Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, seppy είπε

spacer.png

Και μια καλη φωτο για tsofras.

Θυμιζω, 1.5 diesel auto active με απαλλαγη τ.τ και summer sales 25k κλειδι/κασερι/κουτα.

Πολυ μαυρο τελευταια στις φωτο! Χαχα

Μονο ο μπατμαν λειπει :)

Πολυ ωραιο αμαξι ,παει απατο σε πωλησεις λογω της τασης για ψηλα αυτοκινητα αν το ειχε βγαλει η πεζο πριν απο 5-6 χρονια θα πουλαγε σαν ζεστο ψωμι.

Καλοταξιδο φιλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν υπήρχε βραβείο άλματος σχεδιασμού θα το κέρδιζε χαλαρά η πεζό. Πότε κανένα πεζό δεν μου άρεσε, τα τελευταία μου αρέσουν ΌΛΑ 😁😁😁

Κατά τα πολύ μαύρο βλέπω. Και έχω να πω... Περαστικά σας. Το μόνο χρώμα που απορρίπτω μιας και 15 χρόνια μου χε βγάλει την ψυχή. 

Πονάω για κάθε ένα νέο εργαλείο που βλέπω παρκαρισμένο στο δρόμο. Και μένα εκτεθημένο είναι αλλά τουλάχιστον σε οικογενειακό πάρκινγκ.

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chill είπε

Αν υπήρχε βραβείο άλματος σχεδιασμού θα το κέρδιζε χαλαρά η πεζό. Πότε κανένα πεζό δεν μου άρεσε, τα τελευταία μου αρέσουν ΌΛΑ 😁😁😁

Κατά τα πολύ μαύρο βλέπω. Και έχω να πω... Περαστικά σας. Το μόνο χρώμα που απορρίπτω μιας και 15 χρόνια μου χε βγάλει την ψυχή. 

Πονάω για κάθε ένα νέο εργαλείο που βλέπω παρκαρισμένο στο δρόμο. Και μένα εκτεθημένο είναι αλλά τουλάχιστον σε οικογενειακό πάρκινγκ.

Δεν έχεις δίκιο, σχεδιαστικά πάντα ήταν μπροστά από όλους τους άλλους η Peugeot, βλέπε 206, αλλά ειδικά τα τελευταία χρόνια έχει απογειωθεί. Τα μοντέλα της είναι βγαλμένα από το 2050 ξερωγω και όλοι οι άλλοι απλά βάζουν 4 ροδες μαζί

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 1500χλμ με το 1.0 focus εχω να πω οτι ο κινητηρας του ειναι μια χαρα. Ειχα πριν το 1,6 ατμοσφαιρα και πραγματικα αν μου εκλειναν τα ματια θα ελεγα εντελως αναποδα τα κυβικα. Ο 1,0 δειχνει δυο φορες πιο δυνατος απο τον 1,6 ειδικα χαμηλα 1500- 3000 στροφες. Ενταξει σιγουρα καποιος που εχει μαθει με τουρμπο με 180+ αλογα ειναι αλλη κατηγορια, αλλα σε καμια περιπτωση ο 1,0 δεν αντικατροπτιζει την παλια εντυπωση με τους ατμοσφαιρικους. Που να μπει και κανα προγραματακι 😁

Μαλιστα διαβασα ενα συγκριτικο golf-leon 1,5 με τα 130 και focus 1.0 και αναφερανε οτι ο 1.0 χαμηλα φαινοταν πιο ζωντανος.

https://www.autoexpress.co.uk/family-hatchbacks/352716/seat-leon-vs-volkswagen-golf-vs-ford-focus

P.s Οσο το οδηγαω τοσο με επιβεβαιωνει οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Οδηγικα αψογο με ενα καταπληκτικο κιβωτιο και τιμονι. Το μονο ισως αρνητικο που καταλαβα οταν ειναι τραχια η ασφαλτος ακουγονται λιγο τα πισω λαστιχα, ισως επειδη δεν υπαρχουν αλλοι θορυβοι, δεν ξερω σε σχεση με το ανταγωνισμο, αν δεν οδηγησεις και τα δυο στον ιδιο δρομο δεν βγαζεις ασφαλη συμπερασμα.

Επεξ/σία από c-max
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, c-max είπε

Μετα απο 1500χλμ με το 1.0 focus εχω να πω οτι ο κινητηρας του ειναι μια χαρα. Ειχα πριν το 1,6 ατμοσφαιρα και πραγματικα αν μου εκλειναν τα ματια θα ελεγα εντελως αναποδα τα κυβικα. Ο 1,0 δειχνει δυο φορες πιο δυνατος απο τον 1,6 ειδικα χαμηλα 1500- 3000 στροφες. Ενταξει σιγουρα καποιος που εχει μαθει με τουρμπο με 180+ αλογα ειναι αλλη κατηγορια, αλλα σε καμια περιπτωση ο 1,0 δεν αντικατροπτιζει την παλια εντυπωση με τους ατμοσφαιρικους. Που να μπει και κανα προγραματακι 😁

καταρχην καλοριζικο και καλα χιλιομετρα φιλε μου, εγω παντως συμφωνω απολυτα μαζι σου, εχοντας αμεση συγκριση μεταξύ των δυο- 4 χρονια ειχα το 1000αρι polo tsi ταυτοχρονα με το 12ετιας golf5 tsi 122ps, το μικρο αρπαζε αμεσως, δεν κολωσε πουθενα ουτε στις εκδρομες, ειχε σχεδον τη μιση καταναλωση και πανω απο τα μισα τελη κυκλοφοριας, 100 φορες καλυτερο για πολη κ περιστασιακο ταξιδι.... δεν ξερω γιατι κατακρινονται τοσο εντονα οι 1000αρηδες εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω κ εγω που τις εκδρομες τις κανω με το χιλιαρακι C1 της γυναικας... γιατι με το δικο μου (SSS 1.6) ειναι απαγορευτικο. Μιλαμε για πανω απο τη διπλασια καταναλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, c-max είπε

Μετα απο 1500χλμ με το 1.0 focus εχω να πω οτι ο κινητηρας του ειναι μια χαρα. Ειχα πριν το 1,6 ατμοσφαιρα και πραγματικα αν μου εκλειναν τα ματια θα ελεγα εντελως αναποδα τα κυβικα. Ο 1,0 δειχνει δυο φορες πιο δυνατος απο τον 1,6 ειδικα χαμηλα 1500- 3000 στροφες. Ενταξει σιγουρα καποιος που εχει μαθει με τουρμπο με 180+ αλογα ειναι αλλη κατηγορια, αλλα σε καμια περιπτωση ο 1,0 δεν αντικατροπτιζει την παλια εντυπωση με τους ατμοσφαιρικους. Που να μπει και κανα προγραματακι 😁

Μαλιστα διαβασα ενα συγκριτικο golf-leon 1,5 με τα 130 και focus 1.0 και αναφερανε οτι ο 1.0 χαμηλα φαινοταν πιο ζωντανος.

https://www.autoexpress.co.uk/family-hatchbacks/352716/seat-leon-vs-volkswagen-golf-vs-ford-focus

P.s Οσο το οδηγαω τοσο με επιβεβαιωνει οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Οδηγικα αψογο με ενα καταπληκτικο κιβωτιο και τιμονι. Το μονο ισως αρνητικο που καταλαβα οταν ειναι τραχια η ασφαλτος ακουγονται λιγο τα πισω λαστιχα, ισως επειδη δεν υπαρχουν αλλοι θορυβοι, δεν ξερω σε σχεση με το ανταγωνισμο, αν δεν οδηγησεις και τα δυο στον ιδιο δρομο δεν βγαζεις ασφαλη συμπερασμα.

Χθες η ford μου ειπε πως το καινουργιο active (1.0 150ps mHEV ) θα εχει περιπου 400Ε οφελος με τα καινουργια τελη ταξινομησης. (εκανε τους υπολογισμους) 
Δηλαδη βγαινει περιπου 23 χαμηλα
Θα ερθει προς Σεπτεμβριο και Νοεμβριο / Δεκεμβρη σκεφτομαι να το χτυπησω. 

Επεξ/σία από GoMaR
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, c-max είπε

Μετα απο 1500χλμ με το 1.0 focus εχω να πω οτι ο κινητηρας του ειναι μια χαρα. Ειχα πριν το 1,6 ατμοσφαιρα και πραγματικα αν μου εκλειναν τα ματια θα ελεγα εντελως αναποδα τα κυβικα. Ο 1,0 δειχνει δυο φορες πιο δυνατος απο τον 1,6 ειδικα χαμηλα 1500- 3000 στροφες. Ενταξει σιγουρα καποιος που εχει μαθει με τουρμπο με 180+ αλογα ειναι αλλη κατηγορια, αλλα σε καμια περιπτωση ο 1,0 δεν αντικατροπτιζει την παλια εντυπωση με τους ατμοσφαιρικους. Που να μπει και κανα προγραματακι 😁

Μαλιστα διαβασα ενα συγκριτικο golf-leon 1,5 με τα 130 και focus 1.0 και αναφερανε οτι ο 1.0 χαμηλα φαινοταν πιο ζωντανος.

https://www.autoexpress.co.uk/family-hatchbacks/352716/seat-leon-vs-volkswagen-golf-vs-ford-focus

P.s Οσο το οδηγαω τοσο με επιβεβαιωνει οτι ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Οδηγικα αψογο με ενα καταπληκτικο κιβωτιο και τιμονι. Το μονο ισως αρνητικο που καταλαβα οταν ειναι τραχια η ασφαλτος ακουγονται λιγο τα πισω λαστιχα, ισως επειδη δεν υπαρχουν αλλοι θορυβοι, δεν ξερω σε σχεση με το ανταγωνισμο, αν δεν οδηγησεις και τα δυο στον ιδιο δρομο δεν βγαζεις ασφαλη συμπερασμα.

Ecoboost=εγγύηση, δεν είναι τυχαία ο προπάτορας όλων

Εγώ έχω να πω πάντως πως η μούρη του νεου focus ειναι απίστευτα cαρωτική, χτες έβλεπα ενα στον καθρέπτη μου και νόμιζα οτι ήταν Aston Martin 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ερωτηση.
Επειδη ειμαι στα σχεδια αγορας καινουργιου αυτοκινητου. (ford focus active 1.0  155 mHEV) και θα ειναι το πρωτο μου καινουργιο αμαξι. Μεχρι τωρα ημουν με μεταχειρισμενα.
Τι παιζει με τις ασφαλειες ; Μικτη πρεπει ;  Ποσο πανε τον χρονο αυτα ;  Σε υποχρεωνουν για μικτη ασφαλεια οι τραπεζες για να μπορουν να διεξασφαλισουν το οχημα τους ;
Ξερω πχ, πως αν δε πληρωσεις 2-3 μηνες, σου κατασχετουν το αμαξι. (οχι δεν εχω σκοπο για κατι τετοιο προσθεου, απλα ειμαι υποχρεωμενος να τα γνωριζω). Σε περιπτωση πχ κλοπης και χρωσταω 1-2 χρονια ακομα, Τι γινεται ;  Εχει κανεις εμπειρια ;
Πρεπει να υπολογισω τα extra μηνιαια μου εξοδα (χρηματοδοτηση , parking , ασφαλεια) για να κανω το κουμαντο μου.
Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Παιδια ερωτηση.
Επειδη ειμαι στα σχεδια αγορας καινουργιου αυτοκινητου. (ford focus active 1.0  155 mHEV) και θα ειναι το πρωτο μου καινουργιο αμαξι. Μεχρι τωρα ημουν με μεταχειρισμενα.
Τι παιζει με τις ασφαλειες ; Μικτη πρεπει ;  Ποσο πανε τον χρονο αυτα ;  Σε υποχρεωνουν για μικτη ασφαλεια οι τραπεζες για να μπορουν να διεξασφαλισουν το οχημα τους ;
Ξερω πχ, πως αν δε πληρωσεις 2-3 μηνες, σου κατασχετουν το αμαξι. (οχι δεν εχω σκοπο για κατι τετοιο προσθεου, απλα ειμαι υποχρεωμενος να τα γνωριζω). Σε περιπτωση πχ κλοπης και χρωσταω 1-2 χρονια ακομα, Τι γινεται ;  Εχει κανεις εμπειρια ;
Πρεπει να υπολογισω τα extra μηνιαια μου εξοδα (χρηματοδοτηση , parking , ασφαλεια) για να κανω το κουμαντο μου.
Ευχαριστω.

Για εμένα μεικτή μέχρι να μη μπορείς να κάνεις μεικτή (νομίζω 10 ετία του αυτοκινήτου ). 

Σε ibiza 2018 tgi (φυσικό αέριο) έχω μεικτή 411€ ετήσια, η 1η 6μηνη έγινε από την Seat / allianz ήταν μέσα στους όρους του δανείου και καλά... 

Μπορείς να υπολογίσεις πόσο θα κοστίσει στις online ασφαλιστικές, πχ hellas direct 😉

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Παιδια ερωτηση.
Επειδη ειμαι στα σχεδια αγορας καινουργιου αυτοκινητου. (ford focus active 1.0  155 mHEV) και θα ειναι το πρωτο μου καινουργιο αμαξι. Μεχρι τωρα ημουν με μεταχειρισμενα.
Τι παιζει με τις ασφαλειες ; Μικτη πρεπει ;  Ποσο πανε τον χρονο αυτα ;  Σε υποχρεωνουν για μικτη ασφαλεια οι τραπεζες για να μπορουν να διεξασφαλισουν το οχημα τους ;
Ξερω πχ, πως αν δε πληρωσεις 2-3 μηνες, σου κατασχετουν το αμαξι. (οχι δεν εχω σκοπο για κατι τετοιο προσθεου, απλα ειμαι υποχρεωμενος να τα γνωριζω). Σε περιπτωση πχ κλοπης και χρωσταω 1-2 χρονια ακομα, Τι γινεται ;  Εχει κανεις εμπειρια ;
Πρεπει να υπολογισω τα extra μηνιαια μου εξοδα (χρηματοδοτηση , parking , ασφαλεια) για να κανω το κουμαντο μου.
Ευχαριστω.

Η Πειραιώς θέλει αυτά να έχεις ασφαλίσει. 

IMG_20200802_114134.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...