Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sb01053 είπε

Και το (ρητορικό) ερώτημα που τίθεται (μετά από τα σχόλια περί αχανών χώρων και μετακόμισης ολόκληρης πραμάτειας) είναι γιατί όλοι τελικά κοιτάνε suv για χώρους και όχι station wagon που αποδεδειγμένα έχουν μεγαλύτερους και συνήθως είναι μια κατηγορία παραπάνω στην ίδια τιμή.

Γιατί συνήθως είναι λίγο μεγαλύτερα σε μήκος! 

Γενικά στην Ελλάδα το station δεν είναι μόδα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, sb01053 said:

Και το (ρητορικό) ερώτημα που τίθεται (μετά από τα σχόλια περί αχανών χώρων και μετακόμισης ολόκληρης πραμάτειας) είναι γιατί όλοι τελικά κοιτάνε suv για χώρους και όχι station wagon που αποδεδειγμένα έχουν μεγαλύτερους και συνήθως είναι μια κατηγορία παραπάνω στην ίδια τιμή.

τα station wagon αν έχουν χώρους, τους έχουν στο χώρο αποσκευών και σίγουρα λιγότερο εκμεταλλεύσιμους λόγω χαμηλότερου ύψους
στη δε καμπίνα έχουν μικρότερους χώρους από τα SUV

στην οδική συμπεριφορά, δεν υπερέχουν τόσο, λόγω του μεγάλου οπίσθιου προβόλου

αισθητικά κατά κανόνα μειονεκτούν

σε αίσθηση κ χρήση οικογενειακού (υποτίθεται αυτός είναι ο προορισμός αμφοτέρων), μειονεκτούν λόγω πιο χαμηλής θέσης καμπίνας

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sb01053 είπε

Και το (ρητορικό) ερώτημα που τίθεται (μετά από τα σχόλια περί αχανών χώρων και μετακόμισης ολόκληρης πραμάτειας) είναι γιατί όλοι τελικά κοιτάνε suv για χώρους και όχι station wagon που αποδεδειγμένα έχουν μεγαλύτερους και συνήθως είναι μια κατηγορία παραπάνω στην ίδια τιμή.

Γιατι ειναι επισης πανακριβα. Με προσπερασε ενα skoda sw εχτες το βλεπει η γυναικα μου , λεει αυτο ειναι ωραιο αμαξι οχι το octavia που με εχεις ζαλισει. Γυρναμε σπιτι κοιταω τιμη πανω απο 25Κ. Παει και αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με την λογική ότι χρειάζεται μεγάλο αυτοκίνητο μόνο για 2-3 φορες τον χρόνο λόγω ταξιδιών με οικογένεια, θα έπρεπε όλοι να είχαμε αγοράσει φιατ 500 ή παρόμοιο γιατί τις υπόλοιπες 363 φορές το έχουμε για να πάμε στην δουλειά μας 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, giorgos_di είπε

Καλημέρα σε όλους. Παρατήρησα στον νέο τιμοκατάλογο της Ford για το Focus ότι η διαφορά του 1.0 mHEV 155hp Μηχανικό με του 1.5 182hp Αυτόματο στις ΛΤΠΦ είναι μόνο 800 ευρώ, αλλά στις τελικές τιμές η διαφορά φτάνει τα 3000. Ψάχνωντας το λίγο επιβεβαίωσα ότι το mHEV έχει 50% έκπτωση στο ΕΤΤ και το 1.5 τσιμπάει κάτι επιπλέον στο ΕΤΤ λόγω του ότι οι ρύποι του είναι 125 και σπάνε το φράγμα των 120. 

stlineX.JPG

 

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα μολις περασα απο τη Ford και ειδα το Puma. Ομορφο αυτοκίνητο με γενικα πλούσιο εξοπλισμό στις εκδοσεις και καλο πορπαγκαζ αλλα το ταμπλό λιγο αδιαφορο και απορρίφθηκε λογο χώρου για τους πισω. Ειναι αρκετα πιο μικρο απο t-roc- 2008. Ειμαι 1.85 και καθομαι φυσιολογικα ουτε πολυ πισω ουτε μπροστα και με το που εκατσα πισω απο επει που θα ειχα τη θεση κανονικα εγω ειδα μεγαλη διαφορα και ητνα πολυ πιο στενάχωρα απο τα αλλα που εχω δει. Νομιζω σαν το Juke
 

παντως ενα ομορφο αυτοκίνητο και καλους κινητήρες , ειδικα στην st line ειναι κουκλα

Επεξ/σία από Masma
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Brolly είπε

Το Ford Focus mHEV έρχεται Ελλάδα τον Αύγουστο. Λογικά θα κλείσω το stline x 155ps. Πήρα προσφορά από ford Θεσσαλονίκη 24.700 ευρώ με μεταλλικό χρώμα.

Καλησπέρα, άρα βάσης τιμοκαταλόγου δεν σου έχουν δώσει κάποια έκπτωση (αν κατάλαβα καλά μετρητοίς). Να φανταστώ magnetic grey ???!!! Στην τιμή είναι όλα μέσα (πινακίδες, κτλ)??

Μήπως σου έδωσαν κάποιο χαρτί με τους εξοπλισμούς , γιατί δεν κυκλοφορούν έξω όπως έγραψε και ο συμφορίτης  @tsofras.

Για να δούμε τις διαφορές , ανέφερε κάποιες ο @Rock3ros αλλά αν σου έδωσαν κάτι για την st-lineX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, jobous said:

Καλησπέρα, άρα βάσης τιμοκαταλόγου δεν σου έχουν δώσει κάποια έκπτωση (αν κατάλαβα καλά μετρητοίς). Να φανταστώ magnetic grey ???!!! Στην τιμή είναι όλα μέσα (πινακίδες, κτλ)??

Μήπως σου έδωσαν κάποιο χαρτί με τους εξοπλισμούς , γιατί δεν κυκλοφορούν έξω όπως έγραψε και ο συμφορίτης  @tsofras.

Για να δούμε τις διαφορές , ανέφερε κάποιες ο @Rock3ros αλλά αν σου έδωσαν κάτι για την st-lineX

H stline x σε σχέση με την s t line έχει έξτρα τα κάτωθι:

Βάμενες δαγκάνες

Μεγαλύτερη αεροτομή

Full led φώτα (μόνο τα φλας είναι αλογόνου)

Οθόνη 12.3

Ψηφιακό καντράν

Θερμενομενα καθίσματα και τιμόνι

Και νομίζω το stline x έχει διαφορετικό σχήμα μπροστά στα led ημέρας

Στη προσφορά παρακάτω έχει μια έκπτωση 620 ευρώ.

20200727_183708.jpg

Επεξ/σία από Brolly
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις ειδα karoq και vitara. Καλο χρυσό το vitara αλλα αμαξι πιυ ειναι σαν το Mitsubishi colt που εχω του 2007 μεσα και με απο οτι διαβαζω χαλια ηχομόνωση δεν αγοράζω. 
 

Το karoq πιο μεγαλο απο οτι αλλο εχω δει. Μην σας πω επειδη κοιταω b-suv κατηγορία μου παρα φανηκε μεγαλο.
Κατα τα αλλα καλη τιμη μου εδωσαν.

21.800 γιαετοιμοπαράδοτο αλλα συγκεκριμενα χρωματα με τον 1.5 με 150ps που ειμαι καταπληκτικός κινητήρας και έκδοση ειναι η Limited που ειναι της προσφοράς η έκδοση που ειναι ουσιαστικα η Ambition με εξτρα κλιματισμό και αισθητήρες βροχής! 
για αυτην την έκδοση εναι η προσφορα. 
Γενικα καλο αυτοκίνητο. 
Απλα σχεδιαστικά πιο αδιαφορο απο t roc για τα δικα μου γούστα 

Επεξ/σία από Masma
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Masma είπε

Μολις ειδα karoq και vitara. Καλο χρυσό το vitara αλλα αμαξι πιυ ειναι σαν το Mitsubishi colt που εχω του 2007 μεσα και με απο οτι διαβαζω χαλια ηχομόνωση δεν αγοράζω. 
 

Το karoq πιο μεγαλο απο οτι αλλο εχω δει. Μην σας πω επειδη κοιταω b-suv κατηγορία μου παρα φανηκε μεγαλο.
Κατα τα αλλα καλη τιμη μου εδωσαν.

21.800 γιαετοιμοπαράδοτο αλλα συγκεκριμενα χρωματα με τον 1.5 με 150ps που ειμαι καταπληκτικός κινητήρας και έκδοση ειναι η Limited που ειναι της προσφοράς η έκδοση που ειναι ουσιαστικα η Ambition με εξτρα κλιματισμό και αισθητήρες βροχής! 
για αυτην την έκδοση εναι η προσφορα. 
Γενικα καλο αυτοκίνητο. 
Απλα σχεδιαστικά πιο αδιαφορο απο t roc για τα δικα μου γούστα 

Σε αυτα τα λεφτα το καροκ ειναι σχεδον μονοδρομος

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Brolly είπε

H stline x σε σχέση με την s t line έχει έξτρα τα κάτωθι:

Βάμενες δαγκάνες

Μεγαλύτερη αεροτομή

Full led φώτα (μόνο τα φλας είναι αλογόνου)

Οθόνη 12.3

Ψηφιακό καντράν

Θερμενομενα καθίσματα και τιμόνι

Και νομίζω το stline x έχει διαφορετικό σχήμα μπροστά στα led ημέρας

Στη προσφορά παρακάτω έχει μια έκπτωση 620 ευρώ.

...

Πρώτα από όλα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Φαντάζομαι βλέποντας την ΛΤΠΦ πήγες στα καλά μεταλλικά χρώματα (πχ Desert Island Blue).

Τελικά δεν παίζει κάνα ηχοσύστημα B&O και ημιδερμάτινα , όπως στην St-lineX του Puma ??

ΟΚ υπάρχει τελικά μια εκπτωσούλα. Κάτσε μην και βγουν τα νέα τέλη ταξινόμησης και πέσει λίγο η τιμή του (όχι πολλά, έστω και  200 € κέρδος είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sb01053 είπε

Και το (ρητορικό) ερώτημα που τίθεται (μετά από τα σχόλια περί αχανών χώρων και μετακόμισης ολόκληρης πραμάτειας) είναι γιατί όλοι τελικά κοιτάνε suv για χώρους και όχι station wagon που αποδεδειγμένα έχουν μεγαλύτερους και συνήθως είναι μια κατηγορία παραπάνω στην ίδια τιμή.

Γιατι το Estate δεν ειναι πουλ-μουρ. Πολύ απλά. Βλέπεις και τα ακριβά αυτοκίνητα στο εξωτερικό. Γερμανοί παιρνουν E-class Estate και τη φορτωνουν σα γαϊδουρι και οι Τούρκοι την παιρνουν σεντάν για να κάνουν μόστρα.

Κακά τα ψέματα, το SUV είναι πολύ πιο μουράτο και νομίζω οτι είχε μείνει και λίγο ως ψύχωση σε αρκετούς καταναλωτές απο τις εποχές που ήταν αρκετά ακριβότερα απο το μέσο όρο. Σε καμία 5ετία αυτό το άχτι θα τους έχει φύγει.

Επειδή έχω estate, η πρακτικότητα του δε παιζεται γιατί έχεις όχι μόνο πολύ μεγάλο αλλά και βαθύ χώρο αποσκευών. Οπότε μπορείς πολύ εύκολα να φορτώνεις μακριά αντικείμενα που αλλιώς δε θα γινόταν. Και σαν οδηγηση πάντα το Estate κερδίζει το SUV. Αλλά η αντίδραση όλων των φίλων μου όταν το πήρα ήταν: καλά νεκροφόρα πήρες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, jobous said:

Πρώτα από όλα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Φαντάζομαι βλέποντας την ΛΤΠΦ πήγες στα καλά μεταλλικά χρώματα (πχ Desert Island Blue).

Τελικά δεν παίζει κάνα ηχοσύστημα B&O και ημιδερμάτινα , όπως στην St-lineX του Puma ??

ΟΚ υπάρχει τελικά μια εκπτωσούλα. Κάτσε μην και βγουν τα νέα τέλη ταξινόμησης και πέσει λίγο η τιμή του (όχι πολλά, έστω και  200 € κέρδος είναι).

Δεν πήγα στο desert island blue γιατί έβγαινε 1.100 - 1.200. το χρώμα που επέλεξα είναι το blue metallic αλλά βγαινει στην ίδια τιμή με το magnetic.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα βγουν οι τιμες με το νεο τελος ταξ; Στο kia xceed που με ενδιαφερει βλεπω τις ιδιες τιμες με πριν και στον τιμοκατάλογο που εχει στο site λεει με νεο τελος ταξινομησης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Brolly είπε

Δεν πήγα στο desert island blue γιατί έβγαινε 1.100 - 1.200. το χρώμα που επέλεξα είναι το blue metallic αλλά βγαινει στην ίδια τιμή με το magnetic.

Με ΛΤΠΦ του αυτοκινήτου 18258 με το chrome blue  σε πάει στα 19119 ???? Όταν στον διαμορφωτή το έχει 510 € με φπα ?? Δεν μας στα λένε καλά εδώ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...