Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, costaspl είπε

Για οσουν εχουν ή ενδιαφερονται για DSG κυβωτιο.

Αυτό ακριβώς ήταν το πρώτο θέμα που μου έβγαλε λόγω λαδιών

12 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Για να το έχουν στον τιμοκατάλογο θεωρώ πως θα έρθει. Για το Fiesta που ρώτησα η νέα φουρνιά μπαίνει σε παραγωγή τέλη αυγούστου και θα είναι Ελλάδα αρχές Οκτώβρη. 

Και το προηγούμενο το είχαν αλλά είχαν σταματήσει να το φέρνουν που είχα ρωτήσει για αυτό το αναφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Brolly είπε

Το Ford Focus mHEV έρχεται Ελλάδα τον Αύγουστο. Λογικά θα κλείσω το stline x 155ps. Πήρα προσφορά από ford Θεσσαλονίκη 24.700 ευρώ με μεταλλικό χρώμα.

Τι περισσότερο έχει η Stline X απο την απλή St line? Γιατί δεν το γράφει στο site ή στο φυλλάδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι περισσότερο έχει η Stline X απο την απλή St line? Γιατί δεν το γράφει στο site ή στο φυλλάδιο

Οι πιο σημαντικές διαφορές: 

  • 18" ζάντες VS 17"
  • κόκκινες δαγκάνες φρένων
  • 12.3" ψηφιακό καντράν
  • θερμαινόμενα καθίσματα και τιμόνι
  • συν άλλα μικροκαλούδια
Επεξ/σία από Rock3ros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tsofras είπε

Εκει είναι που πρέπει να σκεφτείς αν θέλεις γενικά τους χώρους η αν τους χρειάζεσαι κανα 2 φορές τον χρόνο .

Το arona π.χ. αν θυμάμαι καλά είναι 30 πόντους μικρότερο από το C5 και έχει ράγες οροφής . Όποτε μπορείς να βάζεις μια μπαγκαζιέρα 2-3 φορές τον χρόνο και να χαίρεσαι τις μικρότερες διαστάσεις τον υπόλοιπο .

Απο την άλλη επειδή πηγαίνοφσαιρνω και εγώ πράγματα στο εξοχικό βολεύουν γενικά οι χώροι στο πορτ μπαγκαζ αντί για μπαγκαζιέρα η για ποδήλατα που απλά τα πετάς μέσα αν πας βόλτα με τα παιδιά .

Αυτα σκεφτόμουν και εγώ όταν κοιταγα το C5 και είχα ενθουσιαστεί με τους χώρους 

Όταν με το καλό έρθουν οι νέοι κινητήρες Τούρμπο το συζητάμε , με αυτούς που έχει τώρα χάνει πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό 

Ακριβως αυτό λέω και Εγω . Αξιζει να έχει κανείς μια μαούνα οπως το c5 για 95% χρήση στην πόλη ;   Αν μένεις επαρχία τότε οκ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ακριβως αυτό λέω και Εγω . Αξιζει να έχει κανείς μια μαούνα οπως το c5 για 95% χρήση στην πόλη ;   Αν μένεις επαρχία τότε οκ. 

 

Εαν εχεις παρκινγκ δουλεαι-σπιτι κατι μπορει να γινεται

Γενικα κραζουμε τα αυτοκινητα οτι εχουν γινει ακριβα αλλα ενα μεγαλο θετικο τα τελευταια χρονια ειναι οτι τα μικρα πλεον εχουν αρκετους χωρους και καλη συμπεριφορα/ασφαλεια

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rock3ros είπε

Οι πιο σημαντικές διαφορές: 

  • 18" ζάντες VS 17"
  • κόκκινες δαγκάνες φρένων
  • 12.3" ψηφιακό καντράν
  • θερμαινόμενα καθίσματα και τιμόνι
  • συν άλλα μικροκαλούδια

Που μπορουμε να δουμε τον εξοπλισμό της καθε εκδοσης πχ st line τι εχει και st line x εξίσου τι εχει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχτες γυρισα απο διακοπες με το C4 ehdi του '12. Οικογενεια με 2 παιδια 6 και 9 . Πορτ μπαγκαζ γεματο , μπαγκαζιερα 420 λιτρα γεματη και αυτη και πισω 3 ποδηλατα σε βαση. 

Αν ειχα και τρειλερ θα το γεμιζαμε και αυτο . Ως υπερβολη το λεω αλλα οντως οταν εχεις οικογενεια πρωτα κοιτας χωρους και μετα μπλιμπλικια, οθονες και led φωτα. Θες να φορτωσεις το αμαξι με ανεση -εστω 2 φορες το χρονο που λετε- και οχι να σπας τα νευρα σου παιζοντας τετρις με τις αποσκευες και μαλωνοντας με γυναικα με παιδια "μην παρετε αυτο μην παρετε εκεινο"

Το σκεφτομουν και γελουσα μολις μπηκα στο παρκιγκ και ξεφορτωνα. Αυτα τα 1000αρια αρονα , καμικ κλπ φορτωμενα με αυτον τον τροπο α) προχωρανε στο δρομο με ευκολια να κανεις πχ μια προσπεραση και β) ποσο καινε? 

Γιατι το δικο μου κανοντας 1600 χλμ σε 15 μερες φορτωμενο οπως περιεγραψα και με cruise control στα 120 εβγαλε στον υπολοιστη ταξιδιου 5,8 λτ/χλμ. Και προσπεραση ανετα οποτε ηθελα

Καπως ετσι μου κοβονται τα φτερα οταν κοιταω για καινουριο .....

Επεξ/σία από james9tito
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, james9tito είπε

 Αυτα τα 1000αρια αρονα , καμικ κλπ φορτωμενα με αυτον τον τροπο α) προχωρανε στο δρομο με ευκολια να κανεις πχ μια προσπεραση και β) ποσο καινε? 

Γιατι το δικο μου κανοντας 1600 χλμ σε 15 μερες φορτωμενο οπως περιεγραψα και με cruise control στα 120 εβγαλε στον υπολοιστη ταξιδιου 5,8 λτ/χλμ. Και προσπεραση ανετα οποτε ηθελα

Η απάντηση που θα δώσουν πολλοί είναι πόσο συχνά θα το κάνεις αυτό.  3-4-6 φορές το χρόνο?

Με το δικό σου σκεπτικό/λογική βέβαια είμαι και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, james9tito said:

Εχτες γυρισα απο διακοπες με το C4 ehdi του '12. Οικογενεια με 2 παιδια 6 και 9 . Πορτ μπαγκαζ γεματο , μπαγκαζιερα 420 λιτρα γεματη και αυτη και πισω 3 ποδηλατα σε βαση. 

Αν ειχα και τρειλερ θα το γεμιζαμε και αυτο . Ως υπερβολη το λεω αλλα οντως οταν εχεις οικογενεια πρωτα κοιτας χωρους και μετα μπλιμπλικια, οθονες και led φωτα. Θες να φορτωσεις το αμαξι με ανεση -εστω 2 φορες το χρονο που λετε- και οχι να σπας τα νευρα σου παιζοντας τετρις με τις αποσκευες και μαλωνοντας με γυναικα με παιδια "μην παρετε αυτο μην παρετε εκεινο"

Το σκεφτομουν και γελουσα μολις μπηκα στο παρκιγκ και ξεφορτωνα. Αυτα τα 1000αρια αρονα , καμικ κλπ φορτωμενα με αυτον τον τροπο α) προχωρανε στο δρομο με ευκολια να κανεις πχ μια προσπεραση και β) ποσο καινε? 

Γιατι το δικο μου κανοντας 1600 χλμ σε 15 μερες φορτωμενο οπως περιεγραψα και με cruise control στα 120 εβγαλε στον υπολοιστη ταξιδιου 5,8 λτ/χλμ. Και προσπεραση ανετα οποτε ηθελα

Καπως ετσι μου κοβονται τα φτερα οταν κοιταω για καινουριο .....

από ό,τι βλέπω το αμάξι σου αν είναι το 1.6ehdi C4 παίζει να έχει απόβαρο 100 κιλά περισσότερο από τα 1000άρια που αναφέρεις
και μάλιστα τα 1000άρια αυτά παίζει να έχουν κατάτι μεγαλύτερο χώρο αποσκευών

έχεις μεν ιπποδύναμη ονομαστικά ίδια αλλά σε χαμηλότερες στροφές και περισσότερη ροπή,
αλλά και πάλι συγκρίνεις λάθος καύσιμο αν συγκρίνεις πετρέλαιο με βενζίνη

ακόμα κι έτσι, το 0-100 τα 1000άρια λέει ότι το πετυχαίνουν πιο γρήγορα από το δικό σου,
αν σημαίνει κάτι λιγότερο ή περισσότερο ή καθόλου για τις ρεπρίζ

 

στη γενική παρατήρηση πάντως, συγκρίνουμε το πακέτο, όχι απλά τις επιδόσεις κινητήρα στον πάγκο
ποιά χαρακτηριστικά έχει ο κινητήρας σου;

διάγραμμα κ μέγιστη ιπποδύναμη στις πόσες στροφές;
διάγραμμα κ μέγιστη ροπή στις πόσες στροφές;
βάρος;
αριθμός σχέσεων; κλιμάκωση σχέσεων; τύπος κιβωτίου;
ατμοσφαιρικό ή turbo; ελαστικά; αεροδυναμική; κοκ

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Η απάντηση που θα δώσουν πολλοί είναι πόσο συχνά θα το κάνεις αυτό.  3-4-6 φορές το χρόνο?

Με το δικό σου σκεπτικό/λογική βέβαια είμαι και εγώ.

Ναι οκ 6 φορες το χρονο αλλα θελω αυτες τις 6 φορες να το κανω με αυτο τον τροπο. 

Μην παρεξηγηθω , δεν μπηκα να γραψω οτι εγω ειμαι σωστος, ή οτι εχω το καλυτερο αμαξι κλπ ισα ισα ειμαι ασχετος στο θεμα της αυτοκινησης. Απλα σκεφτομαι φωναχτα προς ανταλλαγη αποψεων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, james9tito είπε

Ναι οκ 6 φορες το χρονο αλλα θελω αυτες τις 6 φορες να το κανω με αυτο τον τροπο. 

Μην παρεξηγηθω , δεν μπηκα να γραψω οτι εγω ειμαι σωστος, ή οτι εχω το καλυτερο αμαξι κλπ ισα ισα ειμαι ασχετος στο θεμα της αυτοκινησης. Απλα σκεφτομαι φωναχτα προς ανταλλαγη αποψεων. 

Μην αγχώνεσαι δεν παρεξηγώ :) 

Τις ίδιες ανησυχίες/σκέψεις έχουμε οι περισσότεροι! 

Κουβέντα κάνουμε. Το κακό είναι ότι μας δημιουργούνται απορίες-σκέψεις που πριν δεν τις είχαμε!!!!! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το (ρητορικό) ερώτημα που τίθεται (μετά από τα σχόλια περί αχανών χώρων και μετακόμισης ολόκληρης πραμάτειας) είναι γιατί όλοι τελικά κοιτάνε suv για χώρους και όχι station wagon που αποδεδειγμένα έχουν μεγαλύτερους και συνήθως είναι μια κατηγορία παραπάνω στην ίδια τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sb01053 είπε

Και το (ρητορικό) ερώτημα που τίθεται (μετά από τα σχόλια περί αχανών χώρων και μετακόμισης ολόκληρης πραμάτειας) είναι γιατί όλοι τελικά κοιτάνε suv για χώρους και όχι station wagon που αποδεδειγμένα έχουν μεγαλύτερους και συνήθως είναι μια κατηγορία παραπάνω στην ίδια τιμή.

Φαντάζομαι πρώτον λόγω ομορφιάς δεύτερον λόγω μάκρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...