Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και από μένα,

παρακολουθώ όλο αυτόν τον καιρό το θέμα και είμαι στην αναζήτηση και γω νέου αυτοκινήτου, γιατί το megane του 2004 έχει αρχίζει και δείχνει τα χρόνια του. 

Σε 2 μήνες έρχεται και νέο μέλος και θα είμαστε πια 3 στην οικογένεια, οπότε προσανατολίζομαι σε suv, για χώρους και ενώ στην αρχή δε μου άρεσαν καθόλου εχω αρχίσει να τα συνηθίζω εμφανισιακά. Από κοντά είδα μόνο το νέο captur 1.3 130hp έκδοση dynamic, με διχρωμία δώρο στα 22.890. 

Η τιμή μου φάνηκε αρκετά καλή, μένω κέντρο Αθήνας, λίγα χιλιόμετρα το μήνα, 6 φορές το χρόνο θεσσαλονίκη και κανένα ταξίδι.

Δεν έχω δει αρκετά σχόλια για captur... Γνώμες? Άλλες προτάσεις με όριο μέχρι τα 25.000 max 27.000???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, majnun είπε

Καθίστε ρε παιδιά το 2008 είναι b-suv (ελέω πλατφόρμας 208) και το t-roc είναι c-suv (ελέω πλατφόρμας golf).
Λάθος το έχω καταλάβει; Απέναντι στο 2008 δεν ειναι το t-cross (ελέω πλατφόρμας polo);

Εντωμεταξύ χαζεύω τα ετοιμοπαράδοτα της vw και λέω ωραίο αυτό 
https://mycarnow.kosmocar.gr/vw/vehicle/?sc=9617D92A-1591-4C58-8B48-43AF2B9432F6&br=90510&mc=C114KX
υπερπλήρες από εξοπλισμό

και μετά μου σκάει η εμπνευση ότι με τα suv έχουν καταφέρει και πουλάνε ένα υπερηψωμένο 1000άρι Polo για 22χιλιάρικα.
Άφωνος...

Να αγιάσει το χέρι σου που το έγραψες. 

Έχουν καταφέρει οι αυτοκινητοβιομηχανίες με αυτή την μόδα των suv να πουλάνε 40% ακριβότερα το ίδιο αυτοκίνητο επειδή ψήλωσε και του έβαλαν τεράστιους τροχους για την εικόνα. Φτάσαμε οι 18αρες και 19αρες ζάντες να είναι υποχρεωτικές για την εικόνα, γιατί από ουσία μηδέν. Ίσα ίσα που ζορίζεται περισσότερο ένας μέσος κινητήρας και έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Ασε δε που όταν πας για αλλαγή ελαστικών χοροπηδάς από το κόστος. 

Πραγματικά αυτή η λαίλαπα των suv έχει διαλύσει την αγορά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το καλό να το υποδεχτείτε το νέο μέλος φίλε @dimit29! 😊

Στα 25κ-27κ ξεκλειδώνεις αρκετές επιλογές. Tcross, Troc, 2008, xceed, puma και άλλα. Θέμα γούστου και επιλογών. Για το Captur δεν έχω διαβάσει κα΄τι αρνητικό να σου πω την αλήθεια, καλός κινητήρας και χώροι για την κατηγορία. Προσωπικά δεν μου κάνει τόσο κλικ εμφανισιακά.

Επεξ/σία από aris_rom
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimit29 είπε

Γεια σας και από μένα,

παρακολουθώ όλο αυτόν τον καιρό το θέμα και είμαι στην αναζήτηση και γω νέου αυτοκινήτου, γιατί το megane του 2004 έχει αρχίζει και δείχνει τα χρόνια του. 

Σε 2 μήνες έρχεται και νέο μέλος και θα είμαστε πια 3 στην οικογένεια, οπότε προσανατολίζομαι σε suv, για χώρους και ενώ στην αρχή δε μου άρεσαν καθόλου εχω αρχίσει να τα συνηθίζω εμφανισιακά. Από κοντά είδα μόνο το νέο captur 1.3 130hp έκδοση dynamic, με διχρωμία δώρο στα 22.890. 

Η τιμή μου φάνηκε αρκετά καλή, μένω κέντρο Αθήνας, λίγα χιλιόμετρα το μήνα, 6 φορές το χρόνο θεσσαλονίκη και κανένα ταξίδι.

Δεν έχω δει αρκετά σχόλια για captur... Γνώμες? Άλλες προτάσεις με όριο μέχρι τα 25.000 max 27.000???

Tiguan. Υπέροχο. Υπήρχαν κάποια κομμάτια 24 και κάτι με πολύ πλούσιο εξοπλισμό, ίσως έχει μείνει κάτι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, telis said:

Να αγιάσει το χέρι σου που το έγραψες. 

Έχουν καταφέρει οι αυτοκινητοβιομηχανίες με αυτή την μόδα των suv να πουλάνε 40% ακριβότερα το ίδιο αυτοκίνητο επειδή ψήλωσε και του έβαλαν τεράστιους τροχους για την εικόνα. Φτάσαμε οι 18αρες και 19αρες ζάντες να είναι υποχρεωτικές για την εικόνα, γιατί από ουσία μηδέν. Ίσα ίσα που ζορίζεται περισσότερο ένας μέσος κινητήρας και έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Ασε δε που όταν πας για αλλαγή ελαστικών χοροπηδάς από το κόστος. 

Πραγματικά αυτή η λαίλαπα των suv έχει διαλύσει την αγορά 

σωστά όλα αυτά
αλλά η αλήθεια είναι χειρότερη ακόμα

και είμαι ευτυχής που δεν βρίσκομαι σε αναζήτηση αυτοκινήτου αυτόν τον καιρό
με την έννοια ότι ελπίζω πως θα πάρει κάμποσα χρόνια
για να σκάσει αυτή φούσκα υπερτιμολόγησης όλων των κατηγοριών οχημάτων και όχι μόνο SUV

κι η αλήθεια είναι χειρότερη ακόμα
διότι έχουν καταφέρει να πουλάνε χωρίς ντροπή πανάκριβα
αυτοκίνητα στα οποία κάνουν περικοπές όχι μόνο στα πλαστικά αλλά ακόμα και στις ταπετσαρίες

καποτε μας κακοφαινόταν τα σκληρά πλαστικά και η ταπετσαρία χωρίς αφρολέξ,
σήμερα κατάπιαμε τα σκληρά πλαστικά σε σημείο που το ξεπεράσαμε
και συζητάμε αν τυχόν μας κακοφαίνεται το γυμνό πλαστικό χωρίς επένδυση ταπετσαρίας

και όλο αυτό το χρυσοπληρώνουμε από πάνω

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, telis είπε

Να αγιάσει το χέρι σου που το έγραψες. 

Έχουν καταφέρει οι αυτοκινητοβιομηχανίες με αυτή την μόδα των suv να πουλάνε 40% ακριβότερα το ίδιο αυτοκίνητο επειδή ψήλωσε και του έβαλαν τεράστιους τροχους για την εικόνα. Φτάσαμε οι 18αρες και 19αρες ζάντες να είναι υποχρεωτικές για την εικόνα, γιατί από ουσία μηδέν. Ίσα ίσα που ζορίζεται περισσότερο ένας μέσος κινητήρας και έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση. Ασε δε που όταν πας για αλλαγή ελαστικών χοροπηδάς από το κόστος. 

Πραγματικά αυτή η λαίλαπα των suv έχει διαλύσει την αγορά 

Ισχυει νομιζω μεχρι 17 ειναι μια χαρα για suv

39 λεπτά πριν, dimit29 είπε

Γεια σας και από μένα,

παρακολουθώ όλο αυτόν τον καιρό το θέμα και είμαι στην αναζήτηση και γω νέου αυτοκινήτου, γιατί το megane του 2004 έχει αρχίζει και δείχνει τα χρόνια του. 

Σε 2 μήνες έρχεται και νέο μέλος και θα είμαστε πια 3 στην οικογένεια, οπότε προσανατολίζομαι σε suv, για χώρους και ενώ στην αρχή δε μου άρεσαν καθόλου εχω αρχίσει να τα συνηθίζω εμφανισιακά. Από κοντά είδα μόνο το νέο captur 1.3 130hp έκδοση dynamic, με διχρωμία δώρο στα 22.890. 

Η τιμή μου φάνηκε αρκετά καλή, μένω κέντρο Αθήνας, λίγα χιλιόμετρα το μήνα, 6 φορές το χρόνο θεσσαλονίκη και κανένα ταξίδι.

Δεν έχω δει αρκετά σχόλια για captur... Γνώμες? Άλλες προτάσεις με όριο μέχρι τα 25.000 max 27.000???

Με το καλο το νεο μέλος! Νομιζω πως στα χρηματα αυτα υπαρχει πληθώρα επιλογών οπως αυτα πιυ ανέφεραν τα παιδια! 

Την κακυτερη επιλογη την ειπε ομως ο @paylidis και νομιζω ειναι το Tiguan. 
πολυ άνετο αυτοκίνητο και μεγαλύτερο απο τα υπολοιπα στα χρηματα αυτα! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Με το καλό να το υποδεχτείτε το νέο μέλος φίλε @dimit29! 😊

Στα 25κ-27κ ξεκλειδώνεις αρκετές επιλογές. Tcross, Troc, 2008, xceed, puma και άλλα. Θέμα γούστου και επιλογών. Για το Captur δεν έχω διαβάσει κα΄τι αρνητικό να σου πω την αλήθεια, καλός κινητήρας και χώροι για την κατηγορία. Προσωπικά δεν μου κάνει τόσο κλικ εμφανισιακά.

Ευχαριστώ πολύ γαι τις ευχές,

Απ την άλλη δεν έχω parking και σκέφτομαι πολύ και το εξωτερικό μέγεθος. Για κάποιο λόγο τα vag, παλιότερα μοντέλα που έχω οδηγήσει μου φαίνονται πολύ σκληρά στο συμπλέκτη και κάπως όχι τόσο ομαλή η αλλαγή ταχυτήτων όσο στα renault

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ το άλλο..."SUV για χώρους".... Άλλο ανέκδοτο αυτό...

Το 3008 του αδερφού μου δε χωράει ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ από όσα χωρούσε το Α4 που είχα έως πρόσφατα...Ούτε τα μισά.

Δε θέλετε SUV για χώρους. Θέλετε επειδή πότισε το μυαλό σας που τα βλέπετε παντού. Άχρηστα αυτοκίνητα στο 90% των μοντέλων.

5 λεπτά πριν, hountalas είπε

Βλέπεται πολλά sedan στον δρόμο? Για πιο λόγο δεν έχει όσα είχε παλιότερα? Τα suv εξυπηρετούν περισσότερο μια μέση οικογένεια σήμερα και γιαυτό τα επιλέγουν κατά κόρον.

Τώρα όσον αφορά την τιμή έχετε δίκιο, φαίνονται αυξημένες. Αλλά παλιά αγόραζες κινητήρα με καθρέπτες και άντε να είχε κλιματισμό ενώ τώρα παίρνεις μικρότερο κινητήρα λόγω ρύπων αλλά με μεγαλύτερο πακέτο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ εξοπλισμού. Γιαυτό φαίνονται αυξημένες οι τιμές.

Σε τι εξυπηρετούν εκτός από το ότι κάθεσαι ψηλότερα και ξεχνάς και αυτά που ήξερες από οδήγηση?...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eMike είπε

Αμ το άλλο..."SUV για χώρους".... Άλλο ανέκδοτο αυτό...

Το 3008 του αδερφού μου δε χωράει ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ από όσα χωρούσε το Α4 που είχα έως πρόσφατα...Ούτε τα μισά.

Δε θέλετε SUV για χώρους. Θέλετε επειδή πότισε το μυαλό σας που τα βλέπετε παντού. Άχρηστα αυτοκίνητα στο 90% των μοντέλων.

Σε τι εξυπηρετούν εκτός από το ότι κάθεσαι ψηλότερα και ξεχνάς και αυτά που ήξερες από οδήγηση?...

Ειναι πολυ σημαντικος λογος οτι καθεσαι ψηλοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθεσαι ψηλοτερα, βαζεις το παιδι πιο ευκολα, αντε και μερικα λιτρα παραπανω.αντε να ανεβεις και κανα πεζοδρομιο.

Γελαει ο κοσμος.( που δν γελαει, μαλλον παιζει να γελουν με μενα που πηρα fastback, αλλα ποσως με ενδιαφερει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, seppy είπε

Καθεσαι ψηλοτερα, βαζεις το παιδι πιο ευκολα, αντε και μερικα λιτρα παραπανω.αντε να ανεβεις και κανα πεζοδρομιο.

Γελαει ο κοσμος.( που δν γελαει, μαλλον παιζει να γελουν με μενα που πηρα fastback, αλλα ποσως με ενδιαφερει).

Μια χαρα επιλογη εκανες ! Δεν υπαρχει καλο και κακο. Οτι μας αρεσει υπαρχει! 

40 λεπτά πριν, eMike είπε

Αμ το άλλο..."SUV για χώρους".... Άλλο ανέκδοτο αυτό...

Το 3008 του αδερφού μου δε χωράει ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ από όσα χωρούσε το Α4 που είχα έως πρόσφατα...Ούτε τα μισά.

Δε θέλετε SUV για χώρους. Θέλετε επειδή πότισε το μυαλό σας που τα βλέπετε παντού. Άχρηστα αυτοκίνητα στο 90% των μοντέλων.

Σε τι εξυπηρετούν εκτός από το ότι κάθεσαι ψηλότερα και ξεχνάς και αυτά που ήξερες από οδήγηση?...

Στο θεμα χώρους εγω παλι νομιζω οτι οντως βοηθαει το suv. Δινει και στο υψος πολυ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dimit29 είπε

Ευχαριστώ πολύ γαι τις ευχές,

Απ την άλλη δεν έχω parking και σκέφτομαι πολύ και το εξωτερικό μέγεθος. Για κάποιο λόγο τα vag, παλιότερα μοντέλα που έχω οδηγήσει μου φαίνονται πολύ σκληρά στο συμπλέκτη και κάπως όχι τόσο ομαλή η αλλαγή ταχυτήτων όσο στα renault

Θα εικάσω ότι μιλάς για αρκετά χρόνια πριν γιατί αυτή την στιγμή το μηχανικό 6ταχυτο του vag έχει από τις καλύτερες αισθήσεις και κούμπωμα. Δεν ασχολήθηκα καν με ρενω στην έρευνα μου για αμάξι γιατί δεν μου αρέσει αισθητικά κανένα από την κατηγορία που έψαχνα εγώ όποτε δεν έχω εικόνα. Αλλά επειδή οδήγησα διαφορά αλλά, μπορώ να σου πω μια γνώμη για κιβώτιο vag, psa, Suzuki κτλ. 
 

Θα συμπλευσω με παυλιδη πάντως και θα σου πω ότι Tiguan είναι μια κλάση από όλα τα b-suv στα πάντα. Χώρους ποιότητα εσωτερικού ποιότητα κύλισης. Έρχεται χοντρό φεισλιφτ του χρόνου όποτε πιθανότατα θα βρεις προσφορουλες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλίμονο! Το Tiguan είναι C Suv και συγκρίνεται με 3008, Q3, Sportage κτλ.

Παιδιά τα SUV έχουν κάποια αντικειμενικά πλεονεκτήματα, συγκεκριμένα:

1. Μεγαλύτερο εσωτερικό χώρο για ίδιο εξωτερικό μήκος αυτοκινήτου

2. Πιο εύκολο μπες-βγες για ηλικιωμένους, παιδικά καθισματάκια κτλ.

3. Καλύτερη παθητική ασφάλεια σε μετωπική με χαμηλό αμάξι (αυτό είναι στην πορεία να αλλάξει οπότε σε λίγο καιρό δε θα υφίσταται)

Υπάρχουν και κάποια αντικειμενικά πλεονεκτήματα όπως "βλέπεις τον κόσμο από ψηλά", "καλύτερη ορατότητα" κτλ.

Πέρα από τα παραπάνω, έχουν πολλά αντικειμενικά μειονεκτήματα σε σχέση με το αντίστοιχο χαμηλό:

1. Αρκετά ακριβότερα για την ίδια πλατφόρμα με ένα χαμηλό

2. Φρενάρουν χειρότερα 

3. Στρίβουν χειρότερα 

4. Επιταχύνουν χειρότερα 

5. Καταναλώνουν περισσότερο

Έχουν και υποκειμενικά μειονεκτήματα όπως κάποιοι ανακατεύονται λόγω πλεύσεων και/ή ύψους στις στροφές κ.α.

Πέρα από τα παραπάνω, τελικά ο καθένας θα πάρει αυτό που γουστάρει!

Σήμερα πάντως, υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα.  (Αυτό βέβαια καμιά φορά σε οδηγεί στο να μη μπορείς να επιλέξεις, αλλά κατά τη γνώμη μου διανύουμε μια από τις καλύτερες περιόδους της αυτοκίνησης. Και έχουμε ακόμη να δούμε πολλά)

Επεξ/σία από sargus
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιο εμπειρία στο Cooper 3ης γενιάς και σύγκριση με το τωρινό fiesta;

Έχετε πρόβλημα να διαλέξετε SUV που έχει πλημμυρίσει το σύμπαν.

Φανταστείτε να ψάχνετε μικρό τριπορτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...