Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Masma είπε

Και ομως στο ματι το karoq φαινεται μεγαλύτερο απο το q3. 
 

Έχεις δίκιο, ο σχεδιασμός του Q3 στο πίσω μέρος το κάνει να δείχνει μικρότερο από ότι είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Masma είπε

Και ομως στο ματι το karoq φαινεται μεγαλύτερο απο το q3. 
επειδη κοιτάζω οπως ξερετε το troc, οπως τα ειδα ειναι μου βγαζει πιο σπορ και πιο ομορφο εξωτερικά το troc. Βεβαια εκει (στο karoq) παω σε πιο καλο κινητήρα γιατι παω στον 1.5 με τα 150ps

Τι τιμές σου έχουν δώσει; Σε τι εκδόσεις μήπως μπορείς να πεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Masma είπε

Και ομως στο ματι το karoq φαινεται μεγαλύτερο απο το q3. 
επειδη κοιτάζω οπως ξερετε το troc, οπως τα ειδα ειναι μου βγαζει πιο σπορ και πιο ομορφο εξωτερικά το troc. Βεβαια εκει (στο karoq) παω σε πιο καλο κινητήρα γιατι παω στον 1.5 με τα 150ps

Επίσης είναι αρκετά πιο κοντό εσωτερικά το Q3 για αυτό έχει πιο στενάχωρο feel. Πάντως είναι έτη φωτός από το προηγούμενο Q3 όσον αφορά χώρους και μέγεθος και γενικα εσωτερικό. Απλά σχεδιαστικά απέξω μοιάζουν πολύ με τα πιο παλιά Q3 και όντως δεν του φαίνεται το μέγεθος. Το καροκ είναι πιο τετραγωνισμένο με πιο κλασικό suv σχήμα και φαίνεται έτσι. 
 

Σημερα ανακάλυψα στο καροκ μετά από στο μήνες ότι κλείνουν αυτόματα τα παράθυρα με το κουμπί κλειδώματος αν το κρατήσεις πατημένο. Noobas 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tsofras είπε

32AAF8D9-A429-42DF-9787-0B9DE7CC1EDA.png

Κάπου στο βιβλίο του αυτοκινήτου το γράφει πτι είναι 4.501. Στα 4.484 είναι το τωρινό Tiguan. Πάνω κάτω λοιπόν στα ίδια κ λιγότερο από 20 πόντοι οι διαφορά αν ισχύει το 4.382 του σκοντα. 
πολυ θετικό το ύψος του νέου Tiguan από το έδαφος!!!

48 λεπτά πριν, sargus είπε

Δε θα μπορούσα να διαφωνώ περισσότερο.

Πέραν του γεγονότος αυτού, δε θα πρέπει ποτέ να σχηματίζεις άποψη από νοικιάρικο διότι δε μπορείς να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι!

Για αυτό έγραψα τα χαρακτηριστικά του... 13 μηνών Αμαξι. Όμοια πάνω κάτω ήταν και τα td (7-8 χιλιάδες χλμ). 

36 λεπτά πριν, Masma είπε

Και ομως στο ματι το karoq φαινεται μεγαλύτερο απο το q3. 
επειδη κοιτάζω οπως ξερετε το troc, οπως τα ειδα ειναι μου βγαζει πιο σπορ και πιο ομορφο εξωτερικά το troc. Βεβαια εκει (στο karoq) παω σε πιο καλο κινητήρα γιατι παω στον 1.5 με τα 150ps

Είναι πιο τετραγωνισμένο πιο κλασσικο. Μου άρεσε κ εμένα το καροκ αλλά το θεώρησα πιο συντηρητικό και πιο ταιριαστο για σαραντάρη (συν το γεγονός ότι η ποιοτητα κατασκευής απείχε αρκετά). To Q3 δείχνει ελαφρώς πιο σπορ πιο επιθετικό δε ξέρω πως να το θέσω (αν κ για τα δικα μου γούστα το καλύτερο σχεδιαστικά με διαφορά αυτή τη στιγμή στην αγορά είναι το troc από όλο το group vag )

ισως αν δεν είχα πάει στο καπάκι Audi για td+αν δεν είχα μαζί τη γυναίκα που είχε έκτασιαστει με το Audi να επαιζε στην τελική τριάδα και το σκοντα, ιδιωσ κ λόγω τιμης.
Η αλήθεια είναι ότι δε με κέρδισε κ ο πωλητής-γινόταν μέσα στην αντιπροσωπεία ένα γύφτικο παζάρι με δεκάδες άτομα με παιδάκια που ούρλιαζαν κ οι πωλητές ήταν πρακτικά αδιάφοροι (ακόμα περιμένω μειλ με την αναλυτική προσφορά με τον εξοπλισμό περα από ένα χαρτί που έλεγε την έκδοση και από κάτω την τιμή). Επιπλέον νομίζω ότι δε μου έκανε το χρηματοδοτικό τους για κάποιο λόγο αλλά δεν είμαι βέβαιος γιατί ούρλιαζαν από δίπλα κάτι κωλοπαιδα που είχαν μπει στο πορτ μπαγκαζ ενός γαλάζιου σκαλα...

45 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Έχεις δίκιο, ο σχεδιασμός του Q3 στο πίσω μέρος το κάνει να δείχνει μικρότερο από ότι είναι.

Έχεις δίκιο σε αυτό. για κάποιο λόγο χαμηλώνει κ στενεύει πίσω. 
Αφού όταν είδα το sportsback πραγματικά αναρωτιόμουν γιατί το έκαναν αυτό... είχες από μέσα οπτική hatchback στην πράξη. 
 

τουλαχιστον στο κανονικό είναι οκ η ορατότητα παρόλο που φαίνεται να στενεύει στο πίσω μέρος 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sotiriadisc είπε

Τι τιμές σου έχουν δώσει; Σε τι εκδόσεις μήπως μπορείς να πεις;

21.800 το karoq σήμερα πηρα τη προσφορά για την έκδοση Ambition με 1.5 150ps με εξτρα αισθητήρες βροχής κανονικό κλιματισμό και δωρο σειναγερμο και 2 χρονια εγγύηση εξτρα στα δυο που δινουν.

ολα αυτα σε ετοιμοπαράδοτο σε συγκεκριμενα χρωματα. Αν πας παραγγελια τωρα μου τα ελεγε παραξενα λιγο για να κλεισω ετοιμοπαράδοτο.

 

Το t-roc τωρα στην έκδοση advance με extra διχρωμία , καμερα οπισθοπορείας και αισθητήρες μπρος πισω στα 21.600.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Noobios είπε

Επίσης είναι αρκετά πιο κοντό εσωτερικά το Q3 για αυτό έχει πιο στενάχωρο feel. Πάντως είναι έτη φωτός από το προηγούμενο Q3 όσον αφορά χώρους και μέγεθος και γενικα εσωτερικό. Απλά σχεδιαστικά απέξω μοιάζουν πολύ με τα πιο παλιά Q3 και όντως δεν του φαίνεται το μέγεθος. Το καροκ είναι πιο τετραγωνισμένο με πιο κλασικό suv σχήμα και φαίνεται έτσι. 
 

Σημερα ανακάλυψα στο καροκ μετά από στο μήνες ότι κλείνουν αυτόματα τα παράθυρα με το κουμπί κλειδώματος αν το κρατήσεις πατημένο. Noobas 😂

Αυτό με τα παράθυρα πρέπει να ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα. Αντίστοιχα αν κρατήσεις πατημένο το ξεκλείδωμα ανοίγουν. 

2 ώρες πριν, xgol είπε

Να σου πω την αληθεια το Q3 μπηκε στο καδρο λογω του δικου σου. Και παιζει αρκετα δυνατα, το αμαξι ειναι κορυφη. Φοβαμαι ομως αρκετα το dsg και δε ξερω αν απο θεμα διαστασεων ειναι πολυ μεγάλο για τη δικη μου χρήση. 

Υ.Γ. Απο τελη του '20 θα επιδοθω σε εκτενές   td οποτε θα ενημερωνω και το νημα.

Το οποίο νήμα θα είναι ενεργό και ο tsofras θα ψάχνει ακόμα αμάξι! :lol:

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Masma είπε

21.800 το karoq σήμερα πηρα τη προσφορά για την έκδοση Ambition με 1.5 150ps με εξτρα αισθητήρες βροχής κανονικό κλιματισμό και δωρο σειναγερμο και 2 χρονια εγγύηση εξτρα στα δυο που δινουν.

ολα αυτα σε ετοιμοπαράδοτο σε συγκεκριμενα χρωματα. Αν πας παραγγελια τωρα μου τα ελεγε παραξενα λιγο για να κλεισω ετοιμοπαράδοτο.

Το t-roc τωρα στην έκδοση advance με extra διχρωμία , καμερα οπισθοπορείας και αισθητήρες μπρος πισω στα 21.600.

αυτη η εκδοση ειναι η limited και ειναι σε προσφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, someone- είπε

αυτη η εκδοση ειναι η limited και ειναι σε προσφορα.

Ναι ναι αυτην λεω που ειναι της προσφορας

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Αυτό με τα παράθυρα πρέπει να ισχύει σε όλα τα αυτοκίνητα. Αντίστοιχα αν κρατήσεις πατημένο το ξεκλείδωμα ανοίγουν. 

Το οποίο νήμα θα είναι ενεργό και ο tsofras θα ψάχνει ακόμα αμάξι! :lol:

Μπα δεν ισχύει σε όλα , στα vag μπορεί , σε αλλά ανάλογα τον συναγερμό μπορεί να το κάνει , στο 2008 και στο c3 μούφες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2020 στις 11:13 ΜΜ, mp123 είπε

Τωρα δεν ξέρω αλλά νισσαν είναι ίδια με το Ρενώ .αφου είναι ίδια εταιρία. Ωραίο το juke αλλα 3 χρόνια εγγύηση. Εγω εκεί κόλλησα και δεν το πηρα . Άσχετα που το captur το έδωσα στα δυο χρόνια.Εγω θα σου έλεγα παρε αυτοκίνητο με τουλάχιστον 5 χρόνια εγγύηση. Μην κοιτάς καν όσα εχου 3 . Αποκλείσετα.

Αυτο με την μεγάλη εγγύηση είναι ψιλο-απατη.

Ειναι τρόπος να σε υποχρεώνει να κανεις τα πάντα απο service-επισκευές στην αντιπροσωπεία

(πληρώνοντας το αντίστοιχο κόστος) χωρις να είσαι εξασφαλισμένος οτι σε μια βλάβη θα

σε καλύψουν και δε θα πουν "ειναι αναλώσιμο" ή "κακή χρήση"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Μπα δεν ισχύει σε όλα , στα vag μπορεί , σε αλλά ανάλογα τον συναγερμό μπορεί να το κάνει , στο 2008 και στο c3 μούφες 

Στο 3008/Grandland ισχύει

Παίζει σίγουρα να είναι θέμα συναγερμού και κατά πόσο αυτός εκμεταλλεύεται την συγκεκριμένη 'αναμονη' από τον κατασκευαστή. Φανταζομαι η κάθε αντιπροσωπεία βάζει ένα συναγερμό σε όλα τα μοντέλα αλλά μπορεί να διαφέρεις από άλλης αντιπροσωπεία

 

Τα 21800 για Καροκ που λέει ο φίλος επάνω, με αυτά τα εξτρα είναι σούπερ τιμή, μου την είχαν δώσει και εμένα τον Γενάρη,αλλά με περιόριζε μόνο σε άσπρο ή αυτό το γκρί το μη μεταλλικό. Το είχα ζητήσει σε αυτό το βαθύ κυπαρισσι αλλά φευ.

Μάλιστα προσπαθούσα να τους πιέσω, 'αμα μου το δώσετε έτσι σε αυτό το χρώμα ακόμη και στα 22κ το έκλεισα τώρα, αλλιώς θα πάω στην Peugeot, αλλά δεν έπιασε η μπλόφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsofras είπε

Μπα δεν ισχύει σε όλα , στα vag μπορεί , σε αλλά ανάλογα τον συναγερμό μπορεί να το κάνει , στο 2008 και στο c3 μούφες 

Στα γερμανικά ειναι στανταρ εδω και καμια 15 χρόνια (για την ακριβεια και ενα focus του 2001 που ειχαμε το ειχε χωρις να εχει συναγερμό)... κ γενικά χωρις συναγερμό την εχει το αμαξι τη μοντουλα απο το εργοστάσιο... καλη λειτουργία και αυτη και οι αναδιπλουμενοι καθρεφτες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pdionisis είπε

Αυτο με την μεγάλη εγγύηση είναι ψιλο-απατη.

Ειναι τρόπος να σε υποχρεώνει να κανεις τα πάντα απο service-επισκευές στην αντιπροσωπεία

(πληρώνοντας το αντίστοιχο κόστος) χωρις να είσαι εξασφαλισμένος οτι σε μια βλάβη θα

σε καλύψουν και δε θα πουν "ειναι αναλώσιμο" ή "κακή χρήση"

Φίλε διαφωνω, υπαρχουν μεγάλη προθυμία να σε καλύψουν εάν κανείς τα service στην αντιπροσωπεία εντός εγγύησης. Μιλαω για citroen c3, μου άλλαξαν στα 32.000 χμ ψαλίδια, άνετα θα μπορούσαν να πουν ότι τα δυαλισα στις λακούβες και ότι είναι αναλώσιμη φθορά και κακή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Masma είπε

Ναι ναι αυτην λεω που ειναι της προσφορας

Οτι απορια εχετε παιδια επειδη εχω ακριβως αυτη την εκδοση αγορα τελη Μαιου σε μαυρο μεταλλικο μπορειτε να με ρωτησετε εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Στα γερμανικά ειναι στανταρ εδω και καμια 15 χρόνια (για την ακριβεια και ενα focus του 2001 που ειχαμε το ειχε χωρις να εχει συναγερμό)... κ γενικά χωρις συναγερμό την εχει το αμαξι τη μοντουλα απο το εργοστάσιο... καλη λειτουργία και αυτη και οι αναδιπλουμενοι καθρεφτες

Να προσθέσω ότι αντίστοιχα ανοιγοκλείνει και η ηλιοροφή

Αααα ανοίγουν κιόλας αντίστοιχα , φαντάζομαι το είδες και αυτό @noobios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...