Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, paylidis είπε


 

στα αρνητικά κ ταυτόχρονα θετικά είναι οτι το μοτέρ είναι ανεπτυγμένο σε συνεργασία με άλλη εταιρεία κ το φοράνε κι αλλά μοντέλα (νομίζω Renault)...

Μόνο αρνητικό είναι.. όταν θες να είσαι premium δεν πας στο Γάλλο να του πεις φτιάξε μου κινητήρες για τι φτηνα μοντέλα μου.Τους κατασξευαζεισ  και σχεδιαζεισ αποκλειστικά εσυ. Ένας που ξέρει τι αγοράζει δεν θα έπαιρνε αυτη την μερσεντές με κινητήρα Ρενώ.
Ειναι σαν να παίρνεις μαϊμού παπούτσια ρούχα κλπ. 
Άλλο Adiidas άλλο Adipas κάπως ετσι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μόνο αρνητικό είναι.. όταν θες να είσαι premium δεν πας στο Γάλλο να του πεις φτιάξε μου κινητήρες για τι φτηνα μοντέλα μου.Τους κατασξευαζεισ  και σχεδιαζεισ αποκλειστικά εσυ. Ένας που ξέρει τι αγοράζει δεν θα έπαιρνε αυτη την μερσεντές με κινητήρα Ρενώ.
Ειναι σαν να παίρνεις μαϊμού παπούτσια ρούχα κλπ. 
Άλλο Adiidas άλλο Adipas κάπως ετσι.

Μωρέ δεν πάει ακριβώς έτσι. Έχει τα θετικά του κ τα αρνητικά του. Άλλωστε σχεδόν όλες οι εταιρείες πλέον αναπτύσσουν από κοινού κινητήρες με άλλες μάρκες εδώ και μια δεκαετία (πχ bmw Peugeot) και κατά κανόνα έχουν βγει αστέρια...
Ένα θετικό επίσης είναι Ότι υπάρχει μια τρόπος Τίνα ρύθμιση της τιμής των ανταλλακτικών (πχ δε μπορεί το ίδιο παγούρι η Renault να το πουλάει 20€ και η mb 70€... μετριάζεται). 
ατυχης η σύγκριση με μαϊμού παπούτσια ξεκάθαρα 
 

προσωπικα θα προτιμούσα Πιο πολλά κυβικά κ Mercedes μοτέρ παντως για αυτό και κοιτάω άλλο μοτέρ της εταιρείας. Δεν είναι απαγορευτικό παντως κατ έμε. 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Το διάβασα το άρθρο ουσιαστικά σου λέει είναι πιο ασφαλές αν τρακάρεις με sedan/hatchback αλλά με μεγαλύτερο κίνδυνο να τουμπαρει.

Βέβαια δεν αναφέρει όταν τρακάρει SUV με SUV τι γίνεται τώρα που έχει αυξηθεί η κυκλοφορία τους και έχει γίνει μόδα

Εσύ σε ποια μεριά θέλεις να είσαι?? 😀

1. Στην πραγματικότητα, ένας οδηγός ή επιβάτης SUV έχει τουλάχιστον 50% περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει από τροχαίο ατύχημα χωρίς να υποστεί σοβαρούς τραυματισμούς από ό, τι ένα άτομο που οδηγούσε sedan.

2. Όταν οδηγός ενός sedan εμπλέκεται σε μια συντριβή με έναν οδηγό SUV,  δεν είναι πολύ πιθανό να επιβιώσει. Στην πραγματικότητα,  ερευνητές με το Πανεπιστήμιο του Μπάφαλο ανέλυσαν πρόσφατα μια σειρά από συντριβές μεταξύ ενός sedan και ενός SUV. Διαπίστωσαν ότι ο οδηγός του sedan είχε σχεδόν 8% περισσότερες πιθανότητες να σκοτωθεί στο δυστύχημα από έναν οδηγό SUV

Πέρα από το θέμα της ασφάλειας, δεν συζητώ για χώρους , ευκολία πρόσβασης κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sargus είπε

Εγώ πάντως φίλε μου πριν 2 χρόνια ήμουν στο δίλημμα για καινούργιο μεταξύ του δικού σου και του Honda civic 1.5 182ps. Μου άρεσαν και τα δύο εξίσου και στο Leon γλυτωνα κ 3 χιλιάρικα. Όσο το σκεφτόμουν, ρωτούσα από εδώ και από εκεί κ ούτε ένας δε μου πρότεινε το Leon. Όλοι φοβόντουσαν πιθανές ζημιές. 

Πάντως πέρα από τις ζημιές, έχεις αμαξαρα και στη θέση σου μάλλον θα το κρατούσα. Τα λεφτά που λες ότι σου δίνουν είναι εξευτελιστικά. Καλή ασφάλεια με οδική τούμπανο και είσαι άνετος! Ειδάλλως θα χάσεις πολλά λεφτά.

Καλά 6500€ δεν το δίνω γελάνε και οι πέτρες

Και εγώ δεν θα ήθελα να το δώσω γιατί το γουστάρω,τι να το κάνω όμως που πλέον φοβάμαι να βγω εκτός Αττικής , ναι ψυχολογικό είναι και μόνο, ήδη με έχουν μαζέψει μία φορά από διόδια , και 2 φορές από Αττική

Το να το έχω στο γκαράζ δεν αξίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, paylidis είπε


ατυχης η σύγκριση με μαϊμού παπούτσια ξεκάθαρα 
 

προσωπικα θα προτιμούσα Πιο πολλά κυβικά κ Mercedes μοτέρ παντως για αυτό και κοιτάω άλλο μοτέρ της εταιρείας. Δεν είναι απαγορευτικό παντως κατ έμε. 

Η σύγκριση είναι σωστή πιστευω.Αφου το παραδέχεστε και εσυ με το τι κοιτάς.

Πολυ σωστά κοιτας αν πας για μερσεντές να πάρεις κάτι με μερσεντές κινητήρα.Ετσι κάνουν όσοι ξέρουν.

38 λεπτά πριν, sargus είπε

Εγώ πάντως φίλε μου πριν 2 χρόνια ήμουν στο δίλημμα για καινούργιο μεταξύ του δικού σου και του Honda civic 1.5 182ps. Μου άρεσαν και τα δύο εξίσου και στο Leon γλυτωνα κ 3 χιλιάρικα. Όσο το σκεφτόμουν, ρωτούσα από εδώ και από εκεί κ ούτε ένας δε μου πρότεινε το Leon. Όλοι φοβόντουσαν πιθανές ζημιές. 

Πάντως πέρα από τις ζημιές, έχεις αμαξαρα και στη θέση σου μάλλον θα το κρατούσα. Τα λεφτά που λες ότι σου δίνουν είναι εξευτελιστικά. Καλή ασφάλεια με οδική τούμπανο και είσαι άνετος! Ειδάλλως θα χάσεις πολλά λεφτά.

Και καλά έκανες. Αμαξάρα το civic.
Εχε χάρη 3 χρόνια τωρα που έχω παρατήσει τα αμάξια  το έχω γυρίσει στις μηχανές και παίρνω μόνο ότι αμάξι βολεύει την γυναίκα. Το civic με τα 190 ho είναι αμαξάρα. Τέλος. Ιάπωνας.Αν μπορούσε να το πάει θα το έπαιρνα.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλά 6500€ δεν το δίνω γελάνε και οι πέτρες

Και εγώ δεν θα ήθελα να το δώσω γιατί το γουστάρω,τι να το κάνω όμως που πλέον φοβάμαι να βγω εκτός Αττικής , ναι ψυχολογικό είναι και μόνο, ήδη με έχουν μαζέψει μία φορά από διόδια , και 2 φορές από Αττική

Το να το έχω στο γκαράζ δεν αξίζει

Βασικά το μόνο που σε αγχώνει είναι να μην μείνεις. Το καλύτερο για εμένα είναι να πάρεις το Leon που λέει πιο πάνω ο συμφορουμιτης με χειροκίνητο κιβώτιο και όχι αυτόματο και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο από την στιγμή που δεν σου αρέσει το civic. Και αυτό στο λέω εκ πείρας γιατί όταν έπεσα από το 20vt σε πετρέλαιο με 90 άλογα δεν ήθελα να ανεβαίνω να το οδηγάω και ξαναπήρα 20vt (λόγω χρημάτων που δεν είχα αλλιώς κάτι πιο καινούργιο) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, tsofras είπε

Αυτός ο κωλος να ήταν αλλιώς..... Πολύ άθλιος

Επίσης ξεφεύγει η τιμή αν βάλεις χρώμα , έξοδα , πινακίδες πάει στα 22.500

Το sedan ειναι αρκετα πιο ευπεπτο απο το hatchback παντως,δες το λιγο καλυτερα γιατι νομιζω σε αυτα τα λεφτα (21.500 με μεταλλικο χρωμα το λενε) δεν υπαρχει μαλλον περιπτωση να βρεις τις επιδοσεις και τον εξοπλισμο του.

Συν το οτι δυσαρεστημενο κατοχο χοντα δεν ετυχε να γνωρισω ακομα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgekz750 είπε

Το sedan ειναι αρκετα πιο ευπεπτο απο το hatchback παντως,δες το λιγο καλυτερα γιατι νομιζω σε αυτα τα λεφτα (21.500 με μεταλλικο χρωμα το λενε) δεν υπαρχει μαλλον περιπτωση να βρεις τις επιδοσεις και τον εξοπλισμο του.

Συν το οτι δυσαρεστημενο κατοχο χοντα δεν ετυχε να γνωρισω ακομα.

Συμφωνώ αλλά παρά είναι μεγάλο ειδικά για Αθήνα ( εκτός αν μου δίνει αυτή την εντύπωση θα δω μία διαστάσεις)

Edit : Είδα είναι 4650 , το leon που έχω είναι 4282 , δεν θα ήθελα μεγαλύτερο

Ένας απο τους λόγους που είπα να κοιτάξω και κάποιο μικρότερο με πορτ μπαγκάζ περίπου 350 ή 320 και να έχει και ράγες για μπαγκαζίερα είναι και αυτός.

Ναι μεν έχω γκαράζ στο σπίτι αλλά στη δουλειά όταν πάω δυσκολεύομαι αρκετά να βρώ να παρκάρω

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Να προσθέσω για το Civic sedan ότι κατασκευάζεται στην Τουρκία, σε αντίθεση με το hatch το οποίο έρχεται από Αγγλία.

Δεν το ήξερα . Οι Τούρκοι φτιάχνουν Toyota , Opel, Hyundai Honda. Εμεις έχουμε μείνει στο sirtaki Kai Greek musaka. Α ξέχασα έχουμε και mykonooooooos .

Επεξ/σία από mp123
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mp123 είπε

Δεν το ήξερα . Οι Τούρκοι φτιάχνουν Toyota , Opel, Hyundai Honda. Εμεις έχουμε μείνει στο sirtaki Kai Greek musaka. Α ξέχασα έχουμε και mykonooooooos .

Και οι Σλοβάκοι με τους Τσέχους BMW, AUDI, MERCEDES!!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mp123 είπε

Η σύγκριση είναι σωστή πιστευω.Αφου το παραδέχεστε και εσυ με το τι κοιτάς.

Πολυ σωστά κοιτας αν πας για μερσεντές να πάρεις κάτι με μερσεντές κινητήρα.Ετσι κάνουν όσοι ξέρουν.

Συμφωνώ επι της αρχής. Παντως δε το θεωρω απαραίτητα κακό. Η εμπειρία Της τελευταίας δεκαετίας έχει δείξει ότι βγαίνουν καλύτερα τα μοτέρ που είναι από συνεργασίες (βλ. Το διαμάντι Μοτέρ που φοράνε οι F20-30 και τα Peugeot !). Και οι εναλλακτικές στη συντήρηση είναι σημαντικό αν το κρατήσεις πάνω από 5 χρόνια και αρχίσουν τυχόν βλάβες (πχ μια αντλία νερού, καδένα κλπ).
Ήμουν και εγώ επιφυλακτικός να σου πω την αληθεια αλλά φίλος μηχανικός μου είπε αυτή τη παράμετρο σαν θετικό με συγκρίσεις κόστους στα ίδια ακριβως ανταλλακτικά μεταξύ των διαφορετικών brand...

Αν δεν ήθελα παραπάνω κυβικά δε θα το απέκλεια το Α με τον 1332...

 

54 λεπτά πριν, tsofras είπε

Άσχετο αλλά ήδη είχα το πρώτο τηλέφωνο απο κάποιον που ψάχνει το συγκεκριμένο. Καλό σημάδι αυτό μακάρι να κάτσει

Με το καλό. Δυστυχώς λιγοι μπορούν να εκτιμήσουν προσεγμένα αυτοκίνητα όπως έχω ξαναπεί... οι περισσότεροι θέλουν φθηνο κ καλό...

το μόνο απαγορευτικό στο δικό σου είναι το κιβώτιο αλλά αν κάποιος είναι αποφασισμένος θα το πάρει κ οτι βγει. Εσυ με οικογένεια σε νιώθω δε μπορείς αυτή την ανασφάλεια!

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σε ενοχλει το μέγεθος (χαλαλι του) OCTAVIA STYLE 1.5 TSI ACT 150PS κατι λιγοτερο απο 22κ αλλά παλάτι και με τεράστιους χώρους. 3 πτωματα βάζεις πισω και τα εργαλεία κοπης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Meredoth είπε

Αν δε σε ενοχλει το μέγεθος (χαλαλι του) OCTAVIA STYLE 1.5 TSI ACT 150PS κατι λιγοτερο απο 22κ αλλά παλάτι και με τεράστιους χώρους. 3 πτωματα βάζεις πισω και τα εργαλεία κοπης. 

Μεγάλο είναι αλλιώς δεν θα έλεγα όχι , το έχω κάνει και τεστ drive και μου είχε αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις , ειδικά για ταξίδι πρέπει να είναι πολύ ξεκούραστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...