Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, hountalas said:

Τεσπα εκεί υπάρχουν θέματα για κάθε όχημα ξεχωριστά. Εδώ απλά είναι λίγο αχταρμάς. Εγώ προσωπικά από εδώ δεν έχω μάθει κάτι που δεν το ήξερα ήδη από τους δίπλα.

το ότι πρόλαβες να το διαβάσεις αλλού, δεν είναι κάτι κακό ούτε σημαινει κάτι
άλλωστε αυθεντική πηγή γνώσης δεν υπάρχει

απλά εκεί συμπεριφέρονται λες και έχουν οδηγήσει ο καθένας από όλα τα αυτοκίνητα για τα οποία μιλάνε
κάτι που αυταπόδεικτα είναι αστείο

χώρια ότι είναι πολύ περιορισμένοι οι συμμετέχοντες και συνήθως προκατειλημμένοι είτε λόγω οπαδισμού είτε λόγω αυταρέσκειας
με αποτέλεσμα πολλές φορές να λένε χοντράδες που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα και να μην τους διαψεύδει κανείς
γιατι ο καθένας τους σηκώνει το δικό του μπαϊράκι εκεί μέσα με σειρά ...ιεραρχίας παλαιότητας (στρατός ένα πραγμα :lol: )

εδώ τουλάχιστον υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε απόψεις και συμμετέχοντες
και ελευθερία να μιλάει κανείς και να κρίνεται

προς το παρόν τουλάχιστον
πιο πολλές πιθανότητες να παραπλανηθεί κανείς έχει εκεί παρά από εδώ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Johnkeppas είπε

Φίλε μου συγνώμη, αλλά αν επιτρέπεται πόσο χρονών είσαι; Γιατί το άλλο παιδι έγραψε 15 μέρες και 4 άτομα. Προφανώς εννοεί 2 παιδιά ή ακόμα και 4 ενήλικες. Δηλαδή τι έπρεπε να πάρει μαζί του, ένα βρακι και μία πετσέτα και να πάει; Έλεος με τις υπερβολές του καθενός προκειμένου να υποστηρίξει την άποψή του. Τουλάχιστον να είσαι λιγότερο δηκτικός απέναντι σε άτομα που δεν ξέρεις. Αν είσαι αρκετά μικρός και δεν έχιες δική σου οικογένεια, περίμενε να αποκτήσεις και θα δεις πόσα πράγματα χρειάζεσαι μαζί.

47 είμαι . 3μελη οικογένεια δλδ με ένα παιδί.οτα ήταν το παιδί μικρό δλδ ως τα 10 είχα αυτοκίνητα σεντάν. Τωρα μεγάλωσε δεν το χρειαζόμαστε το μεγάλο αυτοκίνητο.
Ουτε καρότσια έπαιρνα ούτε πάρκο κρεβάτια , σεντόνια , πετσέτες κουζίνες. Ολα τα παρείχε το ξενοδοχείο. Όσο αφορά  τα ρούχα δεν θα πάρουμε μέχρι μας όλη μας την προίκα. Δλδ αυτό το πράγμα το να πάρω ολα μου τα ρούχα με ξεπερνάει. Θα πάρω τόσα ως να χωράει το αυτοκίνητο. Το σουιφτ τωρα πέρσι πηγαμε διακοπές 10 μέρες μια μεγάλη βαλίτσα Εγω  με την γυναίκα και μια μικρή του παιδιού. Μια χαρά χώρεσε.

Υ.γ δεν λέω παρτε μικρά τύπου σουιφτ κορσα κλπ αλλά ένα αυτοκίνητο τύπου λεον φοκους η’ ένα ψευτοσουβ μια χαρά κάνει για 4μελη οικογένεια.με καλή θέληση ολα χωράνε. 

 

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, hountalas said:

Τα λες λίγο υπερβολικά. Ειδικά για το τελευταίο είσαι λάθος.

Προσωπική μου γνώμη θα μου πεις...

Τι σου κάναν εκεί μέσα και έχεις σχηματίσει τέτοια άποψη?

Μήπως είσαι κκε?

τα λέω όπως είναι ακριβώς όμως! 
και ιδίως στο τελευταίο έχω απόλυτο δίκιο

εσύ μπορείς να τους υποστηρίζεις και δικαίωμά σου,
εγώ απλά λέω τη γνώμη που έχω σχηματίσει ως αναγνώστης επί πάμπολλα έτη

επίσης θεωρώ ότι ήδη τους κάνουμε περισσότερη διαφήμιση,
αυτοί έχουν τσακωθεί κ αναμεταξύ τους κάποια στιγμή και πάρε παράδειγμα από το ότι προέκυψε το άλλο forum του petrolheads.gr 
(οπότε να πούμε κ ότι δεν είναι το μόνο ελληνικό forum ανταλλαγής απόψεων για το αυτοκίνητο το 4T)

τέσπα, την τσιμπήσανε τη διαφήμιση... :lol:

υγ: κκε; τί φάση; νομίζω kke friendly είναι το 4Τ, γιατί κκε fan είναι ένας μεγαλορέκτης εκεί μέσα, αυτό έχω πετύχει... LOL

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, hountalas said:

Χαχαχα το κκε και καλά ότι δεν σ' αρεσει τίποτα, σε όλα όχι και τα γνωστά.

Δεν τους υποστηρίζω απλά από την προσωπική μου εμπειρία βλέπω ότι περισσότερο βοηθήθηκα από το φόρουμ εκεί παρά από εδώ. Εκεί βρήκα περισσότερες τεχνικές πληροφορίες, άτομα που είχαν ήδη το μοντέλο ή είχαν αυτοκίνητα της ίδιας εταιρίας, ποστ για test drive που σε δεύτερο χρόνο αφού έκανα και εγώ φάνηκαν χρήσιμα.

Το ότι κάποιοι έχουν εμμονές με καύσιμα( diesel ), μάρκες και άλλα τέτοια κολλήματα δεκτό και εμένα με κουράζουν.

Απλά δεν συνάντησα αυτό που αναφέρεις σε τόσο μεγάλο βαθμό.

Τέσπα ας μην χαλάμε την βιβλιοθήκη του Τσοφρ, εγώ έψαχνα από τον Δεκέμβριο σιγά σιγά για αυτοκίνητο οπότε στην όλη πορεία κατέληξα σε αυτά που ανέφερα παραπάνω.

ε καλά αυτό είναι άλλο ένα φαινόμενο εκεί, που μπαίνει ο κάθε ένας να ευλογήσει το καινούριο κοσκινάκι του και να το παίξει νεοφερμένος ειδήμων παρέα στους παλιούς
υπάρχουν κ αυτά τα φαινόμενα εκεί πέρα

κατά τη γνώμη μου, κάποιος μπορεί να αποκτήσει πληροφορίες στα εξειδικευμένα forum του κάθε μοντέλου
κ όχι στο 4Τ όπου ο καθείς ευλογεί το δικό του κ θάβει τα λοιπά

τέλος πάντων, συμφωνώ να μην το χαλάσουμε το τόπικ του συμπαθούς tsofra που έχει αποκτησει διαστάσεις forum

καλή λευτεριά σε όσους αναμένουν τον τοκετό του νέου τους αμαξιού!

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ότι ενώ και εγώ έχω περάσει από το άλλο φόρουμ προτιμώ τις συζητήσεις που κάνουμε εδώ.

Κατά κύριο λόγω υπάρχει πιο φιλική διάθεση και ειλικρινά ακόμη και στα τεχνικά έχω διαβάσει περισσότερα εδώ, μπορεί επειδή δεν σχολιάζουμε και κάτι συγκεκριμένο και τα έχουμε περάσει όλα.

Όντως βλέπω και εγώ συγκεκριμένα άτομα που έχουν την δική τους εντύπωση για κάποια μοντέλα μάρκες και μένουν κολλημένοι σε αυτή.

Εγώ μπαίνω εδώ , τα συζητάμε, έχω περάσει και από τα ανάλογα clubs και έχω διαβάσει, βλέπω και τα αντίστοιχα reviews από Ελλάδα- εξωτερικό και σχηματίζω μία άποψη.

Στην τελική σωστό και λάθος δεν υπάρχει , άλλος θέλει να έχει την άνεση να κουβαλάει σεντόνια , καροτσια, πατίνια και μία αλλαξια για κάθε βράδυ , άλλος παίρνει τα μισά και τα πάει σε πλυντήριο ανα 2 ημέρες , άλλος την βγάζει με ένα σωβρακο μία εβδομάδα.

Ο καθένας όπως του αρέσει

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα εδώ μαρεσει καλύτερα, είναι πιο ακομπλεξαριστες οι συζητήσεις και οι ανταλλαγές πληροφοριων. 4τ το site της κλικας των ξερόλων, της πλύσης εγκεφάλου, ο καθένας εχει το καλύτερο αυτοκίνητο. Είναι το καλύτερο επειδή είναι δικό του. Των αλλωνων είναι μάπα ακόμα και το ίδιο να είναι!!

Γράφουν και κάτι δήθεν έμπειροι που το παίζουνε δοκιμαστές αυτοκινήτων  θυμάμαι έναν fakezeus που γράφει με καμάρι ότι είναι άθεος ΚΚΕ και κοροϊδεύει όσους πιστεύουν στον Χριστό και την Παναγια με κάθε ευκαιρία. 

Μπορείς να ψαρέψεις και σωστή πληροφόρηση, αλλά είναι τρομερά δυσκολο από το offtopic και την προτροπή να αγοράσεις baleno και swift.

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι ένα περιοδικό ταυτισμένο με την αυτοκίνηση, έχει αφήσει το φόρουμ του χρονολογικά εκεί γύρω στο 2000

Νομίζω είναι το πλέον δύσχρηστο φόρουμ, είτε από pc, είτε από κινητό.

 Φρίκη εντελώς. Τι να το κάνω να υπάρχει τόση συσσώρευση γνώσεων και να μην μπορείς να κάνεις ένα απλό search

Τεσπά, η αλήθεια είναι ότι βγάζουν ένα ελιτίστικο διαχωρισμό,δεν είναι και πολύ noob friendly.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Insomnia auto Moto μόνο . 


Που αλλου θα ακούσεις ότι κριτήριο για αγορά αυτοκινήτου είναι να χωράει σεντόνια,  κρεβάτια , κουζίνες τραπέζια για τις διακοπές .

Παλι καλά που δεν έχει πει κανείς πως κριτιριο είναι να χωράει και την πεθερά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

Insomnia auto Moto μόνο . 


Που αλλου θα ακούσεις ότι κριτήριο για αγορά αυτοκινήτου είναι να χωράει σεντόνια,  κρεβάτια , κουζίνες τραπέζια για τις διακοπές .

Παλι καλά που δεν έχει πει κανείς πως κριτιριο είναι να χωράει και την πεθερά .

Κάτσε ρε μαν μην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν είναι κριτήριο αγοράς οι χώροι δλδ ?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mp123 είπε

Insomnia auto Moto μόνο . 


Που αλλου θα ακούσεις ότι κριτήριο για αγορά αυτοκινήτου είναι να χωράει σεντόνια,  κρεβάτια , κουζίνες τραπέζια για τις διακοπές .

Παλι καλά που δεν έχει πει κανείς πως κριτιριο είναι να χωράει και την πεθερά .

Ε αμα δεν ηταν κριτηριο και οι χωροι ολοι θα παιρναμε mx5 να γουσταρουμε παρεα με ενα πακετο στιμορολ που χωραει.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, georgekz750 είπε

Ε αμα δεν ηταν κριτηριο και οι χωροι ολοι θα παιρναμε mx5 να γουσταρουμε παρεα με ενα πακετο στιμορολ που χωραει.

Και smart :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κάτσε ρε μαν μην τα ισοπεδώνουμε όλα, δεν είναι κριτήριο αγοράς οι χώροι δλδ ?

Φυσικα και είναι αλλά σε λογικά πλαίσια. Εδώ διαβάζουμε για να πάμε διακοπές πρέπει να κάνουμε ολόκληρη μετακόμιση και πρέπει να έχουμε αμάξι που να είναι και νταλίκα.

Υ.γ το καλύτερο πιστευω είναι ότι ( κανείς δεν το αναφέρει ) πρέπει να έχει χώρους έξτρα γιατί στον γυρισμό από το χωριό πρέπει να φέρουν μαζί  και τενεκέδες λάδι , κανενα αρνάκι , λίγο χοιρινό μπούτι φρέσκοσφαγμενο , φρούτα που έχουν κλέψει από τα χωράφια η από τον δρόμο , τυριά , ζαρζαβατικά...........   Άλλο ένα κριτιριο για αγορά αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνονται υπερβολικά αυτά που γράφετε για το 4τ φόρουμ.

Και εγώ νέος (και άσχετος) μπήκα εκεί πριν μερικά χρόνια, και ούτε σνομπισμό αντιμετώπισα ούτε απαξίωση. Αντιθέτως, έμαθα πολλά πράγματα και βοηθήθηκα ταμάλα στο να πάρω το καλύτερο αμάξι του γαλαξία...😛.

Εδώ είναι πιο ευχάριστη η κουβέντα γιατί είναι πιο all around και γιατί συμμετέχουν περισσότεροι ενδιαφερόμενοι.

Τι να λέμε τώρα; Το insomnia είναι ένα διαδικτυακό φαινόμενο!!!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2020 στις 12:05 ΠΜ, majnun είπε

και μετά μου σκάει η εμπνευση ότι με τα suv έχουν καταφέρει και πουλάνε ένα υπερηψωμένο 1000άρι Polo για 22χιλιάρικα.

Άφωνος...

Αυτο ξαναπες το. Ειδα οτι βγαινει και yaris cross κοντα 20Κ.

Το yaris 20K!!

απο την αλλη αρκετα ωραια σχεδια. Τα περισσοτερα που αναμενονται μου αρεσουν εξωτερικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είμαι υπέρ των μεγάλων χώρων (δε θα θυσιάσω όμως ένα καλύτερο αμάξι για λίγο μικρότερους χώρους) για διάφορους λόγους:

-Όπως αναφέρθηκε, δεν έχω καμία διάθεση να κάθομαι να χτίζω πράγματα καμιά ώρα προκειμένου να πάμε ΣΚ κάπου. Προτιμώ αν γίνεται να έχω ένα αχανές πορτμπαγκαζ και απλά να τα πετάω όλα μέσα άτακτα σε 30 δευτερόλεπτα και να ξεκινάω.

-Φυσικά δεν πρόκειται να βάλω ποτέ πράγματα στην εταζέρα ή σε άλλα σημεία μες το αυτοκίνητο (ίσως μόνο στα πόδια και/ή μόνο μαλακά πράγματα όπως ρούχα κτλ.) που μπορεί να γίνουν επικίνδυνα αν συμβεί κανένα κακό.

-Τα καθισματάκια των παιδιών μου είναι ιδιαίτερα ογκώδη επειδή στοχεύω σε μέγιστη ασφάλεια. Μου τρώνε πολύ χώρο άρα χρειάζομαι πολύ χώρο.

-Η γυναίκα μου κουβαλάει την Άρτα και τα Γιάννενα όποτε πάμε κάπου. Μετά από έντονους τσακωμούς και κουβέντες (και με το καλό και με το κακό) συμβιβαστήκαμε κάπου στη μέση: κουβαλάει πλέον μόνο την Άρτα (😁) οπότε γίνεται δουλειά πλέον και χωρίς αγροτικό.

-Πολλές φορές μειώνω το χρόνο διακοπών προκειμένου να κουβαλάμε λιγότερα πράγματα (καλά αυτό είναι εύκολο γιατί είμαι Κρήτη και εδώ που μένω είναι σα διακοπές 😀).

Όπως και να έχει, δεν έχω πρόβλημα με αυτούς που κράζουν εμάς που κουβαλάμε πολλά πράγματα και ούτε με αυτούς που κουβαλάνε ακόμα πιο πολλά. Κάντε ότι θέλετε βρε! Μια ζωή την έχουμε!

Αγάπη μόνο!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...