Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να το κανεις τι το 4χ4; μονο παραπανω κατανάλωση εχει...

Επειδη εχω καταγωγή απο χειμερινό προορισμό και γενικα βλεπω χιονι για αυτο αλλα ενταξυ κλαιν στην  τελικη. 
 

ΥΓ. Το Puma ειναι το μονο που δεν ειδα απο κοντα απο την κατηγορία των b suv

3 λεπτά πριν, djcat είπε

Άσε τις φωτογραφίες από το ίντερνετ - δες το από κοντά, αφού σου κάνει κάτι.

Ιαχυει θα περασω και απο κοντα να το δω. Δικιο εχεις σε αυτο

4 λεπτά πριν, eMike είπε

Short story...

Χθες αργά τη νύχτα εντυπωσιάστηκα με ένα T-Roc. Στο φανάρι του Υγεία στην άνοδο κατά τις 12 30 με 1 παρά ειμαστε δίπλα διπλα πρώτοι. Ανάβει το φανάρι και έφυγε σαν ρουκέτα..Εντυπωσιακό.

Εμένα το αμάξι μου προκαλεί πολύ για τέτοια, και μάλλον γι αυτό το έκανε, αλλά δεν άνοιξα μαζί του γιατί δε το περίμενα καθόλου.. Καλά, θα τον καθάριζα σαν αυγό χαχαχχαχ :D αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι έκανε την ανάβαση εντυπωσιακά γρήγορα..

Δε ξέρω πια έκδοση ήταν δεν είχε καθόλου διακριτικά. Πάτησα λίγο να τον προλάβω στον ΟΤΕ και είχε εξαφανιστεί..Ανεμος ο τύπος.. :D 

Μα εχει καλη ροπή και το 1000 με τα 116 αλογα. Αυτο οδήγησα και ηταν πολυ καλο οδηγικά. Πιο δυνατο απο οτι περιμενα 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Masma είπε

Επειδη εχω καταγωγή απο χειμερινό προορισμό και γενικα βλεπω χιονι για αυτο αλλα ενταξυ κλαιν στην  τελικη. 
 

ΥΓ. Το Puma ειναι το μονο που δεν ειδα απο κοντα απο την κατηγορία των b suv

Ιαχυει θα περασω και απο κοντα να το δω. Δικιο εχεις σε αυτο

Μα εχει καλη ροπή και το 1000 με τα 116 αλογα. Αυτο οδήγησα και ηταν πολυ καλο οδηγικά. Πιο δυνατο απο οτι περιμενα 

Το puma είναι τούμπανο. 

Ποιότητα εσωτερικά σχεδόν καθόλου πλαστικό μέρος στην πάνω περιοχή της καμπίνας και πολύ πλούσιο εξοπλισμό. 

Πάντα όμως για την έκδοση ST line . 

Στην Titanium με τα 120 άλογα σου έχει μέχρι και μασάζ στο κάθισμα ( βασικός εξοπλισμός ) αλλά με ΤΑΜΠΟΥΡΑ ΠΙΣΩ !!! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Masma είπε

Ναι και εγω μονο λογο 4x4 ειπα να το τσεκαρω. Αλλα Δεν με εμπνέει καθολου οπως το βλεπω 

Εμενα μαρεσει πολυ εξωτερικα παντως. Ακομα και τωρα αμα δω κανενα περιποιημενο ανθρακι με διχρωμια ετσι θα γυρισω να το κοιταξω. Ενταξει εσωτερικα ειναι λιγο πιο σπαρτιατικο αλλα οχι και τερμα ξεφτιλα. Επισης απο εξοπλισμο ειναι φουλ και σε τιμη πολυ καλη. Για εμενα πηγαινε δες το απο κοντα. Τωρα ενταξει για την τετρακινηση to each his own που λενε. Αμα εισαι ορεινος μπορει να φανει και χρησιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Masma είπε

Hahahhaha έκλαψα! Αφηστε τον να παρει οτι του αρεσει!

Εγω που εδωκαι κανα μηνα εχω πει θα παω στο troc απο εχθες κοιτάζω το vitara σε 1.4 140ps 4χ4 που βγαινει παρόμοια τιμη. 

4D2AF3D7-4831-42D5-AD30-5D232ABC5DDB.png

Το Vitara 1.4 140 4x4 είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις σε αυτά τα λεφτά! Αν σου αρέσουν τα αυτοκίνητα περισσότερο από τα μπλιμπλίκια, τότε σκέψου το σοβαρά.

Θετικά: Είναι πύραυλος! Πρέπει να το οδηγήσεις για να καταλάβεις. Κάντο! Είναι τραίνο στις στροφές. Και σε κάθε είδους οδόστρωμα λόγω της τετρακίνησης. Για να καταλάβεις τι εννοώ, σε σχέση με τα ίδιας τιμής SUVάκια, είναι σα λαμποργκίνι μπροστά τους. Μπορείς να το σκίζεις ανελέητα και δε θα καταλάβει τίποτα. Είναι και άθραυστο! Και φυσικά έχει φοβερές εκτός δρόμου δυνατότητες (και τρομερη τεχνογνωσία από εγχώρια κλαμπ και δυνατότητες για πολλές οφροαντ καστομιές).

Αρνητικά: Φτωχός και ανέμπνευστος εσωτερικός διάκοσμος. Δε συνάδει με την εποχή. Τα έχει όλα τα σύγχρονα κόλπα βέβαια.

Ο πεθερός μου έχει το t-roc και το ξέρω καλά. Το suzuki μόνο σε τεστ ντραιβ. Δεν έχουν επαφή σαν αμάξια. Το πρώτο είναι κλασάτο, ραφιναρισμένο, κυριλέ (θα το έπαιρνα στην κόρη μου) και το δεύτερο είναι σαν πολεμική μηχανή (θα το έπαιρνα στο γιο μου). Λίγο σεξιστικό βγήκε αυτό (χαχαχαχα) αλλά καταλαβαίνεις το ποιντ!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sargus είπε

Και φυσικά έχει φοβερές εκτός δρόμου δυνατότητες (και τρομερη τεχνογνωσία από εγχώρια κλαμπ και δυνατότητες για πολλές οφροαντ καστομιές).

Τι εκτός δρόμου δυνατότητες έχει? Που λόγω ψαλιδιών αν το φορτώσεις βρίσκουν τα διαφορικά ή που το καζανάκι φλερτάρει κάθε φορά με χτύπημα?

Με φίλο έχουμε κάνει άπειρα χιλιόμετρα με το συγκεκριμένο σε βουνά και χωματόδρομους. Στην άσφαλτο σούπερ αλλά σε απαιτητικές συνθήκες στο χώμα υπάρχει θέμα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω την προηγούμενη γενιά (Grand Vitara 1,9D 2008) θα σου πω πως αν δεν έχει αλλάξει δραματικά η ποιότητα κατασκευής θα είναι πολύ κακή επιλογή το Vitara. Πηγαίνω από Βέροια - Θεσσαλονίκη και πίσω και γυρίζω με πονοκέφαλο απο την ανύπαρκτη ποιότητα κύλισης και την ανύπαρκτη μόνωση της καμπίνας. Μέσα μόνο κακά σκληρά πλαστικά και είναι σαν αγροτικό του 95 με cruise control :P. Εκείνη η γενιά βέβαια ήταν πιο εκτός δρόμου όχημα και πάει καλά μόνο στα χώματα και τα χιόνια οπότε μπορεί στην επόμενη να έστρωσε η ποιότητα κύλισης αλλά τα πλαστικά και η εμφάνιση δύσκολα να έστρωσαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Twoface είπε

Το puma είναι τούμπανο. 

Ποιότητα εσωτερικά σχεδόν καθόλου πλαστικό μέρος στην πάνω περιοχή της καμπίνας και πολύ πλούσιο εξοπλισμό. 

Πάντα όμως για την έκδοση ST line . 

Στην Titanium με τα 120 άλογα σου έχει μέχρι και μασάζ στο κάθισμα ( βασικός εξοπλισμός ) αλλά με ΤΑΜΠΟΥΡΑ ΠΙΣΩ !!! 

Βρε λες να παω μια βολτα;; Ο πατερας μου εχει το Ford Focus του 18 και πολυ ευχαριστημένοι μεχρι τωρα ειμαστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Noobios είπε

Εμενα μαρεσει πολυ εξωτερικα παντως. Ακομα και τωρα αμα δω κανενα περιποιημενο ανθρακι με διχρωμια ετσι θα γυρισω να το κοιταξω. Ενταξει εσωτερικα ειναι λιγο πιο σπαρτιατικο αλλα οχι και τερμα ξεφτιλα. Επισης απο εξοπλισμο ειναι φουλ και σε τιμη πολυ καλη. Για εμενα πηγαινε δες το απο κοντα. Τωρα ενταξει για την τετρακινηση to each his own που λενε. Αμα εισαι ορεινος μπορει να φανει και χρησιμη.

Η αληθεια ειναι πως θα μου χρειστει λιγες μερες το χρονο αλλα επειδη ειμαι των ορεινών σπορ (σκι κανω) και εχωκαι σπιτι σε τετοιο προορισμό για αυτο το σκεφτηκα.

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Να πας !

Το θεμα ειναι να μου αρεσει και μεσα οπως το t roc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Τι εκτός δρόμου δυνατότητες έχει? Που λόγω ψαλιδιών αν το φορτώσεις βρίσκουν τα διαφορικά ή που το καζανάκι φλερτάρει κάθε φορά με χτύπημα?

Με φίλο έχουμε κάνει άπειρα χιλιόμετρα με το συγκεκριμένο σε βουνά και χωματόδρομους. Στην άσφαλτο σούπερ αλλά σε απαιτητικές συνθήκες στο χώμα υπάρχει θέμα. 

H τελευταια γενια του vitara δεν εχει καποιο νοημα σε τετρακινητη ακριβως για αυτο. Εγω νομιζω οτι θα αρχισουν να φευγουν κομματια αν το πας εκτος

Σε λογικες τιμες και offroad πλεον μονο το duster μπορει να κανει κατι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Masma είπε

Η αληθεια ειναι πως θα μου χρειστει λιγες μερες το χρονο αλλα επειδη ειμαι των ορεινών σπορ (σκι κανω) και εχωκαι σπιτι σε τετοιο προορισμό για αυτο το σκεφτηκα.

Το θεμα ειναι να μου αρεσει και μεσα οπως το t roc 

Πήγαινε τσάμπα είναι , αλλά πιστεύω δεν θα σου αρέσει σαν το TRoc , αν και γούστα είναι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Masma είπε

Η αληθεια ειναι πως θα μου χρειστει λιγες μερες το χρονο αλλα επειδη ειμαι των ορεινών σπορ (σκι κανω) και εχωκαι σπιτι σε τετοιο προορισμό για αυτο το σκεφτηκα.

Το θεμα ειναι να μου αρεσει και μεσα οπως το t roc 

Θεωρω ότι ειναι ομορφο αμαξι εντος εκτος αλλα υπερεκτιμημένο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Τι εκτός δρόμου δυνατότητες έχει? Που λόγω ψαλιδιών αν το φορτώσεις βρίσκουν τα διαφορικά ή που το καζανάκι φλερτάρει κάθε φορά με χτύπημα?

Με φίλο έχουμε κάνει άπειρα χιλιόμετρα με το συγκεκριμένο σε βουνά και χωματόδρομους. Στην άσφαλτο σούπερ αλλά σε απαιτητικές συνθήκες στο χώμα υπάρχει θέμα. 

Για τα δεδομένα της εποχής (και την τιμή του) έχει πολύ καλές δυνατότητες. Μπες και στο vitara club να δεις βιντεάκια. Αν και όπως είπα, μάλλον τις χρειάζεται τις καστομιές του (ψήλωμα κτλ.) για πιο χαρντκορ καταστάσεις. 

Και φυσικά τα πάντα είναι σχετικά. Δηλαδή στο παρόν νήμα το συγκρίνουμε με t-roc (χαχαχαχα) και άλλα παρόμοια. Δεν το συγκρίνουμε με wrangler!

Φυσικά -όπως έγραψαν και άλλοι παραπάνω- εαν το κύριο μέλημα σου είναι να ταξιδεύεις "ατσαλάκωτος" στην εθνική, τότε δεν πας στο vitara. Υπολείπεται ηχομόνωσης των ανταγωνιστών του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eMike είπε

Short story...

Χθες αργά τη νύχτα εντυπωσιάστηκα με ένα T-Roc. Στο φανάρι του Υγεία στην άνοδο κατά τις 12 30 με 1 παρά ειμαστε δίπλα διπλα πρώτοι. Ανάβει το φανάρι και έφυγε σαν ρουκέτα..Εντυπωσιακό.

Εμένα το αμάξι μου προκαλεί πολύ για τέτοια, και μάλλον γι αυτό το έκανε, αλλά δεν άνοιξα μαζί του γιατί δε το περίμενα καθόλου.. Καλά, θα τον καθάριζα σαν αυγό χαχαχχαχ :D αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι έκανε την ανάβαση εντυπωσιακά γρήγορα..

Δε ξέρω πια έκδοση ήταν δεν είχε καθόλου διακριτικά. Πάτησα λίγο να τον προλάβω στον ΟΤΕ και είχε εξαφανιστεί..Ανεμος ο τύπος.. :D 

Μήπως ήταν το R με την Akrapovic; Είχα πετύχει κι εγω ένα στην Κηφισίας μέσα στο τούνελ κάτω από τον κόμβο παραδείσου.. έρωτας το dsg fart 😍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Masma είπε

Μα εχει καλη ροπή και το 1000 με τα 116 αλογα. Αυτο οδήγησα και ηταν πολυ καλο οδηγικά. Πιο δυνατο απο οτι περιμενα 

Μπορεί να έχει καλή ροπή αλλά αυτό δεν ήταν 1000 για κανένα λόγο...

24 λεπτά πριν, mikevchq είπε

Μήπως ήταν το R με την Akrapovic; Είχα πετύχει κι εγω ένα στην Κηφισίας μέσα στο τούνελ κάτω από τον κόμβο παραδείσου.. έρωτας το dsg fart 😍

Όχι, αλλά είδε (Golf) R δίπλα και πάτησε :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...