Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά ξέρεις κανείς πως υπολογίζεται το επιτόκιο του δανείου?

Πήγα σήμερα στην ford και έχει επιτόκιο 5,3 ρωτάω αυτό είναι το επιτόκιο μου λέει στον την εισφορά 0,6 συν το σεππε 6.3 οκ λέω μου βγάζει μια προσφορά

Πάω σπίτι να την μελετήσω με την ησυχία μου αλλά κάνοντας του υπολογισμού μου το επιτόκιο από 12,7 σύνολο πάει στο 17 τι άλλο έχει μέσα

Μιλάμε κανονικό γδαρσιμο

ΥΓ Για την γυναίκα μου είναι το αυτοκίνητο το κάνω γάργαρα αν είναι και πάω για πιο φθηνό, για εμένα πήρα ήδη το c5 aircross auto

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε μία διάθεση σήμερα ,

Επειδή φεύγω και για διακοπές δεν ξέρω αν προλάβω να το τελειώσω αύριο , έφτιαξα στα γρήγορα ένα site για να υπολογίζουμε τα τέλη ταξινόμησης απλά δεν έχω βάλει τις αυξήσεις σύμφωνα με τους ρύπους , αν το τελειώσω αύριο θα σας πώ (έχω σκουριάσει και στην javascript :D )

under construction μέχρι τις 20.000ε εργοσταστιακή αξία χωρίς τους ρύπους

Edit : Παίζει για όλες τις αξίες και ρύπους (εκτός απο εκτπώσεις στα υβριδικά)

https://agile-river-62486.herokuapp.com/

Υ.Γ. Δεν θέλω σχόλια για τον κώδικα τον έγραψα πριν καμια ώρα στο πόδι :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@george0083 Το 5.3 είναι απλά το ονομαστικό ετήσιο + εισφορά 0.6. Το ΣΕΠΕ είναι το συνολικό ετήσιο πραγματικό επιτόκιο που τα έχει όλα μέσα.

Είχα αγοράσει φορντ το '18 μέσω της ford finance και το συνολικό ετήσιο τότε ήταν 4.9% για 48 μήνες.

Μήπως δεν έχεις καταλάβει κάτι σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, george0083 είπε

Ρε παιδιά ξέρεις κανείς πως υπολογίζεται το επιτόκιο του δανείου?

Πήγα σήμερα στην ford και έχει επιτόκιο 5,3 ρωτάω αυτό είναι το επιτόκιο μου λέει στον την εισφορά 0,6 συν το σεππε 6.3 οκ λέω μου βγάζει μια προσφορά

Πάω σπίτι να την μελετήσω με την ησυχία μου αλλά κάνοντας του υπολογισμού μου το επιτόκιο από 12,7 σύνολο πάει στο 17 τι άλλο έχει μέσα

Μιλάμε κανονικό γδαρσιμο

ΥΓ Για την γυναίκα μου είναι το αυτοκίνητο το κάνω γάργαρα αν είναι και πάω για πιο φθηνό, για εμένα πήρα ήδη το c5 aircross auto

 

12,7 και 17 επιτόκιο δεν παίζει γιατί δεν θα αγοράσουν ούτε οι ίδιοι....

 

Ισχύει ότι τα επιτόκια που βλέπεις δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με τα πραγματικά ή ισχύουν με πολύ συγκεκριμένους όρους αλλά 17% επιτόκιο δεν υπάρχει περίπτωση. Καμία!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μηνιαία δόση που μου βγάζει δεν ισχύει είναι πολύ παραπάνω από αυτή που βγαίνει από το επιτόκιο

Δες το παράδειγμα εδώ

https://www.ford.gr/shop/next-steps/promotions/personal-offers

 

84* 175,73=14.761.32

Όμως 12.069* 5,9%= 12.781.071

Πως είναι λοιπόν το επιτόκιο 5,3+0,6 της εισφοράς

Τι δεν καταλαβαινψ

 

Δεν βγάζει σωστά το λινκ αλλά μπείτε στο puma ως ιδιώτες θα δείτε αυτό που γραφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsofras είπε

Μου ήρθε μία διάθεση σήμερα ,

Επειδή φεύγω και για διακοπές δεν ξέρω αν προλάβω να το τελειώσω αύριο , έφτιαξα στα γρήγορα ένα site για να υπολογίζουμε τα τέλη ταξινόμησης απλά δεν έχω βάλει τις αυξήσεις σύμφωνα με τους ρύπους , αν το τελειώσω αύριο θα σας πώ (έχω σκουριάσει και στην javascript :D )

under construction μέχρι τις 20.000ε εργοσταστιακή αξία χωρίς τους ρύπους

https://agile-river-62486.herokuapp.com/

Υ.Γ. Δεν θέλω σχόλια για τον κώδικα τον έγραψα πριν καμια ώρα στο πόδι :D

Σε ευχαριστουμε!!
To ford focus st line το βγαζει 21800 με τους υπλογισμους σου, ενω το site το δινει 21198
Αρα βγαινει πλεον πιο ακριβα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, george0083 είπε

Η μηνιαία δόση που μου βγάζει δεν ισχύει είναι πολύ παραπάνω από αυτή που βγαίνει από το επιτόκιο

Δες το παράδειγμα εδώ

https://www.ford.gr/shop/next-steps/promotions/personal-offers

84* 175,73=14.761.32

Όμως 12.069* 5,9%= 12.781.071

Πως είναι λοιπόν το επιτόκιο 5,3+0,6 της εισφοράς

Τι δεν καταλαβαινψ

Δεν βγάζει σωστά το λινκ αλλά μπείτε στο puma ως ιδιώτες θα δείτε αυτό που γραφω

 

Το 5,9% είναι το ετήσιο επιτόκιο, όχι το επιτόκιο της 7ετίας αλλά το επιτόκιο ανά έτος της 7ετίας,

Άρα είναι 5,9% το πρώτο έτος για το ποσό, 5,9% το δεύτερο έτος για το ποσό μείον την καταβολή του πρώτου έτους, 5,9% το τρίτο έτος για το ποσό μείον την καταβολή του πρώτου και του δεύτερου έτους κ.ο.κ. (ανά μήνα θα αφαιρείς προφανώς για να βρεις το σωστό εφόσον η καταβολή είναι μηνιαία αλλά you get the point....ελπίζω :p) 

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό 12.069,00 € για 7 χρόνια με 5,9% επιτόκιο βγαίνει 176,00 € η δόση για 84 μήνες και συνολική καταβολή 14.750,00 €. 2.700,00 € πάνω κάτω οι τόκοι για 7 χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, george0083 είπε

Η μηνιαία δόση που μου βγάζει δεν ισχύει είναι πολύ παραπάνω από αυτή που βγαίνει από το επιτόκιο

Δες το παράδειγμα εδώ

https://www.ford.gr/shop/next-steps/promotions/personal-offers

84* 175,73=14.761.32

Όμως 12.069* 5,9%= 12.781.071

Πως είναι λοιπόν το επιτόκιο 5,3+0,6 της εισφοράς

Τι δεν καταλαβαινψ

Δεν βγάζει σωστά το λινκ αλλά μπείτε στο puma ως ιδιώτες θα δείτε αυτό που γραφω

καπου εχουν πει ποσα που σου ανεβαζουν το αρχικο κεφαλαιο, πχ ασφαλιση αποπληρωμης δανειου (κανενα 500αρικο χονδρικα) και εξοδα φακελου (κανα 2-3 κατοστάρικα)... λογικα εκει ειναι η διαφορα σου-εμενα τουλαχιστον εκει ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, paylidis είπε

καπου εχουν πει ποσα που σου ανεβαζουν το αρχικο κεφαλαιο, πχ ασφαλιση αποπληρωμης δανειου (κανενα 500αρικο χονδρικα) και εξοδα φακελου (κανα 2-3 κατοστάρικα)... λογικα εκει ειναι η διαφορα σου-εμενα τουλαχιστον εκει ήταν...

Απλά θεώρησε πως το επιτόκιο αφορά το ποσό για όλη τη διάρκεια του δανείου ενώ είναι ετήσιο.

 

Εκεί έγινε το λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Μου ήρθε μία διάθεση σήμερα ,

Επειδή φεύγω και για διακοπές δεν ξέρω αν προλάβω να το τελειώσω αύριο , έφτιαξα στα γρήγορα ένα site για να υπολογίζουμε τα τέλη ταξινόμησης απλά δεν έχω βάλει τις αυξήσεις σύμφωνα με τους ρύπους , αν το τελειώσω αύριο θα σας πώ (έχω σκουριάσει και στην javascript :D )

under construction μέχρι τις 20.000ε εργοσταστιακή αξία χωρίς τους ρύπους

https://agile-river-62486.herokuapp.com/

Υ.Γ. Δεν θέλω σχόλια για τον κώδικα τον έγραψα πριν καμια ώρα στο πόδι :D

Προγραμματιστής είσαι πουλάκι μου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ουτοπία να σκέφτομαι να πάρω το e-peugeot 208? θέλω να πω αγορά ενός ηλεκτρικού με τα περισσότερα χλμ στην πόλη καθώς κάνουμε ταξίδι 2 φορές το χρόνο είναι συμφέρον ή απλά η peugeuot τα παίρνει χοντρά ζητώντας 30.000 ευρώ? απο την άλλη μένω σε πολυκατοικία στον τελευταίο όροφο με πάρκινγκ στην πιλωτή, θα μπορώ να φορτίζω σπίτι? κάτι είδα για κάτι wallboxes που βάζουν. Μήπως να πάω σε toyota yaris hybrid που έχει καλή κατανάλωση εντός πόλης 0 τέλη επίσης και βγαίνει στα 19.000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα είναι να παραλάβω το αυτοκίνητο σήμερα. Εντάξει εννοείται το αυτοκίνητο θα το εξετάσω ενδελεχώς. Για πείτε τι πρέπει να ζητήσω/κάνω; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...