Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jobous είπε

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τα ειρωνικά σου σχόλια να τα κάνεις σε άλλον και όχι σε μένα.....

Θα εκτιμούσα πάρα  πολύ να κανεις και εσύ τις εξυπνάδες κάπου αλλού. Όχι σε εμένα .

Ρε μεγάλε δες την πρώτη απάντηση μου στο πρώτο ποστ που έχεις κάνει. Μην επιμένεις. Σου έχω απαντήσει στο παλιό ποστ. 

Επεξ/σία από St3liosGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, paylidis είπε

Φοβερός. Τίποτα δεν καίει. Εμένα είναι περίπου στο 7.3 - 7.4 μικτό σε αντίστοιχη διαδρομή συν κίνηση στα διόδια κάποια χλμ Βέβαια όπως έχω ξαναπεί έχω βαρύ πόδι (και αδυναμία στο σκάσιμο του turbo)

Επιπρόσθετα παραπάνω από τα μισά km με κλιμά ανοιχτό. 

Πάντως μπορώ να οδηγήσω οικονομικά. Και με το c2 vts που καίει τον κωλο του ήμουν πολύ καλά. 

Για βαρύ πόδι μια χαρά είσαι. Δεν θέλω να γράψω τι καταναλώσεις είχα στα εταιρικά που δεν έχω και βαρύ πόδι... Βέβαια ούτε 1000αρακια ήτανε ούτε πλήρωνα βενζίνες 😁😁😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω δλδ τσακώνεστε για ποσό είναι η έκπτωση στο τέλος ταξινόμησης ; 
μ@λ@ κιες δλδ. Δινεις 26κ και κολλάς στα 2 που είναι η έκπτωση ; Τι φραγκοφονιαδες είστε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί νομίζεις ότι κάνω εξυπνάδες σε σένα !!!! Γιατί σου έγραψα να μου πεις που είναι το λάθος ??

Αλλά είσαι και είρωνας και προσπαθείς να το παίξεις και "έξυπνος" αφού θες να ¨διορθώσεις¨ τους άλλους αναφέροντας και έναν νόμο μάλιστα ....

50 λεπτά πριν, St3liosGr είπε

Ακόμα και έτσι όπως λες υπολογίζεις λάθος. 

Ο νόμος λέει:  Η τελική τιμή πώλησης των ΙΧ προκύπτει από τον εξής υπολογισμό. Ο εισαγωγέας δηλώνει την προ φόρων λιανική τιμή του οχήματος. Επί αυτής της αξίας υπολογίζεται το τέλος ταξινόμησης με συντελεστή επί του συνόλου της αξίας και στη συνέχεια επί της προ φόρων αξίας επιβάλλεται και ΦΠΑ 24%.

Να σημειώσω ότι εδώ τελειώνει από εμένα η συζήτηση.

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jobous είπε

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί νομίζεις ότι κάνω εξυπνάδες σε σένα !!!! Γιατί σου έγραψα να μου πεις που είναι το λάθος ??

Αλλά είσαι και είρωνας και προσπαθείς να το παίξεις και "έξυπνος" αφού θες να ¨διορθώσεις¨ τους άλλους αναφέροντας και έναν νόμο μάλιστα ....

Να σημειώσω ότι εδώ τελειώνει από εμένα η συζήτηση.

Διάβασε τον νόμο απλά. Αν μπορέσεις να τον καταλάβεις οκ . Να είσαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλούσα να μην τσακωθείτε , κρίμα είναι εφόσον είμαστε πολιτισμένοι από την αρχή του ποστ.

Συζήτηση κάνουμε , και επειδή πλησιάζει η ώρα το ρίξαμε στην οικονομική ανάλυση.

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Για να καταλάβω δλδ τσακώνεστε για ποσό είναι η έκπτωση στο τέλος ταξινόμησης ; 
μ@λ@ κιες δλδ. Δινεις 26κ και κολλάς στα 2 που είναι η έκπτωση ; Τι φραγκοφονιαδες είστε ;

Γιατί ρε μαν στραγάλια είναι τα χιλιάρικα?

Αυτή η διαφορά ας πούμε για εμένα είναι το ποσό πολύ πιθανόν να με κάνει να αγοράσω το αμάξι που θέλω ή όχι.

Γιατί το πακέτο με τα LED και την ηλιοροφή το βάζει πάνω από 26.000€ με 2500€ διαφορά.

Ε αν αυτή την γλιτώσω με το 50% τότε θα το πάρω όπως θέλω , αλλιώς θα κάνω εκπτώσεις και θα πάω σε μηχανικό ή θα μου την βιδωσει και θα με φας στην μάπα αλλά 200 ποστ 🤣

1 ώρα πριν, St3liosGr είπε

Διάβασε τον νόμο απλά. Αν μπορέσεις να τον καταλάβεις οκ . Να είσαι καλά. 

Για να καταλάβω εννοείς ότι πρώτα βρίσκουμε τα τέλη σύμφωνα με το ποσοστό και μετά βάζεις το ΦΠΑ στο σύνολο?

Οπότε για να αλλάξουμε αυτό που έγραψε ο @jobous βάζουμε πρώτα το 12% στα 20300=22736 και μετά επί 24% =28192

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

 

Γιατί ρε μαν στραγάλια είναι τα χιλιάρικα?

Αυτή η διαφορά ας πούμε για εμένα είναι το ποσό πολύ πιθανόν να με κάνει να αγοράσω το αμάξι που θέλω ή όχι.

Γιατί το πακέτο με τα LED και την ηλιοροφή το βάζει πάνω από 26.000€ με 2500€ διαφορά.

🤣

Δεν είναι στραγάλια φυσικα αλλά εδώ φτάνεις σε αλλά ποσά. Ξεκίνησες από 18000 και έχεις πάει στα 26κ. Δωσε τα αλλά 2κ να το πάρεις να ησυχάσουμε όλοι.  Παρτο χωρίς ηλιοροφή. Τα λεντ τα βάζεις και μετά. Να είναι καλά τα τζάμπο.

ΜΑΣ ΕΠΡΗΞΕΣ.

Εγω θέλω να μην κλείσει θρεντ. Άλλες 200 σελίδες να πάει. .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν είναι στραγάλια φυσικα αλλά εδώ φτάνεις σε αλλά ποσά. Ξεκίνησες από 18000 και έχεις πάει στα 26κ. Δωσε τα αλλά 2κ να το πάρεις να ησυχάσουμε όλοι.  Παρτο χωρίς ηλιοροφή. Τα λεντ τα βάζεις και μετά. Να είναι καλά τα τζάμπο.

ΜΑΣ ΕΠΡΗΞΕΣ.

Εγω θέλω να μην κλείσει θρεντ. Άλλες 200 σελίδες να πάει. .

Τι Jumbo ρε  , 1100ε το ένα έκανε στο προηγούμενο , μετά δεν μπαίνουν

52 λεπτά πριν, jobous είπε

Ο φπα υπολογίζεται στην τιμή προ φόρων άρα στα 20300.

Και τα τέλη επίσης,οπότε που είναι το λάθος στον υπολογισμό που αναφέρει ο @St3liosGr ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές μπήκα σε AUDI Q3 Sportback φίλου με καλό εξοπλισμό με οθόνες μπλιμπλικια κλπ δεν πήγαμε βόλτα γιατί ήταν αργά ....με βάρυνε όλη αυτή η τεχνολογία

και η απόλυτη σχεδίαση που έχει ......  φέρτε ένα Caterham να πάρω τα βουνά ... και μια Lotus Exige ... δεν ζητάω πολλά

12 ώρες πριν, chill είπε

Τίμιο το kamiq στην κατανάλωση του. 

Από Κινέττα μέχρι και Νέα Πέραμο σημειωτον. 

Σε στάση στη Νεστάνη ήμασταν 3 kamiq. Με 18αρα ζάντα είναι εντελώς άλλο αυτοκίνητο οπτικά. 

Πολυ άνετο στην οδήγηση και επιτέλους μετά από καιρό ο παλιός επαρχιακός δρόμος δεν ήταν κουραστικός αφού μπορούσα να προσπερνάω στο χαλαρό. 

Στο ύψος των Μεγάρων εμφανίστηκε δίπλα μου ένα seat ateca. Κόκκινο με πανοραμική... μέσα στην καύλα ήτανε... το χαζευα όσο ήμασταν δίπλα δίπλα. 

Στην 2η φώτο ένα μικρό ακριδάκι πάνω στις μπάρες 😁😁😁

Ps Μας λυπάμαι όλους εμάς που δεν μένουμε επαρχία. Να βρισκα δουλειά θα έφευγα χτες. Γύρισα και σιχάθηκα (πάλι) τη ζωή μου. Επαρχία μόνο!!! Και μιλάω για βουνό έτσι όπου για να πάρω εσπρεσακι κάνω 15 λεπτά  κατάβαση με το τούτου. Αλλά τ'αξιζει. Ούτε κλιματισμός, αεράκι φουλ, κήπος με τα πάντα, καθαρός αέρας.... Μας λυπάμαι απλά!!! 

IMG_20200712_202212.jpg

IMG_20200712_145847.jpg

Καλοτάξιδο , πραγματικά είναι το μόνο αυτοκίνητο που μου αρέσει αυτή την περίοδο , ποια εκδοσή έχεις πάρει ? και αν θέλεις μπορεις να μου γράψεις και το τελικό κόστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Παρασκευή είδα το νέο Leon. Μόλις το είχαν ξεφορτώσει. Παρατήρησα αυτό που είπε κάποιο παιδί πιο πίσω περί full led matrix.

Αυτό που είδα είχε πορείας led με φακό και προβολείς αν προσέξει κάποιος από κοντά, έχει μία πλακέτα με 2-4 led (δεν θυμάμαι) που είναι τοποθετημένη στην βάση του φαναριού! Μου έκανε τρομερή εντύπωση! Λογικά αυτή η έκδοση είναι η απλή και όχι με full led matrix σωστά?

Θα το ξαναδώ την Τετάρτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...