Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, seppy είπε

Φυσικα αν πας σε χατς, οι τιμες πεφτουν αρκετα, οπως και η απαλλαγη σου. Θελει προσοχη! Μην μεγαλοπιαστεις λογω της εκπτωσης.

Ναι σε Hatch θα παω. Δεν θελω να μπω στο τριπακι να κοιταω περισσοτερες απο μια κατηγοριες γιατι θα φτασω και εγω 300 σελιδες σαν τον τσοφρα!

Σε A180d βγαινει περιπου 9,000€ εκπτωση. Σε σειρα 1 γυρω στα 6700€ για την εκδοση και τα εξτρα που θελω. Και για τις δυο περιπτωσεις μιλαμε για παραγγελεια. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ναι σε Hatch θα παω. Δεν θελω να μπω στο τριπακι να κοιταω περισσοτερες απο μια κατηγορια γιατι θα φτασω και εγω 300 σελιδες σαν τον τσοφρα!

Σε A180d βγαινει περιπου 9,000€ εκπτωση. Σε σειρα 1 γυρω στα 6700€ για την εκδοση και τα εξτρα που θελω. Και για τις δυο περιπτωσεις μιλαμε για παραγγελεια. 

Το αναπηρικο απο ποιο ποσοστο αναπηρίας και ανω δικαιολογειται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

Πες εάν δεν είναι κόπος δυο λόγια για την χρήση μέχρι στιγμής. Έχεις το 1.2 130 άλογα σωστά; Τι άλλο κοίταξες πριν το αγοράσεις; Κάτι που δεν σου αρέσει η κάτι που μπορεί να λείπει;

Αθήνα τι κατανάλωση βγάζει;

Είναι ένα καλό all around που τσεκαρει αρκετά κουτάκια. Έχει καλούς χώρους, μοιράζεται πλατφόρμα, μοτέρ, αναρτήση και κιβώτιο με το 3008 και το C5, έχει καλό επίπεδο εξοπλισμού, συνδεσιμότητα, με καλή τιμή (21500 με μεταλλικό) και εγγύηση 5 ετών. Νομίζω ότι το PSA κάνει με την Opel ότι κάνει το VAG με την Skoda, ενώ πλασάρει την Peugeot σαν premium έλεος)

Στα αρνητικά του,το άθλιο πλαστικό στις πόρτες, το default εσωτερικό (σε σχέση με τα γαλλικά αδέρφια του)

Ο 1.2/130 είναι ίσως ο καλύτερος downsized turbo. Έχει 23 κιλά ροπής από χαμηλά, έχει δύναμη και εξαιρετική χαρτογράφηση, γεμάτο ήχο και λογική κατανάλωση. Εντός με νορμάλ κίνηση βλέπω 7-7.5, σε συνθήκες συμφόρησης πάω και σε 8.

Οι δύο άλλοι ανταγωνιστές ήταν το Καροκ που το απέρριψα για τον μικρότερο κινητήρα,την εξωτερική εμφάνιση και την μικρή εγγύηση και το Κασκαι που το απέρριψα λόγω μικρότερου πορτ μπαγκαζ,συναρμογής και...λόγω του ότι έχει βρωμισει ο τόπος

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Το αναπηρικο απο ποιο ποσοστο αναπηρίας και ανω δικαιολογειται?

67% και πανω αοριστου χρονου.

Απαλλαγη απο τ.τ, τελη κυκλοφοριας. Εως 1600cc. Πρεπει να το κρατησεις μινιμουμ 10 ετη.

Σε παραπληγιες κλπ που πιο δυσκoλες πςριπτωσεις φτανει και εως 2000cc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, seppy είπε

67% και πανω αοριστου χρονου.

Απαλλαγη απο τ.τ, τελη κυκλοφοριας. Εως 1600cc. Πρεπει να το κρατησεις μινιμουμ 10 ετη.

Σε παραπληγιες κλπ που πιο δυσκoλες πςριπτωσεις φτανει και εως 2000cc

1600cc σωστα. Δεν μειωθηκε σε 5 χρονια ? 

Επισης εαν το αναπηρικο/αναπηρος ειναι σ'αλλο ονομα (πχ στην δικη μου περιπτωση ο αδερφος μου) θα πρεπει να ορισει 2 οδηγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotiriadisc είπε

Το καροκ δεν είναι 1500/150 άλογα;

Προφανώς εννοεί τον χιλιάρη κινητήρα στο budget που πήρε το δικό του , γιατί το Karoq με τα 150 μπήκε σε προσφορά στα 22500 μετά την καραντίνα αν θυμάμαι καλά αλλιώς έχει 25000+ τιμή καταλόγου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Shyn είπε

1600cc σωστα. Δεν μειωθηκε σε 5 χρονια ? 

Επισης εαν το αναπηρικο/αναπηρος ειναι σ'αλλο ονομα (πχ στην δικη μου περιπτωση ο αδερφος μου) θα πρεπει να ορισει 2 οδηγους. 

που θα μπορούν να οδηγούν το αυτοκίνητο μόνο εντός νομού για να καλύπτουν ανάγκες του δικαιούχου. Εκτός νομού μόνο και με την παρουσία του ανάπηρου.  Α! Και τα κυβικά είναι 1650

Επεξ/σία από theoilia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλά παιδιά έχετε μόλις αγοράσει αυτοκίνητα ή είστε έτοιμοι να αγοράσετε. Γιατί δε κατεβάζετε μια εφαρμογή όπως το Drivo πχ για να καταγράφετε όλα τα κόστη από τη χρήση του και να ξερετε ακριβώς τι σας κοστίζει?

Εγώ από τον Μάη που άλλαξα το αμάξι το κάνω και πραγματικά πιο σαφή εικόνα δε θα μπορούσα να έχω. Κάθε φορά περνάω τα στοιχεία της απόδειξης + τα χιλιόμετρά μου και τα βγάζει όλα. Ούτα να κάθομαι να υπολογίζω ούτε τίποτα.

Για την ιστορία κι εμένα το trip computer λέει άλλα αντί άλλων (Golf VI).

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Ε εντάξει σε αυτές τις μάρκες πάνω κάτω οι τιμές είναι ίδιες. Εάν καποιοs δε μπορεί να πληρώσει 400-450€ για τακάκια δίσκους σε αντιπροσωπεία στα 4-5 χρόνια ή 60-70 χιλιάδες χλμ ας μη πάρει bmw merc κλπ...

επισης υπάρχουν και τα συνεργεία έξω που με τα ίδια ανταλλακτικα τα αλλάζεις με ούτε 2 κατοστάρικα...

όταν όμως το Bmw φρενάρει θα σταματήσει, το κια η το Χιουντάι με τα φθηνά τακάκια θα σταματήσει εγκαίρως; (Ούτε καν σου απαντώ εγώ...)

Σωστά τα λες αλλά διαφωνώ λίγο με τα bold, στη λογική ότι για ένα φρενάρισμα ανάγκης μια στις χίλιες θα σταματήσει το ίδιο. Το πρόβλημα με τα φθηνά -ή τα λάθος τακάκια- είναι σε βάθος χρόνου χρήσης, είτε στην οδήγηση είτε στις φθορές.

Το λάθος τακάκι θα το καταλάβεις σε μια πιο απαιτητική σε φρένα διαδρομή (όχι απαραίτητα γρήγορη) όπου μπορεί να αισθανθεί κάποιος τεράστια διαφορά στον τρόπο που δεν σταματάει το αμάξι του, στις φθορές που θα προκαλέσει στις δισκόπλακες σε βάθος χρόνου κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, theoilia είπε

που θα μπορούν να οδηγούν το αυτοκίνητο μόνο εντός νομού για να καλύπτουν ανάγκες του δικαιούχου. Εκτός νομού μόνο και με την παρουσία του ανάπηρου.  Α! Και τα κυβικά είναι 1650

Ουτε καν με απασχολει αυτο.

 

1 ώρα πριν, Shyn είπε

1600cc σωστα. Δεν μειωθηκε σε 5 χρονια ? 

Επισης εαν το αναπηρικο/αναπηρος ειναι σ'αλλο ονομα (πχ στην δικη μου περιπτωση ο αδερφος μου) θα πρεπει να ορισει 2 οδηγους. 

Δν ειμαι σιγουρος για τα 5, νομιζω 10 ειναι με τον τςλευταιο νομο. Επισης εχει καταργηθει η ηλικια που λεει ανω των 4.

Εμενα για τον γιο που εκανα τις διαδικασιες ειναι 2 ετων. Οι οδηγοι 2 σωστα. Προσπαθησα για 3ο οδηγο και εφαγα ακυρο. Επισης οι οδηγοι πρεπει να μενουν κοντα στον αναπηρο, οποτε πας για δυο γονεις ουσιαστικα η καπως ετσι.

Καρτα σταθμευσης για το αναπηρικο και για τα διοδια που απευθυνομαι; αν ξερει καποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsofras είπε

Διακοπές :D

Τίποτα απλά περιμένω να βγούν τα νέα τέλη , μέχρι τότε δεν αλλάζει κάτι.

Αν βγούν τα νέα τέλη και γυρίσω απο διακοπές θα πάρω να δώ πώς αλλάζει η τιμή και αν μπορώ να προσθέσω κανα 2 πραγματάκια που θέλω. Αν δεν μπαίνουν θα το πάρω ως έχει για να μην φτάσουμε Χριστούγεννα και δεν έχω αμάξι

Αν επιτρέπεται, τι προκαταβολή περίπου σου ζήτησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...