Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Masma είπε

Η αληθεια ειναι πως θα μου χρειστει λιγες μερες το χρονο αλλα επειδη ειμαι των ορεινών σπορ (σκι κανω) και εχωκαι σπιτι σε τετοιο προορισμό για αυτο το σκεφτηκα.

Το θεμα ειναι να μου αρεσει και μεσα οπως το t roc 

Αν είναι το χιόνι και οι πάγοι το θέμα καλύτερα πάρε μια τετράδα με χειμερινά να τα φοράς 3 μήνες τον χρόνο και να είσαι ασφαλης, παρά τετρακίνητο με θερινά ελαστικά (αν μπορείς κάνε και τα δύο, το καλυτερο).

Κοροϊδεύουν οι φίλοι μου που έχω μια τετράδα χειμερινά στο πουντακι αλλά δεν ξέρετε πόσες φορές έχω δει τετρακίνητα με θερινά να μην μπορούν να ανέβουν απλη ανηφόρα με χιόνια. Που με το πουντο απλώς πηγαίνω προσεχτικά...

Πλέον φοράω σταθερά 3 με 4 μήνες τον χρόνο στης Αθήνα, μένω βόρεια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@tsofras πάντως εγώ παρέλαβα σήμερα... Mini Countryman Executive 1.5 auto.

μας έβαλες όλους στο τριπ και εσυ έχεις μείνει χωρίς αυτοκίνητο..

(οκ, εμένα ήταν εταιρικό, όποτε ίσως δεν μετράει)

CE178021-ED73-43C5-877C-3EB1E8EB1BE8.jpeg

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

@tsofras πάντως εγώ παρέλαβα σήμερα... Mini Countryman Executive 1.5 auto.

μας έβαλες όλους στο τριπ και εσυ έχεις μείνει χωρίς αυτοκίνητο..

(οκ, εμένα ήταν εταιρικό, όποτε ίσως δεν μετράει)

CE178021-ED73-43C5-877C-3EB1E8EB1BE8.jpeg

Καλορίζικο μαν , να μας πείς εντυπώσεις και ιδιαίτερα για την ανάρτηση που λένε διάφορα .

Θα έρθει και εμένα η σειρά μου που θα πάει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο..Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικά με το παρακάτω?
https://www.newsauto.gr/news/teleftea-chronia-gia-tekmiria-ke-foro-politelous-diaviosis/
Αν είναι να κοιτάξουμε κάνα 2λιτρο :P :D 
Επίσης, νμζ κάπου πήρε το μάτι μου ότι το νομοσχέδιο που αφορά τα τέλη ταξινόμησης πάει προς ψήφιση την επόμενη εβδομάδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Κάτι άσχετο..Έχει ακούσει κάποιος κάτι σχετικά με το παρακάτω?
https://www.newsauto.gr/news/teleftea-chronia-gia-tekmiria-ke-foro-politelous-diaviosis/
Αν είναι να κοιτάξουμε κάνα 2λιτρο :P :D 
Επίσης, νμζ κάπου πήρε το μάτι μου ότι το νομοσχέδιο που αφορά τα τέλη ταξινόμησης πάει προς ψήφιση την επόμενη εβδομάδα...

Ε βέβαια αντί να έχει τεκμήριο η τιμή αγοράς έχουν τα κυβικά

Δλδ αν πάρω ένα αμάξι 1.0 με αξία 35000ε και εσύ ένα 2.0 με 15.000ε (λέμε τώρα) θα έχεις εσύ τεκμήριο και φόρο πολυτελείας .....

Γελάνε και οι πέτρες αλλά τέλος πάντων

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Ωχ κατάλαβες ποιοί θα επιβαρυνθούν ώστε να αναπληρωθούν τα έσοδα που θα χαθούν αν εφαρμοστεί...

Εμείς που θα πάρουμε 1.5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sargus είπε

Για τα δεδομένα της εποχής (και την τιμή του) έχει πολύ καλές δυνατότητες. Μπες και στο vitara club να δεις βιντεάκια. Αν και όπως είπα, μάλλον τις χρειάζεται τις καστομιές του (ψήλωμα κτλ.) για πιο χαρντκορ καταστάσεις. 

Και φυσικά τα πάντα είναι σχετικά. Δηλαδή στο παρόν νήμα το συγκρίνουμε με t-roc (χαχαχαχα) και άλλα παρόμοια. Δεν το συγκρίνουμε με wrangler!

Φυσικά -όπως έγραψαν και άλλοι παραπάνω- εαν το κύριο μέλημα σου είναι να ταξιδεύεις "ατσαλάκωτος" στην εθνική, τότε δεν πας στο vitara. Υπολείπεται ηχομόνωσης των ανταγωνιστών του.

Τώρα πραγματικα η τετρακίνηση κιγες φορες χρειαζεται οποτε λογικέ θα μεινω στο t-roc. Παρόλα αυτα θα παω να το δω απο περιέργεια! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβώς θα επιβαρυνθούν? Αν όντως καταργηθούν τα τεκμήρια και αλλάξει και ο υπολογισμός των τελών (προς το καλύτερο υποτίθεται για όσους έχουν καινούργιο αυτοκίνητο), πως θα σε "χτυπήσει" ακριβώς στα 1000αρια και 1500αρια? Το ρωτάω γτ όντως προσπαθώ να κτλβ το σκεπτικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Christos Vvs είπε

Και πως ακριβώς θα επιβαρυνθούν? Αν όντως καταργηθούν τα τεκμήρια και αλλάξει και ο υπολογισμός των τελών (προς το καλύτερο υποτίθεται για όσους έχουν καινούργιο αυτοκίνητο), πως θα σε "χτυπήσει" ακριβώς στα 1000αρια και 1500αρια? Το ρωτάω γτ όντως προσπαθώ να κτλβ το σκεπτικό...

Θα τον βρούν τον τρόπο αυτοί μην φοβάσαι στην Ελλάδα είμαστε :D

Με τα άλογα , με την ροπή , με την τελική ταχύτητα τόσοι τρόποι υπάρχουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Θα τον βρούν τον τρόπο αυτοί μην φοβάσαι στην Ελλάδα είμαστε :D

Με τα άλογα , με την ροπή , με την τελική ταχύτητα τόσοι τρόποι υπάρχουν

Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάτι καινούργιο θα σκαρφιστούν...
Α πα να πάρω ένα ποδήλατο μου φαίνεται να τελειώνει η δουλειά και για τις άλλες ανάγκες καλό είναι και το λεωφορείο!! :P  :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον εχουμε και λεμε. Εγω ξεκινησα να ψαχνω για αυτοκίνητο 1,5-2 μηνες. 
Ξεκινησα με Budget τα 17-18 και τελικα ανεβηκα αναγκαστικα! 
 

Αφου ειδα όλη την κατηργορια των b-suv σχεδον κατέληξα σε 2008 και t-roc. Και τα δυο πολυ ομορφα κατε έμενε το t-roc πιο σπορ γραμμη. 
Η επιλογη μολις τα οδήγησα ηταν εύκολη. 
Το t-roc ειχε πολυ ανώτερη οδηγική εμπειρια( ποιοτητα κύλισης , ηχομόνωση , αισθηση τιμονιού). 
 

Οποτε εχω καταλήξει εκει. Ειπα να δω το vitara και το Puma πιυ ειναι τα μόνα πουδεν εχω δει αλλα μονο αν μπορω να παω σε παραπανω αλογα. 
και ειπα Θα δωκαι το karoq για τον κινητήρα τον 1.5 με τα 150 το οποιο θελω να δω ακριβως  ποσο βγαινει.

ο φιλος ο @paylidis ειπε στα 22.000με καλο εξοπλισμό.λογικα δευτερη έκδοση θα ενοει. 
 

Τελικα οσο το ψυριζεις μπερδεύεσαι παραπανω

Επεξ/σία από Masma
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Masma είπε

Λοιπον εχουμε και λεμε. Εγω ξεκινησα να ψαχνω για αυτοκίνητο 1,5-2 μηνες. 
Ξεκινησα με Budget τα 17-18 και τελικα ανεβηκα αναγκαστικα! 
 

Αφου ειδα όλη την κατηργορια των b-suv σχεδον κατέληξα σε 2008 και t-roc. Και τα δυο πολυ ομορφα κατε έμενε το t-roc πιο σπορ γραμμη. 
Η επιλογη μολις τα οδήγησα ηταν εύκολη. 
Το t-roc ειχε πολυ ανώτερη οδηγική εμπειρια( ποιοτητα κύλισης , ηχομόνωση , αισθηση τιμονιού). 
 

Οποτε εχω καταλήξει εκει. Ειπα να δω το vitara και το Puma πιυ ειναι τα μόνα πουδεν εχω δει αλλα μονο αν μπορω να παω σε παραπανω αλογα. 
και ειπα Θα δωκαι το karoq για τον κινητήρα τον 1.5 με τα 150 το οποιο θελωνα ακριβα ποσο βγαινει.

ο φιλος ο @paylidis ειπε στα 22.000με καλο εξοπλισμό.λογικα δευτερη έκδοση θα ενοει. 
 

Τελικα οσο το ψυριζεις μπερδεύεσαι παραπανω

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αν έχεις βρεί αυτό που σου αρέσει μπορείς να το πάρεις και να τελειώνεις.

Απο την άλλη καλό είναι δείς και τις άλλες επιλογές

Εγώ μπορώ να πώ με σιγουριά ότι αν υπήρχε το Leon και ειδικά και σε ετοιμοπαράδοτο , δεν θα είχα πάει καν σε άλλη αντιπροσωπεία ούτε απο περιέργεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Masma είπε

Λοιπον εχουμε και λεμε. Εγω ξεκινησα να ψαχνω για αυτοκίνητο 1,5-2 μηνες. 
Ξεκινησα με Budget τα 17-18 και τελικα ανεβηκα αναγκαστικα! 
 

Αφου ειδα όλη την κατηργορια των b-suv σχεδον κατέληξα σε 2008 και t-roc. Και τα δυο πολυ ομορφα κατε έμενε το t-roc πιο σπορ γραμμη. 
Η επιλογη μολις τα οδήγησα ηταν εύκολη. 
Το t-roc ειχε πολυ ανώτερη οδηγική εμπειρια( ποιοτητα κύλισης , ηχομόνωση , αισθηση τιμονιού). 
 

Οποτε εχω καταλήξει εκει. Ειπα να δω το vitara και το Puma πιυ ειναι τα μόνα πουδεν εχω δει αλλα μονο αν μπορω να παω σε παραπανω αλογα. 
και ειπα Θα δωκαι το karoq για τον κινητήρα τον 1.5 με τα 150 το οποιο θελω να δω ακριβως  ποσο βγαινει.

ο φιλος ο @paylidis ειπε στα 22.000με καλο εξοπλισμό.λογικα δευτερη έκδοση θα ενοει. 
 

Τελικα οσο το ψυριζεις μπερδεύεσαι παραπανω

Ναι η δεύτερη έκδοση πρέπει να ήταν. Είναι σίγουρα πλήρης παντως από τα απαραίτητα (για τα δικα μου γούστα τουλάχιστον)  Νομίζω στα 22040 που μου το έδιναν είναι καλό vfm 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...