Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, stationwa είπε

Τι διαφορα εχει το st line με το st line x στο τιμοκαταλογο; 

Στον εξοπλισμό. 

Στο site πάντως αυτή τη στιγμή η μόνη διαθέσιμη επιλογή είναι με τον χιλιάρη , 125 ίππους.  Προφανώς επίκεινται αλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, stationwa είπε

Τι διαφορα εχει το st line με το st line x στο τιμοκαταλογο; 

στο Kuga ηχοσύστημα, λεντ, ημιδερμα. κατέβασε ένα φυλλάδιο από το site τους ν το τσεκαρει για φοκους.

 

1 ώρα πριν, Bomber-21 είπε

Εγώ είμαι του μαύρου χρώματος στα αυτοκίνητα!

Να πας να το δεις από κοντά,πιστεύω θα σου αρέσει.

Από χώρους δεν είναι και τέρας αλλά πιστεύω για τα παιδιά είναι ικανοποιητικό.

και εγώ μαύρο χρώμα περιμένω σε αυτό που θα πάρω και όλοι μου λένε ότι είναι πολύ δύσκολο χρώμα κλπ. για να δούμε, με βλεπω να πηγαίνω σε κάνα car detail να μου προτείνουν τιποτις.

όσον αφορά τον Mr. tsofras, επιμένω πως το ceed gt line είναι το καλύτερο vfm. αν βγει μια ο καινούργιος με τα 160 αλογατα ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, seppy είπε

στο Kuga ηχοσύστημα, λεντ, ημιδερμα. κατέβασε ένα φυλλάδιο από το site τους ν το τσεκαρει για φοκους.

και εγώ μαύρο χρώμα περιμένω σε αυτό που θα πάρω και όλοι μου λένε ότι είναι πολύ δύσκολο χρώμα κλπ. για να δούμε, με βλεπω να πηγαίνω σε κάνα car detail να μου προτείνουν τιποτις.

όσον αφορά τον Mr. tsofras, επιμένω πως το ceed gt line είναι το καλύτερο vfm. αν βγει μια ο καινούργιος με τα 160 αλογατα ακόμα καλύτερα.

Δεν υπάρχει αυτόματο στο ceed οπότε με το επιτόκιο που έχουν βγαίνει σχεδόν ίδια λεφτά με το Leon

Το μαύρο είναι πανέμορφο χρώμα για δέκα λεπτά μετά το πλύσιμο. Μετά αρχίζει ήδη και φαίνεται η σκόνη, οι γρατσουνιές και  βράζεις το καλοκαίρι.

Από την αλληυτο λευκό ας πούμε είναι βαρετό αλλά πλένεις το αμάξι και δείχνει καθαρό 3 εβδομάδες μετά, δεν βλέπεις τις απλές γρατσουνιές και στον ήλιο δεν έχει καμία σχέση.

Λέω να πάω σε ανθρακι να έχω μία μίξη των 2 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα το αμάξι. το λευκό τραγικό για μένα. πάντως γενικά θα σου πρότεινα το χρώμα που διαφημίζουν. 90% είναι το πιο όμορφο.

δεν τρέχει η προσφορά με το 1% της αξίας επιτόκιο στην κια; νομίζω κάπου 22 23 εβγαινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, seppy είπε

ανάλογα το αμάξι. το λευκό τραγικό για μένα. πάντως γενικά θα σου πρότεινα το χρώμα που διαφημίζουν. 90% είναι το πιο όμορφο.

δεν τρέχει η προσφορά με το 1% της αξίας επιτόκιο στην κια; νομίζω κάπου 22 23 εβγαινε

1% δόση είναι δεν ξέρω πως βγαίνει το επιτόκιο , και έχει ετοιμοπαραδοτο Ceed GT line ένα άσπρο και ένα ασημί νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Νέος τιμοκατάλογος Ford με τον mHEV στα Fiesta και Focus.
https://www.ford.gr/content/dam/guxeu/gr/documents/pricelists/PL-Cars.pdf

Σε καποια μοντελα ειναι καλη η τιμη σε αλλα οχι τοσο.  Βλεπω το active μονο με τα 155 αλογα στα 23680. Εμενα μου κοστισε 20600 και αν υπολογισω και τον ατοκο διακανονισμο μαλλον ειμαι κερδισμενος πανω απο 5000 χιλιαρικα. Not bad και ας εχω 125 αλογα ( με +500 γινεται 140ps)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

1% δόση είναι δεν ξέρω πως βγαίνει το επιτόκιο , και έχει ετοιμοπαραδοτο Ceed GT line ένα άσπρο και ένα ασημί νομίζω

σωστος, δόση είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, c-max είπε

Σε καποια μοντελα ειναι καλη η τιμη σε αλλα οχι τοσο.  Βλεπω το active μονο με τα 155 αλογα στα 23680. Εμενα μου κοστισε 20600 και αν υπολογισω και τον ατοκο διακανονισμο μαλλον ειμαι κερδισμενος πανω απο 5000 χιλιαρικα. Not bad και ας εχω 125 αλογα ( με +500 γινεται 140ps)

Σωστός εν μέρη αλλά κανονικά θα πρέπει να το συγκρίνεις με το απλό active με την 125αρα υβριδική και όχι με την έκδοση Χ  με την 155άρα υβριδική

Με το υβριδικό να ρίχνει την τελική τιμή λόγω 50% μείωσης στα τέλη ταξινόμησης

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsofras είπε

1% δόση είναι δεν ξέρω πως βγαίνει το επιτόκιο , και έχει ετοιμοπαραδοτο Ceed GT line ένα άσπρο και ένα ασημί νομίζω

Εχει ceed gt line ετοιμοπαραδοτα; ειχες πει σε 4 μηνες; η μηπως εννοούσες το αυτόματο; θελω να το δω και αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jobous είπε

Σωστός εν μέρη αλλά κανονικά θα πρέπει να το συγκρίνεις με το απλό active με την 125αρα υβριδική και όχι με την έκδοση Χ  με την 155άρα υβριδική

Με το υβριδικό να ρίχνει την τελική τιμή λόγω 50% μείωσης στα τέλη ταξινόμησης

Μα με το απλο λεω. H X παει 24340. Το θεμα ειναι οτι πλεον η ποιο φθηνη εκδοση του Active ειναι με 155. Πιθανον δεν θα το προσφερουν με τα 125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stationwa είπε

Εχει ceed gt line ετοιμοπαραδοτα; ειχες πει σε 4 μηνες; η μηπως εννοούσες το αυτόματο; θελω να το δω και αυτο 

Σε 4 μήνες το αυτόματο, μηχανικά είχε όταν είχα ρωτήσει πριν 3 εβδομάδες περίπου αλλά λίγα, ρώτα αν σε ενδιαφέρει μπορεί να έχουν φέρει και κάποιο άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chill είπε

Είσαι άρχοντας τότε. 

Εγώ μόνο με το αγροτικό. Με αυτά που έχω δει δεν θα τολμούσα να πήγαινα με κανένα άλλο αμάξι. 

Δε μου φάνηκε τόσο άσχημος ο δρόμος. Να σημειώσω πως πήγα από τη μεριά της Μεσσηνίας (αν και από Πύργο ερχόμενος 🤣).

Μήπως τον έχουν βελτιώσει τελευταία κι εσύ έχεις κάμποσο καιρό να πας;;;

Το αστείο ποιό είναι...κατεβαίνει ο κουμπάρος με την κόρη του από Πάτρα με hilux

και το παρατάμε Πύργο για να μπούμε 3 ενήλικοι + 3 παιδιά στο grand spacetourer

για να πάμε με ένα και καλά "εκδρομικά" 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Εχε υποψιν σου οτι το Grandland παρουσιάζει διαφορα χαζοπροβλήματα και τριγμους.  Πχ το θεμα που εχουν και τα Μοκκα με τον τριγμό στα εσωτερικά μπράτσα στις πόρτες οδηγού και συνοδηγού. και το τριξιμο της πινακίδας οταν κλεινεις το πορτπαγκαζ.  Επίσης σε καμποσα μοντέλα το τιμόνι τραβάει προς τα δεξιά και το θεμα εχει σταλει στην Opel για επιλυση μιας και δεν ειναι ξεκάθαρο τι φταίει...

Παρότι ειναι πολύ καλό value for money (αν πάρεις καλή προσφορά)   εχουν γινει συμβιβασμοί σε λεπτομέρειες στο εσωτερικό στην ποιότητα.  Δεν ξέρω αν εχουν λυθεί στις νεες παρτίδες που έρχονται οπότε ψάξτο καλά. 

Τα περισσοτερα που αναφερεις οντως εμφανιστηκαν ως παιδικες ασθενειες στα MY2017-18 κατα το λανσαρισμα του μοντελου.

Στις νεοτερες υλοποιησεις ΜΥ2019 και επειτα, εχουν βελτιωσει αρκετες μικρολεπτομερειες ενω εχουν εξαλειψει τους οποιους τριγμους.

Για το τραβηγμα στα δεξια πρωτη φορα το ακουω, τουλαχιστον στα ελληνικα fb group του μοντελου και στα αντιστοιχα ελληνικα και γερμανικα φορουμ κατόχων (Motor Talk,Opel-club, GrandlandX.de) δεν εχει αναφερθει κατι αντιστοιχο. Μαλλον το μπερδευεις με καποιο αλλο.

Πιστευω στα 20-20.5κ το λευκο και 21500 το μεταλλικο οτι δεν υπαρχει καλυτερο vfm - ενδεχομενως το Karoq, αλλα σε αυτες τις τιμες διατιθεται με τον πιο αδυναμο 1.0/116hp

Οι αδυναμιες του αυτοκινητου ειναι πολυ συγκεκριμενες. Κακιστο πλαστικο στα εσωτερικα χερουλια των πορτων, ελλειψη μικρου φωτακιου στο πορτ μπαγκαζ, λιγο ατονο σχεδιαστηκα εσωτερικο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηγα το απογευμα στην seat και ειδα/μιλησα για το ARONA FR 1.5 150ps οποιο με δωρο 2 χρονια εγγυηση (4 χρονια δηλαδη) + το μεταλλικο χρώμα + το connectivity plus pack (navigation, 8' screen, wireless charger full link 2 usb , 2 sd , cd, voice control φωτα αναγνωσης οδηγου/συνοδηγου, 6 ηχεια) το δινουν τελικη τιμή 20300. (επιτοκιο 3,9+0.65

Τι αλλες επιλογες υπαρχουν στις 20.000 ?

1) zusuki vitara (1.4 GL+ HYBRID 48V 129HP p.s., a/b(7), abs, 4p.w., h.p.m., r.p.l., sl7, a.c.c, ESP, TCS, aa/c, bt, STOP/START, h.h, DRL LED, KIT, f/l, p.g, al.w. 17", s.r/r, ltw, seat heater, DSBS, LED projectors, a/l, a.wipers) στις 20200. Δεν το εχω δει απο κοντα

2) ???

3) ???

 

να συμπληρωσω ότι ειμαστε 4 ατομα στην οικογενεια , τα χιλιομετρα ειναι to πολυ 15000 το χρονο , παρκινγ εχω σπιτι , με νοιαζει η ασφαλεια

Επεξ/σία από sotiriadisc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...