχει φθηνά service , για ανταλλακτικά δεν γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Εγώ έχω ακούσει το αντίθετο ότι έχει φθηνά service , για ανταλλακτικά δεν γνωρίζω

Αρκει να σου πω ότι το απλό σέρβις της Ford Λαδια φίλτρο είναι στα 89€ και της Bmw 80€ Για αμαξια πχ 5ετιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αρκει να σου πω ότι το απλό σέρβις της Ford Λαδια φίλτρο είναι στα 89€ και της Bmw 80€ Για αμαξια πχ 5ετιας

Μάλιστα εγώ για απλό service στο σεατ δεν έχω δώσει κάτω από 120€ , καλά στα Όπελ ούτε για αστείο λιγότερα από 150€

Βέβαια πάντα σε εξουσιοδοτημένο ή αντιπροσωπεία , δεν έχω πάει ποτέ σε απλό συνεργείο αυτοκίνητο

Οπότε εφόσον υπάρχει εγγύηση μιλάμε μόνο για τιμές αντιπροσωπείας ή εξουσιοδοτημένου

Οι τιμές που λες εσύ σε τέτοια αναφέρονται? Οτιδήποτε κάτω από 100€ είναι πάλι το πιο φθηνό που θα έχω δώσει πάντως

53 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Το διάβασα το άρθρο ουσιαστικά σου λέει είναι πιο ασφαλές αν τρακάρεις με sedan/hatchback αλλά με μεγαλύτερο κίνδυνο να τουμπαρει.

Βέβαια δεν αναφέρει όταν τρακάρει SUV με SUV τι γίνεται τώρα που έχει αυξηθεί η κυκλοφορία τους και έχει γίνει μόδα

46 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Kia Ceed 1.4 140hp
Hyundai i30/i30 fastback 1.4 140hp (ίδιος κινητήρας με του Ceed)
Renault Megane 1.3 Tce 140hp (ίδιος κινητήρας με της Mercedes A-Class)
Για τα Hyundai μέσα στο καλοκαίρι έρχεται facelift, επίσης το νέο Leon. Γενικά περίμενε μέχρι να ξεμπερδέψουμε από την πανδημία, και πιστεύω θα δούμε αρκετές προσφορές στην αγορά.

Θα δω και το megane ωραίο είναι , το seat μάλλον από Ιούνιο θα έρθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια γνώμη γιατί μάλλον είμαι ο πιο ειδικός εδώ στο να αλλάζει αυτοκίνητα 😂

Δεν λέω ωραίο προσεγμένο αυτοκίνητο το έχεις πένα και καλή τιμή το έβγαλες την καλύτερη στο car.

Αλλά. Εδώ είναι τα δύσκολα. Το αυτοκίνητο δεν απευθύνετε στην μάζα αλλά σε κάποιον που θέλει κάτι τέτοιο. Πιτσιρικάδες δλδ.Σήμερα είναι ελάχιστο το αγοραστικό κοινό για αυτό το αυτοκίνητο.Ετσι ένα απόγευμα πήγαινε σε μια φορντ και μια οπελ και παρε προσφορές ποσό στο παίρνουν . Επισεις πήγαινε σε κάνα μάντρα ξέρεις εσυ ο μόνος που μπορεί νας στο πάρει καλά είναι ο γνωστός στο κερατσινι.απο ότι το έβγαλες στο car αν στο πάρουν 1000 κάτω ο μάντρας και τα πάρεις στο χέρι δωστο χωρίς δεύτερη σκέψη,

Εγω τα αλλάζα τα αμάξια σε ένα απόγευμα.Από το να πάρω ότι ζητάω θα περιμένω πολύ . Αφού το έβαλες σκοπό το γρηγορότερο δυνατό καντο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tsofras είπε

Προσοχή : Ακολουθεί μεγάλο ποστ

Καλησπέρα και πάλι στην παρέα,

Λοιπόν αφού πήρα απόφαση ότι θα πουλήσω το αμάξι μου (Seat leon fr '13 1.8 dsg ) ψάχνομαι για καινούριο .

Είχα ανοίξει ένα ποστ για όσους συμμετείχαν για αγορά αυτόματου , μετά απο ώριμη σκέψη και επειδή δεν θέλω να έχω πάλι το άγχος να μην ξεμείνω σε κανα κατσάβραχο αποφάσισα να πάω σε μηχανικό.

Οπότε έχουμε και λέμε :

Κόστος : Θα προτιμούσα κάτω απο 21.000ε

Κατηγορία : Τα SUV τα σιχαίνομαι αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ είναι η αλήθεια. Πάντα μου άρεσε η χαμηλή θέση οδήγησης και έχω έναν φόβο ότι με ψηλότερο αυτοκίνητο που να παθαίνω εγώ ή  η οικογένεια ναυτία. Οπότε κοιτάω για hatchback με 5 πόρτες.

Χώροι : Έχω οικογένεια με 2 παιδιά 6-8 χρονών . Τα καρότσια και τα πολλά συμπράγκαλα τα έχουμε γλυτώσει. Μέχρι πριν 2 χρόνια ήμουν με 380λίτρα πορτ μπαγκαζ και 380 λίτρα μπαγκαζιέρα . Πέρσι πήγα μόνο με το αυτοκίνητο και ήμουν μία χαρά. Οπότε θα με καλύψει οτιδήποτε απο 380λίτρα και επάνω . Σκέφτομαι και μετάβαση σε μικρότερο που να παίρνει όμως εργοστασιακά μπαγκαζίερα (να έχει ράγες δηλαδή) για να μην γίνονται σημάδια στον ουρανό (την έχω πατήσει ήδη)

Ασφάλεια : 5 αστέρια δεν το συζητάμε

Ανάγκες : 10 χλμ την ημέρα κάνω για τη δουλειά ( πήγαινε - έλα ) , και τα υπόλοιπα 4-5 ταξίδια τον χρόνο σε αποστάσεις όχι μεγαλύτερες απο 250χλμ .

Σύμφωνα με τα παραπάνω θέλω κάτι που να παρέχει με την σειρά προτεραιότητας :

1) Ασφάλεια

2) Ποιότητα κύλισης - Άνεση για τα ταξίδια ( έχω θέμα με μέση και αυχένα οπότε με κουράζει η οδήγηση γενικά)

3) Αξιοπιστία (όσο γίνεται , πάντα με σωστή συντήρηση κτλ.)

4) Να μην είναι ψόφιο. Τώρα είμαι με 180 άλογα αλλά το αμάξι να το τρέχω μία φορά τον χρόνο αν είμαι μόνος. Ταξίδια στην εθνική με οικογένεια πάω πάντα με το όριο , οπότε απλά αν είναι φορτωμένο , με κλίμα και πάω σε καμία ανηφόρα να μην κάνω κομπολόι τον λεβιέ :D . Οπότε έστω 1.2Τ με 130 άλογα  θα είναι εντάξει

5) Ποιότητα

6) Ομορφιά είναι υποκειμενικό το ξέρω , απλά δεν θα ήθελα μέσα να είναι σπαρτιάτικο , να γουστάρεις να το οδηγείς , στην τελική περισσότερο το βλέπεις εσωτερικά το αμάξι

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω επειδή έκανα το μάθημα μου πριν έρθω κοίταξα επειδή μου αρέσουν τα παρακάτω :

Renault Clio : 390 λίτρα πορτ μπαγκαζ (τεράστιο για το μέγεθος) αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.0 100hp , ο 1.3 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Opel Corsa : 315 λίτρα πορτ μπαγκάζ αν θυμάμαι , αν παίρνει μπαγκαζιέρα μου αρέσει αρκετά αλλά σε βενζίνη μηχανικό έχει μόνο με τον 1.2 100hp , ο 1.2 130hp είναι με αυτόματο ( Ναι τώρα που δεν θέλω)

Ford focus : Η έκδοση ST line φτάνει τα 21.000 , μου αρέσει εξωτερικά , εσωτερικά και σε χώρους αλλά σε βενζίνη με μηχανικό 1.0 125hp , ο 1.5 ξεφεύγει πολύ σε τιμή

Honda civic : Δεν μου αρέσει καθόλου πίσω είναι σαν διαστημόπλοιο και κινητήρα 1.0 120hp αλλά με μεγάλη κατανάλωση απο ότι διάβασα

Toyota Corrola : Μου αρέσει αρκετά αλλά ξεφεύγει και αυτό με τον 1.8 122hp

Όταν αναφέρω ότι ξεφεύγουν εννοώ σε εκδόσεις που να έχουν έναν άλφα εξοπλισμό , τις βασικές δεν τις κοιτάω καν.

Τον επόμενο μήνα έρχεται και το νέο Seat Leon το οποίο μου αρέσει απο ότι είδα σε φωτό αλλά δεν ξέρω σε τι τιμές και με τι κινητήρα θα έρθει

Αν και δεν έχω κάτι με τις μάρκες kia , hyundai , ξέρω ότι είναι αρκετά καλές οι τιμές , 5-7 χρόνια εγγύηση , δεν έχω κόμπλεξ με την μάρκα αλλά σε κάποια που μπήκα πριν κάτι μήνες μου φάνηκε πολύ ψεύτικο το εσωτερικό τους.

Έχω δώσει αρκετά λεφτά για αυτοκίνητα στη ζωή μου, τα χιλιόμετρα που κάνω πλέον δεν δικαιολογούν το να δώσω πάλι 24.000+ για ένα αυτοκίνητο που θα κάνω το πολύ 5.000χλμ τον χρόνο.

Επίσης έχουν αλλάξει και οι ανάγκες και προτιμώ να τα δίνω σε άλλες χαρές

Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω έχετε να μου πείτε ιδέες - προτάσεις?

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ ήθελα να γίνω όσο πιο αναλυτικός γίνεται για να έχει ουσία η συζήτηση

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και θα παρακαλούσα να μην πλακωθούμε για τις μάρκες και τα μοντέλα :D

Μέχρι πρόσφατα υπήρχε στοκ από leon τελευταίας γενιάς στην έκδοση fr plus με πολύ δυνατό εξοπλισμό στα 19.000. το έχεις δει? Είναι με 1.5 μοτέρ βενζίνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mp123 είπε

Να πω μια γνώμη γιατί μάλλον είμαι ο πιο ειδικός εδώ στο να αλλάζει αυτοκίνητα 😂

Δεν λέω ωραίο προσεγμένο αυτοκίνητο το έχεις πένα και καλή τιμή το έβγαλες την καλύτερη στο car.

Αλλά. Εδώ είναι τα δύσκολα. Το αυτοκίνητο δεν απευθύνετε στην μάζα αλλά σε κάποιον που θέλει κάτι τέτοιο. Πιτσιρικάδες δλδ.Σήμερα είναι ελάχιστο το αγοραστικό κοινό για αυτό το αυτοκίνητο.Ετσι ένα απόγευμα πήγαινε σε μια φορντ και μια οπελ και παρε προσφορές ποσό στο παίρνουν . Επισεις πήγαινε σε κάνα μάντρα ξέρεις εσυ ο μόνος που μπορεί νας στο πάρει καλά είναι ο γνωστός στο κερατσινι.απο ότι το έβγαλες στο car αν στο πάρουν 1000 κάτω ο μάντρας και τα πάρεις στο χέρι δωστο χωρίς δεύτερη σκέψη,

Εγω τα αλλάζα τα αμάξια σε ένα απόγευμα.Από το να πάρω ότι ζητάω θα περιμένω πολύ . Αφού το έβαλες σκοπό το γρηγορότερο δυνατό καντο.

Θα πάω απο Δευτέρα γύρα στις αντιπροσωπείες και θα δώ προφανώς και εκεί τι πιάνω , είχα πάει στην Peugeot για την γυναίκα μου πριν 1 χρόνο και ο κάφρος εκεί που τον ρώτησα μου είπε 6.500ε

Άσε που κλασικά λένε όλοι α είναι 1800 ποιος θα το πάρει , και καλά να στο πεί κάποιος άσχετος αλλά στην αντιπροσωπεία? 158ε σήμα δίνω δεν έχει καμία σχέση ότι ειναι 1800

Τεσπα , θα δώ πως θα πάει , για αυτό έχω βάλει και συζητήσιμη

14 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Μέχρι πρόσφατα υπήρχε στοκ από leon τελευταίας γενιάς στην έκδοση fr plus με πολύ δυνατό εξοπλισμό στα 19.000. το έχεις δει? Είναι με 1.5 μοτέρ βενζίνης.

Ναι βλέπω υπάρχουν ακόμη , το έχω σκεφτεί και αυτό , αν δεν βρώ κάτι να με καλύπτει και το νέο leon είναι ακριβό , μήπως πάω στο ίδιο σε μηχανικό με 1.5 κινητήρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Μάλιστα εγώ για απλό service στο σεατ δεν έχω δώσει κάτω από 120€ , καλά στα Όπελ ούτε για αστείο λιγότερα από 150€

Βέβαια πάντα σε εξουσιοδοτημένο ή αντιπροσωπεία , δεν έχω πάει ποτέ σε απλό συνεργείο αυτοκίνητο

Οπότε εφόσον υπάρχει εγγύηση μιλάμε μόνο για τιμές αντιπροσωπείας ή εξουσιοδοτημένου

Οι τιμές που λες εσύ σε τέτοια αναφέρονται? Οτιδήποτε κάτω από 100€ είναι πάλι το πιο φθηνό που θα έχω δώσει πάντως

Στα ίδια θα είσαι Από αυτά που λες. Οι τιμές που σου είπα είναι αντιπροσωπείας στην πενταετία. 
εφόσον θα έχεις εγγύηση καλό θα ήταν να πηγαίνεις αντιπροσωπεία - δεν είναι δα και τεράστιο το κόστος πια, τελείωσαν οι παλιές εποχες που γδέρνανε δίχως έλεος κ καλά λόγω premium. 
 

στα αρνητικά κ ταυτόχρονα θετικά είναι οτι το μοτέρ είναι ανεπτυγμένο σε συνεργασία με άλλη εταιρεία κ το φοράνε κι αλλά μοντέλα (νομίζω Renault)...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως φίλε μου πριν 2 χρόνια ήμουν στο δίλημμα για καινούργιο μεταξύ του δικού σου και του Honda civic 1.5 182ps. Μου άρεσαν και τα δύο εξίσου και στο Leon γλυτωνα κ 3 χιλιάρικα. Όσο το σκεφτόμουν, ρωτούσα από εδώ και από εκεί κ ούτε ένας δε μου πρότεινε το Leon. Όλοι φοβόντουσαν πιθανές ζημιές. 

Πάντως πέρα από τις ζημιές, έχεις αμαξαρα και στη θέση σου μάλλον θα το κρατούσα. Τα λεφτά που λες ότι σου δίνουν είναι εξευτελιστικά. Καλή ασφάλεια με οδική τούμπανο και είσαι άνετος! Ειδάλλως θα χάσεις πολλά λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...