Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Σχετικά με το Vitara όντως δεν είναι κατσίκι, υπάρχουν αλλά για τέτοιες καταστάσεις. Αξίζει να πας στο 4X4 γιατί στην GL+ έχει κάποια καλουδια που δεν τα έχει το 4X2 ( adaptive cruise control, τους πλαϊνούς αισθητήρες κα ). Για να τα βάλεις αυτά στο 4X2 πας στην GLX που έχει τα ίδια λεφτά + το ρολόι στο ταμπλό ( lol ). Γενικά για το θόρυβο στο ταξίδι μου το είπε φίλος που το έχει, ωστόσο εξαρτάται και πόσα ταξίδια κάνεις. Στην τελική αν είναι να σε βολεύει στα καθημερινά, ίσως είναι ένας καλός συμβιβασμός με τον 1.4 140. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με ταμπουρα πισω στο πουμα:

Δεν ειναι καλο που στο ετος 2020 εχει πισω ταμπουρα?

Δεν σταματαει ευκολα ας πουμε επειδη ειναι 125 άλογα?

Επειδη πληρωνεις 20κατι και εχει ταμπουρα?

Συνδυασμος ολων αυτων?

Η αληθεια ειναι οτι το πουμα μ αρεσε απ οταν πρωτοδιαβασα γι αυτο, ομως για τα ταμπουρα πισω φιαβαζω σπο δω κ απο κει.. Δε θελω ν κανω flame απλα απόψεις λεω ν διαβασω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Masma είπε

Λοιπον εχουμε και λεμε. Εγω ξεκινησα να ψαχνω για αυτοκίνητο 1,5-2 μηνες. 
Ξεκινησα με Budget τα 17-18 και τελικα ανεβηκα αναγκαστικα! 

Τελικα οσο το ψυριζεις μπερδεύεσαι παραπανω

Εγώ ξεκίνησα με μοναδικό κριτήριο το καύσιμο... 

Φυσικό αέριο, οπότε πήρα 1-1 τις τότε (3/2018)επιλογές ,το Arona που είχαν στο ματι θα ερχόταν Χριστούγεννα... ήρθε επόμενο Πάσχα (2019).. πήγα ειδα το golf (1.4) 23Κ είπα ευχαριστώ γειά σας... είδα polo... 17.5K... είδα octavia (1.4) φοβερό αλλά σαν εργένης και 21Κ πήγα πάσο... είδα ibiza 16. 5Κ... και μετά με κάλεσαν ότι υπήρχε και καλά ακυρωμένη παραγγελία αλλού πελάτη και το πήρα 15.4Κ, 400€ κάμερα και GPS κτλ... 250€ ολικό ντύσιμο μεμβράνες ( παρπρίζ οδηγού και όλα τα υπόλοιπα) 

2 χρόνια μετά και 76.350χλμ έχω ξοδέψει 1900€ σε φ. α. και 1600€ σε βενζίνη (ελέω αλλαγής τόπου εργασίας... Θεσσαλονίκη -> Β. Έβρο) 

Αν δεν είχα κριτήριο το φ. α. δε ξέρω τι θα έπαιρνα 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hountalas είπε

Πολύ ανώτερη οδηγική εμπειρία σίγουρα όχι.

Ανώτερη αν έλεγες πάλι δεν ξέρω αν το δεχόμουν.

Το puma είναι το πιο σπορτίφ οδηγικά.

Για ποια έκδοση τ ροκ πας?

Και ομως μεταξυ τον δυο ειδικα η αισθηση τιμονιού και η ποιοτητα κύλισης ηταν  αισθητες σαν διάφορες. Γενικα Η Volkswagen παντα ειχε ωραια αισθηση και ωραιο τιμόνι. 
 

ναι για το Puma το διαβασα και εγω και ειπα θα παω να το δω απο κοντα!

παωγια την advance στο t roc με εχτρα την διχρωμία τους αναδιπλούμενους καθρέφτες και την κάμερα που δεν την εχει κανονικα. Γενικα μια πλήρης έκδοση 

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Σχετικά με ταμπουρα πισω στο πουμα:

Δεν ειναι καλο που στο ετος 2020 εχει πισω ταμπουρα?

Δεν σταματαει ευκολα ας πουμε επειδη ειναι 125 άλογα?

Επειδη πληρωνεις 20κατι και εχει ταμπουρα?

Συνδυασμος ολων αυτων?

Η αληθεια ειναι οτι το πουμα μ αρεσε απ οταν πρωτοδιαβασα γι αυτο, ομως για τα ταμπουρα πισω φιαβαζω σπο δω κ απο κει.. Δε θελω ν κανω flame απλα απόψεις λεω ν διαβασω!

Ναι και εμενα πριν το διαβασω εδω το ειχα ψιλο αδιαφορο σαν θεμα στην επιλογη αυτοκινήτου και συνεχιζω δηλαδη να μην με απασχολεί ιδιετερα

1 ώρα πριν, terry308 είπε

Εγώ ξεκίνησα με μοναδικό κριτήριο το καύσιμο... 

Φυσικό αέριο, οπότε πήρα 1-1 τις τότε (3/2018)επιλογές ,το Arona που είχαν στο ματι θα ερχόταν Χριστούγεννα... ήρθε επόμενο Πάσχα (2019).. πήγα ειδα το golf (1.4) 23Κ είπα ευχαριστώ γειά σας... είδα polo... 17.5K... είδα octavia (1.4) φοβερό αλλά σαν εργένης και 21Κ πήγα πάσο... είδα ibiza 16. 5Κ... και μετά με κάλεσαν ότι υπήρχε και καλά ακυρωμένη παραγγελία αλλού πελάτη και το πήρα 15.4Κ, 400€ κάμερα και GPS κτλ... 250€ ολικό ντύσιμο μεμβράνες ( παρπρίζ οδηγού και όλα τα υπόλοιπα) 

2 χρόνια μετά και 76.350χλμ έχω ξοδέψει 1900€ σε φ. α. και 1600€ σε βενζίνη (ελέω αλλαγής τόπου εργασίας... Θεσσαλονίκη -> Β. Έβρο) 

Αν δεν είχα κριτήριο το φ. α. δε ξέρω τι θα έπαιρνα 🤣🤣

Hahahah ωραιος παντως και τελικα σου βγηκε πολυ καλα

Επεξ/σία από Masma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Masma

από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι το γουστάρεις το t-roc. Θα σου πω λοιπόν 2 πράγματα:

1. Είσαι τυχερός. Δες τι τραβάνε άλλοι...γκουχτσογκουχφρας 😅

2. Πήγαινε κλείστο!

Αν τώρα θέλεις να το έχεις ψάξει το πράγμα, ναι, πηγαινε μια βόλτα κ σε puma-vitara για να νιώσεις πιο σίγουος. Νομίζω όμως ότι έχεις ήδη επιλέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθίστε ρε παιδιά το 2008 είναι b-suv (ελέω πλατφόρμας 208) και το t-roc είναι c-suv (ελέω πλατφόρμας golf).
Λάθος το έχω καταλάβει; Απέναντι στο 2008 δεν ειναι το t-cross (ελέω πλατφόρμας polo);

Εντωμεταξύ χαζεύω τα ετοιμοπαράδοτα της vw και λέω ωραίο αυτό 
https://mycarnow.kosmocar.gr/vw/vehicle/?sc=9617D92A-1591-4C58-8B48-43AF2B9432F6&br=90510&mc=C114KX
υπερπλήρες από εξοπλισμό

και μετά μου σκάει η εμπνευση ότι με τα suv έχουν καταφέρει και πουλάνε ένα υπερηψωμένο 1000άρι Polo για 22χιλιάρικα.
Άφωνος...

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα να δει κανείς και το Honda HR-V (όχι την μαούνα το CR-V) αλλά με τις τιμές που έχει η εδώ αντιπροσωπεία ξέρω που θα πάει το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panosno1com είπε

Σχετικά με ταμπουρα πισω στο πουμα:

Δεν ειναι καλο που στο ετος 2020 εχει πισω ταμπουρα?

Δεν σταματαει ευκολα ας πουμε επειδη ειναι 125 άλογα?

Επειδη πληρωνεις 20κατι και εχει ταμπουρα?

Συνδυασμος ολων αυτων?

Η αληθεια ειναι οτι το πουμα μ αρεσε απ οταν πρωτοδιαβασα γι αυτο, ομως για τα ταμπουρα πισω φιαβαζω σπο δω κ απο κει.. Δε θελω ν κανω flame απλα απόψεις λεω ν διαβασω!

Είναι μόνο στην βασική έκδοση με τα 125. 

Αν πάρεις βασική με 155 είναι με δίσκους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, majnun είπε

Καθίστε ρε παιδιά το 2008 είναι b-suv (ελέω πλατφόρμας 208) και το t-roc είναι c-suv (ελέω πλατφόρμας golf).
Λάθος το έχω καταλάβει; Απέναντι στο 2008 δεν ειναι το t-cross (ελέω πλατφόρμας polo);

Εντωμεταξύ χαζεύω τα ετοιμοπαράδοτα της vw και λέω ωραίο αυτό 
https://mycarnow.kosmocar.gr/vw/vehicle/?sc=9617D92A-1591-4C58-8B48-43AF2B9432F6&br=90510&mc=C114KX
υπερπλήρες από εξοπλισμό

και μετά μου σκάει η εμπνευση ότι με τα suv έχουν καταφέρει και πουλάνε ένα υπερηψωμένο 1000άρι Polo για 22χιλιάρικα.
Άφωνος..

Βάσει μεγέθους είναι ίδια κατηγορία αν και το 2008 είναι στο άνω όριο λόγω μεγέθους. To t-roc δεν είναι σε καμία περίπτωση c-suv. To tiguan είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hountalas είπε

Το puma είναι στενότερο και από τ ροκ και από 2008, βασικά ίσως είναι το μικρότερο b suv. Εγώ απέρριψα t roc λόγω του ότι στα μάτια μου δεν με ενθουσίαζε σαν σχεδιασμός εξωτερικά και εσωτερικά σε σύγκριση με τα άλλα. Πάνω κάτω ίδια τιμή έβγαινε με το 2008 allure, αλλά προσωπικά στο πεζω παίρνω περισσότερα πράγματα.

Καλά φυσικά γούστα είναι αυτά. Αν το είχαν κοντά 20κ το τ ροκ στην advance θα ήταν οκ.

Ενταυ 21.500 εχω την προσφορα με εξτρα διχρωμία καμερα και αναδιπλούμενους καθρέφτες.

11 ώρες πριν, sargus είπε

@Masma

από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι το γουστάρεις το t-roc. Θα σου πω λοιπόν 2 πράγματα:

1. Είσαι τυχερός. Δες τι τραβάνε άλλοι...γκουχτσογκουχφρας 😅

2. Πήγαινε κλείστο!

Αν τώρα θέλεις να το έχεις ψάξει το πράγμα, ναι, πηγαινε μια βόλτα κ σε puma-vitara για να νιώσεις πιο σίγουος. Νομίζω όμως ότι έχεις ήδη επιλέξει.

Σε αυτο εχεις δικιο το γουσταρω αλλα θα παω δευτερα να δω και αυτα τα δυο που λεμε να ειμαι σιγουρος. 
 

10 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Θα έλεγα να δει κανείς και το Honda HR-V (όχι την μαούνα το CR-V) αλλά με τις τιμές που έχει η εδώ αντιπροσωπεία ξέρω που θα πάει το πράγμα...

Δεν ρωτησα καν τιμη νομιζω ξεφεύγει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, hountalas είπε

Δεν έχω δει και τι ανάγκες έχεις από χώρους και τι ζητάς από το αμάξι. Πορείας αλογόνου έχει η led? Δεν μπορείς να βάλεις και το tech pack που έχει τον ψηφιακό πίνακα οργάνων?

Θελω κατηγορία b suv που τα πιο πολλα με καλύπτουν απο χώρους. Το t roc και το 2008 που ειχα καταλήξει πριν επιλέξω το t roc ειναι και τα δυο υπεραρκετά γι εμενα απο χώρους. 
ναι εχει ενα tech pack που βαζεις ετσι και το ψηφιακό πίνακα. Θα το συζητησω αυτο μολις παω να κανω στην αγορα να δω ποσο ανεβαίνει η τιμη γιατι ειχε ξεκινησει με 17-18 budget στην αρχη και τωρα ειμαι στα 21-22.😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Masma είπε

Δεν ρωτησα καν τιμη νομιζω ξεφεύγει 

Στο car πάντως με την επιλογή για καινούριο ξεκινάει από τα 22k, 1.5 / 130hp. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Masma είπε

Θελω κατηγορία b suv που τα πιο πολλα με καλύπτουν απο χώρους. Το t roc και το 2008 που ειχα καταλήξει πριν επιλέξω το t roc ειναι και τα δυο υπεραρκετά γι εμενα απο χώρους. 
ναι εχει ενα tech pack που βαζεις ετσι και το ψηφιακό πίνακα. Θα το συζητησω αυτο μολις παω να κανω στην αγορα να δω ποσο ανεβαίνει η τιμη γιατι ειχε ξεκινησει με 17-18 budget στην αρχη και τωρα ειμαι στα 21-22.😂😂

να ρωτήσω κάτι χαζό; ο ηλεκτρονικός πίνακας τι προσφέρει παραπάνω από εναν αναλογικό πχ?? περα απ τον αρχικό ενθουσιασμό μετα όλα τα βαριέσαι όπως και τα κινητά. Αντιθέτως πιστεύω ότι αποκτάς περισσότερα ρίσκα με τόσα ηλεκτρονικά  - και μερικά είναι πολύ κοστοβόρα αν χαλάσουν στο μέλλον. 

Επεξ/σία από poihths
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα χθες ένα kia και λέω "έβγαλε καινούριο sportage κοφτό;;".Γυρνάω πίσω με το παπί που ήμουν και βλέπω xceed..Εντυπωσιακό αλλά από τιμή είδα στο site στα 20+

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, poihths είπε

να ρωτήσω κάτι χαζό; ο ηλεκτρονικός πίνακας τι προσφέρει παραπάνω από εναν αναλογικό πχ?? περα απ τον αρχικό ενθουσιασμό μετα όλα τα βαριέσαι όπως και τα κινητά. Αντιθέτως πιστεύω ότι αποκτάς περισσότερα ρίσκα με τόσα ηλεκτρονικά  - και μερικά είναι πολύ κοστοβόρα αν χαλάσουν στο μέλλον. 

Θεωρητικα εχεις δικιο. Ε μπορεις να δεις καποια παραπανω πραγματα αλλα στη πραξη δεν εχει μεγαλη διαφορα. 
βεβαια καινουργια τεχνολογία ειναι και παω για  καινουργιο αμαξι οποτε γιατι να μην την εχει.... αν φυσικα δεν ζητάει πολλα εχτρα χρηματα  το πακετο αυτο 

19 λεπτά πριν, XronisR είπε

Είδα χθες ένα kia και λέω "έβγαλε καινούριο sportage κοφτό;;".Γυρνάω πίσω με το παπί που ήμουν και βλέπω xceed..Εντυπωσιακό αλλά από τιμή είδα στο site στα 20+

Οντως ειναι ομορφο αλλα ρε παιδια ακριβο μου φαινεται. Παντα ειχα την Kia( και το λεω πρωτος εγω οτι εχει βελτιωθεί παρα πολυ) πιο Budget μαρκα. 

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...