Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Θοδωρής005 είπε

Μεταχειρεισμενο alfa romeo giulia και πανέμορφο 

32.800 το πιο φθηνό

Άσε το ψάχνω αυτό το αμάξι εδώ και κάτι μήνες στο care, , πρίν καν μπω στον κόπο να πουλήσω το δικό μου. Το αγόραζα εχθές αν μπορούσα , έδινα και 25 για αυτό

Μόλις τώρα, pareisaktos είπε

Άσχετο. Γνωρίζει κανείς εάν είναι πλέον διαθέσιμο το puma με αυτόματο σασμάν;

Δεν έχουν έρθει ακόμη αλλά θα τα φέρουν

Από Ιούλιο , Αυγούστο θα έρθει καίει hybrid στο focus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειναι μεγαλο το ποσοστο των ελληνων που ψαχνουν καινουριο αμαξι σ αυτη τη τιμη! Εγω ειμαι σε ψαξιμο απο περυσι..και ο κορονοιος με παει ακομα πιο πισω την αγορα!! Εχω στην κορυφη της λιστας puma,i30(αναμενεται κ facelift). Με ενδιαφερουν αξιοπιστια,καταναλωση,χωροι νορμαλ για μελλουσα οικογενεια ε και φυσικα να μαρεσει κ αισθητικα! Τουλαχιστον νομιζω οτι εχω κατασταλαξει προτιστως σε αυτα τα δυο..κ παιρνω ιδεες απο εσας για leon,captur,kamiq! Στο τελος θα κανουμε κληρωση κ οτι κατσει🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μια απ'τα ίδια. Ψάχνω εδώ και 1 χρόνο περίπου. Απλά θέλω οπωσδήποτε να είναι αυτόματο.

Να πω την αλήθεια περίμενα το captur και το 2008 αλλά απογοητεύτηκα μόλις είδα τις τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Και εγώ μια απ'τα ίδια. Ψάχνω εδώ και 1 χρόνο περίπου. Απλά θέλω οπωσδήποτε να είναι αυτόματο.

Να πω την αλήθεια περίμενα το captur και το 2008 αλλά απογοητεύτηκα μόλις είδα τις τιμές.

Αν δεν με χάλαγε εμένα το αυτόματο θα έπαιρνα το νέο clio rs line με τα 130 άλογα και 399 λίτρα Πορτ μπαγκαζ στα 21700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτήν την κατηγορία, πάντως, και στα λίγο πιο ακριβά θεωρώ ότι οι Γάλλοι έχουν "ξεφύγει" (2008,3008,5008,c5 aircross, ds7). Από εκεί και πάνω κλασσικά "πας" σε Γερμανό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ!
Όταν ξεκίνησα να ψάχνω σχεδόν 1 χρόνο πριν, είχα αποφασίσει ότι θα πάω για μικρή κατηγορία και θυμάμαι ήμουν ανάμεσα στα i20, Polo & Rio και με ταβάνι τα 16.000. Έκανα όμως το λάθος και μπήκα στα hatchback (Golf, i30 & Ceed) όταν πήγα στις αντιπροσωπείες και εκεί ήταν που είπα "εδώ ήμαστε". Tο νιώθεις πιο "αμάξι" όπως και να το κάνουμε, πιο ποιοτικό και αποφάσισα να πάω για χατς. Μετά βγήκε το 208 και μόλις το είδα και μπήκα και το οδήγησα, ξέχασα στη στιγμή τα HB (έχει αυτό το wow factor που κάνει τα άλλα να μοιάζουν απαρχαιωμένα :P ). Ενώ τα είχα συμφωνήσει όλα με τον πωλητή, έκανα το λάθος να πάρω μια 2η γνώμη (από φίλους) και τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όντως οι πίσω χώροι σε περιορίζουν πολύ σε περίπτωση οικογένειας-ταξιδιού και το ακύρωσα.
Με τα πολλά κατέληξα σήμερα να έχω ταβάνι τα 25.000 και λόγω και της σημερινής κατάστασης με τον κορονοιό και λόγω δουλειάς, αποφάσισα να κάνω ένα "διάλειμμα" έτσι ώστε να ηρεμήσω γτ ένιωθα ότι χάνεται η μπάλα. Μέχρι στιγμής μου αρέσουν:
1) Seat Leon
2) Ford Puma
3) Hyundai i30 NLine Facelift & το i20 το μοντέλο που έρχεται τον Σεπτέμβρη το καινούργιο
4) Skoda Kamiq
Υπό προϋποθέσεις ίσως κοιτάξω και τα Focus, 2008, XCeed, Clio & Captur, Golf και A180, ωστόσο για διάφορους λόγους πιστεύω ότι δεν έχουν πολλές πιθανότητες τα συγκεκριμένα...
Ευελπιστώ τουλάχιστον μέχρι το τέλος του έτους, που έχω βάλει στόχο να κάνω την αγορά, (και εφόσον δεν μας κλείσουν πάλι μέσα) να έχω κατασταλάξει σε κάποιο ή τουλάχιστον στην κατηγορία μεγέθους, καθώς και να μην έχουν βγει πολλά καινούργια μοντέλα και καταλήξω πάλι την μια να μου αρέσουν και την άλλη να βρίσκω κουσούρια (χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος έτσι) :P :D
Δυστυχώς το τέλειο δεν υπάρχει, οπότε πάρτε το χρόνο σας και πάρτε αυτό που σας αρέσει και καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερες από τις ανάγκες σας...Καλότυχο και καλοτάξιδο να είναι και όλα τα άλλα περισσεύουν!

Υ.Γ. 
https://www.autoblog.gr/2020/05/11/prosfores-ews-3300-euro-sta-montela-ths-honda-kai-ths-mitsybishi/ επίσης διάβασα ότι παίζουν προσφορές και σε ετοιμοπαράδοτα της Peugeot!
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι που ξεκίνησα το άλλο νήμα που ψάχνω suv. Εδώ ξεκινήσατε να ψάχνετε μεσαία και πήγατε στα suv και τα crossover. Να πω ότι οποίος ψάχνει να ξεχάσεις τις τιμές που πήρε μέχρι σήμερα. Εγώ όπου έχω πάει μετά την καραντίνα έχουν νέες τιμές λόγω κορονοϊού για ετοιμοπαράδοτα. Κάντε follow up στις προσφορές που πήρατε και θα δείτε. Αυτή είναι η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω. Κατά τα αλλά για kamiq ξεκίνησα και έχω φτάσει στο Karoq και τώρα σκέφτομαι και το grandland x προσωπικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

Alfa romeo giulia 

Skoda fabia

Volkswagen golf 

Ford focus

Γιάτι 

Η gulia εχει την διπλάσια τιμή απο τα υπόλοιπα που αναφέρεις :). Παρόλα αυτά αν και σταμάτησε η παραγωγή θα μπορούσε να δει και gulieta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι με τον @mp123 να δεις και το

500. Άλλη χάρη τα ιταλικά! Επίσης δεν ξέρεις τι ευκαιρίες και προσφορές θα βρεις σε κάθε αντιπροσωπεία λόγω και της κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Valous είπε

Εννοείς eos φίλε μου; 🥰

mx5... To EOS είναι σαν το πασσάτ με μικρούς χώρους...

Το 500 θα έλεγα να δεις αλλά αφού έχει υψηλή τιμή...

 

Το έγραψε και κάποιος άλλος πιο πριν: Μη βιάζεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εγώ είμαι με τον @mp123 να δεις και το

500. Άλλη χάρη τα ιταλικά! Επίσης δεν ξέρεις τι ευκαιρίες και προσφορές θα βρεις σε κάθε αντιπροσωπεία λόγω και της κατάστασης.

Πώς δεν ξέρω αφού εκτός από BMW, Audi, Vw, Mercedes, Honda, Mitsubishi, Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Ferrari, Porche, Jaguar

Πήγα σε

Hyundai, Kia, Opel, Ford, Citroen, Renault, Pegeuot, Suzuki, Toyota, Nissan, Seat

Στις πρώτες αν εξαιρέσεις το Civic και το eclipse που δεν μου αρέσουν καθόλου και το fiat 500x που ωραίο είναι αλλά έχει μικρό πορτ μπαγκαζ και το renegade που το είδαμε να κάνει endo με τα φρένα δεν μπορώ οικονομικά να αγοράσω κάτι

Το μόνο που λες ευκαιρία είναι το Megane dynamic που έχει τα πάντα όλα στα 20600 με 3.6 επιτόκιο

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...