Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Είναι το καινούργιο το Clio φίλε μου? Γτ αν είναι τότε αλλάζει το πράμα...
Τι να πω ρε παιδιά, εγώ βλέπω τις τιμές στους καταλόγους στο site, γτ δυστυχώς δεν υπάρχουν όλες οι αντιπροσωπείες στην επαρχία και το Clio Dynamic 1000άρι με 100 άλογα το δίνει 16,700, οπότε με χαρτιά και χρώμα υπέθετα ότι πάει πάνω από 17.000.
Τα 15,700 έχουν πολύ μεγάλη διαφορά! Παίζουν όντως τέτοιες εκπτώσεις?

Ναι το καινούργιο. Μέχρι και πριν κάνα δυο βδομάδες το διαφήμιζαν και στην τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος. Εγώ το πήρα μέσα Ιουνίου. Πάρε μια και Σφακιανάκη να ρωτήσεις.

6 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

 

 

6 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Είναι το καινούργιο το Clio φίλε μου? Γτ αν είναι τότε αλλάζει το πράμα...
Τι να πω ρε παιδιά, εγώ βλέπω τις τιμές στους καταλόγους στο site, γτ δυστυχώς δεν υπάρχουν όλες οι αντιπροσωπείες στην επαρχία και το Clio Dynamic 1000άρι με 100 άλογα το δίνει 16,700, οπότε με χαρτιά και χρώμα υπέθετα ότι πάει πάνω από 17.000.
Τα 15,700 έχουν πολύ μεγάλη διαφορά! Παίζουν όντως τέτοιες εκπτώσεις?

Ναι το καινούργιο. Μέχρι και πριν κάνα δυο βδομάδες το διαφήμιζαν και στην τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος. Εγώ το πήρα μέσα Ιουνίου. Πάρε μια και Σφακιανάκη να ρωτήσεις.

Και σε σύγκριση με το polo που αναφέρθηκε, καμία σχέση η ποιότητα μέσα καθώς και ο ήχος του κινητήρα, πολύ πιο ραφιναρισμένο του clio.

6 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

 

 

Επεξ/σία από jaguar13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτησω κ εγω παιδια, γενικολογη ερωτηση. Τα B suv οπως το κροσλαντ(?) Το τ ροκ και τετοια,  κανουν για εναν υποψηφιο οικογενειαρχη ή οχι? Εννοω για ενα παιδι κ ισως 2 αργοτερα, με λογικα συμπραγκαλα για κουβαλημα. Η καλυτερα κάποιο μικρομεσαίο? Τα 4.2 μετρα μηκος ειναι ανεκτος συμβιβασμος? Εννοω πχ οταν ήμουν παιδι στα 90'ς οι οικογενειαρχες ειχαν σενταν με 4.3 ή και 4.4 m μηκος, τωρα το 4.2 ειναι ανεκτος συμβιβασμος για κινηση και παρκαρισμα στην Αθηνα -Αττικη  σε σχέση με καποιο πιο μακρυ ή και καποιο ταξιδι αργοτερα εντος οριων ταχυτητας χωρις να ναι εντελως ψοφιο το αμαξι? (Λογω του οτι απ οτι βλεπω η κατηγορια εχει 1000cc παρολο που ειναι 100 ως 115 hp ) 

Ευχαριστω και συγνωμη για την εισβολη στο τοπικ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Ναι το καινούργιο. Μέχρι και πριν κάνα δυο βδομάδες το διαφήμιζαν και στην τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος. Εγώ το πήρα μέσα Ιουνίου. Πάρε μια και Σφακιανάκη να ρωτήσεις.

Ναι το καινούργιο. Μέχρι και πριν κάνα δυο βδομάδες το διαφήμιζαν και στην τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος. Εγώ το πήρα μέσα Ιουνίου. Πάρε μια και Σφακιανάκη να ρωτήσεις.

Ναι το καινούργιο. Μέχρι και πριν κάνα δυο βδομάδες το διαφήμιζαν και στην τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος. Εγώ το πήρα μέσα Ιουνίου. Πάρε μια και Σφακιανάκη να ρωτήσεις.

Και σε σύγκριση με το polo που αναφέρθηκε, καμία σχέση η ποιότητα μέσα καθώς και ο ήχος του κινητήρα, πολύ πιο ραφιναρισμένο του clio.

Ναι το καινούργιο. Μέχρι και πριν κάνα δυο βδομάδες το διαφήμιζαν και στην τηλεόραση αν δεν κάνω λάθος. Εγώ το πήρα μέσα Ιουνίου. Πάρε μια και Σφακιανάκη να ρωτήσεις.

Και σε σύγκριση με το polo που αναφέρθηκε, καμία σχέση η ποιότητα μέσα καθώς και ο ήχος του κινητήρα, πολύ πιο ραφιναρισμένο του clio.

Το καινούριο είναι ?

🤣

Πλάκα κάνω έχει τύχει και σε εμένα να γράφει πολλές φορές

12 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Να ρωτησω κ εγω παιδια, γενικολογη ερωτηση. Τα B suv οπως το κροσλαντ(?) Το τ ροκ και τετοια,  κανουν για εναν υποψηφιο οικογενειαρχη ή οχι? Εννοω για ενα παιδι κ ισως 2 αργοτερα, με λογικα συμπραγκαλα για κουβαλημα. Η καλυτερα κάποιο μικρομεσαίο? Τα 4.2 μετρα μηκος ειναι ανεκτος συμβιβασμος? Εννοω πχ οταν ήμουν παιδι στα 90'ς οι οικογενειαρχες ειχαν σενταν με 4.3 ή και 4.4 m μηκος, τωρα το 4.2 ειναι ανεκτος συμβιβασμος για κινηση και παρκαρισμα στην Αθηνα -Αττικη  σε σχέση με καποιο πιο μακρυ ή και καποιο ταξιδι αργοτερα εντος οριων ταχυτητας χωρις να ναι εντελως ψοφιο το αμαξι? (Λογω του οτι απ οτι βλεπω η κατηγορια εχει 1000cc παρολο που ειναι 100 ως 115 hp ) 

Ευχαριστω και συγνωμη για την εισβολη στο τοπικ

Μία χαρά κάνουν σε χώρους , εγώ την έβγαλα με 380 λίτρα με 2 παιδιά και μπαγκαζιερα, τα b SUV παίζουν σε 400-430 λίτρα συνήθως αλλά έχουν και ράγες οροφής οπότε αν χρειαστεί πετάς και εσύ μια μπαγκαζιερα και είσαι κομπλέ, κερδίζοντας το μέγεθος για την πόλη.

Τώρα για τον κινητήρα όπως έχεις μάθει θα έλεγα , σε άλλους τα 1000 κυβικά και 120 άλογα είναι κομπλέ , σε εμένα δεν φτάνουν αλλά θεωρώ χρυσή τομή και πολύ καλούς σαν απόδοση τουςε 1.2 130 του PSA group

Πας για test drive να τους δείς και εσύ

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xgol είπε

Ρε παιδια νισαφι πια με τα πετρελαια. Υπαρχει και ενα περιβάλλον, υπαρχουν και συνανθρωποι. Καλο είναι να μη κοιταμε μονο την παρτυ μας (γενικο ειναι το σχολιο, βαζω κ μενα μεσα).

Τα 30ετιας καταλυτικά βενζίνης δε μας ενοχλούν; Τα σύγχρονα ντίζελ είναι το πρόβλημα; Δες τι βγάζουν τα μεν και τι τα δε. Τα CO2 που βγάζουν είναι λιγότερα από τα βενζίνης.  Μη τα δαιμονοποιούμε όλα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το καινούριο είναι ?

🤣

Πλάκα κάνω έχει τύχει και σε εμένα να γράφει πολλές φορές

Μία χαρά κάνουν σε χώρους , εγώ την έβγαλα με 380 λίτρα με 2 παιδιά και μπαγκαζιερα, τα b SUV παίζουν σε 400-430 λίτρα συνήθως αλλά έχουν και ράγες οροφής οπότε αν χρειαστεί πετάς και εσύ μια μπαγκαζιερα και είσαι κομπλέ, κερδίζοντας το μέγεθος για την πόλη.

Τώρα για τον κινητήρα όπως έχεις μάθει θα έλεγα , σε άλλους τα 1000 κυβικά και 120 άλογα είναι κομπλέ , σε εμένα δεν φτάνουν αλλά θεωρώ χρυσή τομή και πολύ καλούς σαν απόδοση τουςε 1.2 130 του PSA group

Πας για test drive να τους δείς και εσύ

Εσυ που γυρισες σε πολλα αμαξια , παρακολουθω το τοπικ χεχε, εχεις αποψη για το crossland και τπ 2008? Ξερω οτι πλεον η οπελ εξαγοραστηκε απο τον(ομιλο της) πεζό οποτε αραγε ειναι σα να παιρνεις το ιδιο πραγμα με αλλο σημα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Masma said:

Γενικα ολοι νομίζουν Volswagen  ειναι χαζή που ειναι πιο ακριβη και οτι ειναι ιδια με Seat και scoda.  ακριβως οπως η σύγκριση Leon με γκολφ και ειδικα για το καινουριο και ειδικα για το εσωτερικό.Καμια επαφη και καμια σχεση  οι οθόνες που λενε ολοι. 
 Πολυ ανώτερο σε ολα το golf
 

ΥΓ. Εγω το karoq οντως θα το δω αλλα καθαρα για τον κινητήρα αλλιως πιο ομορφο το t roc

ακόμα και στους χώρους «ανώτερο» το ...μικρότερο μεταξόνιο του Golf

λοιπόν αυτό που λένε ότι VW είναι χαζή έξυπνη που πουλάει το ίδιο προϊόν με σήματα Seat και Skoda
δεν το έχουν πει καταναλωτές
αλλά το έχουν πει-παραδεχτεί ανοιχτά ιθύνοντες της VW (αν θυμάμαι σωστά στο automotive news υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά που παρακαλώ μη με βάλετε στον κόπο να αναζητήσω 😔 )

όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε που βρίσκει πελάτες το γκρουπ (και καλά κάνει δηλαδή και βρίσκει)

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τα vag, που και καλά είναι όλα ίδια με άλλο σήμα, ίσως να μην είναι και έτσι. Φίλος με passat του χάλασε το κλίμα, αλλαξε κομπρεσορα και έβαλε τον θεωρητικά ιδιο από  audi a4. Ε λέει καμία σχεση, του audi ήταν πολύ πιο δυνατό το κλίμα. Αντιτίθεται δηλαδή με την λογική ότι είναι ίδια. Είναι ακριβότερα για κάποιον λόγο. Ίσως να είναι και έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, barimagas said:

Σε σχέση με τα vag, που και καλά είναι όλα ίδια με άλλο σήμα, ίσως να μην είναι και έτσι. Φίλος με passat του χάλασε το κλίμα, αλλαξε κομπρεσορα και έβαλε τον θεωρητικά ιδιο από  audi a4. Ε λέει καμία σχεση, του audi ήταν πολύ πιο δυνατό το κλίμα. Αντιτίθεται δηλαδή με την λογική ότι είναι ίδια. Είναι ακριβότερα για κάποιον λόγο. Ίσως να είναι και έτσι.

όταν λέμε είναι ίδια, δεν εννοούμε γενικώς,
εννούμε συγκεκριμένα ίδια μοντέλα που καβαλάνε τις ομόλογες πλατφόρμες

άλλωστε γενικώς δεν είναι ίδια ούτε της ίδιας μάρκας τα μοντέλα,
δε μπορείς πχ να πάρεις ένα κομπρέσορα από Α1 και να περιμένεις να τον περάσεις σε Α6

το Passat λοιπόν αν δεν είναι ομόλογη πλατφόρμα με το Audi A4 (κάτι που ήταν το Pasat B5 με την PL45 πλατφόρμα του Α4)
προφανώς και δεν θα έχει ομόλογα εξαρτήματα

το Golf όμως έχει ομολογία με το Α3

παρά ταύτα εξαιρέσεις υπάρχουν σε μεμονωμένες περιπτώσεις εξαρτημάτων που βρίσκονται κοινά ανεξαρτήτως πλατφόρμας,
οι εξαιρέσεις όμως δεν αναιρούν τον κανόνα

Bonus:
000-212705.png

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosno1com είπε

Εσυ που γυρισες σε πολλα αμαξια , παρακολουθω το τοπικ χεχε, εχεις αποψη για το crossland και τπ 2008? Ξερω οτι πλεον η οπελ εξαγοραστηκε απο τον(ομιλο της) πεζό οποτε αραγε ειναι σα να παιρνεις το ιδιο πραγμα με αλλο σημα?!

Διαφορετικά αμάξια τελείως το Crossland αδιάφορο μου φάνηκε, το 2008 αν δεν διάβασες το αγόρασα και το πούλησα στις 3 εβδομάδες λόγω θέσης οδήγησης αλλιώς πολύ καλό σαν σύνολο

Ίδιος όμιλος καμία σχέση σαν αμάξια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Masma είπε

Καλα προφανως ο 1.5 ο tsi με τα 150 ειναι καταπληκτικός κινητήρας! Η αληθεια ειναι το Karoq απο κοντα δεν το εχω δει.  Κοιτα αν συζηταγαμε γι τον ιδιο κινητήρα θα πηγαινα t roc καθως μου αρεσει περισσοτερο αλλα οπως ειπα και πιο πανω ο κινητήρας αυτος στο T roc ξεφεύγει. 
γενικα καιεγω ειδα σχεδον τα παντα και για αυτο επέλεξα t roc. Τωρα ομως με βαλατε σε σκεψεις καθως ειχε δει το Kamiq αλλα οχι το karoq και εφοσον σε αυτα τα χρηματα παιρνω τον 1.5 θα το κοιταξω σαν εναλακτικη. 
επισης νομιζω το t-cross ειναι στου Kamiq και το troc στου karoq

Είναι όντως τόσο καλός σαν κινητήρας ο 1,5 με τα 150 ρε παιδιά?
Έκανα μια κουβέντα μέσα στη βδομάδα για το καινούργιο το Leon, γτ όντως η Xcellence έκδοση φαίνεται υπερπλήρης και ψάχνω γνκ να βρω περί αξιοπιστίας κλπ. Ξέρω ότι το μοντέλο είναι καινούργιο, ωστόσο μηχανικά νμζ είναι ο ίδιος κινητήρας...Αν έχετε πληροφορίες ως προς τα θετικά και αρνητικά, καλοδεχούμενες!
Νμζ θα ετοιμάσω κ γω ένα θέμα σαν τον φίλο tsofras, γτ πλησιάζει ο καιρός σιγά σιγά για την αγορά και δεν μπορώ να αποφασίσω..!! :P 
 

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Είναι όντως τόσο καλός σαν κινητήρας ο 1,5 με τα 150 ρε παιδιά?
Έκανα μια κουβέντα μέσα στη βδομάδα για το καινούργιο το Leon, γτ όντως η Xcellence έκδοση φαίνεται υπερπλήρης και ψάχνω γνκ να βρω περί αξιοπιστίας κλπ. Ξέρω ότι το μοντέλο είναι καινούργιο, ωστόσο μηχανικά νμζ είναι ο ίδιος κινητήρας...Αν έχετε πληροφορίες ως προς τα θετικά και αρνητικά, καλοδεχούμενες!
Νμζ θα ετοιμάσω κ γω ένα θέμα σαν τον φίλο tsofras, γτ πλησιάζει ο καιρός σιγά σιγά για την αγορά και δεν μπορώ να αποφασίσω..!! :P 
 

Καλα αν έχεις να δώσεις τα 26500 για το launch edition δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο σε αυτα τα λεφτά . 
Απλα εγώ και δεν θέλω να ξεφύγω τόσο και προτιμώ το look του FR με την ηλιοροφή 

Αν ψάχνεις μόνο hatchback και εσυ και μόνο καινούριο οι επιλογές είναι λίγες πάντως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλα αν έχεις να δώσεις τα 26500 για το launch edition δεν υπάρχει τίποτα αντίστοιχο σε αυτα τα λεφτά . 
Απλα εγώ και δεν θέλω να ξεφύγω τόσο και προτιμώ το look του FR με την ηλιοροφή 

Αν ψάχνεις μόνο hatchback και εσυ και μόνο καινούριο οι επιλογές είναι λίγες πάντως 

Όπως έχω αναφέρει είμαι από Σέρρες, από χιλιόμετρα μάξιμουμ είμαι στα 10.000 το χρόνο το πολύ (κυρίως μέσα στην πόλη και με λίγα ταξιδάκια περιστασιακά), οικογένεια ακόμα δεν υπάρχει αν και ήμαστε πολλά χρόνια με την κοπέλα μου και σκέψεις υπάρχουν. 
Επδ προέρχομαι από Opel Corsa του 2004 και Opel Vectra του 2000 μοντέλα, νμζ προτιμώ να πάω σε hatch, πιστεύω θα είναι πιο "αμάξι" από κάποιο μικρό. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί πολύ η μικρή κατηγορία και έχω ξεχωρίσει κάποια...
Νμζ επίσης ότι τείνω σε βενζίνη, αν και όλα αυτά περί ηλεκτρικών-υβριδικών κλπ με έχουν βάλει στο τριπάκι να το ξανασκεφτώ καλύτερα γτ δεν έχω σκοπό να το αλλάξω πολύ σύντομα το αυτοκίνητο...
Τέλος να αναφέρω ότι θα είναι το 1ο μου καινούργιο αυτοκίνητο και γι' αυτό με έχει πιάσει ένα κόλλημα να το πάρω επιτέλους όπως ακριβώς το θέλω, με τον εξοπλισμό δλδ που το θέλω κλπ. παρόλο που ξέρω ότι η λογική λέει να καλμάρω και να μην πέφτω στην "παγίδα"...
Από αυτοκίνητα, αυτά που έχω ξεχωρίσει, μου αρέσουν και είμαι ανάμεσα είναι:
Από μικρά τα: 
1) Hyundai i20 το καινούργιο μοντέλο που αναμένεται 
2) Renaut Clio R.S Line

Από hatch:
1) Seat Leon Xcellence (για FR ήμουν αλλά το Launch Edition νμζ αξίζει τη διαφορά)
2) Hyundai i30 facelift N Line Edition

Από B-SUV:
1) Skoda Kamiq Style
2) Ford Puma St Line X

Και τα καινούργια MOKKA και C4 μου άρεσαν πολύ, ωστόσο δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω τόσο... 

Ταβάνι έχω θέσει τα 25.000 και αν και θα ήθελα να αποφύγω να δώσω τόσα, μόνο το i20 πιστεύω θα μου βγει κάτω από από 20.000, σε όλα τα άλλα θα είμαι ανάμεσα στα 22.000-25.000 κ σκέφτομαι πως από το να δώσω 25 για το puma πχ, νμζ προτιμώ να δώσω 26 για το leon και ας είναι υπέρβαση και με μικρότερη εγγύηση, αλλά τουλάχιστον μ'άρεσει περισσότερο.
Η λογική μου λέει να το πάω εκ του ασφαλούς και να πάρω ένα εκ των i20 - i30 λόγω εγγύησης-τιμής-αξιοπιστίας κλπ, το συναίσθημα λέει Leon (με φόβο την αξιοπιστία κλπ) και σαν μέση λύση είναι τα Clio - Puma (αν και με χαλάει λίγο η ιδέα με τα ταμπουρα).
Το Kamiq δεν είμαι σίγουρος αν μου αρέσει τόσο, απλά το είδα με την ηλιοροφή και έπαθα πλάκα! Αλλά έχει αρκετές ελλείψεις για μένα σε εξοπλισμό, που αν τα βάλεις, φτάνεις το Leon...
Άντε βγάλε άκρη :P 

 

Επεξ/σία από Christos Vvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Όπως έχω αναφέρει είμαι από Σέρρες, από χιλιόμετρα μάξιμουμ είμαι στα 10.000 το χρόνο το πολύ (κυρίως μέσα στην πόλη και με λίγα ταξιδάκια περιστασιακά), οικογένεια ακόμα δεν υπάρχει αν και ήμαστε πολλά χρόνια με την κοπέλα μου και σκέψεις υπάρχουν. 
Επδ προέρχομαι από Opel Corsa του 2004 και Opel Vectra του 2000 μοντέλα, νμζ προτιμώ να πάω σε hatch, πιστεύω θα είναι πιο "αμάξι" από κάποιο μικρό. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί πολύ η μικρή κατηγορία και έχω ξεχωρίσει κάποια...
Νμζ επίσης ότι τείνω σε βενζίνη, αν και όλα αυτά περί ηλεκτρικών-υβριδικών κλπ με έχουν βάλει στο τριπάκι να το ξανασκεφτώ καλύτερα γτ δεν έχω σκοπό να το αλλάξω πολύ σύντομα το αυτοκίνητο...
Τέλος να αναφέρω ότι θα είναι το 1ο μου καινούργιο αυτοκίνητο και γι' αυτό με έχει πιάσει ένα κόλλημα να το πάρω επιτέλους όπως ακριβώς το θέλω, με τον εξοπλισμό δλδ που το θέλω κλπ. παρόλο που ξέρω ότι η λογική λέει να καλμάρω και να μην πέφτω στην "παγίδα"...
Από αυτοκίνητα, αυτά που έχω ξεχωρίσει, μου αρέσουν και είμαι ανάμεσα είναι:
Από μικρά τα: 
1) Hyundai i20 το καινούργιο μοντέλο που αναμένεται 
2) Renaut Clio R.S Line

Από hatch:
1) Seat Leon Xcellence (για FR ήμουν αλλά το Launch Edition νμζ αξίζει τη διαφορά)
2) Hyundai i30 facelift N Line Edition

Από B-SUV:
1) Skoda Kamiq Style
2) Ford Puma St Line X

Και τα καινούργια MOKKA και C4 μου άρεσαν πολύ, ωστόσο δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω τόσο... 

Ταβάνι έχω θέσει τα 25.000 και αν και θα ήθελα να αποφύγω να δώσω τόσα, μόνο το i20 πιστεύω θα μου βγει κάτω από από 20.000, σε όλα τα άλλα θα είμαι ανάμεσα στα 22.000-25.000 κ σκέφτομαι πως από το να δώσω 25 για το puma πχ, νμζ προτιμώ να δώσω 26 για το leon και ας είναι υπέρβαση και με μικρότερη εγγύηση, αλλά τουλάχιστον μ'άρεσει περισσότερο.
Η λογική μου λέει να το πάω εκ του ασφαλούς και να πάρω ένα εκ των i20 - i30 λόγω εγγύησης-τιμής-αξιοπιστίας κλπ, το συναίσθημα λέει Leon (με φόβο την αξιοπιστία κλπ) και σαν μέση λύση είναι τα Clio - Puma (αν και με χαλάει λίγο η ιδέα με τα ταμπουρα).
Το Kamiq δεν είμαι σίγουρος αν μου αρέσει τόσο, απλά το είδα με την ηλιοροφή και έπαθα πλάκα! Αλλά έχει αρκετές ελλείψεις για μένα σε εξοπλισμό, που αν τα βάλεις, φτάνεις το Leon...
Άντε βγάλε άκρη :P 

 

Καλο ψαξιμο, εχει χαβαλε η ολη φαση τουλαχιστον στην αρχη. Αλλα οσο θα το ψαχνεις τοσο θα εκνευριζεσαι με τα συν και τα πλην της καθε εταιρειας.

Ετσι οπως τα εχεις σαλατα στο μυαλο σου, ξεκινα βολτες στις αντιπροσωπειες, εχοντας στο μυαλο σου ενα δυο βασικα θεματα λυμενα. Καυσιμο/τι χωρους χρειαζεσαι.

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αντίστοιχο σε χώρους του octavia υπάρχει στην αγορά άλλο επιβατικό στα ίδια χρήματα?

Καποια sw, οπως το φοκους.

Χιλιαρι proceed.

6 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Όπως έχω αναφέρει είμαι από Σέρρες, από χιλιόμετρα μάξιμουμ είμαι στα 10.000 το χρόνο το πολύ (κυρίως μέσα στην πόλη και με λίγα ταξιδάκια περιστασιακά), οικογένεια ακόμα δεν υπάρχει αν και ήμαστε πολλά χρόνια με την κοπέλα μου και σκέψεις υπάρχουν. 
Επδ προέρχομαι από Opel Corsa του 2004 και Opel Vectra του 2000 μοντέλα, νμζ προτιμώ να πάω σε hatch, πιστεύω θα είναι πιο "αμάξι" από κάποιο μικρό. Ωστόσο τα τελευταία χρόνια έχει βελτιωθεί πολύ η μικρή κατηγορία και έχω ξεχωρίσει κάποια...
Νμζ επίσης ότι τείνω σε βενζίνη, αν και όλα αυτά περί ηλεκτρικών-υβριδικών κλπ με έχουν βάλει στο τριπάκι να το ξανασκεφτώ καλύτερα γτ δεν έχω σκοπό να το αλλάξω πολύ σύντομα το αυτοκίνητο...
Τέλος να αναφέρω ότι θα είναι το 1ο μου καινούργιο αυτοκίνητο και γι' αυτό με έχει πιάσει ένα κόλλημα να το πάρω επιτέλους όπως ακριβώς το θέλω, με τον εξοπλισμό δλδ που το θέλω κλπ. παρόλο που ξέρω ότι η λογική λέει να καλμάρω και να μην πέφτω στην "παγίδα"...
Από αυτοκίνητα, αυτά που έχω ξεχωρίσει, μου αρέσουν και είμαι ανάμεσα είναι:
Από μικρά τα: 
1) Hyundai i20 το καινούργιο μοντέλο που αναμένεται 
2) Renaut Clio R.S Line

Από hatch:
1) Seat Leon Xcellence (για FR ήμουν αλλά το Launch Edition νμζ αξίζει τη διαφορά)
2) Hyundai i30 facelift N Line Edition

Από B-SUV:
1) Skoda Kamiq Style
2) Ford Puma St Line X

Και τα καινούργια MOKKA και C4 μου άρεσαν πολύ, ωστόσο δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω τόσο... 

Ταβάνι έχω θέσει τα 25.000 και αν και θα ήθελα να αποφύγω να δώσω τόσα, μόνο το i20 πιστεύω θα μου βγει κάτω από από 20.000, σε όλα τα άλλα θα είμαι ανάμεσα στα 22.000-25.000 κ σκέφτομαι πως από το να δώσω 25 για το puma πχ, νμζ προτιμώ να δώσω 26 για το leon και ας είναι υπέρβαση και με μικρότερη εγγύηση, αλλά τουλάχιστον μ'άρεσει περισσότερο.
Η λογική μου λέει να το πάω εκ του ασφαλούς και να πάρω ένα εκ των i20 - i30 λόγω εγγύησης-τιμής-αξιοπιστίας κλπ, το συναίσθημα λέει Leon (με φόβο την αξιοπιστία κλπ) και σαν μέση λύση είναι τα Clio - Puma (αν και με χαλάει λίγο η ιδέα με τα ταμπουρα).
Το Kamiq δεν είμαι σίγουρος αν μου αρέσει τόσο, απλά το είδα με την ηλιοροφή και έπαθα πλάκα! Αλλά έχει αρκετές ελλείψεις για μένα σε εξοπλισμό, που αν τα βάλεις, φτάνεις το Leon...
Άντε βγάλε άκρη :P 

 

Επισης η πιο ολοκληρωμενη προταση σε βενζινη ειναι το civic, αν σου αρεσει εξωτερικα. Δες μηπως υπαρχουν 2019 με τα 182ps ετοιμοπαραδοτα στα 26κ or so.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...