Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, BufferOverflow είπε

Το πισω μερος του Λεον απλα δεν υπαρχει. Πανεμορφο.

Συμφωνώ, αν εξαιρέσουμε το καλλιγραφικό "Leon" το οποίο, για μένα τουλάχιστον, φωνάζει για debadging...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν γύρισα !

Αλλάξανε λίγο τα πράγματα γιατί δεν είχαν υπολογίσει σωστά τις τιμές (τελικά με τα νέα δεδομένα βγαίνουν)

Το FR με την ηλιοροφή επειδή αλλάζει κλίμακα με τα νέα μέτρα βγαίνει τελική τιμή 28700 ( με τα παλιά μέτρα έβγαινε 30100 απο ότι μου είπαν).

οκ είπαμε δεν θα δώσω και 29.000ε

Οπότε έκανα την καρδιά μου πέτρα και έκλεισα το πρώτο ελληνικό νέο Seat Leon FR 1.5 150 Dsg mHybrid με έκπτωση που μου έκαναν στα 25700ε με το κλειδί στο χέρι .

Σε 2 εβδομάδες μπαίνει παραγωγή και θα κοιτάξουμε μήπως βάλουμε και το convience pack με τους αισθητήρες φωτός και βροχής.

Πήγα τόσες φορές εκεί που μου έκλεισαν το αμάξι και δεν μου ζήτησαν ούτε 1ε :D

Αν αλλάξει κάποια τιμή / εξοπλισμός θα με ενημερώσουν.

Τελικά έχει LED στανταρτ απλά το πακέτο δίνει πιο δυνατά LED ( απο 500 720 λουμεν μου είπε)

9 λεπτά πριν, eMike είπε

Συμφωνώ, αν εξαιρέσουμε το καλλιγραφικό "Leon" το οποίο, για μένα τουλάχιστον, φωνάζει για debadging...

Εμένα μου αρέσει πάντως

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο!! Με το καλό να έρθει μέχρι τέλος μήνα!! κ μετά συνάντηση όσοι πήραμε αμάξι με βοήθεια αυτό το thread!! 😁 (κ αυτός που πήρε το δικό σου 2008)😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν γύρισα !

Αλλάξανε λίγο τα πράγματα γιατί δεν είχαν υπολογίσει σωστά τις τιμές (τελικά με τα νέα δεδομένα βγαίνουν)

Το FR με την ηλιοροφή επειδή αλλάζει κλίμακα με τα νέα μέτρα βγαίνει τελική τιμή 28700 ( με τα παλιά μέτρα έβγαινε 30100 απο ότι μου είπαν).

οκ είπαμε δεν θα δώσω και 29.000ε

Οπότε έκανα την καρδιά μου πέτρα και έκλεισα το πρώτο ελληνικό νέο Seat Leon FR 1.5 150 Dsg mHybrid με έκπτωση που μου έκαναν στα 25700ε με το κλειδί στο χέρι .

Σε 2 εβδομάδες μπαίνει παραγωγή και θα κοιτάξουμε μήπως βάλουμε και το convience pack με τους αισθητήρες φωτός και βροχής.

Πήγα τόσες φορές εκεί που μου έκλεισαν το αμάξι και δεν μου ζήτησαν ούτε 1ε :D

Αν αλλάξει κάποια τιμή / εξοπλισμός θα με ενημερώσουν.

Τελικά έχει LED στανταρτ απλά το πακέτο δίνει πιο δυνατά LED ( απο 500 720 λουμεν μου είπε)

Εμένα μου αρέσει πάντως

Στο configurator της Αγγλίας έχει αυτές τις δύο εκδόσεις με φώτα. Εσύ ποια από τις δυο επέλεξες?

leonXc.JPG

leonFR.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Στο configurator της Αγγλίας έχει αυτές τις δύο εκδόσεις με φώτα. Εσύ ποια από τις δυο επέλεξες?

leonXc.JPG

leonFR.JPG

Έχει 2 εκδόσεις στο FR ? To xllence που είδα  είχε την 2η έκδοση , βασικά σε όλα τα videos το FR με τα 2α το έχω δεί

Edit: Μπήκα στο αγγλικό site γιατί με άγχωσες λίγο , το FR είναι με τα 2α φώτα , το Dynamic που έχουν εκεί που είναι φθηνή έκδοση έχει τα απλά

Ορίστε και ο εξοπλισμός για όσους ενδιαφέρονται

 

SeatLeon.pdf

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και 30κ να σου ζητουσαν θα τα εδινες. Αφου το εκλεισες με γειες και καλοριζικο, μακαρι να σου ερθει νωρις. Εμεις ειμαστε εδω για να σου αναφερουμε τα κακως κειμενα😀

Ειναι πολυ ομορφο, εμενα μου αρεσει πολυ και στο μπλε.

Πανακριβο ομως, 26 χιλιαρικα ειναι πολλα, δεν αντιλεγω οτι εχει καλο εξοπλισμο, αλλα υποτιθεται η Seat ειναι και πιο προσιτη απο τις αλλες του γκρουπ. Για την βροχη οχι τοσο, αλλα τα αυτοματα φωτα ειναι must σε αυτο το ευρος τιμης. Επισης κοιτα μηπως σου κανουν δωρο και την επεκταση εγγυησης, 2 χρονια ειναι αστειο

Αυτη η ταπετσαρια ξυλου με ψιλοχαλασε, μου θυμιζει κατι φτηνιαρικα ντουλαπια

σου ειπαν τιποτα για καταναλωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Καλα και 30κ να σου ζητουσαν θα τα εδινες. Αφου το εκλεισες με γειες και καλοριζικο, μακαρι να σου ερθει νωρις. Εμεις ειμαστε εδω για να σου αναφερουμε τα κακως κειμενα😀

Ειναι πολυ ομορφο, εμενα μου αρεσει πολυ και στο μπλε.

Πανακριβο ομως, 26 χιλιαρικα ειναι πολλα, δεν αντιλεγω οτι εχει καλο εξοπλισμο, αλλα υποτιθεται η Seat ειναι και πιο προσιτη απο τις αλλες του γκρουπ. Για την βροχη οχι τοσο, αλλα τα αυτοματα φωτα ειναι must σε αυτο το ευρος τιμης. Επισης κοιτα μηπως σου κανουν δωρο και την επεκταση εγγυησης, 2 χρονια ειναι αστειο

Αυτη η ταπετσαρια ξυλου με ψιλοχαλασε, μου θυμιζει κατι φτηνιαρικα ντουλαπια

σου ειπαν τιποτα για καταναλωσεις?

thx man

Το ξύλο είναι στην έκδοση Xllence , εγώ πήρα το FR είναι διαφορετικό μέσα

Τα 2 χρόνια εγγύηση μου τα κάνουν δώρο

Κατανάλωση δεν με απασχολεί οπότε δεν ρώτησα καν , αφού σίγουρα αφού είναι και ο ημι-υβριδικός θα έχει καλύτερη απο τον 1800αρη που είχα πριν.

Απλά περιμένω λίγη παραπάνω ενημέρωση μην έρθει και του λείπει κάτι απο αυτά που πιστεύω ότι θα έχει (π.χ. εσωτερικός φωτισμός)

Το πακέτο θα κοιτάξω να το βάλω , όντως ειδικά για τα φώτα και περισσότερο για τον ηλεκτροχρωματικό καθρέφτη που κάνει πολύ καλή δουλειά το βράδυ για να μην σε στραβώνουν.

Αν δεν ήθελα αυτόματο πάντως , το launch pack της Xcellence που είναι και με την ηλεκτρονική ανάρτηση στις 26.000ε είναι τούμπανο

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει 2 εκδόσεις στο FR ? To xllence που είδα  είχε την 2η έκδοση , βασικά σε όλα τα videos το FR με τα 2α το έχω δεί

Edit: Μπήκα στο αγγλικό site γιατί με άγχωσες λίγο , το FR είναι με τα 2α φώτα , το Dynamic που έχουν εκεί που είναι φθηνή έκδοση έχει τα απλά

Ορίστε και ο εξοπλισμός για όσους ενδιαφέρονται

SeatLeon.pdf 1 MB · 6 downloads

Yπερπληρες!! 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο όμορφο για εμένα το fr από το Xcellence. Οπότε καλώς έκανες εκεί.

Επειδή μπερδεύτηκα όμως, παράγγειλες το fr έναντι του fr plus που είχε την ηλιοροφή; Αυτό εννοείς;

Ο ηλεκτροχρωμικός καθρέφτης για εμένα ήταν πάντα must have γιατί έχω έντονο πρόβλημα με όλους αυτούς που σε τυφλώνουν. ΑΛΛΑ στο καινούργιο μου αμάξι που έχει σκούρα κρύσταλλα από τη μάνα του και του έβαλα και επιπλέον αντιηλιακές μεμβράνες δεν είναι πλέον πρόβλημα. Οπότε σου προτείνω να μη χαλάσεις λεφτά για τον καθρέπτη (δεδομένου ότι θα είναι τμήμα εξοπλιστικού πακέτου και ίσως κάνει κάμποσο) αλλά να βάλεις μεμβράνες (που μάλλον πρέπει να βάλεις ούτως ή άλλως για τα παιδιά γιατί οι εργοστασιακές δεν κόβουν τις UV ακτινοβολίες) και θα είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει 2 εκδόσεις στο FR ? To xllence που είδα  είχε την 2η έκδοση , βασικά σε όλα τα videos το FR με τα 2α το έχω δεί

Edit: Μπήκα στο αγγλικό site γιατί με άγχωσες λίγο , το FR είναι με τα 2α φώτα , το Dynamic που έχουν εκεί που είναι φθηνή έκδοση έχει τα απλά

Ορίστε και ο εξοπλισμός για όσους ενδιαφέρονται

SeatLeon.pdf 1 MB · 2 downloads

Πάντως από όσα βλέπω στον εξοπλισμό, βλέπω ότι η Xcellence έχει μερικά πραγματάκια παραπάνω από την FR, εκτός και αν τους έχει ξεφύγει κάνα λάθος στο έντυπο...
π.χ
1) Αυτόματη υποβοήθηση στάθμευσης με αισθητήρες μπρος/πίσω
2) Convinience Pack
3) Keyless Advanced 

Επίσης βλέπω ότι σαν στάνταρ είναι τα ecoled και η 8,25'' οθόνη και όχι η 10αρα που λογικά θα πάει εξτρά, όπως και ο ατμοσφαιρικός φωτισμός λογικά...
Η launch pack και η FR plus τι περίπου παραπάνω έχουν?

Επεξ/σία από Christos Vvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε με το καλό και να μην έχεις να αντιμετωπισεις παιδικές ασθένειες που όλα τα καινούργια μοντέλα λίγο πολύ έχουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Πάντως από όσα βλέπω στον εξοπλισμό, βλέπω ότι η Xcellence έχει μερικά πραγματάκια παραπάνω από την FR, εκτός και αν τους έχει ξεφύγει κάνα λάθος στο έντυπο...
π.χ
1) Αυτόματη υποβοήθηση στάθμευσης με αισθητήρες μπρος/πίσω
2) Convinience Pack
3) Keyless Advanced 

Επίσης βλέπω ότι σαν στάνταρ είναι τα ecoled και η 8,25'' οθόνη και όχι η 10αρα που λογικά θα πάει εξτρά, όπως και ο ατμοσφαιρικός φωτισμός λογικά...
Η launch pack και η FR plus τι περίπου παραπάνω έχουν?

Δεν είναι όλα ξεκαθαρα για αυτό ζήτησα να τα ξαναπούμε με τον πωλητή , φαντάσου σήμερα το μεσημέρι είχε meeting για το Leon για ενημέρωση , σήμερα το είδε και αυτός πρώτη φορά.

Η FR plus έχει Full LED που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι και ηλιοροφή.

Edit : Μου έγραψαν για τα Full LED απο το seat club το παρακάτω και θυμήθηκα ότι το είχα δεί σε ένα video :

Αναφορά σε κείμενο

Χρήστης : alexkots

Η διαφορά στα LED δεν είναι μόνο στα Lumen, αλλά στον "έξυπνο" φωτισμό (συνήθως λέγονται Matrix LED),
όπου δεν έχουμε απλά "μεσαία" και "μεγάλα", αλλά μία συστοιχία πολλών LED.

Έχει ειδική κάμερα που "διαβάζει" τον δρόμο και αναβοσβύνει ανάλογα κάποια στοιχεία.
Δηλαδή αν έρχεται άλλος από απέναντι σε ένα επαρχιακό δρόμο δεν γυρνάει στα "μεσαία",
αλλά σβήνει μόνο ένα τμήμα των LED, αυτό που φωτίζει προς τα εκεί που έρχεται ο άλλος.
Και όσο αλλάζει η γωνία που είναι το άλλο αυτοκίνητο, αλλάζει και το ποια LED ανάβουν ή σβήνουν.
Όσα παραμένουν αναμμένα εξακολουθούν και φωτίζουν μακριά.

η Xcellence έχει όντως παραπάνω εξοπλισμό , αλλά το FR έχει διαφορετικά καθίσματα , προφυλακτήρες και 18αρες

Εγώ για τον ατμοσφαιρικό φωτισμό θέλω να ρωτήσω αν τον έχει το FR , η Xcellence τον είχε πάντως

Το launch pack , δεν τα θυμάμαι όλα

Αλλά σίγουρα είχε Adaptive Cruise Cotnrol , Ηλεκτρονική Ανάρτηση , Ειδοποιηση τυφλού σημείου και 3-4 άλλα

Επεξ/σία από tsofras
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους βρέθηκε αμάξι, πήγαινε κάνε ένα test drive ώστε να σιγουρευτείς και για το κάθισμα ώστε να μην έχεις θέμα με την μέση σου. Λογικά δεν θα έχει μεγάλη διαφορά από το προηγούμενο που είχες αλλά καλό θα ήταν ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο καλοτάξιδο με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα! Περιμένουμε φωτό όταν με το καλό έρθει!

Εύχομαι να το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει.

 

Φίλος εχθές πήρε προσφορά για το Q3 35. 1.5. περίπου στα 26-27 με το κλειδί στο χέρι με αναμονή 4 μήνες για παράδοση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...