Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Shyn είπε

Διαβασα μερικα posts. Δεν αξιζει να ανεβεις λιγο ωστε να βαλεις ηλιοροφη ?

Το λίγο είναι 3000€ το αμάξι λόγω τελών ταξινόμησης πάει από 25700€ στα 28700€

Πολλά λεφτά και για Leon αλλά και για το budget μου που ήδη από 22.000 ανέβηκα στα 24 μετά στα 25 και τώρα στα 26.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ισχύουν ήδη οι αλλαγές

Τώρα συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά να κάνεις σύγκριση με ίδιους κινητήρες

Το golf 1.5 150 DSG Style mHyrbrid και με τον μισό εξοπλισμό έχει αρχική 28.100 χωρίς χρώμα τέλη κτλ

Εμένα πάει 25700 κλειδί , η αντίστοιχη έκδοση σε golf είναι η Rline που πάει πάνω από 30.000€

Οπότε τι συζητάμε με 5000€ διαφορά?

Το έχουμε ξαναπεί μην κοιτάτε full έκδοση μίας μάρκας με βασική άλλης, η σύγκριση να γίνεται σε ίδια χαρακτηριστικά και εξοπλισμό

Και τέλος όπως έχω αναφέρει και για το KIA το θέμα είναι αν σου αρέσει το αμάξι

Εμένα το Leon μου αρέσει περισσότερο από το Golf , μία από τα ίδια το Golf με 16αρες στα 25500€ τραγικό

Είσαι σίγουρος ?

Θα ρωτήσω δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά , να καλά δεν έχω δεί ούτε ένα FR σε video με τα πρώτα

Ναι έχει δίκαιο τότε, αν πάει 30000 ένα ίδιο golf. Και καλοταξιδο, τρίτη και φαρμακερη!!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chill είπε

Καλά αν έχει μηδέν km έλα πες το μου. Εμένα είχε 12km γραμμένα όταν το παρέλαβα!!!!

Το μόνο που με παραξενεύει είναι πως ένα αυτοκίνητο με την ιστορία και το όνομα του leon έφτασε να έχει το ίδια αξία με κάτι....KIA. Sorry που σας χαλάω το αφήγημα :D

Φανατικός αντικορεάτης ή μάλλον φανατικός αντί hyundai motor group.....!!!! 

Επειδη εχω παραλαβει merc απο το εργοστασιο στην Stuttgart, πριν το παραλαβεις γινεται test drive απο επαγγελματια οδηγο σε πίστα. 

Btw ειδα την 118i στο δρομο σημερα, πολυ ομορφο αμαξι για την κατηγορια και τα λεφτα του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να έχουν ακριβύνει γενικά τα αυτοκίνητα πάντως, ίσως επειδή έχουν περισσότερες τεχνολογίες δεν ξέρω. 

 

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Επειδη εχω παραλαβει merc απο το εργοστασιο στην Stuttgart, πριν το παραλαβεις γινεται test drive απο επαγγελματια οδηγο σε πίστα. 

Btw ειδα την 118i στο δρομο σημερα, πολυ ομορφο αμαξι για την κατηγορια και τα λεφτα του.

Τεστάρουν ένα ένα αυτοκίνητο; Ή μόνο τα πιο ακριβά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σα να έχουν ακριβύνει γενικά τα αυτοκίνητα πάντως, ίσως επειδή έχουν περισσότερες τεχνολογίες δεν ξέρω. 

Τεστάρουν ένα ένα αυτοκίνητο; Ή μόνο τα πιο ακριβά;

Δεν ηταν ακριβο, μια c230. Τοτε τα τεσταραν ολα αυτης της κατηγοριας, τωρα δε ξερω τι κάνουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σα να έχουν ακριβύνει γενικά τα αυτοκίνητα πάντως, ίσως επειδή έχουν περισσότερες τεχνολογίες δεν ξέρω. 

Τεστάρουν ένα ένα αυτοκίνητο; Ή μόνο τα πιο ακριβά;

Το έχουμε ξαναπεί ότι όντως έχουν ακριβινει τα αυτοκίνητα , θεωρώ και εγώ ότι είναι λόγω του υποχρεωτικού εξοπλισμού ασφαλείας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου μάλιστα ότι προσπαθούν να αποσβέσουν γρήγορα και να κερδοφορήσουν από αυτόν τον εξοπλισμό,  προτού καταστεί υποχρεωτικός από το νόμο σε όλα τα οχήματα ανεξαρτήτως trim level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σα να έχουν ακριβύνει γενικά τα αυτοκίνητα πάντως, ίσως επειδή έχουν περισσότερες τεχνολογίες δεν ξέρω. 

Τεστάρουν ένα ένα αυτοκίνητο; Ή μόνο τα πιο ακριβά;

 

15 λεπτά πριν, xgol είπε

Δεν ηταν ακριβο, μια c230. Τοτε τα τεσταραν ολα αυτης της κατηγοριας, τωρα δε ξερω τι κάνουν. 

BMW mercedes audi τα δοκιμαζουν σε πιστα σιγουρα... νομιζω μάλιστα είναι 10 χλμ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Το λίγο είναι 3000€ το αμάξι λόγω τελών ταξινόμησης πάει από 25700€ στα 28700€

Πολλά λεφτά και για Leon αλλά και για το budget μου που ήδη από 22.000 ανέβηκα στα 24 μετά στα 25 και τώρα στα 26.

εντάξει άνετα ανεβαίνεις με λίγο ψηστήρι ακόμα!! Πλάκα θαχε να παρακολουθεί το φορουμ ο αντιπρόσωπος θα σε είχε τρελάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μόλις με πήρε ο πωλητής ο οποίος έχει όλη την διάθεση επειδή και αυτός τώρα τα μαθαίνει να μου λύσει κάθε απορία γιατί είναι και πράγματα που δεν είχε σκεφτεί ο ίδιος.

Λοιπόν αρχίζω να σκέφτομαι μήπως πάω σε μηχανικό για να πάρω περισσότερο εξοπλισμό γιατί μετά τις ερωτήσεις που του έκανα

1) Έχει ημιαακαμπτο πίσω ( δεν με ενοχλεί αλλά επειδή το ανέφερα εχθές λόγω του εντύπου. Πολλαπλών είναι από > 150 άλογα

2) Δεν έχει GPS

3) Δεν έχει Android auto / car play ( fail δλδ γιατί δεν έχεις τρόπο για GPS έλεος ρε Seat)

4) Τα φώτα είναι όντως τα ecoLed της πρώτης φωτογραφίας ( ευχαριστώ παίδες που την βάλατε θα την παταγα)

5) Σε DSG θα έρθει μόνο η έκδοση FR με τον 1.0 115 ή 1.5 150 , όχι η 1.5 130

Οπότε σκέφτομαι μήπως πάω σε μηχανικό με full LED , ηλιοροφή , convinience pack και βάλω και Android auto / car play να τα έχω όλα από εξοπλισμό.

Από την μία θέλω το DSG , από την άλλη τον εξοπλισμό την ηλιοροφή και δεν κρύβω ότι μία μικρή φοβία για το DSG ακόμη την έχω

Υ.γ. μην ανησυχείτε το Leon θα το πάρω σίγουρα , το πώς ακόμη το ψάχνω

  • Like 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Υ.γ. μην ανησυχείτε το Leon θα το πάρω σίγουρα , το πώς ακόμη το ψάχνω

μηπως τελικα ειναι λιγο φολα το λεον; δεν εχει το ενα δεν εχει το άλλο... στο τελος θα πεταξει και τιποτα 170 γραμμαρια ρύπους και θα κλαιμε ολοι μαζι για την ασκοπη αναμονη 😄

για εμενα ξαναδες για κατι άλλο περα απο το λεον και ασε το dsg ότι και να λενε (σε εμενα ωρυόταν οι πωλητές οτι πλεον ειναι καλό δε χαλαει κλπ).

Μεχρι και ο νεος ασσος (που τον σιχαινομαι προσωπικά) πιο VFM μου φαινεται και μεθαυριο αν θελησεις να τον πουλησεις θα φυγει πιο ευκολα και σε πιο καλα λεφτα...

 

υ.γ. μετα κραζουν τη νεα Α που εχει ημιακαμπτο, εδω εχει το leon που απευθυνεται υποτιθεται σε άλλο target group... Η Α180 hatch μαλιστα ειναι και φθηνότερη απο το λεον ετσι οπως εγινε... 😄😄

ρε που παμε ωρε

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...