Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μικρό Πορτ μπαγκαζ ...

Για μπαγκαζιέρα δεν έχει ράγες; Οκ θα πηγαίνεις με 90 αλλά θα καίει και λιγότερο! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δε πας προς Captur, μήπως τελικά να σκεφτείς και το Qashqai? Ούτε εμένα μου αρέσει που το βλέπεις παντού, αλλά νομίζω με τον 1.300αρι καλύπτει πολλά από τα θέλω σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μου άρεσε αλλά πάει 22.000 με τον χιλιάρη και είναι στα 4.4 μέτρα

Σωστός  για το κια.
Πηγες τελικά φιατ ; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σωστός  για το κια.
Πηγες τελικά φιατ ; 
 

Όχι ακόμη έλεγα για σήμερα , αλλά είδα σε κάτι videos οτι έχει βγεί νέος κινητήρας 1.3t με 150 άλογα , δεν ξέρω αν θα τον φέρουν εδώ βέβαια

Δεν ξέρω δεν με χαλάει το 500X αλλά δεν πετάω και την σκούφια μου

24 λεπτά πριν, tzampatzis είπε

Αν δε πας προς Captur, μήπως τελικά να σκεφτείς και το Qashqai? Ούτε εμένα μου αρέσει που το βλέπεις παντού, αλλά νομίζω με τον 1.300αρι καλύπτει πολλά από τα θέλω σου...

Μπα δεν μου αρέσει

Αν είχε λίγο καλύτερο κινητήρα μου αρέσει και το T-Cross αλλά 115 άλογα

Μα δεν αντέχω άλλο με αυτούς τους κινητήρες ειλικρινά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι ακόμη έλεγα για σήμερα , αλλά είδα σε κάτι videos οτι έχει βγεί νέος κινητήρας 1.3t με 150 άλογα , δεν ξέρω αν θα τον φέρουν εδώ βέβαια

Δεν ξέρω δεν με χαλάει το 500X αλλά δεν πετάω και την σκούφια μου

Πηγαινε δες το . Εδώ πηγές παντού.

μην πας Μαρούσι στη φιατ  ξέρεις τωρα. Πηγαινε Πειραιά η στην fms για φιατ.Εμενα η γυναίκα που πηγαμε της άρεσε το 500L. Αλλά δεν μπορούσε να το πάει . Εμένα το 500x και το μικρό 500. Θα έπαιρνα το μικρό 500 αλλά δεν το ήθελε ήταν πολυ μικρό. Εσυ πάλι καλά που διαλέγεις μόνος σου.Εγω δεν.  Κάθε δυο τρία χρόνια της λέω διάλεξε τι θέλεις . Πάμε ένα απόγευμα τα βλέπει. Και το δεύτερο απόγευμα έχει καταλήξει σε ένα και παιρνουμε δυο τρεις προσφορές για το ίδιο αυτοκίνητο.Γενικα τα 500 είναι τα μόνα αυτοκίνητα που θα άλλαζα το σουιφτακι.Πιστευω  το επόμενο να μπορεί να τα καταφέρει να το πάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι δεν σε ικανοποίησε το πουμα. 

Σε όλα τα reviews που έχω διαβάσει δεν παραπονιούνται ιδιαίτερα για τους χώρους. 

Πιστεύω ότι τα 4,2  μ.  είναι ιδανική διάσταση και για μέσα στην πόλη και για ταξίδια. 

Χιλιαρης μεν κινητηρας, αλλά αυτά τα είπαμε.  Προερχόμενος από leon μάλλον ότι και να κοιτάξεις θα σου φανεί στενάχωρο. 

30 λεπτά πριν, mp123 είπε

Πηγαινε δες το . Εδώ πηγές παντού.

μην πας Μαρούσι στη φιατ  ξέρεις τωρα. Πηγαινε Πειραιά η στην fms για φιατ.Εμενα η γυναίκα που πηγαμε της άρεσε το 500L. Αλλά δεν μπορούσε να το πάει . Εμένα το 500x και το μικρό 500. Θα έπαιρνα το μικρό 500 αλλά δεν το ήθελε ήταν πολυ μικρό. Εσυ πάλι καλά που διαλέγεις μόνος σου.Εγω δεν.  Κάθε δυο τρία χρόνια της λέω διάλεξε τι θέλεις . Πάμε ένα απόγευμα τα βλέπει. Και το δεύτερο απόγευμα έχει καταλήξει σε ένα και παιρνουμε δυο τρεις προσφορές για το ίδιο αυτοκίνητο.Γενικα τα 500 είναι τα μόνα αυτοκίνητα που θα άλλαζα το σουιφτακι.Πιστευω  το επόμενο να μπορεί να τα καταφέρει να το πάρουμε.

Αυτός είναι ο άντρας ο Extra large. :D

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mp123 είπε

Πηγαινε δες το . Εδώ πηγές παντού.

μην πας Μαρούσι στη φιατ  ξέρεις τωρα. Πηγαινε Πειραιά η στην fms για φιατ.Εμενα η γυναίκα που πηγαμε της άρεσε το 500L. Αλλά δεν μπορούσε να το πάει . Εμένα το 500x και το μικρό 500. Θα έπαιρνα το μικρό 500 αλλά δεν το ήθελε ήταν πολυ μικρό. Εσυ πάλι καλά που διαλέγεις μόνος σου.Εγω δεν.  Κάθε δυο τρία χρόνια της λέω διάλεξε τι θέλεις . Πάμε ένα απόγευμα τα βλέπει. Και το δεύτερο απόγευμα έχει καταλήξει σε ένα και παιρνουμε δυο τρεις προσφορές για το ίδιο αυτοκίνητο.Γενικα τα 500 είναι τα μόνα αυτοκίνητα που θα άλλαζα το σουιφτακι.Πιστευω  το επόμενο να μπορεί να τα καταφέρει να το πάρουμε.

Αν θα πάω στην fms θα πάω όντως

27 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι δεν σε ικανοποίησε το πουμα. 

Σε όλα τα reviews που έχω διαβάσει δεν παραπονιούνται ιδιαίτερα για τους χώρους. 

Πιστεύω ότι τα 4,2  μ.  είναι ιδανική διάσταση και για μέσα στην πόλη και για ταξίδια. 

Χιλιαρης μεν κινητηρας, αλλά αυτά τα είπαμε.  Προερχόμενος από leon μάλλον ότι και να κοιτάξεις θα σου φανεί στενάχωρο. 

Αυτός είναι ο άντρας ο Extra large. :D

Μέσα είναι λίγο αποπνικτικό , δεν είχε και ρύθμιση ύψους για τον συνοδηγό και η γυναίκα μου ένιωθε λες και είναι σε πηγάδι.

Είναι όντως χαμηλά η θέση οδήγησης , για να νιώσεις ότι είσαι σε SUV/crossover πρέπει να πας την θέση τέρμα επάνω για να έχεις και καλή ορατότητα , αλλιώς χάνει την αξία του , σαν να κάθεσαι σε hatchback είναι χαμηλά.

Ε , όταν έβαλα την θέση τέρμα επάνω σχεδόν έβρισκε το κεφάλι μου στον ουρανό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και διάβασα όλο το θέμα ας πω και εγώ μερικά σκόρπια πράγματα.

Το Puma είναι μια κατηγορία κάτω από το Leon που έχεις, το Ceed, το Megane και τα λοιπά. Οπότε λογικό να σου φανεί πιο στενό. 

Αν το Puma έχει ίδια τιμή με το Ceed τότε ή το Puma είναι ακριβό ή το KIA φθηνό. Σίγουρα πάντως δεν είναι το KIA ακριβό. 

Προσωπικά από αυτά που έχεις δει πιο σοβαρά μάλλον το Megane μου αρέσει περισσότερο. Σίγουρα είναι καλύτερο σαν αμάξι από το Puma. 

Έχοντας πιο πριν SUV, από τα κανονικά με την τετρακίνηση, και με Crossover αυτή τη στιγμή στην οικογένεια, αφού η μάνα μου ήθελε οπωσδήποτε ψηλή θέση οδήγησης, αν δεν θες οπωσδήποτε τα συγκεκριμένα πλεονέκτημα των crossover δεν υπάρχει λόγος να πας προς την κατηγορία αυτή. 

Είναι χειρότερα σε ταξίδι από Leon κλπ που κοιτάς, με χειρότερη συμπεριφορά στο δρόμο και λιγότερο άνετα συνήθως αφού προσπαθούν να κρύψουν το ύψος. Αν είναι άνετα τότε μάλλον θα έχουν μεγάλες κλίσεις. 

Το 308 το έχεις δει καθόλου? Φαίνεται να είναι μέσα στα λεφτά που θες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μιας και διάβασα όλο το θέμα ας πω και εγώ μερικά σκόρπια πράγματα.

Το Puma είναι μια κατηγορία κάτω από το Leon που έχεις, το Ceed, το Megane και τα λοιπά. Οπότε λογικό να σου φανεί πιο στενό. 

Αν το Puma έχει ίδια τιμή με το Ceed τότε ή το Puma είναι ακριβό ή το KIA φθηνό. Σίγουρα πάντως δεν είναι το KIA ακριβό. 

Προσωπικά από αυτά που έχεις δει πιο σοβαρά μάλλον το Megane μου αρέσει περισσότερο. Σίγουρα είναι καλύτερο σαν αμάξι από το Puma. 

Έχοντας πιο πριν SUV, από τα κανονικά με την τετρακίνηση, και με Crossover αυτή τη στιγμή στην οικογένεια, αφού η μάνα μου ήθελε οπωσδήποτε ψηλή θέση οδήγησης, αν δεν θες οπωσδήποτε τα συγκεκριμένα πλεονέκτημα των crossover δεν υπάρχει λόγος να πας προς την κατηγορία αυτή. 

Είναι χειρότερα σε ταξίδι από Leon κλπ που κοιτάς, με χειρότερη συμπεριφορά στο δρόμο και λιγότερο άνετα συνήθως αφού προσπαθούν να κρύψουν το ύψος. Αν είναι άνετα τότε μάλλον θα έχουν μεγάλες κλίσεις. 

Το 308 το έχεις δει καθόλου? Φαίνεται να είναι μέσα στα λεφτά που θες. 

Βλέπω και εγώ τελικά ότι για να πάρεις SUV αλλά να είναι της προκοπής απο άποψης χώρων πρέπει να πας σε μέγεθος C5 (4.5m) και πάνω. Όντως στα μικρότερα μεγέθη τα hatchbacks τελικά έχουν περισσότερους χώρους.

Αρχίζω να σκέφτομαι ότι όντος το megane είναι η καλύτερη λύση απο πλευράς εξοπλισμού , ποιότητας , χώρων και τιμής και με το χαμηλότερο επιτόκιο. Στα 20.700 που έχει δεν ξέρω καν αν αξίζει να περιμένω για το νέο leon που μάλλον με τον ίδιο εξοπλισμό παίζει να πάει 2 με 3 χιλιάδες επάνω

Ξαναλέω αν δεν την είχα πατήσει με το αυτόματο θα είχα ήδη κλείσει το νέο clio 1.3 130 Rs line που έχει τα πάντα και μου αρέσει σε όλα + 390 λιτρα πορτ μπαγκαζ . Αλλά με έχει πιάσει μεγάλη φοβία με τα αυτόματα . Απο την άλλη το leon μου έβγαλε πρόβλημα στις 40.000χλμ ( Το είχα πάρει μεταχειρισμένο με 32.000χλμ)

Με τον ρυθμό που τα κάνω εγώ , και στα 40.000χλμ να μου έβγαζε το clio ( αν και λιγότερη ροπή , διαφορετικό κιβώτιο απο το DSG ) θα ήθελα μία 10ετία

Σκατά

Θα πάω απο Renault αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω η να πω κάτι κακό το Megane είναι αυτό με τον άσχημο κολο που τα φώτα πίσω προκαλούν τον γέλωτα στον κάθε πικραμένο ; Σαν να χαμογελάει είναι. Τέτοιο κιτς ούτε τα κινεζικά στην Κίνα. Με το μπαρδον δλδ.
Σοβαρα τωρα περίμενε το λεον αν δεν βρεις κάτι άλλο. Χίλιες φορές να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Πώς δεν ξέρω αφού εκτός από BMW, Audi, Vw, Mercedes, Honda, Mitsubishi, Fiat, Jeep, Alfa Romeo, Ferrari, Porche, Jaguar

Πήγα σε

Hyundai, Kia, Opel, Ford, Citroen, Renault, Pegeuot, Suzuki, Toyota, Nissan, Seat

Στις πρώτες αν εξαιρέσεις το Civic και το eclipse που δεν μου αρέσουν καθόλου και το fiat 500x που ωραίο είναι αλλά έχει μικρό πορτ μπαγκαζ και το renegade που το είδαμε να κάνει endo με τα φρένα δεν μπορώ οικονομικά να αγοράσω κάτι

Το μόνο που λες ευκαιρία είναι το Megane dynamic που έχει τα πάντα όλα στα 20600 με 3.6 επιτόκιο

Όχι, Francois mite ran, δεν λέω άριστα σε κινητήρες- κιβώτια και σασί άλλα Ηλεκτρικά έχουν ακόμα δυστυχώς κάποια θεματακια όπως: 

ανάβουν οι λυχνίες στον πίνακα οργάνων δίχως λόγο,immobilizer, ηλεκτρικά παράθυρα.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, mp123 είπε

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω η να πω κάτι κακό το Megane είναι αυτό με τον άσχημο κολο που τα φώτα πίσω προκαλούν τον γέλωτα στον κάθε πικραμένο ; Σαν να χαμογελάει είναι. Τέτοιο κιτς ούτε τα κινεζικά στην Κίνα. Με το μπαρδον δλδ.
Σοβαρα τωρα περίμενε το λεον αν δεν βρεις κάτι άλλο. Χίλιες φορές να περιμένεις.

Καλά γούστα είναι αυτά εμένα μου αρέσει εξωτερικά , ενώ ας πούμε το swift καλό είναι αλλά δεν το λές και ποιο όμορφο , ή το 500x καμία σχέση κ.ο.κ

11 λεπτά πριν, sakisvagrs είπε

Όχι, Francois mite ran, δεν λέω άριστα σε κινητήρες- κιβώτια και σασί άλλα Ηλεκτρικά έχουν ακόμα δυστυχώς κάποια θεματακια όπως: 

ανάβουν οι λυχνίες στον πίνακα οργάνων δίχως λόγο,immobilizer, ηλεκτρικά παράθυρα.......

Ο πατέρας μου έχει 6 χρόνια το clio και 100.000+ χλμ , δεν έχει βγάλει τίποτα εκτός απο ένα ηχείο που κάηκε

Τώρα προβλήματα για όλα έχουν ακουστεί , είναι τι θα σου τύχει

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...