Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το γλυκό κοιτάζω και εγω το λεον 1500κυβικα 130 αλογα βενζίνη στα 16000 κουτα ειναι πολυ καλή τιμή. απο αυριο μιλαω με κεντρική αντιπροσωπεία να ρωτήσω πυ υπάρχει διαθέσιμο να το χτυπήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί στο thread, αλλά αναμένεται το Focus να αποκτήσει το υβριδικό σύστημα του Puma. Με βάση αυτό, ο 1000άρης θα προσφέρεται και με 155άλογα, ενώ θα ανέβει και λίγο η ροπή του. Σε όλα αυτά βάλτε και τη μείωση των ρύπων, άρα και την έκπτωση στο ΕΤΤ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Δεν ξέρω αν έχει ξαναγραφτεί στο thread, αλλά αναμένεται το Focus να αποκτήσει το υβριδικό σύστημα του Puma. Με βάση αυτό, ο 1000άρης θα προσφέρεται και με 155άλογα, ενώ θα ανέβει και λίγο η ροπή του. Σε όλα αυτά βάλτε και τη μείωση των ρύπων, άρα και την έκπτωση στο ΕΤΤ. 

Έκπτωση έχεις μόνο αν είναι κάτω από 50 ρύπους αν θυμάμαι καλά . Όποτε δεν θα έχει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έκπτωση έχεις μόνο αν είναι κάτω από 50 ρύπους αν θυμάμαι καλά . Όποτε δεν θα έχει κάτι 

Νομίζω πως η έκπτωση ισχύει για όλα τα υβριδικά, ακόμα και τα mild. Το mazda3 με mhybrid σύστημα και ρύπους 114, έχει 50% έκπτωση στο ΕΤΤ.
https://www.mazda.gr/Portals/4/adam/Contents/8ejyJkahpEu3IKl1PkcKZA/Link/Mazda_pricelist2020_255x210_greece_JAN.pdf
ΛΤΠΦ 18065
ΕΤΤ 16% -> 2890  -50% -> 1445

Άρα μάλλον και το Focus θα κερδίσει κάποια έκπτωση.

Επεξ/σία από giorgos_di
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Νομίζω πως η έκπτωση ισχύει για όλα τα υβριδικά, ακόμα και τα mild. Το mazda3 με mhybrid σύστημα και ρύπους 114, έχει 50% έκπτωση στο ΕΤΤ.
https://www.mazda.gr/Portals/4/adam/Contents/8ejyJkahpEu3IKl1PkcKZA/Link/Mazda_pricelist2020_255x210_greece_JAN.pdf
ΛΤΠΦ 18065
ΕΤΤ 16% -> 2890  -50% -> 1445

Άρα μάλλον και το Focus θα κερδίσει κάποια έκπτωση.

Είσαι σίγουρος ? 
και εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή και με αυτή τη λογική θα έπρεπε και το Leon με τον Mild hybrid που έκλεισα να είχε 50% έκπτωση αλλά δεν νομίζω με την τιμή που βγαίνει .

και διάβαζα πάλι εχθές που βγήκε σε δημόσια διαβούλευση και είδα αυτό που αναφέρω .

κατσε να το ψάξω πάλι να το βάλω εδώ 

Ελα νομίζω αυτό είναι αν καταλαβαίνω καλά 

  1. Τα υβριδικά μηχανοκίνητα επιβατικά αυτοκίνητα, όπως αυτά προσδιορίζονται από την Οδηγία 2007/46/ΕΚ, όπως ισχύει και ειδικότερα τα υβριδικά ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όπως αυτά προσδιορίζονται από τον Κανονισμό 692/2008, όπως ισχύει, με εκπεμπόμενη μάζα διοξειδίου του άνθρακα μεγαλύτερη από ή ίση με πενήντα ένα (51) γρ./χλμ., απαλλάσσονται από το πενήντα τοις εκατό (50%) του προβλεπόμενου από το άρθρο αυτό τέλους ταξινόμησης. Τα υβριδικά αυτοκίνητα του προηγούμενου εδαφίου με εκπεμπόμενη μάζα διοξειδίου του άνθρακα μικρότερη ή ίση με πενήντα (50) γρ./χλμ., απαλλάσσονται από το εβδομήντα πέντε (75%) του προβλεπόμενου από τις διατάξεις του άρθρου αυτού τέλους ταξινόμησης. Τα αμιγώς ηλεκτρικά αυτοκίνητα, όπως αυτά προσδιορίζονται από τον Κανονισμό 692/2008, δεν υπόκεινται στο προβλεπόμενο από τις διατάξεις του παρόντος τέλους ταξινόμησης.».

Πηγη http://www.opengov.gr/minfin/?p=9308&cpage=2#comments
 

Οποτε τα mild hybrid είναι αμιγώς ηλεκτρικά όποτε δεν έχουν έκπτωση 

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Παράλληλα μειώνεται περαιτέρω το τέλος ταξινόμησης υβριδικών αυτοκινήτων, χαμηλών ρύπων, ήτοι με εκπομπές ρύπων CO2 έως 50 γρ/χλμ, ενώ διατηρείται η απαλλαγή του 50% του αναλογούντος τέλους ταξινόμησης για υβριδικά αυτοκίνητα με περισσότερους ρύπους, καθώς και η πλήρης απαλλαγή για τα ηλεκτροκίνητα ΕΙΧ."

 

 

Επεξ/σία από Thanos1921
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Νομίζω πως η έκπτωση ισχύει για όλα τα υβριδικά, ακόμα και τα mild. Το mazda3 με mhybrid σύστημα και ρύπους 114, έχει 50% έκπτωση στο ΕΤΤ.
https://www.mazda.gr/Portals/4/adam/Contents/8ejyJkahpEu3IKl1PkcKZA/Link/Mazda_pricelist2020_255x210_greece_JAN.pdf
ΛΤΠΦ 18065
ΕΤΤ 16% -> 2890  -50% -> 1445

Άρα μάλλον και το Focus θα κερδίσει κάποια έκπτωση.

Επίσης αν τα υπολογίζω σωστά τα τέλη ταξινόμησης με τους νέους πίνακες για την αξία 18065 είναι 1904€ όποτε τα 1445€ δεν ξέρω πως βγαίνουν αλλά δεν είναι το 50%
 

Τα υπολόγισα με τον πίνακα του άρθρου που έβαλα 

Οποτε από 0-14000 είναι 4% όποτε 560€

14001-17000 είναι 26% όποτε 780

Απο 17.000 - 18065 είναι 53% όποτε 564

Συνολο 1904€ τέλος ταξινόμησης 

υ.γ. Τα υπολόγισες με τους νέους πίνακες εσυ η τους παλιούς ?

9 λεπτά πριν, Thanos1921 είπε

"Παράλληλα μειώνεται περαιτέρω το τέλος ταξινόμησης υβριδικών αυτοκινήτων, χαμηλών ρύπων, ήτοι με εκπομπές ρύπων CO2 έως 50 γρ/χλμ, ενώ διατηρείται η απαλλαγή του 50% του αναλογούντος τέλους ταξινόμησης για υβριδικά αυτοκίνητα με περισσότερους ρύπους, καθώς και η πλήρης απαλλαγή για τα ηλεκτροκίνητα ΕΙΧ."

Αυτο είπα και εγώ , απλά τα mild hybrid είναι αμιγώς υβριδικά / ηλεκτρικά όποτε δεν πέφτουν στο 50%

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Επίσης αν τα υπολογίζω σωστά τα τέλη ταξινόμησης με τους νέους πίνακες για την αξία 18065 είναι 1904€ όποτε τα 1445€ δεν ξέρω πως βγαίνουν αλλά δεν είναι το 50%
 

Τα υπολόγισα με τον πίνακα του άρθρου που έβαλα 

Οποτε από 0-14000 είναι 4% όποτε 560€

14001-17000 είναι 26% όποτε 780

Απο 17.000 - 18065 είναι 53% όποτε 564

Συνολο 1904€ τέλος ταξινόμησης 

Αυτο είπα και εγώ , απλά τα mild hybrid είναι αμιγώς υβριδικά / ηλεκτρικά όποτε δεν πέφτουν στο 50%

O τιμοκατάλογος Ιανουαρίου είναι με τους παλιούς συντελεστές του ΕΤΤ. Δηλ. για ΛΤΠΦ 18065 το ΕΤΤ είναι 16% για το σύνολο της ΛΤΠΦ, άρα 2890 και με έπτωση 50% βγαίνει 1445. Αναμένουμε τον νέο τιμοκατάλογο με τους νέους συντελεστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, stationwa είπε

16000 το 1,5 ;Αναφέρεσαι στο νέο Leon ?

 

38 λεπτά πριν, tsofras είπε

Στο προηγούμενο που έχουν μείνει κάτι κομμάτια

το καινούριο έρχεται Αύγουστο, μιλαω γι αυτό που κυκλοφορεί τωρα. ειναι η έκδοση style με ψιλοκαλο εξοπλισμό στα 15800 καλή τιμή θεωρώ.

@tsofras εσύ έκλεισες το καινούριο το υβριδικό; γιατι μπηκα στο σαιτ της σεατ και ακομα δεν εχουν ανεβάσει τιμες για το καινούριο και όταν ειχα ρωτησει μου ειπαν αναμένεται τον Αύγουστο. τι τιμή το πήρες και ποια έκδοση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά 50% έκπτωση στα τέλη ταξινόμησης έχουν τα mild hybrid. Μόλις δείτε τιμές καταλόγων προ φόρων θα το καταλάβετε αμέσως. Σκέψου πόσο θα έκανε το Leon χωρίς την έκπτωση....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πίνακες της mazda είναι με το παλιό σύστημα για αυτό βγαίνει το 1445, που είναι το μισό από το 2890.

 

"ενώ διατηρείται η απαλλαγή του 50% του αναλογούντος τέλους ταξινόμησης για υβριδικά αυτοκίνητα με περισσότερους ρύπους"

εγώ σε αυτήν την πρόταση καταλαβαίνω ότι ισχύει το 50% και στα υβριδικά με περισσότερους ρύπους από 50 γρ, όπως και στα mild hybrid.

Άλλωστε φαντάζομαι για να το έχει στο τιμοκατάλογο της έτσι η mazda θα ισχύει.

 

Επεξ/σία από Thanos1921
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, someone- είπε

το καινούριο έρχεται Αύγουστο, μιλαω γι αυτό που κυκλοφορεί τωρα. ειναι η έκδοση style με ψιλοκαλο εξοπλισμό στα 15800 καλή τιμή θεωρώ.

@tsofras εσύ έκλεισες το καινούριο το υβριδικό; γιατι μπηκα στο σαιτ της σεατ και ακομα δεν εχουν ανεβάσει τιμες για το καινούριο και όταν ειχα ρωτησει μου ειπαν αναμένεται τον Αύγουστο. τι τιμή το πήρες και ποια έκδοση;

Ναι το νέο fr 150 αυτόματο ημί υβριδικό στα 25700

απλα το έκλεισα όμως θα δω τι θα κάνω γιατί έχει ελλείψεις και πάει ψηλά όπως το θέλω 

 

5 λεπτά πριν, jobous είπε

Μια χαρά 50% έκπτωση στα τέλη ταξινόμησης έχουν τα mild hybrid. Μόλις δείτε τιμές καταλόγων προ φόρων θα το καταλάβετε αμέσως. Σκέψου πόσο θα έκανε το Leon χωρίς την έκπτωση....

Θα τους το πω τότε αύριο ρε παιδιά γιατί το ανέφερα για το 50% και δεν το ήξεραν . Απορώ τελικά αν το τιμολογήσαν με τα νέα τέλη , αν και εγώ που το έβαλα με αξία 20300 με ηλιοροφή και τα LED βγαίνει 28200 . Αν έχει έκπτωση 50% σημαίνει ότι είναι 26200 , και αυτοί μου είπαν 28700. 
Μάλλον δεν ξέρουν τι τους γίνεται 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...