Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, majnun είπε

Και μετά περνάει ο ΧΨΖ απρόσεκτα και χραααααααααααααακ.

Αν δεν πηγαίνει το αμάξι μόνο από πάρκιν σε πάρκιν τι νόημα έχει 200 ευρω περιποίηση στο σίδερο;

 

Αν το βλεπεις σαν ενα κουτι με ροδες που σε παει στη δουλεια σου οκ δεν ασχολεισαι ουτε με πλυσιμο καλα καλα

Δεν ειμαι των υπερβολων, αλλα γενικα η προστασια εχει σημασια,  ενα εξτρα επιπεδο πανω απο το βερνικι.

Εχεις δει πχ μαυρα αυτοκινητα ειδικα πως ειναι απο απο αραχνες απο πλυντηρια

Η κοκκινα 10 ετιας που εχουν γινει πορτοκαλι

 

Απαραιτητο δεν ειναι, και εγω απο ενα σημειο και μετα σταματησα να πολυασχολουμαι αλλα εχει καποιο νοημα 

 

 

 

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, imr είπε

Κοιταξε εγω το εκανα μονος μου, δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει και λιγο δυναμη/κουραση στο τριψιμο.

ΘΑ σου ελεγα μονος σου, ειδικα τωρα που ειναι καινουργιο θα το χαρεις 

Τιμες μονο την προστασια δεν ξερω. Ειχα ρωτησει και επεζε στα 200 αλλα μαζι με το γυαλισμα (που μονο του θα ηταν κανα 150ρι)

ΝΑ το πλυνεις με AVA (για τα πιατα) και θα φυγουν ολα. (ναι AVA , σε καινουργιο ειναι η μονη περιπτωση που ενδυκνυται :p)

Μετα περνας ενα καλο κερι

Για ριξε καμια προταση... θα του πατησω το αλλο ΣΚ ενα πλυσιμο με αβα με το πλυστικο αν ειναι και να παρω επειτα οτι χρειαζεται (σπρευ πανια κλπ) να το περασω να εχω να ασχολουμαι κιολας 😄

1 λεπτό πριν, imr είπε

Αν το βλεπεις σαν ενα κουτι με ροδες που σε παει στη δουλεια σου οκ δεν ασχολεισαι ουτε με πλυσιμο καλα καλα

Δεν ειμαι των υπερβολων, αλλα γενικα η προστασια εχει σημασια,  ενα εξτρα επιπεδο πανω απο το βερνικι.

Εχεις δει πχ μαυρα αυτοκινητα ειδικα πως ειναι απο απο αραχνες απο πλυντηρια

Η κοκκινα 10 ετιας που εχουν γινει πορτοκαλι

και εγω ειδα προχθες στο πλυντηριο πριν απο εμενα ενα ΤΤ του 2017-18 μαυρο τιγκα στις αραχνες και τα σημαδια απο κουτσουλιες και ρετσινια, το λυπηθηκε η ψυχη μου..

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεραμικό @paylidis κοστίζει 250,00€ με πέρασμα εκ νέου μετά από 6 μήνες δωρεάν. Τουλάχιστον ο δικός μου ο πλυντήριας.

Μια φορά κάθε δύο χρόνια θέλει περίπου ανάλογα την περιποίηση και τη χρήση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, li@m είπε

Τι εννοείτε αράχνες; πώς τις αποφεύγεις;

τις αποφευγεις μονο αποφευγοντας τα πλυντηρια με βουρτσες...

meguiar_s_swirl_remover_g17616_aloifi_aytokinitoy_2[1].jpg

Μόλις τώρα, chill είπε

Κεραμικό @paylidis κοστίζει 250,00€ με πέρασμα εκ νέου μετά από 6 μήνες δωρεάν. Τουλάχιστον ο δικός μου ο πλυντήριας.

Μια φορά κάθε δύο χρόνια θέλει περίπου ανάλογα την περιποίηση και τη χρήση. 

πωπωπω φωτια κ λαυρα!! 😄

κανενα χιλιαρικο πληρωσα το μεταλλικο! :P 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για ριξε καμια προταση... θα του πατησω το αλλο ΣΚ ενα πλυσιμο με αβα με το πλυστικο αν ειναι και να παρω επειτα οτι χρειαζεται (σπρευ πανια κλπ) να το περασω να εχω να ασχολουμαι κιολας 😄

Βρες κατι ευκολο σε σπρει (https://www.skroutz.gr/s/21647594/Chemical-Guys-Hydrocharge-Sio2-Ceramic-Spray-Coating-473ml.html

 

Νομιζω αυτο ειναι πολυ καλη σαν μαρκα 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Προσωπικα δεν είχα ξανά μαύρο και μου κακοφαίνεται πολύ. Συνήθως έπαιζα ασημί-γκρι κ μπλε...
 

το αρνητικό είναι ότι το αφήνω 8 ώρες σε χωμάτινο Πάρκιν όποτε βρωμίζει πολύ. Προτιμώ εκεί βέβαια εκεί παρά στο δρόμο. Σκεψου ότι η κάτωθι φωτό είναι αυτή τη στιγμή, πλυμένο προχθές το βράδυ, κοινώς 1.5 μέρα πλύσιμο (η φωτό για τους φίλους που ήθελαν να το δουν κ με μεμβράνες). Όταν το έπλυνα άστραφτε από χθες το μεσημέρι είχε ήδη χώματα στις πόρτες...!

  Απόκρυψη περιεχομένων

C155C27A-37F9-40AC-AD41-2051980B1E99.jpeg

Στο είπα και όταν το πήρες, η μόνη λέξη που το περιγράφει είναι αρχοντικό. 😉

Καποια αμάξια σχεδιαστηκαν για συγκεκριμενα χρωματα.Πιστεύω το Q3 το παιρνει ειτε μαυρο, ειτε λευκό περλε.

Την Civicαρα γκρι η μπλε.Αντε και λευκο. Βασικα την Civicαρα οτι και να την παρεις ειναι κουκλα. 😀

Η ιδια φαση και με εμενα, και σε εμενα κοντα εχει ενα οικοπεδο, αφρακτο με χωμα και κανω την καρδια μου πετρα και το αφηνω εκει, γιατι μ'εχει πιασει ο φοβος να το αφηνω στον δρομο. Σε εμενα κοντα εχει και λαικη, περνανε οι γιαγιαδες με τα καροτσια, μισοζαλισμενες απο την ζεστε, φουλ φορτωμενο το καροτσι, τις εχω δει να το κοπανανε δεξια και αριστερα - ΦΡΙΚΗ😳

Πλυσιμο, εγω προσωπικα παντα στο πλυντο μονος σου και καθε δευτερο-τριτο πλυσιμο ενα ψεκασμα με υγρο κερι Autogylm.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chill είπε

Κεραμικό @paylidis κοστίζει 250,00€ με πέρασμα εκ νέου μετά από 6 μήνες δωρεάν. Τουλάχιστον ο δικός μου ο πλυντήριας.

Μια φορά κάθε δύο χρόνια θέλει περίπου ανάλογα την περιποίηση και τη χρήση. 

 

3 λεπτά πριν, chill είπε

Κεραμικό @paylidis κοστίζει 250,00€ με πέρασμα εκ νέου μετά από 6 μήνες δωρεάν. Τουλάχιστον ο δικός μου ο πλυντήριας.

Μια φορά κάθε δύο χρόνια θέλει περίπου ανάλογα την περιποίηση και τη χρήση. 

Πολλα ειναι

Παιρνεις ενα σπρει με πολυ λιγοτερτα και το περνας οποτε θελεις. Μαλλον στα 250 εχει και γυαλισμα που δεν χρειαζετε σε καινουργιο

Επεξ/σία από imr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imr είπε

Βρες κατι ευκολο σε σπρει (https://www.skroutz.gr/s/21647594/Chemical-Guys-Hydrocharge-Sio2-Ceramic-Spray-Coating-473ml.html

Νομιζω αυτο ειναι πολυ καλη σαν μαρκα 

https://www.skroutz.gr/s/18285425/Meguiar-s-Hybrid-Ceramic-Wax-768ml.html

αυτο το εχει δοκιμασει κανεις;;

 

@tsofras ετοιμασου εχει να πεσει πολυ κερωμα στην λιονταρινα...

 

να οργανωσουμε καμια συναξη σε παρκιν να περναμε κεριά, οπως εκαναν παλια τα Bmw forum, εκεινοι βεβαια πηγαιναν με ενα ζευγαρι λαστιχα καβαντζα στο πορτ μπαγκαζ 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

https://www.skroutz.gr/s/18285425/Meguiar-s-Hybrid-Ceramic-Wax-768ml.html

αυτο το εχει δοκιμασει κανεις;;

@tsofras ετοιμασου εχει να πεσει πολυ κερωμα στην λιονταρινα...

να οργανωσουμε καμια συναξη σε παρκιν να περναμε κεριά, οπως εκαναν παλια τα Bmw forum, εκεινοι βεβαια πηγαιναν με ενα ζευγαρι λαστιχα καβαντζα στο πορτ μπαγκαζ 😄

After Night στο Pitstop Park στην Δουκίσης Πλακεντίας που έχει και άπλετο χώρο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

https://www.skroutz.gr/s/18285425/Meguiar-s-Hybrid-Ceramic-Wax-768ml.html

αυτο το εχει δοκιμασει κανεις;;

@tsofras ετοιμασου εχει να πεσει πολυ κερωμα στην λιονταρινα...

να οργανωσουμε καμια συναξη σε παρκιν να περναμε κεριά, οπως εκαναν παλια τα Bmw forum, εκεινοι βεβαια πηγαιναν με ενα ζευγαρι λαστιχα καβαντζα στο πορτ μπαγκαζ 😄

Το πηρα την προηγουμενη εβδομαδα. Το περασα αλλα δεν μπορω να πω πολλα πραγματα ακομη. Να το δω μετα απο πλυσιμο και καμια κουτσουλια 😁

Παντως εχθες ειδα στην πορτα σαν να εχει πεσει κουτσουλια (οχι η κλασικη που βγαζουν αυτα τα μικρα "ακακα" πουλακια, τι σ@@@α τρωνε και βγαζουν οξυ σπο το κ@@ο τους...) το εκανα λιγο με το δαχτυλο και εφυγε πανευκολα, ομως δεν ξερω τι ητανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Έχω διαβάσει ότι το πλύσιμο με υγρό πιάτων δεν κάνει καλό πάντως.

Να σου πω την αληθεια και εγω το εχω ακουσει δεξια και αριστερα αλλα σκεπτομενος οτι θα ειναι για 1-2 πλυσιματα ισα ισα να φυγουν τα κερια και τα σημαδια απο ναυλον/αυτοκολλητα απο εργοστασιο ισως να μη βλαψει τοσο πολυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...