Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Απο μπροστα ειναι πολυ πιο ομορφο - επιφυλάσσομαι για φωτο... και ναι οντως οι διαφορες με το παλιο ειναι τεράστιο (το εχει φιλος το παλιο) και μεσα και εξω και σε πατημα μπορω να σου πω

μονο στο χερι και μονο με σφουγγαρι εχω διπλα στο σπιτι εναν μπορει να μην ειναι πολυ ψειρας αλλα ειναι τουλαχιστον προσεκτικός και δεν εχει αυτόματο...

δε πλενεται κιολας ευκολα ακομα κερια εχει....

Καντου και ενα καλο κερωμα (συνθετικο) απο τωρα που ειναι καινουργιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, imr είπε

Καντου και ενα καλο κερωμα (συνθετικο) απο τωρα που ειναι καινουργιο

??? Για δωσε ινφο... τι παιζει?

δε πρεπει πρωτα να φαει μερικα πλυσιματα να φυγουν οι κολλες και τα κερια απο το εργοστάσιο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

??? Για δωσε ινφο... τι παιζει?

δε πρεπει πρωτα να φαει μερικα πλυσιματα να φυγουν οι κολλες και τα κερια απο το εργοστάσιο;;

Για δώστε πληροφορίες γιατί και εγώ μαύρο πήρα (ήταν το πιο όμορφο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το νέο Q3 και πολύ εντυπωσιακό στο δρόμο είναι η αλήθεια. Το πρόβλημα -αισθητικά για μένα- με αυτά τα αυτοκίνητα, είναι οι πολύ μικρές standard ζάντες.. Οταν επενδύεις σε ζάντα το αμάξι αλλάζει εντελώς.

No offence φίλε @paylidis το αμάξι είναι πανέμορφο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

??? Για δωσε ινφο... τι παιζει?

δε πρεπει πρωτα να φαει μερικα πλυσιματα να φυγουν οι κολλες και τα κερια απο το εργοστάσιο;;

Ειναι στην ουσια κερι, το οποιο καθως συνθετικο αντεχει πολυ περισοτερο (κανα χρονο?)

Στην ουσια μετα απο γιαλυσμα (σε καινουργια δεν χρειαζετε) περνας μερικες στρωσεις που καθονται πανω στο βερνικι

Το περνας και με το χερι και καθε μερικες ωρες οταν παγωνει το ενα περνας και επομενη στρωση

Δεν θυμαμαι μαρκες (το εκανα για ενα διαστημα στο scirocco αλλα μετα απο ενα σημειο το παρατησα)

 

Εχει στο youtube απειρα videakia στο θεμα (πχ αυτος που βεβαια το παρακανει 😛 )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eMike είπε

Ωραίο το νέο Q3 και πολύ εντυπωσιακό στο δρόμο είναι η αλήθεια. Το πρόβλημα -αισθητικά για μένα- με αυτά τα αυτοκίνητα, είναι οι πολύ μικρές standard ζάντες.. Οταν επενδύεις σε ζάντα το αμάξι αλλάζει εντελώς.

No offence φίλε @paylidis το αμάξι είναι πανέμορφο.

17 φοράει...

να σου πω την αληθεια ποτε δεν ασχοληθηκα σε κανενα αμαξι με μεγεθος ζαντων κλπ... παντα με ενοιαζε απλα να ειναι αλουμινίου κ να βλέπονται... γουστα ειναι αυτά! Για μεγαλυτερη δε το βλέπω γιατι θελω να του βαλω runflat στην αλλαγη και ακομα και στην 17 ειναι ζορικα τα πραγματα (στην ιδια διασταση δεν υπαρχει καν)...

1 λεπτό πριν, imr είπε

Ειναι στην ουσια κερι, το οποιο καθως συνθετικο αντεχει πολυ περισοτερο (κανα χρονο?)

Στην ουσια μετα απο γιαλυσμα (σε καινουργια δεν χρειαζετε) περνας μερικες στρωσεις που καθονται πανω στο βερνικι

Το περνας και με το χερι και καθε μερικες ωρες οταν παγωνει το ενα περνας και επομενη στρωση

Δεν θυμαμαι μαρκες (το εκανα για ενα διαστημα στο scirocco αλλα μετα απο ενα σημειο το παρατησα)

Εχει στο youtube απειρα videakia στο θεμα (πχ αυτος που βεβαια το παρακανει 😛 )

μονος το περνάς ή σε ειδικο καταστημα;; τιμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

17 φοράει...

να σου πω την αληθεια ποτε δεν ασχοληθηκα σε κανενα αμαξι με μεγεθος ζαντων κλπ... παντα με ενοιαζε απλα να ειναι αλουμινίου κ να βλέπονται... γουστα ειναι αυτά! Για μεγαλυτερη δε το βλέπω γιατι θελω να του βαλω runflat στην αλλαγη και ακομα και στην 17 ειναι ζορικα τα πραγματα (στην ιδια διασταση δεν υπαρχει καν)...

 

Run flat ε?... Βαριά λάστιχα, φαντάζομαι το ξέρεις. Λογικά θα δεις και στην κατανάλωση διαφορά. Δεν έχεις ρεζέρβα? Με κιτ είναι το Q?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι η τελευταία μέρα στο γραφείο πριν την άδεια ασχολήθηκα λιγάκι με τις διαφορές με τα νέα τέλη vs παλιά.

έχω βάλει μέχρι 30Κ ΛΤΠΦ και 3 σενάρια με ρύπους. (Ο άξονας Y είναι σε λογαριθμική κλίμακα)

ΟΡΙΣΤΕ friends

image.png.9abf3760adb845830ca9204e92675c47.png

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, eMike είπε

Run flat ε?... Βαριά λάστιχα, φαντάζομαι το ξέρεις. Λογικά θα δεις και στην κατανάλωση διαφορά. Δεν έχεις ρεζέρβα? Με κιτ είναι το Q?

Δε βαζουν ρεζερβα, αφρο και κομπρεσσερ εχει μεσα*... Τα ξερω τα runflat τα ειχα σε 2 αμαξια, μια χαρα ευχαριστημενος ήμουν και ειχα το κεφαλι μου ησυχο (και μου εχει σκιστει λαστικο κουτελο με μεγαλη ταχυτητα και δεν ανοιξε ρουθούνι, ισα ισα καμια 30-40 ποντους το ενιωσα να φευγει σα να με φυσηξε αποτομα αερας και το καταλαβα απο το λαμπακι του tpms που αναψε)...

 

*μπορεις να τη ζητησεις αλλα α) χρεωνεται εξτρα β) αλλαζει κλιμακα και γ) σε καποια μοντελα (δε ξερω για το q3) αλλαζε και ρυπους λόγω αλλαγής βαρους

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πού είναι οι παλιοί καλοί καιροί
που οδηγούσες ταξίδι με κλαταρισμένο λάστχιο φορτωμένο πίτα όλη την οικογένεια
και έφτανες στον προορισμό σου για να ανακαλύψεις το κλατάρισμα. :lol:
True fact όμως με υδροπνευματική.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κερωμα δεν κάνουμε σε καινούργιο αμάξι ή μάλλον δεν χρειάζεται. Τώρα είμαι σε πλυντήριο να πλυνω την τσεχα. Μετά από 4 5 πλυσίματα μου λέει να χει φύγει και η παραμικρή μαλακία είναι καλύτερα. Ενώ τα γλύφει ο άνθρωπος τα αμάξια ακόμα το σήμα της skoda βγάζει μαύρο από την κρέμα ή οτιδήποτε είναι αυτό που του  βάζουν στον χώρο αποθήκευσης. 

Συμφωνώ για ζαντικο αλλάζει οοοοολο το αμάξι. Αλλά το q3 δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο για να δείξει. Στο kamiq είναι εντελώς άλλο ΑΜΆΞΙ με 18αρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

μονος το περνάς ή σε ειδικο καταστημα;; τιμες;

Κοιταξε εγω το εκανα μονος μου, δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει και λιγο δυναμη/κουραση στο τριψιμο.

ΘΑ σου ελεγα μονος σου, ειδικα τωρα που ειναι καινουργιο θα το χαρεις 

Τιμες μονο την προστασια δεν ξερω. Ειχα ρωτησει και επεζε στα 200 αλλα μαζι με το γυαλισμα (που μονο του θα ηταν κανα 150ρι)

6 λεπτά πριν, chill είπε

Κερωμα δεν κάνουμε σε καινούργιο αμάξι ή μάλλον δεν χρειάζεται. Τώρα είμαι σε πλυντήριο να πλυνω την τσεχα. Μετά από 4 5 πλυσίματα μου λέει να χει φύγει και η παραμικρή μαλακία είναι καλύτερα. Ενώ τα γλύφει ο άνθρωπος τα αμάξια ακόμα το σήμα της skoda βγάζει μαύρο από την κρέμα ή οτιδήποτε είναι αυτό που του  βάζουν στον χώρο αποθήκευσης. 

Συμφωνώ για ζαντικο αλλάζει οοοοολο το αμάξι. Αλλά το q3 δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο για να δείξει. Στο kamiq είναι εντελώς άλλο ΑΜΆΞΙ με 18αρα. 

 

ΝΑ το πλυνεις με AVA (για τα πιατα) και θα φυγουν ολα. (ναι AVA , σε καινουργιο ειναι η μονη περιπτωση που ενδυκνυται :p)

Μετα περνας ενα καλο κερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετά περνάει ο ΧΨΖ απρόσεκτα και χραααααααααααααακ.

Αν δεν πηγαίνει το αμάξι μόνο από πάρκιν σε πάρκιν τι νόημα έχει 200 ευρω περιποίηση στο σίδερο;

Επεξ/σία από majnun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, majnun είπε

Και μετά περνάει ο ΧΨΖ απρόσεκτα και χραααααααααααααακ.

Αν δεν πηγαίνει το αμάξι μόνο από πάρκιν σε πάρκιν τι νόημα έχει 200 ευρω περιποίηση στο σίδερο;

Ούτε να το σκέφτομαι δεν μπορώ!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, majnun είπε

Και μετά περνάει ο ΧΨΖ απρόσεκτα και χραααααααααααααακ.

Το έχω πάθει ουκ ολίγες φορές και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...