Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, tsofras said:

Αν έφερνε ακόμη το FR με τα 150 θα το είχα αγοράσει. Φορτωμένο με ηλιοροφές , κάμερες , ηχεία κτλ. 19.000 κομπλέ με τα πάντα όλα και 355λίτρα πορτ μπαγκαζ

Ντροπή για την ιστορία του FR ότι το φέρνουν τώρα με 115 άλογα και χιλιάρη

Αλλιώς είναι πανέμορφο , βασικά είναι σαν μικρογραφία του Leon , πολλές φορές το βλέπω απο μπροστά και μπερδεύομαι

Θα ξαναπώ για το τιμόνι που σου κρύβει το καντραν.

Πήγα και το είδα και αυτό και δεν ....

Αν έβγαιναν τα μαρούλια θα πήγαινα σε 2008 πάντως

για μένα το ιδανικό που έχεις να κάνεις είναι να ζοριστείς για 5 μήνες και να πάρεις το νέο Leon 

θα είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που είχες αλλά θα είναι και ανανεωμένο

συν ότι θα έχει και καλύτερη μεταπώληση από την παλιά γενιά  
 

επίσης στα πρώτα ετοιμοπαράδοτα θα έχει λογικά και προσφορά φουλ εξοπλισμό launch edition 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχω διαβάσει και από άλλους ότι είχαν θέμα αρχικά αλλά ρυθμίζοντας το τιμόνι βρήκαν σημείο που να βολεύει και να μην κρύβει τίποτα.

Το Ceed δεν θυμάμαι. Το κοίταξες?

https://www.car.gr/22555817-kia-ceed-gt-line-140hp#modal

Ή να γίνεις εναλλακτικός με υβριδικό:

https://www.car.gr/26668815-toyota-c-hr-club-bitone-led-keyless

Το ceed ναι ωραίο και μέσα και έξω , 22.000ε

Το C-HR έρωτας απο όταν βγήκε , για να βάλεις όμως κάποιον να κάτσει πίσω πρέπει να τον μισείς. Έχει την χειρότερη ορατότητα για τους επιβάτες , που να βάλω τα παιδιά μου με τα καρεκλάκια

Έχει ξεχειλώσει τόσο το ποστ που ανακυκλώνουμε τα μοντέλα 🤣

Για όποιον διαβάζει να ξέρει : Τα έχουμε πεί όλα εφόσον είναι κάτω απο 23.000ε

Οπότε η βοήθειά σας σε αυτή τη φάση είναι SUV ή hatchback

1 λεπτό πριν, KoreanW είπε

για μένα το ιδανικό που έχεις να κάνεις είναι να ζοριστείς για 5 μήνες και να πάρεις το νέο Leon 

θα είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που είχες αλλά θα είναι και ανανεωμένο

συν ότι θα έχει και καλύτερη μεταπώληση από την παλιά γενιά  
 

επίσης στα πρώτα ετοιμοπαράδοτα θα έχει λογικά και προσφορά φουλ εξοπλισμό launch edition 

Δεν μπορώ να ζοριστώ πολύ δυστυχώς γιατί έχω 2 παιδιά και τα πηγαινο φέρνουν οι παππούδες τώρα

5 Μήνες είναι μεγάλο διάστημα

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

O 15άρης του γκρούπ πάσχει ακόμη από kangarooing?

Από ότι έχω ακούσει με κάποιο update στον εγκέφαλο έχει εξαλειφθεί ή περιοριστεί κατά πολύ. Τώρα σίγουρα δεν ξέρω..

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, turbat0s είπε

O 15άρης του γκρούπ πάσχει ακόμη από kangarooing?

Αναφορά σε κείμενο

Despite a software patch, Bob says: “When you start the car, the rev counter is up and down like a yoyo.” He tried to reject his car but this was declined. “The issue was described as a ‘characteristic’, not a fault.”

Και το είχα ξεχάσει αυτό :P

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Οπότε η βοήθειά σας σε αυτή τη φάση είναι SUV ή hatchback

Hatchback ξεκάθαρα. Περισσότερο αμάξι, ήτοι μεγαλύτερο πλαίσιο και πλουσιότερος εξοπλισμός στα ίδια χρήματα ή τα ίδια πράγματα σε λιγότερα χρήματα!

Επιπλέον, καλύτερη αεροδυναμική που σημαίνει καλύτερη κατανάλωση και μειωμένος θόρυβος στο δρόμο, μικρότερο βάρος, καλύτερο (συνήθως) φρενάρισμα και γενικά καλύτερες δυναμικές αντιδράσεις του αυτοκινήτου στις στροφές και το όριο. Θα ζαλίζονται λιγότερο τα παιδιά στα ταξίδια σε σχέση με ένα ψηλότερο αυτοκίνητο (αυτό θα φοβόμουν στο c5 που είναι όντως ψηλό και έχει πολύ μαλακές αναρτήσεις).

Κάνε όμως μια χάρη στον εαυτό σου και αν πάρεις Γαλλικό, προς θεού μην το πάρεις με χειροκίνητο. Είναι εξαιρετικά αυτοκίνητα και το 308 και το Megane (από τα καλύτερα της αγοράς κατά τη γνώμη μου) αλλά οι λεβιέδες τους δεν παλεύονται. Θυμίζουν Lada του 80! Πάρε το (εξαιρετικό τους) αυτόματο μα μη φοβάσαι...πιο αναξιόπιστο του dsg δύσκολα θα βρεις! 😁

Επεξ/σία από sargus
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ που το διάβασα από την αρχή το θέμα μόνο με το c5 σε βρήκα ενθουσιασμένο. Άκου την καρδιά σου άκου πως χτυπάει. Εγώ πάντως αν είχα το κασέρι θα έπαιρνα το 2008.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Son^Goku είπε

Φίλε εγώ που το διάβασα από την αρχή το θέμα μόνο με το c5 σε βρήκα ενθουσιασμένο. Άκου την καρδιά σου άκου πως χτυπάει. Εγώ πάντως αν είχα το κασέρι θα έπαιρνα το 2008.

Θέλει και κάποια λογική όμως γιατί δεν ζώ στην επαρχία αλλά στην αθήνα

Πάω για κανα ποτάκι με την παρέα και ζορίζομαι με το leon , φαντάσου με αυτό τι θα γίνεται

Food for thought γιατί πάω να αραξω δεν θα σας αρέσει αλλά τώρα το σκέφτηκα

Αγοράζω ένα μικρό μέχρι 1500€ για 5 μήνες και το κάνω ανταλλαγή απόσυρση με το νέο leon

...... Καλό βράδυ το έσκισα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θέλει και κάποια λογική όμως γιατί δεν ζώ στην επαρχία αλλά στην αθήνα

Πάω για κανα ποτάκι με την παρέα και ζορίζομαι με το leon , φαντάσου με αυτό τι θα γίνεται

Food for thought γιατί πάω να αραξω δεν θα σας αρέσει αλλά τώρα το σκέφτηκα

Αγοράζω ένα μικρό μέχρι 1500€ για 5 μήνες και το κάνω ανταλλαγή απόσυρση με το νέο leon

...... Καλό βράδυ το έσκισα

Είδα από περιέργεια ένα βίντεο από το νέο leon fr. Δεν τρελάθηκα είναι η αλήθεια αλλά το προτιμώ από όλα τα suv και supermini οπότε ίσως και να αξίζει η αναμονή :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν σου αρέσει το Ceed, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά και έχει και τους χώρους, τότε ίσως είναι κρίμα να απορριφθεί λόγω της τιμής (21.000-22.000) τ στιγμή που έτσι κι αλλιώς θα τα δώσεις αυτά τα λεφτά (εκεί έχουν φτάσει οι τιμές σε όλα λίγο πολύ), ωστόσο θα πάρεις αυτοκίνητο τόσο με 1.4 κινητήρα και 140 άλογα όσο και με καλή αξιοπιστία (7 χρόνια εγγύηση)
Ρε παιδιά εγώ που μίλησα πριν λίγο καιρό με τα κεντρικά της Seat μου είπαν Ιούνιο με Ιούλιο για το νέο Leon, κάτι που το βρίσκω λογικό καθώς αρχικά ήταν να έρθει εντός Μαΐου (υπάρχει λογική καθυστέρηση με το όλο lockdown κλπ.). Μου φαίνεται υπερβολικό το "από Οκτώμβρη"...Μήπως ο πωλητής θέλει απλά να πουλήσει τα στοκ κομμάτια από το τωρινό που του έμειναν? Όσο για το kangarooing, αν αυτή είναι η επίσημη απάντηση τότε τι? 1000άρης αναγκαστικά ή κάποιο άλλο από την λίστα?
Ανέφερες κάπου και για το 2008...Στο car υπάρχουν κάποια σε allure έκδοση από test drive σε αρκετά καλή τιμή (δεν πρόσεξα βέβαια που βρίσκονται οι αντιπροσωπείες και αν σε βολεύουν), επίσης ίσως έχουν τπτ και στις προσφορές σε κάποια ετοιμοπαράδοτα που ανακοίνωσαν...

Υ.Γ. mp123 δυνατή σειρά το last kingdom!! ;) :D 

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Αν σου αρέσει το Ceed, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά και έχει και τους χώρους, τότε ίσως είναι κρίμα να απορριφθεί λόγω της τιμής (21.000-22.000) τ στιγμή που έτσι κι αλλιώς θα τα δώσεις αυτά τα λεφτά (εκεί έχουν φτάσει οι τιμές σε όλα λίγο πολύ), ωστόσο θα πάρεις αυτοκίνητο τόσο με 1.4 κινητήρα και 140 άλογα όσο και με καλή αξιοπιστία (7 χρόνια εγγύηση)
Ρε παιδιά εγώ που μίλησα πριν λίγο καιρό με τα κεντρικά της Seat μου είπαν Ιούνιο με Ιούλιο για το νέο Leon, κάτι που το βρίσκω λογικό καθώς αρχικά ήταν να έρθει εντός Μαΐου (υπάρχει λογική καθυστέρηση με το όλο lockdown κλπ.). Μου φαίνεται υπερβολικό το "από Οκτώμβρη"...Μήπως ο πωλητής θέλει απλά να πουλήσει τα στοκ κομμάτια από το τωρινό που του έμειναν? Όσο για το kangarooing, αν αυτή είναι η επίσημη απάντηση τότε τι? 1000άρης αναγκαστικά ή κάποιο άλλο από την λίστα?
Ανέφερες κάπου και για το 2008...Στο car υπάρχουν κάποια σε allure έκδοση από test drive σε αρκετά καλή τιμή (δεν πρόσεξα βέβαια που βρίσκονται οι αντιπροσωπείες και αν σε βολεύουν), επίσης ίσως έχουν τπτ και στις προσφορές σε κάποια ετοιμοπαράδοτα που ανακοίνωσαν...

Υ.Γ. mp123 δυνατή σειρά το last kingdom!! ;) :D 

Το σκέφτηκα και εγώ μήπως είναι υπερβολικός με τον Οκτώβρη γιατί ήδη έχει αρχίσει να πηγαίνει σε άλλες χώρες οπότε 5 μήνες μετά είναι αρκετά.

Βέβαια αν έχουν κανονίσει να έρθει απλά στις εκθέσεις και μετά έχεις και παραγγελία όντως θα πάει τότε. Και σε ενδεχόμενο νέο lock down από Σεπτέμβρη θα αργήσει περισσότερο ( αν και αν είμαστε πάλι μέσα δεν θα με πειράζει προφανώς)

Μεταχειρισμένο 2008 βρίσκω με τα 100 ή τα 130 πρώτη έκδοση που έχει ελλειψεις σε Αθήνα.

Επίσης ξαναλέω ότι δεν παίζει ρόλο μόνο η αρχική τιμή αλλά και το επιτόκιο, η διαφορά από το 3.6 στο 7.9 οδηγεί σε περίπου 2.000€ τελική τιμή.

Το kanagrooing διάβασα έχει λυθεί με patch

Υ.γ. τα σπάει το last kingdom πρέπει να αρχίσω την τελευταία σεζόν που βγήκε

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Αν σου αρέσει το Ceed, τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά και έχει και τους χώρους, τότε ίσως είναι κρίμα να απορριφθεί λόγω της τιμής (21.000-22.000) τ στιγμή που έτσι κι αλλιώς θα τα δώσεις αυτά τα λεφτά (εκεί έχουν φτάσει οι τιμές σε όλα λίγο πολύ), ωστόσο θα πάρεις αυτοκίνητο τόσο με 1.4 κινητήρα και 140 άλογα όσο και με καλή αξιοπιστία (7 χρόνια εγγύηση)
Ρε παιδιά εγώ που μίλησα πριν λίγο καιρό με τα κεντρικά της Seat μου είπαν Ιούνιο με Ιούλιο για το νέο Leon, κάτι που το βρίσκω λογικό καθώς αρχικά ήταν να έρθει εντός Μαΐου (υπάρχει λογική καθυστέρηση με το όλο lockdown κλπ.). Μου φαίνεται υπερβολικό το "από Οκτώμβρη"...Μήπως ο πωλητής θέλει απλά να πουλήσει τα στοκ κομμάτια από το τωρινό που του έμειναν? Όσο για το kangarooing, αν αυτή είναι η επίσημη απάντηση τότε τι? 1000άρης αναγκαστικά ή κάποιο άλλο από την λίστα?
Ανέφερες κάπου και για το 2008...Στο car υπάρχουν κάποια σε allure έκδοση από test drive σε αρκετά καλή τιμή (δεν πρόσεξα βέβαια που βρίσκονται οι αντιπροσωπείες και αν σε βολεύουν), επίσης ίσως έχουν τπτ και στις προσφορές σε κάποια ετοιμοπαράδοτα που ανακοίνωσαν...

Υ.Γ. mp123 δυνατή σειρά το last kingdom!! ;) :D 

Χθες το τελείωσα.. 3 σεζόν. Θα βγει 4 ;Καλή σειρά αλλά δεν είναι το Vikings .Σήμερα θα αρχίσω το el chapo.

Στο θέμα μας τωρα τελικά τι έγινε ;  Αποφάσισες ;  Μτχ όχι.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

Χθες το τελείωσα.. 3 σεζόν. Θα βγει 4 ;Καλή σειρά αλλά δεν είναι το Vikings .Σήμερα θα αρχίσω το el chapo.

Στο θέμα μας τωρα τελικά τι έγινε ;  Αποφάσισες ;  

Με όλα αυτά που λέτε συνέχεια μου αλλάζετε γνώμη

Μία χαρά είχα αποφασίσει , εσείς φταίτε 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με όλα αυτά που λέτε συνέχεια μου αλλάζετε γνώμη

Μία χαρά είχα αποφασίσει , εσείς φταίτε 🤣

Σοβαρά τωρα στην θέση σου θα πήγαινα Fiat 500x . Στα 17800 στην έκδοση με τις 17 ζάντες και τέλος . Στα 18000 δεν βρησκεις τέτοιο αυτοκίνητο.αν το κανείς και άτοκο ακόμα καλύτερα.για την πόλη συν ένα ταξίδι το χρόνο πιστευω είναι το ιδανικό.αλλο 18 άλλο 22 23 που κοιτάς.Φυσικα γούστα είναι αυτά.τουλαχιστον δίνεις ένα σεβαστό πόσον μην κοιτάς μτχ. Τραβάει τα βλέμματα το χ. Πως να το πω αλλοιώς. Μετράει 

Επεξ/σία από mp123
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σοβαρά τωρα στην θέση σου θα πήγαινα Fiat 500x . Στα 17800 στην έκδοση με τις 17 ζάντες και τέλος . Στα 18000 δεν βρησκεις τέτοιο αυτοκίνητο.αν το κανείς και άτοκο ακόμα καλύτερα.για την πόλη συν ένα ταξίδι το χρόνο πιστευω είναι το ιδανικό.αλλο 18 άλλο 22 23 που κοιτάς.Φυσικα γούστα είναι αυτά.τουλαχιστον δίνεις ένα σεβαστό πόσον μην κοιτάς μτχ. Τραβάει τα βλέμματα το χ. Πως να το πω αλλοιώς. Μετράει 

Θα πάω να το δω και να σου ανεβάσω φωτογραφία με εμένα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...