Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φυσικα και είναι αλλά σε λογικά πλαίσια. Εδώ διαβάζουμε για να πάμε διακοπές πρέπει να κάνουμε ολόκληρη μετακόμιση και πρέπει να έχουμε αμάξι που να είναι και νταλίκα.

Υ.γ το καλύτερο πιστευω είναι ότι ( κανείς δεν το αναφέρει ) πρέπει να έχει χώρους έξτρα γιατί στον γυρισμό από το χωριό πρέπει να φέρουν μαζί  και τενεκέδες λάδι , κανενα αρνάκι , λίγο χοιρινό μπούτι φρέσκοσφαγμενο , φρούτα που έχουν κλέψει από τα χωράφια η από τον δρόμο , τυριά , ζαρζαβατικά...........   Άλλο ένα κριτιριο για αγορά αυτοκινήτου.

Τα λογικα πλαισια του καθενος αλλαζουν αναλογα με τις αναγκες του ομως.

Παραδειγμα:

Προ παιδιου,το τριθυρο ιμπιζα ηταν οτι πρεπει. Εριχνα τα καθισματα πισω,το εκανα καροτσα,και πηγαινα διακοπες πετωντας (κυριολεκτικα) οτι γουσταρα πισω,δεν ξεφουσκωνα καν φουσκωτα στρωματα κλπ.

Με παιδι δεν μπορουσα να ριξω καθισματα πια,οποτε χρειαζομουν ενα αλλο με μεγαλυτερο πορτμπαγκαζ. Δεν ξερω καν ποσα λιτρα ειναι αλλα με βολευει αφανταστα.

Αυριο ισως να ερθει δευτερο παιδι και να μη με βολευει και να χρειαστω ενα μεγαλυτερο.

Αυτο. Δεν χρειαζεται τοση αναλυση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 30/4/2020 στις 11:51 ΜΜ, magnam είπε

Έχεις δει τα νέα Mazda; Το Mazda 3 βρίσκεται λίγο πιο πάνω από το budget σου, αλλά εφόσον κοιτάς και κατηγορία τύπου Clio και τα συναφή, κοίτα λίγο το Mazda 2. Πολύ ποιοτικό!

Αντίστοιχα θα κοίταζα και τα Peugeot 208 (νέο)/308 (με το δεύτερο να αγγίζει ακριβώς το μπάτζετ σου εάν θέλεις πλούσιο εξοπλισμό).

Mazda θα συμφωνήσω με το μέλος μην κοιτάς αλλού εγγυηση σε όλα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mp123 είπε

Insomnia auto Moto μόνο . 


Που αλλου θα ακούσεις ότι κριτήριο για αγορά αυτοκινήτου είναι να χωράει σεντόνια,  κρεβάτια , κουζίνες τραπέζια για τις διακοπές .

Παλι καλά που δεν έχει πει κανείς πως κριτιριο είναι να χωράει και την πεθερά .

Εκεί με τα σεντόνια κόλλησες. Πάμε άλλη μια λοιπόν. 4 άτομα η οικογένεια,τα παιδιά μια βαλιτσουλα καμπίνας αεροπλάνου το κάθε ένα,και μια μεγάλη εγω και η σύζυγός. Αγόρασα νέα σεντόνια για το εξοχικο οπότε πήρα και ένα σακ βουαγιαζ γεμάτο. Σύνολο 4 αποσκευές . 

Πήγα την Τετάρτη για τεστ ντραιβ στο αρονα 1.5 1500cc FR. Ε εκεί δεν χωράνε πως να το κάνουμε. Με δυο βαλίτσες μεγάλες γέμισε το Πορτ παγκαζ το πήρα σπίτι στο δοκίμασα. Ομοίως και το καμικ. Το 20008 ήταν καλύτερο που δοκίμασα. Είχα πάρει και το ,,c3 Airctoss ούτε εκεί χωράει. Οπότε είδα το c5 φοβερό χωράει ώρα πάντα όλα. Πες μου λοιπόν εσύ τι θα αγόραζες το πρακτικό; Η αυτό που σου αρέσει το γκαζιαρικο; Να ήμουν πάλι 20 θα είχα τρίπορτο ξανά... τώρα δίνω προτεραιότητα σε άλλα πράγματα. Στα εξηγώ καλά;

Επεξ/σία από sotiriadisc
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Εκεί με τα σεντόνια κόλλησες. Πάμε άλλη μια λοιπόν. 4 άτομα η οικογένεια,τα παιδιά μια βαλιτσουλα καμπίνας αεροπλάνου το κάθε ένα,και μια μεγάλη εγω και η σύζυγός. Αγόρασα νέα σεντόνια για το εξοχικο οπότε πήρα και ένα σακ βουαγιαζ γεμάτο. Σύνολο 4 αποσκευές . 

Πήγα την Τετάρτη για τεστ ντραιβ στο αρονα 1.5 1500cc FR. Ε εκεί δεν χωράνε πως να το κάνουμε. Με δυο βαλίτσες μεγάλες γέμισε το Πορτ παγκαζ το πήρα σπίτι στο δοκίμασα. Ομοίως και το καμικ. Το 20008 ήταν καλύτερο που δοκίμασα. Είχα πάρει και το ,,c3 Airctoss ούτε εκεί χωράει. Οπότε είδα το c5 φοβερό χωράει ώρα πάντα όλα. Πες μου λοιπόν εσύ τι θα αγόραζες το πρακτικό; Η αυτό που σου αρέσει ωτο γκαζιαρικο; Να ήμουν πάλι 20 θα είχα τρίποντο ξανά... τώρα δίνω προτεραιότητα σε άλλα πράγματα. Στα εξηγώ καλά;

Άσχετο και σχετικό μαζί. Για μέγιστη εκμετάλλευση χώρου αποσκευών, όχι μεγάλες βαλίτσες. Μικρότερα σακβουαγιάζ και με μαλακό περίβλημα. Αθροιστικά θα χωρέσουν πολύ περισσότερα πράγματα. Οι μεγάλες αποσκευές τύπου βαλίτσας αεροπλάνου δεν είναι για ΙΧ. Εκτός αν έχει κανείς Skoda Kodiaq.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, bjj-p said:

Αυτο ξαναπες το. Ειδα οτι βγαινει και yaris cross κοντα 20Κ.

Το yaris 20K!!

απο την αλλη αρκετα ωραια σχεδια. Τα περισσοτερα που αναμενονται μου αρεσουν εξωτερικα.

Όλα τα crossover της κατηγορίας εκεί παίζουν. 

Στο Yaris σου έκανε εντύπωση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Όλα τα crossover της κατηγορίας εκεί παίζουν. 

Στο Yaris σου έκανε εντύπωση? 

Επιβεβαιωση του συμπερασματος αλλου μελους, με ενα ακομη μοντελο που ετυχε να δω.απλα στο yaris παραμενει και το ονομα ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

Εκεί με τα σεντόνια κόλλησες. Πάμε άλλη μια λοιπόν. 4 άτομα η οικογένεια,τα παιδιά μια βαλιτσουλα καμπίνας αεροπλάνου το κάθε ένα,και μια μεγάλη εγω και η σύζυγός. Αγόρασα νέα σεντόνια για το εξοχικο οπότε πήρα και ένα σακ βουαγιαζ γεμάτο. Σύνολο 4 αποσκευές . 

Πήγα την Τετάρτη για τεστ ντραιβ στο αρονα 1.5 1500cc FR. Ε εκεί δεν χωράνε πως να το κάνουμε. Με δυο βαλίτσες μεγάλες γέμισε το Πορτ παγκαζ το πήρα σπίτι στο δοκίμασα. Ομοίως και το καμικ. Το 20008 ήταν καλύτερο που δοκίμασα. Είχα πάρει και το ,,c3 Airctoss ούτε εκεί χωράει. Οπότε είδα το c5 φοβερό χωράει ώρα πάντα όλα. Πες μου λοιπόν εσύ τι θα αγόραζες το πρακτικό; Η αυτό που σου αρέσει το γκαζιαρικο; Να ήμουν πάλι 20 θα είχα τρίπορτο ξανά... τώρα δίνω προτεραιότητα σε άλλα πράγματα. Στα εξηγώ καλά;

Εκει είναι που πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις γενικά τους χώρους η αν τους χρειάζεσαι κανα 2 φορές τον χρόνο .

Το arona π.χ. αν θυμάμαι καλά είναι 30 πόντους μικρότερο από το C5 και έχει ράγες οροφής . Όποτε μπορείς να βάζεις μια μπαγκαζιέρα 2-3 φορές τον χρόνο και να χαίρεσαι τις μικρότερες διαστάσεις τον υπόλοιπο .

Απο την άλλη επειδή πηγαίνοφσαιρνω και εγώ πράγματα στο εξοχικό βολεύουν γενικά οι χώροι στο πορτ μπαγκαζ αντί για μπαγκαζιέρα η για ποδήλατα που απλά τα πετάς μέσα αν πας βόλτα με τα παιδιά .

Αυτα σκεφτόμουν και εγώ όταν κοιταγα το C5 και είχα ενθουσιαστεί με τους χώρους 

2 ώρες πριν, kotronas είπε

Mazda θα συμφωνήσω με το μέλος μην κοιτάς αλλού εγγυηση σε όλα της.

Όταν με το καλό έρθουν οι νέοι κινητήρες Τούρμπο το συζητάμε , με αυτούς που έχει τώρα χάνει πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bjj-p said:

Επιβεβαιωση του συμπερασματος αλλου μελους, με ενα ακομη μοντελο που ετυχε να δω.απλα στο yaris παραμενει και το ονομα ιδιο.

Λογικό, το όνομα Yaris πουλάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλάω να μην βρεθεί yaris και Corolla στον δρομο μου. Από πίσω υπάρχουν ουρές. Πάνε πάντα πολύ αργα, χωρίς πλάκα.

Μετά βγαινουν πρώτα σε αξιοπιστια. Λογικό ακούγεται μέχρι 60-70 τα πάνε οι κάτοχοι τους, πως να χαλασουν.

😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sotiriadisc είπε
9 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

 

9 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

Εκεί με τα σεντόνια κόλλησες. Πάμε άλλη μια λοιπόν. 4 άτομα η οικογένεια,τα παιδιά μια βαλιτσουλα καμπίνας αεροπλάνου το κάθε ένα,και μια μεγάλη εγω και η σύζυγός. Αγόρασα νέα σεντόνια για το εξοχικο οπότε πήρα και ένα σακ βουαγιαζ γεμάτο. Σύνολο 4 αποσκευές . 

Πήγα την Τετάρτη για τεστ ντραιβ στο αρονα 1.5 1500cc FR. Ε εκεί δεν χωράνε πως να το κάνουμε. Με δυο βαλίτσες μεγάλες γέμισε το Πορτ παγκαζ το πήρα σπίτι στο δοκίμασα. Ομοίως και το καμικ. Το 20008 ήταν καλύτερο που δοκίμασα. Είχα πάρει και το ,,c3 Airctoss ούτε εκεί χωράει. Οπότε είδα το c5 φοβερό χωράει ώρα πάντα όλα. Πες μου λοιπόν εσύ τι θα αγόραζες το πρακτικό; Η αυτό που σου αρέσει το γκαζιαρικο; Να ήμουν πάλι 20 θα είχα τρίπορτο ξανά... τώρα δίνω προτεραιότητα σε άλλα πράγματα. Στα εξηγώ καλά;

Μην μπαίνεις στο τρυπάκι να δικαιολογήσεις τους χώρους που θες, είναι σαν να δικαιολογεις την επιλογή χρώματος. Έμενα μ'αρεσει το μπλε, αυτό μου ταιριάζει στο μάτι. Πώς μπορείς εσύ να αποδομησεις την επιλογή χρώματος;

Σε κάθε περίπτωση με δύο μικρά παιδάκια, όποιος λέει ότι του αρκούν οι χώροι ενός χατς απλά ψεύδεται. Είναι τόσο όσο. Δεν λέω ότι δεν θα τα βολεψεις αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να κάνεις εκπτώσεις

2 καροτσάκια με ακανόνιστο μέγεθος, σακβουαγιαζ δικό τους, σακβουαγιαζ δικό σας, μια τσάντα με παιχνίδια θάλασσας, μια τσάντα θαλάσσης, μια ομπρέλα θαλάσσης, κάτι περιφερειακά γιογιό-πατι νια. Άντε και όταν τα πας στις γιαγιάδες, δεν θα σε φορτώσουν κάνα τενεκέ λάδι για να νιώσουν ότι βοηθάνε;

Τι από όλα αυτά είναι περιττό;

Και όλα αυτά τα συμπραγκαλα δεν θα τα έχεις μίνιμουμ 2 χρόνια;

Τα πετάς όλα μέσα στο πορτ μπαγκαζ του Grandland X και ξενοιαζεις

Μπαγκαζιερες προσωπικά δεν προτιμώ, διότι ανεβάζουν την κατανάλωση και αλλάζουν την γεωμετρία του αυτοκινήτου. Άσε που και αισθητικά δεν μου αρέσουν, διότι μου θυμίζουν Σλάβους που κατεβαίνουν με όλο τους το βιος+κονσέρβες για διακοπές

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Παρατήρησα στον νέο τιμοκατάλογο της Ford για το Focus ότι η διαφορά του 1.0 mHEV 155hp Μηχανικό με του 1.5 182hp Αυτόματο στις ΛΤΠΦ είναι μόνο 800 ευρώ, αλλά στις τελικές τιμές η διαφορά φτάνει τα 3000. Ψάχνωντας το λίγο επιβεβαίωσα ότι το mHEV έχει 50% έκπτωση στο ΕΤΤ και το 1.5 τσιμπάει κάτι επιπλέον στο ΕΤΤ λόγω του ότι οι ρύποι του είναι 125 και σπάνε το φράγμα των 120. 

stlineX.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickTG είπε

Λογικό, το όνομα Yaris πουλάει. 

Δεν ειναι θεμα yaris ειναι το αντιστοιχο και με το polo/ tcross

Πουλανε ενα υπερυψωμενο souperμινι 20k

Οπως και να το κανουμε ειναι πολα λεφτα στην ουσια για πολο/γιαρις/κλιο με πιο ψηλες αναρτησεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Καλημέρα σε όλους. Παρατήρησα στον νέο τιμοκατάλογο της Ford για το Focus ότι η διαφορά του 1.0 mHEV 155hp Μηχανικό με του 1.5 182hp Αυτόματο στις ΛΤΠΦ είναι μόνο 800 ευρώ, αλλά στις τελικές τιμές η διαφορά φτάνει τα 3000. Ψάχνωντας το λίγο επιβεβαίωσα ότι το mHEV έχει 50% έκπτωση στο ΕΤΤ και το 1.5 τσιμπάει κάτι επιπλέον στο ΕΤΤ λόγω του ότι οι ρύποι του είναι 125 και σπάνε το φράγμα των 120. 

stlineX.JPG

Το θέμα είναι αν θα τον φέρουν Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το θέμα είναι αν θα τον φέρουν Ελλάδα

Για να το έχουν στον τιμοκατάλογο θεωρώ πως θα έρθει. Για το Fiesta που ρώτησα η νέα φουρνιά μπαίνει σε παραγωγή τέλη αυγούστου και θα είναι Ελλάδα αρχές Οκτώβρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...