Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/7/2020 στις 12:22 ΜΜ, plasTOST είπε

Την Παρασκευή είδα το νέο Leon. Μόλις το είχαν ξεφορτώσει. Παρατήρησα αυτό που είπε κάποιο παιδί πιο πίσω περί full led matrix.

Αυτό που είδα είχε πορείας led με φακό και προβολείς αν προσέξει κάποιος από κοντά, έχει μία πλακέτα με 2-4 led (δεν θυμάμαι) που είναι τοποθετημένη στην βάση του φαναριού! Μου έκανε τρομερή εντύπωση! Λογικά αυτή η έκδοση είναι η απλή και όχι με full led matrix σωστά?

Θα το ξαναδώ την Τετάρτη.

καλο; στο σαιτ της σεατ τιμες εχει μονο για το προηγούμενο μοντέλο και οχι για το καινούριο, εχω βρει αυτο που κυκλοφορει τωρα κουτα 1500 κυβικά 130 αλογα βενζίνη στα 15800. και δε ξερω πόσο βγαίνει η αντίστοιχη έκδοση για το καινούριο και αν αξιζει να περιμένω λιγακι για να δω το καινούριο. Γενικά πήγαινα για i30 1400 140 αλογα γυρω στα 20-21000€ αλλα γιατι να δωσω τοσα αν με 16000 κανω τη δουλειά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά το Leon εκτός ότι δεν θα το πάω έχει ρεζέρβα κανονικών διαστάσεων.

Για τα ψευτο SUV λέμε όπως το 500X που κάπου παραπάνω μπορεί να τύχει να το πάς

θα πας που θα πας τις βολτες σου στις αντιπρωσοπειες πήγαινε και στην φιατ να το δεις απο κοντα το 500x έχει δοαφορετικα στυλ εμφανισης νομιζω κατι city κατι URBAN κατι cross οπως και να εχει.. και κοιτας γενικως πιο θα σε γοητευσει είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά, skoda - opel - fiat , περνάει και η ώρα μωρέ αχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NobodyRankXV είπε

θα πας που θα πας τις βολτες σου στις αντιπρωσοπειες πήγαινε και στην φιατ να το δεις απο κοντα το 500x έχει δοαφορετικα στυλ εμφανισης νομιζω κατι city κατι URBAN κατι cross οπως και να εχει.. και κοιτας γενικως πιο θα σε γοητευσει είτε εξωτερικά είτε εσωτερικά, skoda - opel - fiat , περνάει και η ώρα μωρέ αχαχαχ

Είχα δεί την έκδοση Cross και μου άρεσε αρκετά , αλλά πήγαινε 23.000ε το αυτόματο με τα 150 άλογα και τα θεώρησα πολλά για αυτό το αμάξι.

Βέβαια τώρα που τα έχω γυρίσει όλα και έχω δεί τιμές , εξοπλισμούς κτλ. αν ισχύει κάποια έκπτωση και άτοκος που βλέπω να διαφημίζουν , σε σχέση με την αγορά και τον εξοπλισμό που έχει δεν φαίνονται πλέον πολλά . ( Ξαναλέω σε σχέση με τον ανταγωνισμό )

π.χ. αντίστοιχα για το C3 Aircross με 1.2 130 και λιγότερο εξοπλισμό θέλεις 24.000ε

8 λεπτά πριν, someone- είπε

καλο; στο σαιτ της σεατ τιμες εχει μονο για το προηγούμενο μοντέλο και οχι για το καινούριο, εχω βρει αυτο που κυκλοφορει τωρα κουτα 1500 κυβικά 130 αλογα βενζίνη στα 15800. και δε ξερω πόσο βγαίνει η αντίστοιχη έκδοση για το καινούριο και αν αξιζει να περιμένω λιγακι για να δω το καινούριο. Γενικά πήγαινα για i30 1400 140 αλογα γυρω στα 20-21000€ αλλα γιατι να δωσω τοσα αν με 16000 κανω τη δουλειά μου. 

Τιμές για τις απλές εκδόσεις θα βγούν αφού περάσει ο νέος νόμος και υπολογίσουν με τα νέα δεδομένα. Και μετά πας για ένα τρίμηνο μέχρι να έρθουν.

Αντέχεις τόσο ? Αν όχι , και εγώ πιστεύω ότι στα 15800 δεν θα βρείς τίποτα αντίστοιχο με το Leon , και το συγκεκριμένο είναι και αρκετά ποιοτικό .

Απλά δεν ξέρω τι παίζει με τον 1.5 130 κινητήρα , γιατί κάπου διάβαζα ότι έχει κάποια θεματάκια στην χρήση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, someone- είπε

καλο; στο σαιτ της σεατ τιμες εχει μονο για το προηγούμενο μοντέλο και οχι για το καινούριο, εχω βρει αυτο που κυκλοφορει τωρα κουτα 1500 κυβικά 130 αλογα βενζίνη στα 15800. και δε ξερω πόσο βγαίνει η αντίστοιχη έκδοση για το καινούριο και αν αξιζει να περιμένω λιγακι για να δω το καινούριο. Γενικά πήγαινα για i30 1400 140 αλογα γυρω στα 20-21000€ αλλα γιατι να δωσω τοσα αν με 16000 κανω τη δουλειά μου. 

όπως είπε και ο @tsofras ακόμα δεν έχουν βγάλει επισήμως τιμές.

Αύριο θα περάσω ξανά από την αντιπροσωπεία για περισσότερες λεπτομέρειες και να μπω και μέσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

 

ΥΓ: Έχω ένα Vitara 2wd GL+ hybrid εδώ και τρεις μέρες. Αν θέλετε κάτι να ρωτήσετε, ευχαρίστως να βοηθήσω.

 

@Bomber-21 γεια , αυτο αγορασες ?

1.4 GL+ HYBRID 48V 129HP p.s., a/b(7), abs, 4p.w., h.p.m., r.p.l., sl7, a.c.c, ESP, TCS, aa/c, bt, STOP/START, h.h, DRL LED, KIT, f/l, p.g, al.w. 17", s.r/r, ltw, seat heater, DSBS, LED projectors, a/l, a.wipers19.770

η τελικη τιμη ειναι όντως 20.000 ? μηπως γνωριζεις επιτοκιο ?

Επεξ/σία από sotiriadisc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αντεχεις τόσο ? Αν όχι , και εγώ πιστεύω ότι στα 15800 δεν θα βρείς τίποτα αντίστοιχο με το Leon , και το συγκεκριμένο είναι και αρκετά ποιοτικό .

Απλά δεν ξέρω τι παίζει με τον 1.5 130 κινητήρα , γιατί κάπου διάβαζα ότι έχει κάποια θεματάκια στην χρήση του

αληθεια; τι θεματακια; ισα ισα το θεωρω λιγοτερο πιεσμένο απο το 1500 με τα 150αλογα.

12 λεπτά πριν, plasTOST είπε

όπως είπε και ο @tsofras ακόμα δεν έχουν βγάλει επισήμως τιμές.

Αύριο θα περάσω ξανά από την αντιπροσωπεία για περισσότερες λεπτομέρειες και να μπω και μέσα. 

μιλησα με αντιπροσωπεία μολις. στο νεο λεον δε θα υπαρχει ο 1500 130 αλογα θα ξεκινάει με τα 150αλογα και η τιμή του fr απο 23000€,

με ολα τα εξοδα μου το δίνουν 16000 ακριβώς.

Επεξ/σία από someone-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras το C3 της γυναίκας σου , σου αρέσει ? Εννοώ σε χαλάει ? Σοβαρά ρωτάω μήπως το πάρεις τελικά εσύ και πάρει η γυναίκα σου ένα με φυσικό αέριο να κάνετε και οικονομία ,να είναι και χαρούμενη (και εσύ δηλαδή!) και να ξεμπερδεύεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

@Bomber-21 γεια , αυτο αγορασες ?

1.4 GL+ HYBRID 48V 129HP p.s., a/b(7), abs, 4p.w., h.p.m., r.p.l., sl7, a.c.c, ESP, TCS, aa/c, bt, STOP/START, h.h, DRL LED, KIT, f/l, p.g, al.w. 17", s.r/r, ltw, seat heater, DSBS, LED projectors, a/l, a.wipers19.770

η τελικη τιμη ειναι όντως 20.000 ? μηπως γνωριζεις επιτοκιο ?

Καλησπέρα! Ναι, αυτό. Η τελική τιμή είναι 20200. 
Επιτόκιο δυστυχώς δε γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

@tsofras το C3 της γυναίκας σου , σου αρέσει ? Εννοώ σε χαλάει ? Σοβαρά ρωτάω μήπως το πάρεις τελικά εσύ και πάρει η γυναίκα σου ένα με φυσικό αέριο να κάνετε και οικονομία ,να είναι και χαρούμενη (και εσύ δηλαδή!) και να ξεμπερδεύεις !

φαγώθηκες με το φυσικό αέριο!! ποσοστά σου δίνουν οι Ρώσοι??? 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

@tsofras το C3 της γυναίκας σου , σου αρέσει ? Εννοώ σε χαλάει ? Σοβαρά ρωτάω μήπως το πάρεις τελικά εσύ και πάρει η γυναίκα σου ένα με φυσικό αέριο να κάνετε και οικονομία ,να είναι και χαρούμενη (και εσύ δηλαδή!) και να ξεμπερδεύεις !

Χρειαζόμαστε και ένα μεγαλύτερο με τα 300λιτρα του C3 είμαστε οριακά

6 λεπτά πριν, someone- είπε

αληθεια; τι θεματακια; ισα ισα το θεωρω λιγοτερο πιεσμένο απο το 1500 με τα 150αλογα.

μιλησα με αντιπροσωπεία μολις. στο νεο λεον δε θα υπαρχει ο 1500 130 αλογα θα ξεκινάει με τα 150αλογα και η τιμή του fr απο 23000€,

με ολα τα εξοδα μου το δίνουν 16000 ακριβώς.

Πώς δεν θα υπάρχει ? Νομίζω θα έρθει σε Style και Xcellence , απλά δεν ξέρουν ακόμη τιμές.

Είναι διαφορετικός κινητήρας και εγώ νόμιζα ότι άλλαζε η χαρτογράφηση απλά , αλλά πέτυχα ένα video που έλεγε ότι είναι διαφορετικός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

 

Μα και αυτό πάει πάνω από 22.000€ σε καινούριο, με χάλασε πολύ η κονσόλα που παίζει και ετριζε στο τεστ ντραιβ

21 χιλιαρικα κ 16 ε βγαινει μπαμ το focus σε κοκκινο, με μηχανικο κιβωτιο βεβαια κ χωρις ηλιοροφη.Και το magnetic να βαλεις που σ αρεσει παει 21,500.Χωρις καθολου παζαρι.Δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου κοψει κ κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, someone- είπε

αληθεια; τι θεματακια; ισα ισα το θεωρω λιγοτερο πιεσμένο απο το 1500 με τα 150αλογα.

μιλησα με αντιπροσωπεία μολις. στο νεο λεον δε θα υπαρχει ο 1500 130 αλογα θα ξεκινάει με τα 150αλογα και η τιμή του fr απο 23000€,

με ολα τα εξοδα μου το δίνουν 16000 ακριβώς.

Το νέο λεον στα 16000 τελική τιμή; Και δίνουν το προηγούμενο στα 15800 με τα 130 άλογα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alimentas είπε

21 χιλιαρικα κ 16 ε βγαινει μπαμ το focus σε κοκκινο, με μηχανικο κιβωτιο βεβαια κ χωρις ηλιοροφη.Και το magnetic να βαλεις που σ αρεσει παει 21,500.Χωρις καθολου παζαρι.Δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου κοψει κ κατι.

Ε εκεί είναι οι  προβληματισμοί γιατί με 21500 πας σε μηχανικό χιλιάρη focus , με 22.000ε πας σε 1.3 150 αυτόματο 500Χ ή Skoda Karoq 1.5 150 με περισσότερους χώρους και απο τα 2 , αλλά λιγότερο εξοπλισμό . Αντίστοιχα βέβαια έχεις απο εγγύηση 8 -5 -2 (+2 αν τα δώσουν δώρο)

Βέβαια δεν βγάζω απο το μυαλό μου ότι τα hatchback δείχνουν να είναι και αυτά που με βολεύουν σαν θέση οδήγησης , για αυτό κρατάω μικρό καλάθι για το 500Χ που είναι μικρότερο.

Ενώ αντίστοιχα δείχνει να βολεύομαι σε μεγαλύτερα SUV τύπου Karoq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πώς δεν θα υπάρχει ? Νομίζω θα έρθει σε Style και Xcellence , απλά δεν ξέρουν ακόμη τιμές.

Είναι διαφορετικός κινητήρας και εγώ νόμιζα ότι άλλαζε η χαρτογράφηση απλά , αλλά πέτυχα ένα video που έλεγε ότι είναι διαφορετικός

μου εδωσε να καταλάβω οτι θα υπαρχει μονο σε 1000αρι και πως 1500 θα υπάρχει μονο το fr με 150 αλογα. το ίδιο κανει και η σκοντα το scala π.χ. το έχουν μονο σε 1000 κυβικά κακ αν θες 1500 υπαρχει μονο με 150 αλογα και dsg απο 22000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aposporis είπε

Το νέο λεον στα 16000 τελική τιμή; Και δίνουν το προηγούμενο στα 15800 με τα 130 άλογα;

Για το παλιό θα λέει , το νέο δεν το έχουν τιμολογήσει στις απλές εκδόσεις , βασικά εκτός απο Xcellence 1.5 150 μηχανικό launch pack και FR 1.5 150 DSG , FR 1.5 150 PLUS δεν πρέπει να γνωρίζουν τιμές για κανένα άλλο. Τουλάχιστον εμένα δεν ήξεραν να μου πούν μέχρι και εχθές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...